Προς το περιεχόμενο

Μπορώ να παρω κιθαρα στο αεροπλανο ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην αγγλία μου σπασανε τα νευρα....Μονο τo σωβρακο δεν βγαλαμε....Ηταν και χριστούγεννα και ήταν σε εκγρήγορση όλη η αντιτρομοκρατική κατασταση.....

 

Παντως εναν χαρταετο δεν μας αφησαν να τον παρουμε και μας είπαν να τον παμε στο cargo....Για αυτό πρεπει να είμαστε λίγο επιφυλακτικοί μην γινει καμια στραβή και δεν εχετε κιθαρα αλλά τόξο μετα....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Στην Αγγλία όντως υπάρχει σοβαρό πρόβλημα, ειδικά british airways δεν αφήνουν τίποτα για χειραποσκευή μεγαλύτερο μιας μικρής τσάντας! ¶σε που ξεβρακώνουν μέχρι και τους πιλότους πριν μπούνε στο αεροπλάνο!

 

Αν πετάς με Ελληνική εταιρεία δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύω στο αεροδρόμιο στον έλεγχο επιβατών και χειραποσκευών. Καθημερινά περνάνε από τον έλεγχο πολλές κιθάρες και άλλα μουσικά όργανα. Δεν ξέρω τι συνεννόηση γίνεται με τις αεροπορικές εταιρίες πάντως σίγουρα επιτρέπεται να έχει μαζί του κάποιος κιθάρα. Με κάποια μουσικά όργανα μεγάλου μεγέθους (όπως πχ βιολοντσέλα) καθότι είναι αδύνατον να τα βάλεις μπροστά στα πόδια σου, όπως και να μπούν στο ντουλαπάκι, ενώ συγχρόνως δεν τα δίνεις με τίποτα για αποσκευές, βγάζουν εισιτήριο σάν επιβάτη για το όργανο, και του έχουν ολόκληρη θέση.. Σχετικά με τα νέα μέτρα έχουν σχέση με τα υγρά δεν επηρεάζουν καθόλου τα μουσικά όργανα και ισχύουν ακόμα.. Οτιδήποτε υγρό είναι σε συσκευασία πάνω των 100 ml απαγορεύεται. Αν έχεις πχ γάλα και είναι πάνω απο 100 ml η συσκευασία, απαγορεύεται. Υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις όπως πχ αν είναι φάρμακο ή αν το γάλα είναι μωρού που το έχεις μαζί σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα με αυτά τα καινούρια μέτρα τι γίνεται; Στην αρχή εντάξει το είχαν παραξηλώσει' date=' που δεν άφηναν ούτε γάλα να μπει στην καμπίνα, αλλά τώρα ηρέμησαν τα πράματα;[/quote']

 

Εγώ πήγα Αθήνα -> Βερολίνο -> Βαρκελώνη και Μαδρίτη -> Βερολίνο -> Αθήνα και παντού ήταν ok. Δε μπορείς να έχεις υγρό σε δοχείο πάνω από 100ml αλλά στην τελική σιγά το πρόβλημα. Μόνο που σε low-cost εταιρίες θα πρέπει να αγοράζεις νερά κατά τη διάρκεια της πτήσης. Πάντως όλα τα μέτρα ασφαλείας ήταν σε λογικά επίπέδα, και στην τελική προτιμώ λίγη παραπάνω ασφάλεια στην πτήση κι ας δώσω και 6¤ παραπάνω για νερά και μια coca cola ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νερά ποτά οδοντόκρεμες πάνω από 100 ml απαγορεύονται.Και τα παπούτσια στα βγάζουν σε σχεδόν όλα τα αεροδρόμια.

 

Πάντως χθές εγώ πήρα το ukulele μου μέσα στο αεροπλάνο σαν αποσκευή και το έβαλα στο ντουλαπάκι κανονικότατα.Βέβαια άλλο κιθάρα άλλο ukulele,αλλά δε νομίζω να έχεις πρόβλημα.Για σιγουριά ρώτα και την αεροπορική εταιρία με την οποία πετάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Ανετα μπορεις να παρεις! οπου εχω παει στο εξωτερικο εχω παρει κ την ακουστικη μου. παντα την παιρνω παντου, εχει ταξιδεψει σε 4 χωρες μεχρι στιγμης. την παιρνεις μαζι στο αεροπλανο κανονικα κ την βαζεις απο πανω στο ντουλαπι, χωραει χαλαρα. μια φορα που πηγα ιταλια κ ηταν ψιλοαδειο το αεροπλανο η αεροσυνοδος μου εβαλε την κιθαρα στην διπλα θεση κ την εδεσε κ με την ζωνη!!! Μιλαμε για φροντιδα!!! αγκαλιτσα πεταξαμε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Εμ αρκετά παλιό το thread αλλά είμαι νέος στο noiz και τώρα το είδα...

Απο προσωπική μου πείρα πήρα και έφερα την Κλασσική μου κιθάρα πέρσι τα Χριστούγεννα, το Πάσχα και το καλοκαίρι απο την Θεσσαλονίκη στη Κύπρο και δεν είχα πρόβλημα αλλά το πιο μεγάλο ταξίδι ήταν Ελλάδα-Κύπρος-Ντουπάι-Μαλαισία-(Μελβούρνη-Σίδνευ)Αυστραλία-Ντουπάι-Κύπρος-Θεσσαλονίκη που πήρα το μπάσσο μου και δεν είχα κανένα πρόβλημα εκτός απο το ταξίδι Σίδνευ-Ντουπάι όπου παίχτηκε κάτι λόγω μεγέθους και επειδή όλα τα άτομα που είμασταν μαζί είχαμε ξεπεράσει το όριο στα κιλά μας αλλά τελικά και εκεί το ανέβασα στο αεροπλάνο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Πάντως εγώ ταξίδεψα με την swiss για Ζυρίχη και παρόλο που τους έκανα θεούς να την πάρω στο αεροπλάνο, τελικά πήγε με τις αποσκευές και μάλιστα την πλήρωσα και σαν έξτρα αποσκευή... Το μόνο που κατάφερα είναι να μπει σε ξεχωριστό χώρο από τις βαλίτσες μαζί με τον αθλητικό εξοπλισμό και θεωρητικά πήγε στο αεροπλάνο χέρι με χέρι και όχι από το "belt"... Νομίζω όμως ότι αν ήταν με μαλακή θήκη και όχι με σκληρή θα την έπαιρνα μαζί μου τελικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Slew Rate changed the title to Μπορώ να παρω κιθαρα στο αεροπλανο ?
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου