Προς το περιεχόμενο

2x Win10 σε διαφορετικούς δίσκους στο ίδιο PC


Yannis Methenitis
Η απάντηση από τον Yannis Methenitis,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, LK είπε

1) Μεσα στο Σ/Κ που πέρασε ΞΑΝΑ έστησα 5 (πέντε ) συστήματα.

3 Laptops, και 2 pc's (από 2.5 ωρες το καθένα......ταυτόχρονα τα έκανα σχεδόν)

 

2) Πήρα Back up σε 2 WD blue 2.5 (από 2 ΤΒ έκαστο) και σε ένα  WD 3.5 BLUE (1 TB) , με μέση ταχύτητα από USB σε USB (δεν τα έριχνα καν στον σκληρό του pc)...γύρω στα 40 ΜΒ/sec......όκ έκανα κανα 24 ωρο, αλλά μονα τους δουλευαν.

 

3) Εννοείται, κουβεντα κάνουμε.

 

 

Για το #2, 40MB/s είναι USB2 απόδοση (το πρωτοκολλο τελικιάζει γύρω στα 60ΜΒ/s αν θυμάμαι καλά). Αν οι δίσκοι σου διαφημιζονται ως USB3 παραείναι μακρια (αν είχαν συνδεθεει σε USB3 θύρα πάντα). Ότι ανέφερα (και δεν το λεω θεωρητικά) πιο πάνω πέρι cases, και τι chipsets/controllers εχουν στην πραγματικότητα. Και σε τετοιες ταχύτητες ούτε το γεγονός οτι οι blue σπινάρουν στις 5400rpms δικαιολογεί αυτή την απόδοση (αν είχαν συνδεθεί σε USB2 θυρες το δικαιολογεί).

 

Anyway, όπως το είπες, κουβέντα να γίνεται...

Επεξεργασμένο από Freedom

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 λεπτά πριν, Freedom είπε

 

Για το #2, 40MB/s είναι USB2 απόδοση

 

Anyway, όπως το είπες, κουβέντα να γίνεται...

1)μεχρι 25ΜΒ/sec το USB 2

2) Αυτό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LK είπε

1)μεχρι 25ΜΒ/sec το USB 2

 

 

Αν δεν κάνω λάθος τo USB2 πρωτοκολλο υποστηριζει θεωρητικά έως και 480 Mbit/s, το οποιο μεταφράζεται σε 60ΜΒ/sec.

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 λεπτά πριν, Freedom είπε

 

Αν δεν κάνω λάθος τo USB2 πρωτοκολλο υποστηριζει θεωρητικά έως και 480 Mbit/s, το οποιο μεταφράζεται σε 60ΜΒ/sec.

Στα χαρτιά....στην πράξη....🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LK είπε

Στα χαρτιά....στην πράξη....🤪

 

Στην πράξη αν βλέπεις 25ΜΒ/sec, το implementation του πρωτοκόλλου των συσκευών σου (είτε απο την μερία του σκληρού και πολύ πιο σπανια - εκτός και αν μιλάμε για 3rd party controller - από την μεριά της μητρική σου) είναι - και θα το θέσω ήπια- όχι ιδιαίτερα πετυχημένο.

 

Αν μίλαγες για 40-45MB/s (μαξιμουμ έτσι, γιατι αναλόγως και με τον τυπο και μέγεθος των αρχείων και ανεξαρτήτως πρωτοκόλλου πάλι μπορεί να είναι στο ναδίρ) θα έλεγα, μιά χαρα για USB2.

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 λεπτά πριν, Freedom είπε

 

Στην πράξη αν βλέπεις 25ΜΒ/sec, το implementation του πρωτοκόλλου των συσκευών σου (είτε απο την μερία του σκληρού και πολύ πιο σπανια - εκτός και αν μιλάμε για 3rd party controller - από την μεριά της μητρική σου) είναι - και θα το θέσω ήπια- όχι ιδιαίτερα πετυχημένο.

 

Αν μίλαγες για 40-45MB/s (μαξιμουμ έτσι, γιατι αναλόγως και με τον τυπο και μέγεθος των αρχείων και ανεξαρτήτως πρωτοκόλλου πάλι μπορεί να είναι στο ναδίρ) θα έλεγα, μιά χαρα για USB2.

Έπαψα να τα ψάχνω (την τέλεια και στα χαρτιά απόδοση) από τότε που εδω και 10 χρόνια πληρώνω 24 αρα στον ΟΤΕ και παίρνω 11 με 12 στην καλλίτερη.🤪

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Λάκη καταλαβαίνω τι λες αλλά πέρα απο την πρακτικότητα, υπάρχουν και οι επιδόσεις που ένας NVME M2 προσφέρει έναντι του SATA3 ή ακόμα περισσότερο σε παλαιότερα SATA και USB.

Αν θελεις γραφειακή χρήση, ναι σωστα το κάνεις αλλά μη ξεχνάς πως και ο χρόνος είναι χρήμα, αν χρειάζεται να ασχολείσαι με εγκαταστάσεις σε υποδεέστερων προδιαγραφών SSD καθε τόσο. 

Αν θέλεις επίδοση και σχετική ασφάλεια και σταθερότητα, αγοράζεις ακριβά.

 

Ενα καλό εργαλείο Dewalt π.χ. θα είναι πάντα καλύτερο απο τα 4-5 που θα πάρεις απο το εκπτωτικό πανέρι και θα σε βοηθήσει να κάνεις τη δουλειά σου απρόσκοπτα και σε βάθος χρόνου. Ετσι βλέπω και το hardware στους υπολογιστές.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
10 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Λάκη καταλαβαίνω τι λες αλλά πέρα απο την πρακτικότητα, υπάρχουν και οι επιδόσεις που ένας NVME M2 προσφέρει έναντι του SATA3 ή ακόμα περισσότερο σε παλαιότερα SATA και USB.

Αν θελεις γραφειακή χρήση, ναι σωστα το κάνεις αλλά μη ξεχνάς πως και ο χρόνος είναι χρήμα, αν χρειάζεται να ασχολείσαι με εγκαταστάσεις σε υποδεέστερων προδιαγραφών SSD καθε τόσο. 

Αν θέλεις επίδοση και σχετική ασφάλεια και σταθερότητα, αγοράζεις ακριβά.

 

Ενα καλό εργαλείο Dewalt π.χ. θα είναι πάντα καλύτερο απο τα 4-5 που θα πάρεις απο το εκπτωτικό πανέρι και θα σε βοηθήσει να κάνεις τη δουλειά σου απρόσκοπτα και σε βάθος χρόνου. Ετσι βλέπω και το hardware στους υπολογιστές.

Ειναι θεμα φιλοσοφίας , δεν διαφωνώ.

Ποιά γραφιακή δουλειά;

Για το γραφείο χρειάζομαι έναν pentium II και windows 98.....μην σου πώ έναν 486 και windows 3.11.

 

Τρεις "βαριές" δουλειές κάνω πλέον, απλά ύστερα από 15 + χρόνια, καταστάλαξα στα προγράμματά μου.

Photoshop 8.0

Sony Vegas 10

και Cubase sx 2.2.

 

Αυτά είναι τα εργαλεία μου.....προγράμματα που τρέχουν από windows XP....μέχρι 11 και βλέπουμε μετά.

Με αυτή τη "φιλοσοφία" αναπτύσσω την άλλη "φιλοσοφία" περι hardware "αναλώσιμου" .🤪

Πραγματικά για να στήσω ένα pc με αυτά τα προγράμματα, θέλω (μαζί με τα windows ) το πολύ 1 ώρα (βάζω και το βιδωνε - ξεβίδωνε σκληρους....χασε και καμία βίδα που θα πέσει κάτω και την ψάχνεις κάνα 5 λεπτο 😆).

 

Η άλλη φιλοσοφία/ αναβαθμίζω , αλλάζω π.χ DAW κάθε 3 χρόνια , άρα θέλω σταθερό και ακριβό hardware , την καταλαβαίνω....αλλά νοτ φορ μη. (να τρέμω το format ή μην στραβώσει κάτι) 😆

 

ΥΓ. Δεν μεχαλάει να περιμένω στο render λιγο παραπάνω.

Έμαθα να μην βιάζομαι.....(άλλη φιλοσοφία επίσης 😁)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, LK είπε

Έπαψα να τα ψάχνω (την τέλεια και στα χαρτιά απόδοση) από τότε που εδω και 10 χρόνια πληρώνω 24 αρα στον ΟΤΕ και παίρνω 11 με 12 στην καλλίτερη.🤪

 

 

Ενταξει, αυτό είναι άλλο πονεμένο θέμα (κοντά είμαστε, άλλη εταιρεία) αλλά 40ΜΒ/sec από USB3 end to end από ότι καταλαβαίνεις είναι ΟΚ απόδοση για USB2, τελείως εκτός προδιαγραφών για USB3. Αυτό ήταν το point μου και ειδικά στους USB3 εξωτερικούς σκληρούς και sticks πεφτει πολλή κοροιδια εδω και πάαααρα πολλά χρόνια.

 

Να στο θέσω διαφορετικά (και δεν μιλάω θεωρητικά, έχω τα μέσα, το βλέπω κάθε μέρα για χρόνια), αν ένας δισκος ειναι USB3, αν είναι μηχανικός γίνεται ο ίδιος το bottleneck (εχω και δίσκους που βαράνε και πάνω απο 150MB/s σε read/write σε USB3 και πάνω απο 200ΜΒ/s σε sata3, βλεπε WD Gold 8Tb). Αν είναι SSD της προκοπής, πλησιάζει στο να κάνει saturate το ίδιο το πρωτοκολλο (π.χ. SSD Samsung 850Pro 512Gb σε σωστή εξωτερική θήκη με σωστό chipset και συνδεδεμένο σε USB3 με σωστό implementation). Μιλαμε για 550ΜΒ/s? Οχι, μιλάμε για πανω από 400MB/s για τον συγκεκριμενο SSD. Και απο την άλλη τον καρφώνεις σε μια native sata3 στην μητρική σου και αναλόγως με τον SSD παίρνεις και 500-550MB/s οπου εκει πλεον bottleneck γινεται η sata3. Ενας απο τους λόγους που έχουμε μεταβει σε M2 PCIE3 και PCIE4 εδω και καιρό.

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Like 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τεσπα, εμένα η άποψή μου είναι (σωστή ή λάθος) ότι το ακριβό hardware , ακόμα και να σου κρατήσει (αν και δεν έχω κατασταλάξει ακόμα......πιο πολύ ακριβά μου χαλούσαν παρά φθηνά) σε 3 χρόνια θα είναι απαξιωμένο σε σχέση με το νέο / φθηνό .

Οι Η/Υ με την ταχύτητα που εξελίσσονται δεν πιστεύω πως πρέπει να αντιμετωπίζονται με τη φιλοσοφία το ακριβότερο/ το καλλίτερο.

PC που τωρα κάνουν 3 χιλιάρικα, σε τρια χρόνια θα πάνε για σκραπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου