Προς το περιεχόμενο

Squier classic vibe 60's custom telecaster - Review


Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Γιατί?

Από καουτσούκ είναι το μπράτσο?

:)

 

Οταν εχει χορδες επανω, ειναι ρυθμισμενο το truss rod. Μολις τις βγαζω και σε 1 ωρα τις ξαναβαζω, δεν επανερχεται ακριβως εκει που ηταν. Συνηθως θελει ενα κλικ χαλαρωση. Το ειχα οριακα ρυθμισει, και μολις μπηκαν ξανα οι χορδες, μπαζαρε στα πρωτα ταστα.

 

5 λεπτά πριν, Superfunk είπε

και τα saddles?

Τα κουνάς για να ξεβιδωσεις τη γέφυρα?

 

 

Τα vintage saddles ειναι πολυ ευαισθητα. Οταν βγουν και ξαναμπουν ολες οι χορδες (οχι μια αντικατασταση), χωρις να ξεβιδωσω τις βιδες τους, μπορει να κουνηθουν απο τη θεση τους και να χαλασουν οι αποστασεις μεταξυ των χορδων. Επισης, μπορει να κουνηθει λιγο το brass και χαλασει, αντιστροφα, το intonation στις δυο χορδες που φιλοξενει. Σε ολα αυτα προσθεσε και το γεγονος οτι πχ στα wilkinson saddles, οπου δεν εχει αυλακι που μπαινει η χορδη, πρεπει να κουναω τη χορδη να πηγαινει στη σωστη θεση.

 

Αυτα τυχαινουν σε μενα. Αλλοι, πιθανον, να μην αντιμετωπιζουν τετοια θεματα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gkourmoul1 είπε

Αυτα τυχαινουν σε μενα. Αλλοι, πιθανον, να μην αντιμετωπιζουν τετοια θεματα.

 

Σε εμένα όντως τα τελευταία 30+ χρόνια δεν μου έχει τύχει ποτε κάτι τέτοιο, αλλιώς θα τρελλαινομουν μια και αλλάζω χορδές κάθε 8-10 ώρες παιξίματος στο σπίτι και κάθε 2-4 ώρες στις ηχογραφήσεις και φυσικά, τα χρόνια που έπαιζα ζωντανά, πριν από κάθε gig.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Οταν εχει χορδες επανω, ειναι ρυθμισμενο το truss rod. Μολις τις βγαζω και σε 1 ωρα τις ξαναβαζω, δεν επανερχεται ακριβως εκει που ηταν. Συνηθως θελει ενα κλικ χαλαρωση. Το ειχα οριακα ρυθμισει, και μολις μπηκαν ξανα οι χορδες, μπαζαρε στα πρωτα ταστα.

 

 

 

λάθος. Δεν επανέρχεται αμέσως ίσως. Θέλει να περιμένεις

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

 

λάθος. Δεν επανέρχεται αμέσως ίσως. Θέλει να περιμένεις

 

Όταν είχα το action "σαύρα" στην SG (τώρα έχει πάρει και θέλει πάλι φτιάξιμο αλλά βαριέμαι), κάθε φορά που άλλαζα χορδές (κάθε δεκαετία δηλαδή) και κούρδιζα, δεν ακουγόταν ήχος αλλά σκέτο ταστάρισμα.

 

Μετά από μερικές ώρες ήταν μια χαρά χωρίς να κάνω τίποτα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

Αυτα τυχαινουν σε μενα. Αλλοι, πιθανον, να μην αντιμετωπιζουν τετοια θεματα.

Παιδιά εγώ στέλνω την κιθάρα για setup-γενική επιθεώρηση 1 φορά στα 2-3 χρόνια και αλλάζω χορδές κάθε 3-4 μήνες. Δεν έχω πειράξει ποτέ truss rod ούτε saddles και νιώθω τυχερός ακούγοντας τις εμπειρίες σας καθώς δυστυχώς φοβάμαι να κάνω μόνος μου setup και ντρέπομαι και που το λέω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ekim είπε

Παιδιά εγώ στέλνω την κιθάρα για setup-γενική επιθεώρηση 1 φορά στα 2-3 χρόνια και αλλάζω χορδές κάθε 3-4 μήνες. Δεν έχω πειράξει ποτέ truss rod ούτε saddles και νιώθω τυχερός ακούγοντας τις εμπειρίες σας καθώς δυστυχώς φοβάμαι να κάνω μόνος μου setup και ντρέπομαι και που το λέω

 

Υπαρχουν πολλοι λογοι να μην εχει κανεις προβληματα με το σεταπ. Δεν εχεις θεματα οταν:

 

Οταν αλλαζεις χορδες βγαζοντας μια και βαζοντας μια, και οχι ολες μαζι (ισχυει για vintage γεφυρες tele).

 

Οταν δεν εχεις μεγαλες διακυμανσεις στην υγρασια στον χωρο που εχεις την κιθαρα, αρα τo μανικι εχει σταθεροτητα με το περας των μηνων.

 

Οταν εχεις δωσει αρκετο relief και, απλα, δεν σε ενοχλουν οι διακυμανσεις της βεργας.

 

Οταν αλλαζεις συχνα (καθε λιγους μηνες) χορδες. Οταν πλησιασουν στο ετος οι χορδες, ξεκινουν τα buzz κλπ και τοτε ολα σου φταινει στην κιθαρα (εκτος τις χορδες).

 

Οταν εχεις μια ακριβη κιθαρα, οπου τα ποιοτικα ξυλα και υλικα διδουν εξτρα σταθεροτητα.

 

Οταν, απλα, δεν αντιλαμβανεσαι και δεν σε ενοχλουν οι οποιες διαφορες στο σεταπ.

 

Οποτε, αφου δεν αντιμερωπιζεις προβληματα και βολευεσαι να τη στελνεις ανα 2 ετη για σεταπ, συνεχισε να το κανεις. Αργοτερα ισως νιωσεις πιο ετοιμος να κανεις μονος σου τα βασικα. 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Όταν είχα το action "σαύρα" στην SG

 

ΦιλωΟυσ το νήμα αυτό είναι για ΚΙΘΑΡΕΣ.

 

Για SG ανοικΣε δικό σου.

 

 

  • Χαχα 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα μια δοκιμή με τον vox AC10, με μικροφωνο (έτσι για αλλαγή).

 

ac10cleanishcv.mp3

 

 

ac10crunchcv.mp3

 

 

ac10overdrivecv.mp3

 

 

ac10distortioncv.mp3

  • Like 3

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου