Προς το περιεχόμενο

Πώς τα περνάτε με τον χιονιά;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, BillTrantos είπε

Μία νορμάλ μέρα με διάβασμα, χαζεύοντας έξω το χιόνι. Μόνη αλλαγή ότι αντί για 2 γάτες, είχα μέσα 5. Οι 3 αυτές γάτες έρχονται όποτε θέλουν ουσιαστικά, για φαγητό και ύπνο. Τώρα που είδαν τα σκούρα έμειναν μέσα σχεδόν 48 ώρες με λίγες βόλτες απλά για να δουν αν επιτέλους έλιωσε το χιόνι.

 

 

Είσαι θεός ρε Bill, μπράβο.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, fenderiarhs είπε

Βορεια Προαστια εδω (εκανα τη μαλακια κ εφυγα απο το πολυαγαπημενο μου Κολωνακι για να ερθω σε αυτο εδω το κωλοχωρι λογω τεκνοποιησης.....)

 

αν και σοβαρά φαίνονται, πάντα να ξέρεις ότι υπάρχουν και χειρότερα και φυσικά δεν θέλω να υπονοήσω τίποτα. Το ζόρι του καθενός ...ζόρι είναι.

 

Πχ το 2002 εγώ κάθε πρωί πήγαινα στο αυτοκίνητο που ήταν παρκαρισμένο 800 μέτρα μακρυά με ένα φτυάρι και ένα μπαστούνι ανοίγοντας δρόμο σε χιόνι ύψους 1.10. Πήγαινα στο γραφείο με το φτυάρι μαζί, γύριζα, παρκάριζα μακρυά (λόγω κλίσης) και γυρνούσα πάλι σπίτι σκάβοντας. Οι θερμοκρασίες τότε φτάσανε το -17. Και μιλάμε σε πολεοδομημένο οικισμό του 1990. Ευτυχώς δεν πάγωσε, μιά μέρα χτύπησε το -17 και μετά συμμαζεύτηκε.

Το 2017 το χιόνι έφτασε μόνο τα 60 εκατοστά, αλλά το νερό κόπηκε για μια εβδομάδα οπότε λιώναμε πίναμε κατουράγαμε... Μετά το κόψιμο του νερού κόπηκε και η θέρμανση γιατί δεν δούλευε η αυτόματη πλήρωση και φυσικά ούτε τα κλιματιστικά. Μόνο τζάκι. Εκείνη τη χρονιά φτάσαμε μόνο στους -12 αλλά το πάγωμα κράτησε 5 μέρες. Το πρόβλημα τη χρονιά αυτή σε σχέση με το 2002 ήταν ότι είχα πλέον δυο σκύλους που θέλανε βόλτα 4 φορές τη μέρα που τις έκανα τελικά 3.

 

Όλες τις άλλες χρονιές από το 2000 και μετά 2-3 φορές το χειμώνα (όπως και φέτος) λίγο έως πολύ χειρότερα από αυτά που βλέπω σήμερα στα κανάλια και τις φωτογραφίες φίλων.

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

αν και σοβαρά φαίνονται, πάντα να ξέρεις ότι υπάρχουν και χειρότερα και φυσικά δεν θέλω να υπονοήσω τίποτα. Το ζόρι του καθενός ...ζόρι είναι.

 

Πχ το 2002 εγώ κάθε πρωί πήγαινα στο αυτοκίνητο που ήταν παρκαρισμένο 800 μέτρα μακρυά με ένα φτυάρι και ένα μπαστούνι ανοίγοντας δρόμο σε χιόνι ύψους 1.10. Πήγαινα στο γραφείο με το φτυάρι μαζί, γύριζα, παρκάριζα μακρυά (λόγω κλίσης) και γυρνούσα πάλι σπίτι σκάβοντας. Οι θερμοκρασίες τότε φτάσανε το -17. Και μιλάμε σε πολεοδομημένο οικισμό του 1990. Ευτυχώς δεν πάγωσε, μιά μέρα χτύπησε το -17 και μετά συμμαζεύτηκε.

Το 2017 το χιόνι έφτασε μόνο τα 60 εκατοστά, αλλά το νερό κόπηκε για μια εβδομάδα οπότε λιώναμε πίναμε κατουράγαμε... Μετά το κόψιμο του νερού κόπηκε και η θέρμανση γιατί δεν δούλευε η αυτόματη πλήρωση και φυσικά ούτε τα κλιματιστικά. Μόνο τζάκι. Εκείνη τη χρονιά φτάσαμε μόνο στους -12 αλλά το πάγωμα κράτησε 5 μέρες. Το πρόβλημα τη χρονιά αυτή σε σχέση με το 2002 ήταν ότι είχα πλέον δυο σκύλους που θέλανε βόλτα 4 φορές τη μέρα που τις έκανα τελικά 3.

 

Όλες τις άλλες χρονιές από το 2000 και μετά 2-3 φορές το χειμώνα (όπως και φέτος) λίγο έως πολύ χειρότερα από αυτά που βλέπω σήμερα στα κανάλια και τις φωτογραφίες φίλων.

 

 

Καλα εννοειται, και φυσικα οπως πιστευω οτι γινεται αντιληπτο απο το υφος του ποστ, προφανως κ αστειευομαι/αυτοσαρκαζομαι. 
 

Ο κουμπαρος μου ζει κ εργαζεται σχεδον στον αρκτικο κυκλο της Σουηδιας. -27C εικοσι ωρες σκοταδι το χειμωνα, 1 ωρα για να ντυσεις το παιδι προκειμενου να κατεβεις μια βολτα, αλλη μια για να το ξεχιονισεις οταν γυρισεις, κουβερτες για να ζεστανει το αυτοκινητο μιση ωρα πριν πας στη δουλεια, ξεχιονισνα ξεφτυαρισμα σε καθημερινη βαση κ χομπυ.......το ψαρεμα στον παγο. Παντα θα υπαρχουν χειροτερα :-) :-) :-) 

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, fenderiarhs είπε

εκανα τη μαλακια κ εφυγα απο το πολυαγαπημενο μου Κολωνακι για να ερθω σε αυτο εδω το κωλοχωρι λογω τεκνοποιησης.

 

Οχι ρε φιλωους...

Στα ΒΟΥΝΑ θα μεγαλώσει το παιδί με τις αρκούδες?

Γυρνά ΤΩΡΑ στον πολιτισμό. 

Εγώ αναγκαστικα, μετά τα στρατό, να μείνω για 4 μήνες στην Κηφισιά με τους γονείς μου  και κόντεψα να αυτοκτονήσω....

Και εσύ άφησες το μοναδικό ευρωπαϊκό  μέρος της Ελλάδας για να πας στα βλαχοχώρια? 

Γυρνά ΧΘΕΣ!

:)

Btw το σχολείο είναι απίστευτα καλό στο Κολωνάκι (Και το 15ο και το Μαρασλειο) οπότε μια χαρά είναι για τα παιδιά. 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Γυρνά ΧΘΕΣ!

αν γυρίσει χθες όμως πως θα γραφόταν το ποστ του σήμερα? θα εξαφανιζόταν, οπότε μετά δε θα είχαμε τις επόμενες απαντήσεις μας. 'Αρα θα υπάρξει ανωμαλία στον χωροχρόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dr. No είπε

θα εξαφανιζόταν

 

Να σου πω προσωπικά θα προτιμούσα να εξαφανιστώ πάρα να μένω στα ΒΠ :)

  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Οχι ρε φιλωους...

Στα ΒΟΥΝΑ θα μεγαλώσει το παιδί με τις αρκούδες?

 

Με την πεθερα. Το ιδιο ειναι :-) :-) :-) 

  • Χαχα 2

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, fenderiarhs είπε

Με την πεθερα. Το ιδιο ειναι :-) :-) :-) 

 

Έρχομαι να σε ΣΩΣΩ.

Συνοδεύομαι από ειδικές δυνάμεις από πίστα στελέχη του ΚΕΝΤΡΟΥ...

Έχουμε τη γνώση ,την στρατηγική και το σθένος....

Το πρωί καθαρίσαμε και την Π.Ιωακειμ για να φτάσεις γρήγορα στα πάτρια εδάφη. 

Εσύ κράτα γερά ,λίγη υπομονή να ανοίξει ο τροχονόμος στην ΚουΦησια...ντυσε καλά το παιδί μόνο γιατί ξΟυριζει οξω.

 

 

 

 

  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ περπατώντας στο χιόνι σήμερα, απολαμβάνοντας την βόλτα με τα πόδια από και προς τη δουλειά φορώντας και τις εξαιρετικές ειδικές μπότες και αφού πήρα μια δόση υπέροχου χιονισμένου τοπίου, προχωρώντας μέχρι και στη μέση του δρόμου, ακόμα και στη Β. Σοφίας τώρα ρεμβάζω με θέα τον Λυκαβηττό τρώγοντας φρυγανισμένο  ψωμί και μερέντα και θα γίνω σαν ζώο εκατόν πενήντα κιλά. 🤣

 Και λέω αύριο να τα γράψω όλα στ @@ μου και να μην πάω πουθενά και να με ψάχνουν.

 Να αράξω σπίτι, να ξυπνήσω ότι ώρα θέλω και να απολαύσω ζεστό καπουτσίνο με κρέμα.

 

 Και άμα μου ζητήσουν το λόγο, θα πω  είμαι πασόκος συνδικαλιστής. Άμα με πειράξετε θα έχετε να κάνετε με το κόμμα.  χαχαχαχαχαχαχα

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, cos_dr είπε

εγώ περπατώντας στο χιόνι σήμερα, απολαμβάνοντας την βόλτα με τα πόδια από και προς τη δουλειά φορώντας και τις εξαιρετικές ειδικές μπότες και αφού πήρα μια δόση υπέροχου χιονισμένου τοπίου, προχωρώντας μέχρι και στη μέση του δρόμου, ακόμα και στη Β. Σοφίας τώρα ρεμβάζω με θέα τον Λυκαβηττό τρώγοντας φρυγανισμένο  ψωμί και μερέντα και θα γίνω σαν ζώο εκατόν πενήντα κιλά. 🤣

 Και λέω αύριο να τα γράψω όλα στ @@ μου και να μην πάω πουθενά και να με ψάχνουν.

 Να αράξω σπίτι, να ξυπνήσω ότι ώρα θέλω και να απολαύσω ζεστό καπουτσίνο με κρέμα.

 

 Και άμα μου ζητήσουν το λόγο, θα πω  είμαι πασόκος συνδικαλιστής. Άμα με πειράξετε θα έχετε να κάνετε με το κόμμα.  χαχαχαχαχαχαχα

 

 

 

Εσύ άστα αυτά και 6 το πρωί μα είσαι απικο για να πάμε να σώσουμε τον @fenderiarhs

θα περάσω να σε πάρω με το τζιπ, ραντεβού Β.Σοφιας και Ξενιας γιατί τα στενά έχουν κλείσει και δεν μπορώ να μπω.

Για καφέ μη σκας θα σε φέρω με διπλή κρέμα τον καλύτερο της Αθήνας από τον Κοκκο στη Σπύρου Μερκούρη. 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου