Προς το περιεχόμενο

Περι τραπεζών, βιομετρικών,2 βημάτων πιστοποίησης ...ξανά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχε γίνει πριν κάποιο καιρό εδώ μια τεράστια συζήτηση για το θέμα.

 

Προσωπικά επειδή πρόκειται να ταξιδέψω και χρειάστηκε να κάνω κινήσεις, σε πρώτη φάση δοκίμασα με μια κάρτα της Εθνικής, καθώς είχα κάποιες άλλες καινούργιες κάρτες που δεν είχα ενεργοποιήσει, κάποιες άλλες δεν ήθελα να βάλω στο σύστημα, τεσπά έκανα το αποτύπωμα με την Εθνική πανεύκολα και τελειώσα σε μισό λεπτό και έκανα την αγορά χωρίς πρόβλημα.

 

Μπορεί κάποιος που έχει ασχοληθεί με τις άλλες τράπεζες να μου υποδείξει κάπου που βρίσκονται οι σχετικές οδηγίες, διότι κάθε τράπεζα ζει στην κοσμάρα της και έχει εντελώς διαφορετικές διαδικασίες.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάς για τα Apps που έχει η κάθε τράπεζα και το πώς πρέπει να κάνεις επιβεβαίωση μιας συναλλαγής ή ακόμα και είσοδο?


Υπάρχουν διάφοροι μεθώδοι ταυτοποίησης. Εγώ προσωπικά έχω απενεργοποιήσει όλα τα βιομετρικά, μότιβα κτλ, και έχω απλά ένα 4ψήφιο PIN. Δεν κλειδώνω καν το τηλέφωνο - και το λέω γιατί αρκετές φορές το app ζητάει να έχει κλείδωμα από μόνο της η συσκευή. Υπάρχουν τρόποι να τα απενεργοποιήσεις αυτά και να αφήσεις απλά ένα PIN.

Χρησιμοποιώ Eurobank, Πειραιώς και Εθνική, και τα Apps και τις Web σελίδες, και γίνεται σε όλα. Απλά όταν κάνεις μια συναλλαγή, σου πετάει notification στο app, βάζεις το PIN και πατάς επιβεβαίωση συναλλαγής.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε

Μιλάς για τα Apps που έχει η κάθε τράπεζα και το πώς πρέπει να κάνεις επιβεβαίωση μιας συναλλαγής ή ακόμα και είσοδο?


Υπάρχουν διάφοροι μεθώδοι ταυτοποίησης. Εγώ προσωπικά έχω απενεργοποιήσει όλα τα βιομετρικά, μότιβα κτλ, και έχω απλά ένα 4ψήφιο PIN. Δεν κλειδώνω καν το τηλέφωνο - και το λέω γιατί αρκετές φορές το app ζητάει να έχει κλείδωμα από μόνο της η συσκευή. Υπάρχουν τρόποι να τα απενεργοποιήσεις αυτά και να αφήσεις απλά ένα PIN.

Χρησιμοποιώ Eurobank, Πειραιώς και Εθνική, και τα Apps και τις Web σελίδες, και γίνεται σε όλα. Απλά όταν κάνεις μια συναλλαγή, σου πετάει notification στο app, βάζεις το PIN και πατάς επιβεβαίωση συναλλαγής.

δεν θα έλεγα ότι έβγαλα συμπέρασμα.

Την διαδικασία της Εθνικής την έκανα εύκολα και δεν δόθηκε εναλλακτική για μόνο pin.

Εκείνο που με προβληματίζει είναι να μην είμαι στη μέση συναλλαγής στο εξωτερικό και να μου γυρεύει η τράπεζα να κάνω την διαδικασία με ό,τι τρόπο προτείνει, με roaming data κλπ.

Γι αυτό ρωτάω να τα ολοκληρώσω πριν φύγω.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

Την διαδικασία της Εθνικής την έκανα εύκολα και δεν δόθηκε εναλλακτική για μόνο pin.


Εγώ έχω PIN και στην Εθνική.
Δοκίμασε να το βρεις έτσι:
App > Πάνω αριστερά 3 γραμμές > Settings > Fast Login > Enable access with PIN (εμένα λέει disable γιατί έτσι το χω).
Μήπως μου βγάζει μόνο επιλογή
ethniki.thumb.jpg.2979eaf06330db5f84b0ba7cf951c4ce.jpg

 

Επίσης στο site υπάρχει η ρύθμιση OTP (One-Time-Password), που είναι η αποστολή ενός κωδικού μέσω SMS (χωρίς το App), που σου ρχεται ένα SMS με ένα 8ψήφιο κωδικό συνήθως, και τον βάζεις στο pop-up παράθυρο όταν ζητείται, για να ολοκληρωθεί η αγορά.

image.png.c148f04675d4749854db7a2b9d72bc8f.png

image.png.4ee9d18e6b5d025cc117482902394e4f.png

Η Πειραιώς πχ το λέει EXTRAPIN, ενώ αλλού θα το δείτε και σαν 2FA σαν γενικό όρο (2-Factor-Authentication).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε



Η Πειραιώς πχ το λέει EXTRAPIN, ενώ αλλού θα το δείτε και σαν 2FA σαν γενικό όρο (2-Factor-Authentication).

 

 

με την εθνική ξεμπέρδεψα.

Απλά όταν είσαι έξω θες πάντα να επικαιροποιήσεις τους τρόπους συναλλαγής (έχω να βγώ 3 χρόνια και άλλαξαν πολλά) και φυσικά να μην μείνεις ξεκρέμαστος κάπου και να ψάχνεις ιντερνετ και διαδικασίες.

Πχ μόλις πριν έκλεισα ξενοδοχείο που αφού το έκλεισα με ενημέρωσε ότι είναι cash free ξενοδοχείο. Κοινώς ... μόνο πλαστικό.

 

Θα τσεκάρω τα ανωτέρω

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά δε κρατάω πλέον μετρητά πάνω μου. Δε μου χουν χρειαστεί ποτέ δηλαδή, εδώ και καιρό. Σκέφτομαι να καταργήσω και το πορτοφόλι, και να πάρω κάτι με RFID block όπως τα Ridge Wallet.

 

Το μόνο που "δε λέει" είναι το να δίνεις tips στους deliverάδες μέσω της πλατφόρμας... αν και έχω ακούσει αρκετούς να λένε ότι τα παίρνουν κανονικά.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
2 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Εγώ προσωπικά δε κρατάω πλέον μετρητά πάνω μου. Δε μου χουν χρειαστεί ποτέ δηλαδή, εδώ και καιρό. Σκέφτομαι να καταργήσω και το πορτοφόλι, και να πάρω κάτι με RFID block όπως τα Ridge Wallet.

 

Το μόνο που "δε λέει" είναι το να δίνεις tips στους deliverάδες μέσω της πλατφόρμας... αν και έχω ακούσει αρκετούς να λένε ότι τα παίρνουν κανονικά.

Εγω έχω το Aviator wallet και με εξυπηρετεί αφάνταστα μιας και έχω μόνο κάρτες και ένα χαρτονόμισμα.

Σε ότι αφορά τα tips στα delivery, έχω παρατηρήσει να με ευχαριστούν οι ίδιοι για το τιπ και να έρχονται γρηγορότερα οι παραγγελίες.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Εγώ προσωπικά δε κρατάω πλέον μετρητά πάνω μου. Δε μου χουν χρειαστεί ποτέ δηλαδή, εδώ και καιρό.

 

Ούτε εγώ...αλλά μόνο στην Ελλάδα....δεν νομίζω να έχω χρησιμοποιήσει μετρητά εδώ και 2 χρόνια πουθενά. 

 

Στη Γερμανία, Ελβετία και λοιπές κεντροευρωπαικες χώρες χωρίς μετρητά είσαι νεκρός. 

Το ιδιο και στην Ιταλία και Ισπανία. 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Superfunk είπε

Στη Γερμανία, Ελβετία και λοιπές κεντροευρωπαικες χώρες χωρίς μετρητά είσαι νεκρός. 

Το ιδιο και στην Ιταλία και Ισπανία. 

 

elaborate please γιατί ετοιμάζομαι για μια βολτίτσα.

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Το μόνο που "δε λέει" είναι το να δίνεις tips στους deliverάδες μέσω της πλατφόρμας... αν και έχω ακούσει αρκετούς να λένε ότι τα παίρνουν κανονικά.

 

Τα παίρνουν κανονικά, πάντα ρωτάω .

8 λεπτά πριν, gmoukou είπε

 

elaborate please γιατί ετοιμάζομαι για μια βολτίτσα.

 

Δύσκολα θα βρεις εστιατόριο, μπαρ και μικρή επιχείρηση να παίρνει κάρτες,ειδικά Βερολίνο ξέχνα το, μόνο στα πολύ μεγάλα τουριστικά εστιατόρια και αλυσίδες. 

Μεγάλα μαγαζιά με ρούχα και ξενοδοχεία φυσικά είναι οκ.

 

Φρανκφούρτη αν πας θα είσαι οκ (αλλά γιατί να πας σε αυτή τη μαλακια? :) ) .

 

Γενικά πάρε μπερντέ μαζί σου για οτιδήποτε πλην ξενοδοχείων.  

 

Νότια Ιταλία που πηγαίνω συχνά (την Βόρεια ούτε ζωγραφιστή δεν θέλω να τη βλέπω) αν βγάλεις κάρτα σκάνε στα γέλια....

 

Στην Ελβετία ως γνωστόν είναι cash crazy ,το ίδιο και στην Αυστρία (αλλά γιατί να πας σε αυτή τη μαλακια χώρα? :) ) .

 

Γενικά οι μόνες cash free χώρες στην Ευρώπη είναι το UK,η Ελλάδα και οι σκανδιναβικες χώρες. 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου