Προς το περιεχόμενο

Εκμάθηση Drums χωρίς να έχω σετ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, είμαι 37 παίζω αρκετά χρόνια κιθάρα και σκέφτομαι να ξεκινήσω drums ετσι για την φάση, όχι δλδ για να παίξω επαγγελματικά ή για μπάντα. Πάντα το σκεφτόμουν και λεω να το ξεκινήσω. 

Σετ δεν εχω ούτε μπορω να εχω χώρο για να βαλω ένα. Πιστεύετε έχει νόημα να κάνω ένα μάθημα την εβδομάδα και αν θέλω extra εξάσκηση να κλείνω κάποια ωρα σε στούντιο; Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν θα με βοηθούσε κάποιο practice pad.

Ευχαριστώ για τον χρονο σας

Επεξεργασμένο από Giannis Zach
Ορθογραφία
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μελετας σε μαξιλαρια και καρεκλακια (όπως ξεκινήσανε πολλοί) αλλά σκέψου να σε ρωταγε κάποιος αν μπορεί να μάθει κιθαρα σε σκουπόξυλο με σύρμα για χορδές.

Πόσο μακρυά μπορεί να πάει έτσι;

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά μπορείς να μάθεις παίζοντας στον αέρα, "air drums" που λέμε, μιας και το πρώτο πράγμα που πρέπει να μάθει κάποιος είναι ο βασικός συγχρονισμός ανάμεσα στα πόδια και τα χέρια. Για να ξέρεις όμως ότι το κάνεις σωστά θα πρέπει - έστω κάποια στιγμή - να υπάρχει ηχητική ανατροφοδότηση, έτσι ώστε να αντιλαμβάνεται κάποιος πόσο σωστός και ακριβής είναι πάνω στον ρυθμό. Αυτό μπορείς να το πετύχεις είτε με μαξιλάρια, καρέκλες, κατσαρόλες, κτλ. Μπότα δε χρειάζεται γιατί έχεις πάντα το πόδι να βαράει κάτω - αρκεί βέβαια κάποιος να σου έχει δείξει τη σωστή τεχνική (καλό είναι και να φοράς παπούτσι). Πολύ αργότερα, όταν ξεκινάει κάποιος να παίζει πιο γρήγορα, πρέπει να φτιάξει τεχνική βασισμένη στην αντίσταση που προσφαίρουν οι μεμβράνες των τυμπάνων, οπότε εκεί χρειάζεται κανονικό κιτ.

 

Εγώ έμαθα drums "παίζοντας" στον αέρα, στα θρανία και στις καρέκλες του σχολείλου, από τα 5 μου μέχρι τα 15 που κάποια στιγμή μου πήραν ένα κιτ. Έπαιζα κατευθείαν Metallica, σίγουρα όχι τέλεια, αλλά έπαιζα και ήμουν πολύ άνετος. Θυμάμαι όταν πρωτοήρθε το κιτ, έπαιξα το πρώτο κουπλέ του St. Anger.

 

Τις προάλλες για το γάμο του φίλου μου κάναμε μια μπάντα με τραγούδια που δεν ήξερα. Για να τα βγάλω, πήρα ένα ζευγάρι μπαγκέτες και έφτιαξα ένα practice pad από mousepad-toms, χαρτί-ταμπούρο, με το κερασάκι στην τούρτα να είναι ένα hi-hat φτιαγμένο από πλαστική σακούλα για να κάνει το τσικ-τσικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Για όλα αυτά που λέτε σκεφτόμουν και εγω να κάνω μάθημα με πραγματικά drums 1 φορα την εβδομάδα ώστε να μου δείχνει κάποιος σωστά τεχνικές και να εχω ρεαλιστικό feedback. Από εκει και πέρα να πηγαίνω μια στο τοσο σε στούντιο ή να παρω κάποιο μικρό σετ εξάσκησης που είναι και αθόρυβα. Μπαίνοντας στην διαδικασία μπορεί να ψηθω για κατι παραπανω αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Μπότα δε χρειάζεται γιατί έχεις πάντα το πόδι να βαράει κάτω - αρκεί βέβαια κάποιος να σου έχει δείξει τη σωστή τεχνική (καλό είναι και να φοράς παπούτσι).

 

Αυτο δεν γινεται γιατι πρεπει να παταει στη μυτη, οχι στην πατουσα.

Θα μαθει λαθος κι αντε να το διορθωσει μετα.

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα ΧΕΡΙΑ σου ένα practice pad είναι έτσι κι αλλιώς απαραίτητο, εκεί θα μελετάς τα ,επίσης απολύτως απαραίτητα, rudiments,ασκήσεις stick control ,paraddidles etc.

Έτσι κι αλλιώς αν καθίσεις με σοβαρό δάσκαλο το 90% του χρόνου μελέτης σου στο pp θα είναι. 

Από εκεί και πέρα μπορείς να πάρεις ένα ολόκληρο set pp

 

https://www.thomann.de/gr/dw_go_anywhere_practice_kit.htm?glp=1&gclid=CjwKCAjw5c6LBhBdEiwAP9ejG0ypD_L8ouM6cd-zOQbRmP8tsUblF_t8s8uu3pnOJZI7vvj9ARW7iBoCUNwQAvD_BwE

 

Και να μελετάς μια χαρά. 

 

4 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Αυτο δεν γινεται γιατι πρεπει να παταει στη μυτη, οχι στην πατουσα.

Θα μαθει λαθος κι αντε να το διορθωσει μετα.

 

 

.

 

Καλό είναι να μάθει και τις δύο τεχνικές  και flat foot και heel up.

Το flat foot δεν είναι λάθος σε κάποια είδη δε,π.χ jazz,είναι προτιμότερο. 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Αυτο δεν γινεται γιατι πρεπει να παταει στη μυτη, οχι στην πατουσα.

Θα μαθει λαθος κι αντε να το διορθωσει μετα.


Όπως είπε και ο ΣΦ, υπάρχουν και οι δύο τεχνικές, και αυτές που χρησιμοποιείς και τις δύο, όπως το heel-toe που είναι εξαιρετικά δύσκολο. Κυριαρχεί βέβαια η heel up και είναι νομίζω αυτή που μαθαίνουν πρώτα οι αρχάριοι.

 

Μια χαρά γίνεται να μάθεις heel up χωρίς πετάλι, γι αυτό ανέφερα το παπούτσι, για να κάνει και λίγο θόρυβο. Αθλητικά καλύτερα που να είναι μαλακά και να μη στενεύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

Καλό είναι να μάθει και τις δύο τεχνικές  και flat foot και heel up.

Το flat foot δεν είναι λάθος σε κάποια είδη δε,π.χ jazz,είναι προτιμότερο. 

Ναι. λαθος μου που το ανεφερα ως λαθος.
Δεν υπαρχει λαθος πουθενα και σε τιποτα στη μουσικη.
(αν και οι παλιοι τζαζιστες παιζανε ενα ειδος Heel up .... λογω τακουνιου 😄, μου ελεγε ο φιλος και μεγαλος δασκαλος ο Παναγιωτοπουλος).

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως και να εχει, οι τεχνικες ειναι πολλες και για τα χερια και για τα ποδια και πρεπει να τις εχουν ολες για διαφορους λογους (επαγγελμα, οικονομια δυναμεων κλπ) και πολυ σημαντικο η σταση του σωματος.
Δουλεια βεβαια γινεται και χωρις αυτα, αλλα αν παρει καλες βασεις απο την αρχη καποιος μαθητευομενος, θα εχει ολα τα εφοδια να παει μπροστα. Ο σωστος εξοπλισμος βοηθαει σε ολα αυτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου