Προς το περιεχόμενο

"Still got the blues" guitar tone


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εδώ μια δεύτερη εκδοχή με RAT για βασικό ήχο. Λίγο πιο κοντά στο επιθυμητό ηχόχρωμα, λίγο πιο "φτωχός" ήχος.

 

 

 

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίος και ο δεύτερος, πιο ζουμερός και περισσότερο προς τα δικά μου γούστα. 

 

Στη λεπτομέρεια της λεπτομέρειας: O Moore έπαιζε, σε αυτή την περίοδο της καριέρας του τουλάχιστον, με vintage style low output humbuckers οι οποίοι από μόνοι τους δεν είχαν πολύ sustain. Εγώ επιμένω στη λιγότερη παραμόρφωση γιατί, εκείνος έτσι έπαιζε και το sustain που έλειπε από τους μαγνήτες το "δημιουργούσε" ο ίδιος με το αριστερό χέρι. Τουτέστιν μεγάλη πίεση στη χορδή και αργό βιμπράτο. Ο άνθρωπος ήταν μάστερ, εκτός των άλλων, και σε αυτά τα κόλπα.

  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περνώ ως δείγμα τον ήχο του μετά το 2ο λεπτό, όπου έχει παραπάνω gain, και όχι την αρχή που παίζει πιο καθαρά.

 

Το δημιουργούσε με το αριστερό και το αργό βιμπρατο, αλλά και με το feedback από τον ενισχυτή που παίζει. Κυρίως το δεύτερο νομίζω. Όντως, ήταν Μάστερ σε αυτά.

 

Παίζω με T-type (t-top δλδ) μαγνήτες. Ο,τι πιο low output έχω σε διπλούς και με μεγαλύτερη ευκρίνεια.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Παίζω με T-type (t-top δλδ) μαγνήτες. Ο,τι πιο low output έχω σε διπλούς και με μεγαλύτερη ευκρίνεια.

Όχι όμως σε κιθάρα του ‘59. 

  • Συμφωνώ 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίοι και οι δύο ήχοι Γιώργο.

Ίσως λίγο περισσότερο μου άρεσε ο 2ος.

Μου φάνηκε λιγότερο κομπρεσαρισμένος/"σιδερωμένος".

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο πάντως που παρατήρησα Γιώργο είναι ότι στη δεύτερη ηχογράφηση κάνεις καλύτερο vibrato. Νομιζω αυτό πλησιάζει καλύτερα σε Gary Moore παρά το να πετύχεις με σούπερ ακρίβεια το ηχόχρωμα

  • Like 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να 'σαι καλά. Το ψάχνω και το προσπαθώ, γενικά. Εάν δεν χάνω τη αυτοσυγκέντρωση μου, είμαι ξεκούραστος (μυϊκά), και παίζω με βολικό και καλοσεταρισμενο μανίκι, τότε το ψιλοπετυχαινω. 

 

Κυνηγώ τη σταθερότητα...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θύμισες την Πάτρα που ήμουνα φοιτητής το 1990-1991 - τότε πρέπει να είχε βγει το τραγούδι!

Η αλήθεια είναι ότι το παίζανε παντού τότε..

Μεγάλο σουξέ είχε.

  

update: κι εγώ προσπαθούσα να βρω παρόμοιο ήχο στο synth για να το παίξω! ;-)

  

Επεξεργασμένο από John Tzinieris
  • Χαχα 1

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιώργο και οι δύο είναι  ωραίοι ήχοι,  ο δεύτερος είναι ο καλύτερος στα δικά μου αυτιά. 

Μπράβο που προσπαθείς να πετύχεις μεχρι και τις λεπτομέρειες του ήχου! 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου