Προς το περιεχόμενο

Πάμε για 3ο Παγκόσμιο Πόλεμο ή παίζουνε war games;


cigaret13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Alter είπε

δεν σκοπεύουμε να εισβάλουμε σε άλλες χώρες

 

Ωχ...

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
9 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Ωχ...

«Πάνω απ' όλα, πρέπει να αναγνωρίσουμε ότι η κατάρρευση της Σοβιετικής Ένωσης ήταν μια μεγάλη γεωπολιτική καταστροφή του αιώνα. Όσο για το ρωσικό έθνος, έγινε ένα γνήσιο δράμα. Δεκάδες εκατομμύρια συμπολίτες και συμπατριώτες μας βρέθηκαν έξω από το ρωσικό έδαφος. Επιπλέον, η επιδημία της αποσύνθεσης μόλυνε την ίδια τη Ρωσία», (Βλαδίμηρος Πούτιν 2005).

Ο άνθρωπος τα έλεγε χρόνια. Το ότι δεν θέλαμε να τα ακούσουμε είναι άλλου παπά ευαγγέλια...

Ας συγκρατήσουμε αυτά τα "δεκάδες εκατομμύρια συμπολίτες και συμπατριώτες μας βρέθηκαν έξω από το ρωσικό έδαφος".

Πολύ φοβάμαι ότι θα καθορίσουν τις μελλοντικές εξελίξεις. Οπότε προσθέτω και εγώ ένα... ωχ.

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
3 ώρες πριν, Alter είπε

Επισήμως πάντως ο υπουργός εξωτερικών της Ρωσίας δηλώνει "δεν σκοπεύουμε να εισβάλουμε σε άλλες χώρες. Ούτε στην Ουκρανία εισβάλαμε". Μάλλον έχουν πάει εκδρομή 200.000 κόσμος με όπλα..

Και εδω ασχολίαστα, ενημερώνεσαι αντικειμενικά απο τον υπουργό εξωτερικών της Ρωσίας που μόνο η άποψη του επιτρέπεται στα ρωσικά μέσα δια νόμου. Να τα ακούσεις όπως είναι κι όχι όπως τα λένε τα δήθεν ανεξάρτητα και διαφορετικά μέσα απο κάθε πολιτική θέση και γωνιά της γης.

 

 

Εισβάλαμε; Μα τι λες... εμείς κάνουμε ένα special operation να αποκρατικοποιήσουμε να αποναζιστικοποιήσουμε και να απελευθερώσουμε τους Ουκρανούς που δεν έχουν εθνική συνείδηση και κυβερνώνται απο ναρκομανείς που τους έκαναν πλύση εγκεφάλου. Το λέει ο ίδιος, ο πρόεδρος.

 

 

Γι αυτό κι εγω εμπιστεύομαι την ενημέρωση από τα κομματικά μέσα.

Τα λένε όπως έχουν κι έχω τη συνείδηση μου ήσυχη...

Πετάει ο γάιδαρος; Πετάει. 

 

Δεν συζητάω τι συμβαίνει στην Ουκρανία. 

Την παίρνω σαν παράδειγμα και συζητώ την κριτική μας σκέψη.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

«Πάνω απ' όλα, πρέπει να αναγνωρίσουμε ότι η κατάρρευση της Σοβιετικής Ένωσης ήταν μια μεγάλη γεωπολιτική καταστροφή του αιώνα.....

 

 

.... που μου επιτρέπει να έχω οράματα τσαρικής αυτοκρατορίας ντυμένης με μανδύα δυτικού οικονομικού συστήματος, μακριά από μπολσεβίκικα δόντια, αν εκμεταλλευτώ κατάλληλα την ευκαιρία.

 

Τα μισά τα είπε, τα μισά τα εννόησε Τέρυ μου.

Οπότε άσε τι έλεγε και κοίταξε τι έγινε.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Έχω χάσει το χιούμορ μου με όλα αυτά που μας βρήκαν σερί.

Ζητώ συγγνώμη από όλους.

Από την άλλη, γι αυτό που κάνουμε εδώ, το να μιλάμε ελεύθερα και να λέμε τη γνώμη μας σκοτώνονται στην Ουκρανία.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

γι αυτό που κάνουμε εδώ, το να μιλάμε ελεύθερα και να λέμε τη γνώμη μας σκοτώνονται στην Ουκρανία.

 

Σιγά μην σκοτώνονται γι' αυτό.

Δεν είναι αντιδικτατορικός αγώνας Γιάννη μου, διαφωνώ.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Λες να μπορούν να φωνάξουν ζήτω η Ουκρανια μετα την κατοχή ή μήπως εκφράζονται ελεύθερα σήμερα στην Ρωσία όπου υπάρχει νόμος λογοκρισίας;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Λες να μπορούν να φωνάξουν ζήτω η Ουκρανια μετα την κατοχή ή μήπως εκφράζονται ελεύθερα σήμερα στην Ρωσία όπου υπάρχει νόμος λογοκρισίας;

 

Όχι βέβαια.

Αλλά δεν πιστεύω ότι σκοτώνονται (και από τις δύο πλευρές) γι' αυτό.

Άλλοι είναι οι λόγοι.

 

Παρεμπιπτόντος, και σε δυτικές χώρες κόπηκαν τα ρωσικά μέσα ενημέρωσης.

 

Από εκεί και πέρα, η προπαγάνδα goes both sides.

 

Προσπαθώ να βλέπω από όλες τις πλευρές χωρίς να πιστεύω καμία.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Οι Ρώσοι πολεμούν γιατί διατάχθηκαν , και , για τους δικούς τους λόγους (πιθανολογώ φοβήθηκαν) , υπάκουσαν.

Οι Ουκρανοί πολεμούν γιατί μπήκαν να τους πάρουν (βομβαρδίσουν-καταστρέψουν)  τα σπίτια.

 

Δεν νομίζω και εγώ ότι πολεμάει κανείς για ιδεολογικούς λόγους (δημοκρατία vs δικτατορία).

Αυτά  τα ιδεολογικά αφηγήματα, ή μπούρδες, είναι  για την "νομιμοποίηση"...

Αυτοί οι πόλεμοι (ιδεολογικοί) δεν γίνονται με τακτικούς στρατούς.

 

Δεν νομίζω ότι κανένας Ρώσος ή Ουκρανός ήθελε να πολεμήσει.

Του μπήκε του Πούτιν / που τον ζόρισε το ΝΑΤΟ ο Αμερικάνος/ Πάει και η γάτα που έφαγε τον ποντικό
που πήρε το φυτίλι μέσ’ από το καντήλι/ που έφεγγε και κένταγε η κόρη το μαντίλι.....

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Πάμε για 3ο Παγκόσμιο Πόλεμο ή παίζουνε war games;

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου