Προς το περιεχόμενο

Λίγο παραπάνω


atreu73

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχήν μπράβο για την επιλογή του ελληνόφωνου. Όχι μόνο επειδή είναι η γλώσσα μας (το πιο φυσιολογικό θα ήταν να τραγουδάμε σε αυτήν), αλλά επειδή είναι δύσκολη γλώσσα για ροκ. 9 στις 10 σε βγάζει off, οπότε θέλει θάρρος και έξτρα προσπάθεια. Νομίζω όμως ότι δεν προδίδεις την επιλογή σου.

 

Το κομμάτι έχει κάτι το παλιό και μοντέρνο μαζί. Φαίνεται να αντλεί έμπνευση από μπάντες όπως οι Floyd ή ίσως και άλλες αγγλικές μπάντες των '70s (με βάση τα ταπεινά μου αυτιά πάντοτε) αλλά το αποτέλεσμα ακούγεται αρκετά φρέσκο. Ο στίχος καλός και με έναν ενδιαφέροντα τρόπο άναρχος. Αποφεύγονται σε μεγάλο βαθμό κλισεδιές του ελληνικού ροκ.

 

Η ηχογράφηση/παραγωγή σηκώνει αρκετές βελτιώσεις, αλλά η ιδέα μεταδίδεται επαρκώς. Απροπό δεν μπορώ να καταλάβω αν έχει πέσει editing, αλλά η φωνή τονικά μου ακούγεται πολύ σωστή.

 

Προσωπική άποψη: θα έκανα την παραγωγή μοντέρνα και αιχμηρή. Όσον με αφορά, ακούω ήδη εν σπέρματι τέτοια στοιχεία που απλώς δεν έχουν αναδειχθεί ακόμη πλήρως, φαντάζομαι επειδή είναι και ντέμο.

 

Να διπλώσω τα "εύγε" λοιπόν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κομμάτι έχει κάτι το παλιό και μοντέρνο μαζί. Φαίνεται να αντλεί έμπνευση από μπάντες όπως οι Floyd ή ίσως και άλλες αγγλικές μπάντες των '70s

 

Δεν ξέρω πως κατέληξες  σ’ αυτό το συμπέρασμα αλλά όταν έγραφα το τραγουδάκι ήμουν άσχημα κολλημένος με το S.F. Sorrow των Pretty Τhings και ειδικότερα με τούτο δω το κομματάκι…

 

 

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πως κατέληξες  σ’ αυτό το συμπέρασμα αλλά όταν έγραφα το τραγουδάκι ήμουν άσχημα κολλημένος με το S.F. Sorrow των Pretty Τhings και ειδικότερα με τούτο δω το κομματάκι…

Αν και δεν είμαι πολύ σιξτάς, είναι ωραίο κομμάτι. Με μια πρώτη ακρόαση θα έλεγα ότι το συγκεκριμένο κομμάτι θυμίζει το δικό σου μάλλον σε διάθεση αλλά όχι στη μορφή.

 

Σε τι μου φέρνει περισσότερο το δικό σου; Αυθόρμητα (και φυσικά μπορεί να πέφτω εκτός) θα έλεγα:

 

-Pink Floyd προ του '73-'74

-Lou Reed ίδιας εποχής

-Μια ψιλή από Van der Graf Generator, King Krimson και Bowie (θα έλεγα μια πρέζα αλλά όταν μιλάμε για αυτή την εποχή, πάει ο νους αλλού  ;D )

 

Πάντως δεν εντοπίζω πουθενά "αντιγραφή". Ακούω μια ομοιογενή σύνθεση των όποιων επιρροών σου, που είναι κάτι υγιές, και τολμώ να πω όχι εύκολο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μου άρεσαν πάρα πολύ οι στίχοι σου!

Μου άρεσε και μου φαίνεται πρωτότυπο, επίσης, το τρικ να απευθύνεσαι σε κάποιον, έναν Πάνο.

 

Η ερμηνεία σου αυθεντικότατη και με σιγουριά. Υπέροχη!

 

 

Στα μείον: Η ενορχήστρωση και η παραγωγή επιδέχονται βελτίωσης

 

ΜΠΡΑΒΟ!!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τα λεγώμενα του Sfaku ,όμορφο τραγούδι ,αλλά πρέπει να γίνει λίγο πιο αιχμηρό στη παραγωγή .

Το πιάνο ,μαζί με τη κιθάρα και η μελωδική γραμμή των φωνών μου φέρνουν στο μυαλό Bowie τέλη 60 αρχές 70 .

Μπράβο και για τους στίχους και το τρόπο που τους τοποθέτησες στη μελωδία .

Λέρωσα με το κρασί μου μια ζωή  ;)

Σ'ωραίος λαίμαι  :)

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου