Προς το περιεχόμενο

Αυτό το Κατιτις στην Κιθαρα να ειναι καλη και πανακριβη.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 15/7/2021 στις 2:37 ΜΜ, Πάνος Χελιδόνης είπε

Παιδιά εγώ δεν είμαι κιθαρίστας, αλλά νομίζω οτι καί στις κιθάρες ισχύει αυτό που ισχύει και στα υπόλοιπα όργανα, οτι δλδ ήταν, είναι και θα είναι πολύ ακριβά. Προσωπικά πιστεύω οτι αν κάποιος πάρει οποιοδήποτε μουσικό όργανο πάνω απο 1000 ευρώ, δεν το κάνει για μουσικούς/εκτελεστικούς λόγους. Το κάνει για "αυτό το κατιτίς": Για την ετικέτα, για το θρύλο, για την εμφάνιση, για το status ή και για την κ@υλα του (που είναι όλα άκρως θεμιτά). Αλλά για μουσικούς / εκτελεστικούς λόγους καλυπτόμεθα πλήρως νομίζω κι απο τα όργανα κάτω των 1000 ευρώ..

 

Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι μόνο σε ηλεκτρικές,αλλά για μία κλασσική ή ακουστική ή φλαμένκο,

με κάτω από 1000ευρώ για μουσικούς/εκτελεστικούς λόγους,δεν πας πολύ μακριά.

Οι διαφορές όσο ανεβαίνει η τιμή είναι διακριτές και στο αυτί και στην αίσθηση.

Έχω δουλέψει στην Frankfurt Messe,παρουσιάζοντας/παίζοντας όργανα κάποιων κατασκευαστών.

Κάτω από 1000ευρώ δεν υπήρχε χειροποίητο όργανο.

 

Υπερβολή ήταν για μένα κάποιες κιθάρες που παρουσίασα με τιμή 12.000+

χωρίς να έχουν κάποια ιστορική,συλλεκτική,κ.λ.π. αξία.

 

Ο Superfunk έχει δίκιο τόσο όσο αφορά το καλό σετάρισμα και την ταστοδουλειά,

όσο και για το γεγονός ότι οι σύγχρονες ηλεκτρικές δεν είναι όπως κάποια από τα καυσόξυλα περασμένων δεκαετιών που δεν τα έσωνε κανένα σετάρισμα.

 

Τέλος,έχω γίνει πολλάκις μάρτυρας ότι στα κατάλληλα χέρια,μία κιθάρα μπορεί να κελαηδάει καλύτερα από άλλα χέρια..

Καλό παράδειγμα ο fusion που έχει ανεβάσει πράγματα εδώ με μία ηλεκτρική που στο άκουσμα της μάρκας/τιμής της,δεν περιμένεις να ακούσεις κάτι αξιόλογο.Κι όμως...

 

 

Επεξεργασμένο από Kanimothrios
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης
2 ώρες πριν, Kanimothrios είπε

Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι μόνο σε ηλεκτρικές

 

Ναι, έχεις δίκιο, δε το συγκεκριμενοποίησα, τις ηλεκτρικές είχα κατα νου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς υπάρχουν οι κιθάρες που βασίζονται κατά πολύ στην τεράστια κληρονομιά τους, και άρα πληρώνεις το mojo - brand - όπως θες πες το.

 

Για παράδειγμα με Fender USA και Gibson κιθάρες έχει ηχογραφηθεί τεράστιο μέρος της παγκόσμιας δισκογραφίας.

 

Επομένως ''΄λογικό'' είναι οι εταιρείες αυτές να θέλουν να σου χρεώσουν κατιτίς παραπάνω εκμεταλλευόμενες το brand name τους.

 

Το γεγονός αυτό από μόνο του βάζει ένα ''καπέλο'' στην τιμή. Χωρίς να σημαίνει ότι κατά τα άλλα δεν αξίζουν, καθώς θα ήταν αυτοκτονικό να βγάζουν κιθάρες ανάξιες της κληρονομιάς τους.

 

Το αν ''αξίζουν'' οι εταιρείες αυτό το καπέλο στην τιμή είναι άλλο θέμα. Κατα την γνώμη μου το αξίζουν, γιατί σχεδιάστηκαν από ανθρώπους που καινοτόμησαν τότε, και στην ουσία είναι οι εφευρέτες της ηλεκτρικής κιθάρας γενικότερα. Άσχετα πχ αν αυτές οι κιθάρες για άλλο προορίζονταν (η Stratocaster για country και η Les Paul για Jazz) και αλλού κατέληξαν. Συμπαρασύρθηκαν από παίκτες που στην κυριολεξία δημιούργησαν νέα μουσικά είδη.

 

Επομένως δεν θα μου φαινόταν ''άδικο'' να πληρώνεις και την ''ιστορική διαδρομή'' που είχαν αυτές οι κιθάρες για να καταλήξουν στο mojo που έχουν σήμερα. Και είναι λογικό οι κόπιες να είναι πιο φθηνές.

 

Κατα δεύτερον υπάρχουν κιθάρες που βασίζονται στο marketing ότι φτιάχνονται με τις καλύτερες ''πρώτες ύλες'' είτε πρόκειται για κόπιες (βλ. Suhr) είτε για κάτι που συνδυάζει ακριβά ξύλα-flame tops, hardware και ελαφριές καινοτομίες (βλ. PRS) αλλά και άλλα ακριβά μοντέλα που αποτελούνται από ακριβά parts ή έχουν από πίσω κάποιο μεγάλο endorsement.

 

Κατα τρίτον υπάρχουν και οι custom shop κιθάρες οι οποίες υποτίθεται ότι περνάνε από περισσότερο έλεγχο και λεπτοδουλειά και αυτό αποτυπώνεται και στην τιμή.

 

Και γενικά υπάρχουν πολλοί άλλοι λόγοι

 

Τώρα από εκεί και πέρα, άλλοι πληρώνουμε το όνομα, άλλοι το mojo, άλλοι τα specs, άλλη την ''διαφορετικότητα'', άλλοι το custom, άλλοι την καινοτομία ή το endorsement κτλ κτλ. Μπορεί κάποιος να μπει σε ένα κιθαρομάγαζο με 3 χιλιάρικα στην τσέπη και να βγει με μια Strat του χιλιάρικου που του έκανε κλικ γιατί βγάζει τον ήχο που θέλει και να γλυτώσει 2 χιλιάρικα, άλλος μπορεί να μπήκε στο μαγαζί με 1 χιλιάρικα στην τσέπη και να μην μπορεί να βρει άλλη κιθάρα εφάμιλλη με την PRS και να ψάχνει να βρει άλλα 3 χιλιάρικα... εξαρτάται δηλαδή καθαρά από τον παίκτη, δεν υπάρχει κάποιος απόλυτος οδηγός τιμολόγησης από ένα σημείο και μετά σε όμτι αφορά την ηλεκτρική κιθάρα

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου