Προς το περιεχόμενο

Fender Blues Junior IV κατάλληλος για υπνοδωμάτιο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Superfunk είπε

 

 

κορεκτεντ  😉

 

Εννοείται, προσωπικά δεν είμαι νεκρολάγνος να ορκίζομαι σe vintage ενισχυτές - κιθάρες. Το αντίθετο, αν το οικονομικό δεν ήταν εμπόδιο 9/10 φορές νέο ενισχυτή θα διάλεγα. Συχνά όμως ένας μπουτίκ ενισχυτής κοστίζει περισσότερο από έναν vintage. Όταν πήρα τον Bassman, από Tone King άρχισα αλλά το πορτοφόλι δεν άντεχε, γύρω στα 1500€ η διαφορά τους τότε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω ταπεινά την γνώμη μου:

Είχα Fender Champ 12, Tubemeister 18, Koch Twintone iii 50w

Έχω Mesa F50, DSL1 anniversary, THR10

Το συμπέρασμά μου μετά από τόσα χρόνια: για να το ευχαριστηθείς πρέπει ο ενισχυτής να ανοίξει τουλάχιστον στο μισό της δυνατότητάς του, ασχέτως καθαρό ή βρώμικο. Και αυτό γιατί δεν είναι μόνο ο ήχος στο αυτί αλλά το σύνολο των δονήσεων που δέχεται το σώμα σου από το μεγάφωνο. Εννοείται αυτό σε συνθήκες σπιτιού είναι αδύνατο. Οπότε ξεκινάς τους συμβιβασμούς.

Για να μην μακρηγορώ, από την δικιά μου εμπειρία θα σου πρότεινα είτε DSL1 είτε THR10 και εξηγώ.

DSL1: έχω την κεφαλή και την δουλεύω με 12άρα καμπίνα. Για το σπίτι τον δουλεύω στο 0.1w και έτσι μπορώ να ζορίσω τις λάμπες χωρίς να ενοχλώ ιδιαίτερα. Με αυτό τον συνδυασμό (0,1 +12') μπορεί να είναι οριακά δυνατά για το σπίτι. Βρίσκω τον ήχο του καθαρό και βρώμικο πολύ αξιοπρεπή. Έχει fx loop. Καταλαβαίνεις ότι είναι λυχνία και ότι είναι marshall.

THR10: Κατά την γνώμη μου είναι ιδανικός για την περίπτωσή σου που θες μικρή ένταση αλλά να κομπρεσάρει (έχει pre και master, και μετά είναι το volume για την ένταση που θα ακούσεις), 5 αξιοπρεπεις προσομοιώσεις γνωστών κλασικών ενισχυτών, παίζεις μόνος σου άρα θες κάπου να κουμπώσεις ένα mp3, να μην ψάχνεις κουρδιστήρι, μικρό να μην πιάνει τόπο και να μεταφέρεται εύκολα, ακουστικά και βεβαίως αξιοπρεπή ήχο. + τον συνδέεις στον TRH editor και παραμετροποιείς τα πάντα που διαθέτει μαζί και τα εφέ του και αποθηκεύεις κλπ

Εγώ σπίτι χρησιμοποιώ κατά 80% τον THR και κατα 20% τον DSL

Τέλος πριν καταλήξεις στο οτιδήποτε, πήγαινε και άκουσέ το οπωσδήποτε.

Καλή τύχη

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, E7#9 είπε

για να το ευχαριστηθείς πρέπει ο ενισχυτής να ανοίξει τουλάχιστον στο μισό της δυνατότητάς του, ασχέτως καθαρό ή βρώμικο.

 

 

Φυσικα και δεν "πρεπει".

 

Δια του λογου το αληθες παραθετω φωτο απο τον ενισχυτη του Peter Buck των REM  (Korg era VOX AC 30 με 30ρια κεραμικα Celestion) στο...Καλλιμαρμαρο....με το ζορι στο 2..... ε...ΚΑΤΙ κσερει απο  ηχο ο Peter...

 

Rickresource Rickenbacker Forum • View topic - What about Peter Buck?

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογα τον ενισχυτη.
Eνας Fender Vibrlolux του 1972 που εχω, παιζει τελεια στο 2.8 ακριβως.
Kατι marshall παλια, αλλος παιζει στο 6 καλα, αλλος στο 8 κλπ, ενας koch στο 4

(Ο dsl δεν μαρεσει καθολου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και πρέπει 😁

Μίλησα για μια συνολική εμπειρία που την δέχεται όλο το σώμα και όχι μόνο τα αυτιά

Ακόμα και τα μπατζάκια του παντελονιού! 😇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, E7#9 είπε

Φυσικά και πρέπει 😁

Μίλησα για μια συνολική εμπειρία που την δέχεται όλο το σώμα και όχι μόνο τα αυτιά

Ακόμα και τα μπατζάκια του παντελονιού! 😇

 

 

Ε καλα,μουσικη ειπαμε να παιξουμε οχι να κανουμε πλουσιους τους ωρυλαδες 😂

Μια χαρα παιζουν ολοι οι ενισχυτες σε λογικη ενταση.

"Στη μεση" σχεδον ολοι οι κλασσικοι ενισχυτες εχουν εντασεις που  ξεπερνανε τα ορια της λογικης (και ειναι και ουσιαστικα unusable τοσο στο στουντιο οσο και σε live)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Αναλογα τον ενισχυτη.
Eνας Fender Vibrlolux του 1972 που εχω, παιζει τελεια στο 2.8 ακριβως.
Kατι marshall παλια, αλλος παιζει στο 6 καλα, αλλος στο 8 κλπ, ενας koch στο 4

(Ο dsl δεν μαρεσει καθολου)

Αυτό εννοώ ότι ουσιαστικά στο 0,5 και στο 1 και στο 1,5 δεν παίρνεις αυτό που πλήρωσες...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, E7#9 είπε

Αυτό εννοώ ότι ουσιαστικά στο 0,5 και στο 1 και στο 1,5 δεν παίρνεις αυτό που πλήρωσες...

 

 

Υπάρχουν και αλλα σημεια στο...κομΒιον μεταξυ 1 και 5 😅

Υπαρχουν και πολλοι ενισχυτες που βγαζουν τον καλύτερο καθαρο  ηχο τους στο "2" ή λίγο παραπανω (π.χ tweed Fender,VOX AC30 ,18W Marshalls κτλ )  , 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα μετά από μήνες έκατσα και έπαιξα λίγο κιθάρα (Stratocaster) με vht special 6 combo 1x10.

Ρε παιδιά τι απίστευτος ενισχυτής για τα λεφτά που τον πουλούσαν. Θυμάμαι τον είχα πάρει καινούριο όταν τους έφερνε ο thomann €145 και ακόμα μετανιώνω που δεν είχα δώσει άλλα €200 για να πάρω και την κεφαλή-καμπίνα. Ο ενισχυτής στο 1ο τέταρτο του volume (στα 6w) παίζει αρκετά δυνατά για δωμάτιο αλλά σε αποζημιώνει με το σκάσιμο, τις δυναμικές του και την φεντερίσια ατάκα. Έχει δε πολύ headroom με μονούς μαγνήτες και θυμήθηκα αυτό που έγραφε @Superfunk στο σχετικό review ότι με 2 τέτοιους σε στέρεο θα έπαιζε και στο Μαρακανά και ίσως να μην είχε άδικο. Με μια ποιοτική 2x12 καμπίνα με ευαίσθητα μεγάφωνα θεωρώ βγάζει άνετα πρόβα με δυνατό drummer.

Όλα αυτά για πιθανούς υποψήφιους αγοραστές αν και δυστυχώς κυκλοφορούν πολύ λίγοι μεταχειρισμένοι, ενώ καινούργιους δε νομίζω να τους πουλάει κάποιος στην Ευρώπη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα μεταχειρισμένη με 80 ευρώ την κεφαλή, προ διετίας, και την δουλεύω με 100db μεγάφωνα, σε καμπίνες 1x12. To headroom που έχει θυμίζει ενισχυτές των 10 και 15 watt. O fendery ήχος, δε, είναι απίστευτος. Για να βγάλει καλό και παχύ ήχο, πρέπει να περάσεις λίγο την μέση την ένταση. Άρκετά δυνατός για πρόβα, καθώς μένει καθαρός μέχρι το τέλος, σχεδόν.

Και εγώ μετανιώνω που δεν αγόρασα την τελευταία παρτίδα στον Θωμά, με 190 ευρώ τo combo.

 

Συχνά πυκνά τον βλέπεις στις αγγελίες τον head με 120-150 ευρώ. Έχε τις κεραίες σου ανοικτές. 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου