Προς το περιεχόμενο

Ψάχνοντας τον ήχο σε Fender Player Stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, kbasilis είπε

Ο φίλος έχει την ένταση στο τρία μήπως ο τσίφτης στο βίντεο το έχει πιο πολύ και αλλάζει προς το καλύτερο;

 

 

Προς το ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ θα αλλαζε αν το εβαζε δυνατοτερα ,ολοι οι ενισχυτες Fender απο 10-30 βαττ εχουν τον καλυτερο καθαρο ηχο γυρω στο 2.5 με 3.5....( με εξαιρεση τους tweed deluxe που τον εχουν στο 2 με 2.5) 

 

Ο συγκεκριμενος ενισχυτης ειναι παρα πολυ καλος (για τα λεφτα του).

 

Οποτε μην αγχωνεται πες του, ως συνηθως το προβλημα ειναι οι παλιες χορδες (αν ειχα 1 ευρω για καθε κιθαριστα που αλλαζει χορδες μια φορα το ετος,και εχει ξοδεψει 20 χιλιαδες ευρω σε αλλαγες ενισχυτη και μαγνητων επειδη δεν "εχει καλο ηχο" ενω το μονο που χρειαζεται ειναι να αλλαζει συχνοτερα χορδες θα ημΑνε ο Μπιλ ο Γκεϊτς ο αρχιεμβολιαστης 😂) ή το υψος των μαγνητων.   

 

Επισης δες και το eq στον ιδιο τον ενισχυτη...μηπως έχει τιγκαρει τα μεσαια?

Δες και αυτο

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok.

Οι χορδές είναι αδούλευτες οπότε αφού τσεκάρουμε το eq του ενίσχυτη θα δούμεε τον μαγνήτη βτι συμβαίνει.

 

Με τον bridge να παίζει πιο σωστά οπότε για αρχή θα επικεντρωθούμε στον μαγνήτη και βλέπουμε 😉

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Superfunk είπε

Ο ενισχυτης ειναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ....και στο καθαρο του καναλι μια χαρα....Fender ηχο εχει (δεν υπαρχει αλλωστε ΕΝΑΣ Fender καθαρος ηχος αλλα τουλαχιστον 5 αναλογα με την περιοδο, ο συγκεκριμενος μου θυμιζει αρκετα brownface ERA)

 

 

Πρωτα απο ολα ΑΛΛΑΞΤΕ ΧΟΡΔΕΣ (μετα απο 8-10 ωρες παιξιματος ολες οι χορδες ειναι για πεταμα ειδικα αν θες sparkly clean tone)

 

Μετα παιξτε απλα με τα ΥΨΗ των μαγνητων (και αυτοι μια χαρα generic A5 μαγνητες ειναι)

 

 

Οταν θελουμε να αλλαξουμε το EQ του ενισχυτη δεν χρησιμοποιουμε φυσικα booster αλλα.......(σωωωωωωπα 😂) EQ

 

Ετσι κι αλλιως η ζωη ενος κιθαριστα ειναι ΚΕΝΗ ,ΑΔΕΙΑ και χωρις ΑΞΙΑ αν δεν εχει ΑΥΤΟ στη  πεταλιερα του (μια και με αυτο κανεις ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ.... ακομα και την Les Paul stratocaster )

 

BOSS GE-7 Equalizer Πεταλάκι

Πολλοί αλλάζουν κιθάρες, ενισχυτές, μεγάφωνα, μαγνήτες, πριν δοκιμάσουν πρώτα λίγο eq.

 

Φυσικα αν παίζει καλά ένας μαγνήτης και άσχημα ένας άλλος, αν αλλάξουμε το eq για να παίξει καλά ο άσχημος, θα χαλάσει ο καλός.

Να έχουμε όμως υπόψιν ότι δεν πρέπει να περιμένουμε ο bridge να έχει τον τέλειο όγκο όταν παίζουμε καντίνι στο 15ο τάστο, και ο neck να είναι διαυγής όταν παίζουμε μι μπάσο κενή. Γι'αυτό υπάρχει ο 5θέσιος τοσο έξυπνα τοποθετημένος και τόσο εύκολα διαχειρίσιμος.

 

Βέβαια εγώ αν και έχω fender vibrolux (μοντιφικαρισμένο βέβαια και middle pot αλλά όπως είπε ο sf παίζει τέλεια στο 2.8) προτιμώ να παίρνω τα καθαρά μου από marshall plexi crunchy tone (με booster always on μάλιστα, για όγκο περισσότερο), κόβωντας από το volume pot (με treble bleed) μέχρι και το δύο-δυόμισι. 

Το EQ είναι 100% απαραίτητο για να φτάσω εκεί ακριβώς που θέλω.

Έτσι έχω και καθαρά που σκάνε και βρώμικα (και με ένα drive booster) έχω και dist.

Έχω όλους τους τόνους δηλαδή όπως ακριβώς θέλω, με ένα pot κι ένα footswitch.

Με τον fender έχω μόνο καθαρά. Με drive πετάλια δεν μου αρέσει.

Για λάιβ αυτά. Στο στούντιο ο fender έχει προτεραιότητα για clean έως crunchy.

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πολλές στρατ βλέπω τον μεσαίο μαγνήτη κατεβασμένο πολύ χαμηλά, σε σχέση με τους υπόλοιπους. Αν έχω καταλάβει σωστά το κάνουν για να έχουν καλύτερο quack στις μεσαίες θέσεις. Τι παίζει με τη ρύθμιση αυτή?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Τι παίζει με τη ρύθμιση αυτή?

 

Απλά τους ενοχλεί που είναι στη μέση εκεί που βάρα η πένα, το έκανε πρώτος ο Blackmore ο οποίος αφαιρούσε τελείως τον μαγνήτη και άφηνε μόνο το dummy cover.

Ε μετά το είδαν και οι υπόλοιποι καΝγκουρες και το αντεγραψαν

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κ από εμένα, είμαι ο τύπος με τον Bassbreaker 30r και την Fender Strat Player series. Πολύ ενδιαφέρον το φόρουμ και το site γενικότερα, συγχαρητήρια. Συμφωνώ με το ότι ο ενισχυτής είναι πολύ καλός ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ. Όπως και η κιθάρα, όπως και οτιδήποτε στο χώρο της μουσικής. Μου αρέσουν οι δυνατότητες που προσφέρει, αλλά επειδή ήταν όνειρο ζωής να πάρω Fender κιθάρα και ενισχυτή, νόμιζα ότι αυτομάτως θα είχα και Fendery clean tone, κάτι που δεν ισχύει. Είναι εργαλειάρα, αλλά δεν είναι σαν τους silverface ενισχυτές στα καθαρά. Οκ, έχει Fender ήχο, αλλά του λείπει το κρύσταλλο. Ακόμα και στα βιντεάκια που ποστάρατε παραπάνω, ακούγεται ξεκάθαρα ένας λίγο πιο dark ήχος στα καθαρά. Βέβαια σε αυτήν την τιμή (σχεδόν όσο ένας blues junior) προσφέρει πάρα πολλά!

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλωσ' τον φιλο!.

 

Πολύ καλά τα εργαλεία σου. Να τα χαίρεσαι! Οντως, εξαιρετικός ο ενισχυτής και πολυεργαλειο. Δεν έχει τα κρυστάλλινα φεντερ καθαρά, αλλά μπορεί να σου δώσει πολλά άλλα.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύετε ότι ο blues junior iv θα είχε πιο "fendery" καθαρά? Και οι 2 είναι fender, αλλά παίζω κατά βάση καθαρά. Ένας απ τους λόγους επίσης που τον αγόρασα είναι το direct out με xlr που έχει, αλλά ακούγεται άθλιο το cab emulation. Άρα πρέπει να βάλεις μικρόφωνο για ηχογράφηση, αλλά το home recording (όπως και το να παίζεις απλα) με 30 watts είναι ουτοπικό. Τον είχα πάρει για live, Αλλά διαπίστωσα ότι εκεί που παίζω με καλύπτει και ο 15άρης blues junior (εδώ καλύπτει τον Jeff Beck 😅). Σε όσα demos είδα εκ των υστέρων, ο blues junior στο καθαρό του τον έχει τον bassbreaker. Πιστεύετε αξίζει μια τράμπα???

 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε τον από κοντά. Ο blues junior, επίσης, δεν έχει τα κλασικά φεντερ καθαρά, αλλά είναι πιο κοντά σε αυτό που θελεις, όπως εκτιμώ.

 

Επίσης, τσεκαρε και τον vox ac10/ac15. Πολύ καλύτερα καθαρα (για πολλούς) σε σχέση με τον blues junior. 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Ψάχνοντας τον ήχο σε Fender Player Stratocaster

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου