Προς το περιεχόμενο

High frets ακόμα και μετά από level και set up;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Έχω μια Fender Player Series Stratocaster που την αγόρασα τον περασμένο Δεκέμβριο. Μόλις την πήρα, είχε λίγο fret buzz και την πήγα για set up σε πολύ γνωστό τεχνικό/κατασκευαστή εδώ στην Πάτρα ο οποίος βρήκε πως η ταστιέρα είχε αρκετά high frets και του είπα πως αφού είναι καινούργιο το όργανο ας κάνουμε και ένα level να είναι σωστό. Η κιθάρα έπαιζε τέλεια μετά από αυτό.

 

Αρχές Ιουνίου την πήγα πάλι για ένα set up γιατί ήθελα να αλλάξω από 10άρες σε 9άρες χορδές λόγω πόνου στα χέρια και ήξερα ότι ήθελε αλλαγές λόγω των μικρότερων δυνάμεων που ασκούν οι λεπτότερες χορδές.

 

Όλα καλά μέχρι χθες όπου ξαφνικά άρχισα να ακούω σοβαρό fret buzz και σε ανοιχτές χορδές και πατώντας μερικά τάστα. Θα έλεγα πως πλέον έχει ξεφύγει από το "ακούω fret buzz και νότα" και έχει πάει στο "ακούω κυρίως fret buzz". Πήρα μια πιστωτική και την χρησιμοποίησα σαν fret rocker και παρατήρησα πως στα τάστα που ακούω πιο σοβαρά το fret buzz, έχει high fret στο επόμενο.

 

Θα πάρω πάλι τον τεχνικό και είμαι σίγουρος πως θα βρεθεί η λύση όμως μου κάνει τρομερή εντύπωση πως γίνεται:

1) Μια κιθάρα που δεν είναι των 200 ευρώ να έχει τέτοια θέματα, ειδικά το factory fret level που ήταν κακό.

2) Πως γίνεται να προέκυψε ένα τέτοιο πρόβλημα από την μια στιγμή στην άλλη;

3) Ακόμα και από την μια στιγμή στην άλλη να μην ήταν, που σημαίνει πως αναπτυσσόταν κάποιο καιρό και χθες έφτασε στο σημείο να είναι παρατηρήσιμο, πως είναι δυνατόν μέσα σε 7 μήνες από το τελευταίο fret level να έχει πάλι θέμα;

 

Η κιθάρα ζει αποκλειστικά στο δωμάτιο μου το οποίο είναι κλιματιζόμενο αλλά όχι συνέχεια. Την τελευταία εβδομάδα έχω κάτσει περισσότερο στο σπίτι και έχω περισσότερες ώρες το κλιματιστικό ανοιχτό αλλά πάλι από την ώρα που πέφτω για ύπνο μέχρι να κάτσω πάλι στο δωμάτιο και να βάλω κλιματιστικό, η κιθάρα κάθεται σε ζέστη. Δεν υπάρχει αφυγραντήρας ή κάτι τέτοιο στο σπίτι.

 

Το πιο ενοχλητικό στην όλη ιστορία είναι το κόστος και το πέρα δώθε στον τεχνικό, καθώς και ότι δεν μπορώ να ησυχάσω και να χαρώ την πρώτη μου καλή κιθάρα γιατί όλη την ώρα έχω στο μυαλό μου ότι κάτι μπορεί να είναι off. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αλλαγη από 10άρες σε 9άρες είναι δυνατό να προκαλέσει παραπάνω buzz, σε συνδυασμό με την αλλαγή καιρού και την ανάγκη να επαναρυθμιστεί το relief.

 

 Αύξησε λίγο το relief, δηλαδή πάρε το άλεν και στρίψε λίγο το truss rod προς λεπτές χορδές. Θα αυξηθεί η απόσταση των χορδών από τα τάστα, και δεν θα έχεις θεμα.

 

Αυτό είναι κάτι που πρέπει να κάνεις αρκετές φορές τον χρόνο, ώστε να έχεις πάντα την ίδια αίσθηση στο αριστερό χέρι. Δεν είναι κάτι...

 

Επίσης, υπάρχει πιθανότητα, απλά, να θέλει αλλαγή στις χορδές και αμέσως να στρώσει, στην περίπτωση που δεν έχει μεταβληθεί το relief λόγω αλλαγης καιρού. (σε όλες τις κιθάρες μου το relief συνέχεια αλλάζει)

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ECC803s είπε

Την πήρε από setup στην κατάσταση που περιγράφει

 

"....Αρχές Ιουνίου την πήγα πάλι για ένα set up γιατί ήθελα να αλλάξω από 10άρες σε 9άρες χορδές λόγω πόνου στα χέρια και ήξερα ότι ήθελε αλλαγές λόγω των μικρότερων δυνάμεων που ασκούν οι λεπτότερες χορδές.

 

Όλα καλά μέχρι χθες όπου ξαφνικά άρχισα να ακούω σοβαρό fret buzz και σε ανοιχτές χορδές....."

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, MrRush είπε

ειδικά το factory fret level που ήταν κακό.

 

Fender κάτω από τα 2000 ευρώ με αξιοπρεπές fret level & crowning δεν υπάρχει. 

 

Κατά τα άλλα μέτρα το relief .

 

Κατά πάσα πιθανότητα μάλλον χρειάζεται να δώσεις λίγο. 

 

Μια κιθάρα στην οποία έχει γίνει σοβαρό FL and CR  δεν ...ξελεβελαρεται πάντως. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, MrRush είπε

 

Όλα καλά μέχρι χθες όπου ξαφνικά άρχισα να ακούω σοβαρό fret buzz και σε ανοιχτές χορδές και πατώντας μερικά τάστα. Θα έλεγα πως πλέον έχει ξεφύγει από το "ακούω fret buzz και νότα" και έχει πάει στο "ακούω κυρίως fret buzz". Πήρα μια πιστωτική και την χρησιμοποίησα σαν fret rocker και παρατήρησα πως στα τάστα που ακούω πιο σοβαρά το fret buzz, έχει high fret στο επόμενο.

 

 

 

Σε ποια τάστα έχεις fret buzz?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Μια κιθάρα στην οποία έχει γίνει σοβαρό FL and CR  δεν ...ξελεβελαρεται πάντως. 

 

Δεν έχω κάνει σε καμία κιθαρα μου τέτοιες εργασίες, και όλες είναι κάτω του διχίλιαρου. Κάποιες έχουν τέτοια θεματάκια και έχω αναγκαστεί να ανεβάσω 1-2 χιλιοστά το ύψος χορδών (action και relief) και σχεδόν έχω εξαλείψει το θέμα. Το leveling είναι απαραίτητο για κατέβει το action εκεί που πρέπει, χωρίς τριξίματα.

 

Πάντως, στον φίλο είναι καθαρά θέμα ρύθμισης ή και αλλαγής χορδών.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gkourmoul1 είπε

Δεν έχω κάνει σε καμία κιθαρα μου τέτοιες εργασίες, και όλες είναι κάτω του διχίλιαρου.

 

δεν ειναι Fender ομως 😂

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Squier θες να πεις 🤣

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου