Προς το περιεχόμενο

JTM45 vs 1987x ποιες οι διαφορες?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Thanks guys για την άμεση ανταπόκριση!! Απ' ότι φαίνεται πρέπει να βγουν τα καβούρια και να φύγει κανένα 150άρι...!  Επίσης, αν παίζει ρόλο, το κεφάλι υποστηρίζει μεγάφωνα σε διάφορα ωμ, 4,8, 16... Βλέπω ότι "φοριούνται" κυρίως τα 8αρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Celestion G12H Anniversary 

Εμενα που δεν μου αρεσουν τα πολλα πριμα δεν θα το επελεγα.
Ας κοιταξει εδω βιντεακια που εχει  πολλα shoutouts με μεγαφωνα και ελπιζω να καταλαβει τα χαρακτηριστικα τους γα να επιλεξει.

1 ώρα πριν, qesh είπε

... 1974χ μαλλον ο καλυτερος απ ολους

Παντως για την ιστορια τους εδωσα ολους και παιζω με fender

Ετσι οπως το πηγαινες και σου αρεσε περισσοτερο ο 1974x στο τελος σε fender θα κατεληγες, 😄

  • Like 1
  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει υπερβολικά πολλά πρίμα το συγκεκριμένο. Ταιριαζει, νομίζω, με ενισχυτές τύπου orange, που είναι καπως σκοτεινοί και τους λείπει το top end. 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Εμενα που δεν μου αρεσουν τα πολλα πριμα δεν θα το επελεγα.
Ας κοιταξει εδω βιντεακια που εχει  πολλα shoutouts με μεγαφωνα και ελπιζω να καταλαβει τα χαρακτηριστικα τους γα να επιλεξει.

Ετσι οπως το πηγαινες και σου αρεσε περισσοτερο ο 1974x στο τελος σε fender θα κατεληγες, 😄

 

2 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Έχει υπερβολικά πολλά πρίμα το συγκεκριμένο. Ταιριαζει, νομίζω, με ενισχυτές τύπου orange, που είναι καπως σκοτεινοί και τους λείπει το top end. 

 

Καλά τα μεγάφωνα είναι φυσικά θέμα προτίμησης, οπότε περί ορέξεως...

 

Επίσης καλά είναι τα βιντεάκια υπάρχουν άπειρα και καλό είναι να τα συμβουλευτεί ο ενδιαφερόμενος έχοντας όμως υπόψιν ότι άλλο οι εντάσεις δωματίου, άλλο οι εντάσεις ηχογράφησης, άλλο το αυτί και άλλο το μικρόφωνο.
 

Το G12 H Anniversary από κει και πέρα δεν μπαίνει μόνο σε μουντούς Orange αλλά και σε άπειρους boutique 1x12 (DrZ anyone?). Ο λόγος είναι ότι έχει την τάση να τους κάνει να ακούγονται "μεγαλύτεροι" λόγω του αυξημένου συχνοτικού του εύρους: έχει πιο βαθιά μπάσα και λίγο λιγότερα μεσαία από την υπόλοιπη σειρά της Celestion όπως τα greenbacks, τα V30s κλπ που ταιριάζουν καλύτερα σε μεγαλύτερες καμπίνες. Επίσης τα G12H έχουν πολύ λεπτομερή πρίμα, γι αυτό και προτιμούνται από καλής ποιότητας ενισχυτές. Αν βέβαια ο ενισχυτης δεν είναι κάτι της προκοπής ή δεν μπορεί να ανοιχτεί στις εντάσεις που πρέπει τότε μπορεί να ξύσει. Και πάλι θα ξύσει λιγότερο βέβαια από ένα Alnico ή V30 αλλά περισσότερο από ένα greenback. 

 

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, mikeRORY είπε

Thanks guys για την άμεση ανταπόκριση!! Απ' ότι φαίνεται πρέπει να βγουν τα καβούρια και να φύγει κανένα 150άρι...!  Επίσης, αν παίζει ρόλο, το κεφάλι υποστηρίζει μεγάφωνα σε διάφορα ωμ, 4,8, 16... Βλέπω ότι "φοριούνται" κυρίως τα 8αρια. 

 

 

22 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Μια ενδιάμεση επιλογή θα ηταν το G12-35XC, αλλά δεν το βρίσκεις.

 

Αν πάμε σε εξωτικές λύσεις υπάρχουν και τα Scumbacks που είναι πιο vintage sounding (λιγότερο σκληρά). Επίσης υπάρχει και η λύση ασετόν, γυαλόχαρτο, doping κλπ. Όπως βέβαια υπάρχει και η λύση να παίξεις το μεγάφωνο στις εντάσεις που πρέπει για καμιά κατοστή ώρες 😇

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/11/2021 στις 7:42 ΜΜ, BillTrantos είπε

Εγώ είμαι λίγο του πιο modern βέβαια. Θα προτιμούσα τα 20w που έβγαλε ο Friedman με Pink Taco, JJ Jr, κλπ. Τα έπαιξα εδώ στην Ολλανδία και ερωτεύτηκα.

Να δηλώσω και εγώ φαν του friedman, μόνο για εκεί τα ξαναέσκαγα βασικά😁

Είναι έτοιμοι modded marshalls με πολύ σωστό eq, pick attack, χροιά κλπ, από πραγματικό guru στον συγκεκριμένο ήχο.

Το πελατολόγιο του μιλάει από μόνο του.

Ακριβοί μεν, αλλά ψωνίζεις μία φορά και κλείνεις το θέμα ενισχυτής!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου