Προς το περιεχόμενο

Ποια η γνώμη σας για τις ovation;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στον ακουστικο καθαρα ηχο δεν προκειται να σε ικανοποιησει ' date='ειδικα αν εχεις συνηθισει να παιζεις με μια καλη solid wood ακουστικη κιθαρα.

 

Στον "ηλεκτρικο" ηχο ειναι κατα τη γνωμη μου η καλυτερη "πιεζοηλεκτρικη" κιθαρα,το προβλημα ειναι οτι ο ηχος των πιεζοηλεκτρικων μαγνητων ειναι ψιλοαθλιος ετσι κι αλλοιως :) οποτε.... στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος..... :lol: :lol: :lol: :lol:[/quote']

 

+1000 αλλά η ερώτηση του φίλου μας ήταν ξεκάθαρη.Έχει ήδη καταλήξει στην Ovation και ζητάει την γνώμη μας σαν υποψήφιος αγοραστής και όχι να συγκρίνουμε τις Ovation με τις Martin ή τις Larivee... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχοντας ακουσει και ηχογραφησει ovation, εχω καταληξει στα εξης συμπερασματα ( μιλαω σαν τελειως 3ος παρατηρητης που δεν παιζει κιθαρα ).

 

1. Τα φτηνα μοντελα, ειναι για πεταμα.

2. Στα καλα μοντελα, η ηχογραφηση με μικροφωνο ειναι καταδικασμενη, γιατι ο ηχος μιας ovation δεν μπορει να φτασει τον ηχο μιας martin ή μιας guild. Λειπει ο πραγματικος ξυλινος ηχος και το αποτελεσμα ειναι πριματο.

3. Τα καλα μοντελα ομως, ηχογραφουν τελεια με καρφι. Οσο για πεταμα ειναι ο ακουστικος της ηχος, τα ηλεκτρικα της ειναι τρομερα ( στα ακριβα μοντελα ). Αν και εχει τυχει να ηχογραφησω και takamine των 3000Ε, οι ovation παντα θα εχουν το κατι διαφορετικο στο σημα τους.

4. Ειναι ο,τι πρεπει για live, γιατι εχουν καλο σημα και το μονο που μπορει να σε προδωσει ειναι μια τελειωμενη μπαταρια.

 

Αυτα τα ολιγα. Εαν ημουν κιθαριστας ομως, ποτε δεν θα επαιρνα ovation. Προσωπικη αποψη ολα αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ερώτηση του φίλου μας ήταν ξεκάθαρη.Έχει ήδη καταλήξει στην Ovation

 

 

 

Κατ' αρχήν ευχαριστώ όλους σας για το ενδιαφέρον και την άμεση πληροφόρηση. Σίγουρα διαφαίνεται ότι ενδιαφέρομαι για τις ovation αλλά από την άλλη δεν είμαι και απόλυτος. Αν έχετε να μου αντιπροτείνετε και κάτι άλλο ευχαρίστως θα το δοκίμαζα πριν καταλήξω. Απλά έχω δοκιμάσει κάποια μοντέλα ovation και μου άρεσαν αλλά αν πιστεύετε πως πρέπει να δω και κάποιες άλλες κιθάρες πριν αποφασίσω είμαι όλος αυτιά... Θυμίζω μόνο ότι ενδιαφέρομαι κυρίως για ηλεκτροκλασική κιθάρα και κατά δεύτερο λόγο για ηλεκτροακουστική. Και κάτι άσχετο...πώς σκατά γίνεται αυτή η παράθεση και δε μπορώ να την κάνω και φτιάχνω όλο πατέντες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ποστ κάποιου που σε ενδιαφέρει πάτα το κουμπί της παράθεσης (πάνω δεξιά). Από αυτό που θα σου δείξει, στο τέλος του (εντελώς τέρμα δλδ) ξεκίνα να γράφεις.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tαπεινή μου γνώμη Godin και ξερό ψωμί εφόσον είσαι για ηλεκτροκλασσική .

 

Πού θα μπορούσα να τις δω "ζωντανές";

 

just click...

 

http://www.logothetismusic.gr/category.asp?ctID=21

ALOHAAAAAAAAAA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου