Προς το περιεχόμενο

Υπολογιστές καινούργιοι με windows 98... στα 1000 δολάρια.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

 ...Όχι γιατί είναι vintage.

.......Όχι γιατί είναι συλλεκτικοί.

Απλά επειδή πολλές εταιρίες είτε δεν επιθυμούν να ξοδέψουν $$$ για να εκπαιδεύσουν το προσωπικό τους σε νέα συστήματα, είτε γιατί το παλιό τους software  είναι τόσο αξιόπιστο , που δεν ρισκάρουν καμία αναβάθμιση (π.χ. η Sky train, το μεγαλύτερο δίκτυο σιδηροδρομικού συρμού  χωρις οδηγό στην Βόρεια Αμερική).

Η δικαίωσή μου, που έχω ακόμα XP στο music studio και κατάφερα να μαζέψω άλλα δύο ίδια συστήματα (XP/ pentium 4 / 2GB RAM κ.λ.π) για να μην αλλάξω ποτέ Music software...........😁

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

20 λεπτά πριν, LK είπε

 Η δικαίωσή μου, που έχω ακόμα XP στο music studio και κατάφερα να μαζέψω άλλα δύο ίδια συστήματα (XP/ pentium 4 / 2GB RAM κ.λ.π) για να μην αλλάξω ποτέ Music software...........😁

 Ναι για 8-9 tracks με ελαφριά παλιά vst's. Αλλά εάν μιλάμε για περισσότερα tracks και "άλλες" μοντέρνες βιβλιοθήκες, όχι τα συστήματα σου δεν τα σηκώνουν!

 Τώρα βέβαια θα μου πεις ότι τα 8-9 τρακς φτάνουν για ένα προτζέκτ και ότι τα παλιά (και πιο ελαφριά φυσικά) vst's έχουν μια χαρά ήχο και για έναν συνειδητοποιημένο μουσικό 🤣 επαρκούν🤣  οπότε μάλλον δεν μπορώ να σου κάνω αντίλογο.....

  Όλα είναι στο τι θέλει ο καθένας, πως αντιλαμβάνεται αυτό που κάνει, τι γνώσεις έχει στο αντικείμενο (βασικό...) και πόσο τον επηρεάζει το Gear Acquisition Syndrome....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
14 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

 

 Ναι για 8-9 tracks με ελαφριά παλιά vst's. Αλλά εάν μιλάμε για περισσότερα tracks και "άλλες" μοντέρνες βιβλιοθήκες, όχι τα συστήματα σου δεν τα σηκώνουν!

 

32 κανάλια έχω κατα μέσο 'ορο, αλλά με wav (τα κανω export  as wav - freeze τα midi). Δεν κρατάω στο multi track vst. Σιγα μην κάνω reamping μετά από 20 χρόνια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά και εγώ αναβαθμιζόμουν για άλλους λόγους.

 Για μουσική θα έμενα και με pc δεκαπενταετίας και πιο πίσω και με το αντίστοιχο software και λειτουργικό και μια χαρά θα δούλευα.

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, LK είπε

32 κανάλια έχω κατα μέσο 'ορο, αλλά με wav (τα κανω export  as wav - freeze τα midi). Δεν κρατάω στο multi track vst. Σιγα μην κάνω reamping μετά από 20 χρόνια.

 

Εντάξει εάν δουλεύεις έτσι, πάσο.

 Αν και δεν είναι και ο πιο ενδεδειγμένος τρόπος να γράφεις! Αλλά περί ορέξεως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

 

 Αν και δεν είναι και ο πιο ενδεδειγμένος τρόπος να γράφεις!

Μα αυτός ΕΙΝΑΙ ο ενδεδειγμένος τρόπος .......

Δηλαδή αν έγραφες σε πολυ κάναλο  αναλογικά τι θα έκανες;

Φαντάζεσαι να ερχόταν ο Εγγονός του Quincy Jones,  και να λεγε σε 30 χρόνια από τώρα : " μμμμμμ, αυτή η κιθάρα του συχωρεμένου του Βαν Χάλεν στο Μπιτ ιτ, καλή είναι , δεν λέω, σήκωνε και λίγο phaser , δεν της βάζουμε τώρα;"

Ή να ερχόταν ο δισέγγονος του Van Gogh  και να λεγε: "μμμμμμμ στην "έναστρη νύχτα" το κίτρινο θέλει και λίγο κόκκινο ακόμα....ας του βάλουμε΄.

Ή να μπει ο Μπόναμ τζουνιορ, στο When the Levee Breaks , ας αλλάζουμε το μικρόφωνο της κάσας του μπάρμπα στο multy track....τ

Το ότι πλέον έχεις αυτή τη δυνατότητα (αχρείαστη για εμένα, ) , άλλου παπά ευαγγέλιο .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Φίλτατε Λάκη έχω την εντύπωση ότι όταν κάνουμε render ένα track μας σε wav είναι πλέον "τελειωμένο" από πλευράς ήχου. Το EQ βέβαια μπορούμε να το πειράξουμε...

 Κάποιο λίγο βάθος ή delay άνετα μπαίνει, αλλά κάποια άλλα "πεταλάκια" δύσκολα κολλάν😉..

 Δεν θα ήταν καλύτερα να έχουμε γυμνό (dry ήχο) και να τον αλλάζουμε-πειραματιζόμαστε με αυτόν κατά το δοκούν;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

..

 Δεν θα ήταν καλύτερα να έχουμε γυμνό (dry ήχο) και να τον αλλάζουμε-πειραματιζόμαστε με αυτόν κατά το δοκούν;

 

Μα πώς θα έχεις γυμνό ήχο;

Για να έχεις "γυμνό"  ήχο, θα πει ότι ηχογράφησες καi ΄γυμνά".

Και πώς θα βγάλεις μια pinched harmonic με γυμνό ήχο π.χ. και μετά θα προσθέσεις το drive? (¨άσχετα που τεχνικά πλέον μπορεί να γίνει).

Και σε κάθε περίπτωση, ναι, κάποια στιγμή πρέπει να "κλείσει ο ήχος".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LK είπε

Και πώς θα βγάλεις μια pinched harmonic με γυμνό ήχο π.χ. και μετά θα προσθέσεις το drive? (¨άσχετα που τεχνικά πλέον μπορεί να γίνει).

...π.χ. (όχι προ Χριστού...).. όταν γράφω, γράφω με ένα "πρόχειρο" preset της στιγμής, έτσι για τον ήχο και την έμπνευση. Αυτό που καταγράφεται όμως στο daw είναι το dry σήμα της κιθάρας και με αυτό πλέον μπορώ να πειραματιστώ και να βρω αυτόν τον ήχο που θέλω και ταιριάζει στο όποιο project μου.

5 λεπτά πριν, LK είπε

Και σε κάθε περίπτωση, ναι, κάποια στιγμή πρέπει να "κλείσει ο ήχος".

Εδώ δεν έχω να πω κάτι.... Αυτά είναι για τους επαγγελματίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
29 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

...π.χ. (όχι προ Χριστού...).. όταν γράφω, γράφω με ένα "πρόχειρο" preset της στιγμής, έτσι για τον ήχο και την έμπνευση. Αυτό που καταγράφεται όμως στο daw είναι το dry σήμα της κιθάρας και με αυτό πλέον μπορώ να πειραματιστώ και να βρω αυτόν τον ήχο που θέλω και ταιριάζει στο όποιο project μου.

 

Αυτό όμως που περιγράφεις δεν είναι recording.

Το recording σημαίνει ξέρω ακριβώς τι θέλω να κάνω, όλα τα μέρη, τα πάντα όλα....και το ηχογραφώ.

Εσυ χρησιμοποιείς το .daw σαν εργαλείο σύνθεσης και ίσως ενορχήστρωσης .......που οκ δικαίωμα σου είναι και καλά κανεις, αλλά ούτε υπολογιστης της ΝΑΣΑ δεν θα σου φτάνει σε λίγο για τον σκοπό αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Υπολογιστές καινούργιοι με windows 98... στα 1000 δολάρια.

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου