Προς το περιεχόμενο

Προώθηση σπασμένων προγραμμάτων από την ΕΤ1;


manosx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα την ατυχία κατά το βραδυνό μου ζάπινγκ να πέσω πάνω σε έναν αυτοαποκαλούμενο "γκουρού" της πληροφορικής, που πληρώνεται από τα λεφτά ΟΛΩΝ μας για να κάνει μια ακόμα αμφιβόλου ποιότητας εκπομπή στο δημόσιο φορέα.

 

Μεταξύ της θεματολογίας της εν λόγω εκπομπής ήταν και κάποιο "αστέρι" του ελληνικού πενταγράμμου, όπου και θα παρουσίαζε τον τρόπο εργασίας του σε υπολογιστή.

 

Αναλύοντας το set up του, ο εν λόγω κύριος δεν δίστασε ούτε στιγμή να καμαρώσει για την έξυπνη κίνησή του στο να επιλέξει σπασμένα προγράμματα, γιατί όπως ανέφερε κατά λέξη "τα προωθούν και οι ίδιες οι εταιρίες για να γίνουν γνωστές"

 

Τι να πω... Ελλάδα: Πρωτοπόροι μια ζωή  :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 262
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΜΑΛΑΚΕΣ υπάρχουν παντού. Και δικαιούνται να έχουν άποψη. Τώρα όμως άμα πάνε και του τα πάρουνε και του βάλουν κι ένα ωραίο πρόστιμο μετά θα φταίνει "οι μπάτσοι", κατάλαβες; Από δικαιολογίες τύπου "το προωθούν οι εταιρίες" άλλο τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκρως αποτυχημένη εκπομπή, οπότε το άλλαξα αμέσως..είπε τέτοιο πράγμα? Πως δε μας έκλεισε κιόλας πονηρά το μάτι.. ;) Και καλά βρήκα κόλπο κι ετσι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλακα ειναι οτι μετα απο λιγο ρωτηθηκε αν κατεβαζει μουσικη απο το internet και ειπε πανω κατω τα εξης: "επειδη γνωριζω την παραγωγικη διαδικασια ενος cd εκ των εσω και ξερω ποσος κοπος, δουλεια και εξοδα χρειαζονται ,δεν κατεβαζω ποτε παρανομα μουσικη και συνιστω σε οσους μας βλεπουν να κανουν το ιδιο"... ;D......................Μονο οπου μας συμφερει δηλαδη!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Εεεε, ναι κοιτάξτε. Είναι απολύτως λογικό να πηδάω τις γυναίκες του κόσμου. Επειδή ξέρω όμως πώς είναι, τη δικιά μου τη γυναίκα δε θα την πηδάει κανείς."

 

"επειδη γνωριζω την παραγωγικη διαδικασια ενος cd εκ των εσω και ξερω ποσος κοπος, δουλεια και εξοδα χρειαζονται ,δεν κατεβαζω ποτε παρανομα μουσικη και συνιστω σε οσους μας βλεπουν να κανουν το ιδιο"

 

ΕΞΟΔΑ?!?!?!?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά εμένα η εκπομπή μου άρεσε!! Μου φαίνετε σοβαρή και εχει χρησιμα θέματα μέσα!!! Τωρα αυτόν που την κάνει δεν τον ξέρω!!! Πάντως τι γραφικός ο άλλος να λέει ότι χρησιμοποιεί σπασμένα!!! Φαντάζεστε να δήλωνα και 'γω σε 'κάνα φόρουμ για εκείνο το εξοχικό μου στα Καλύβια το αυθαίρετο!!! Απαπα, τραγικό!!!

Έσβησ' αέρας το κερί που κράτουνα στη χέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΞΟΔΑ?!?!?!?
δεν παιρνω ορκο αν χρησιμοποιησε ακριβως αυτην τη λεξη...ισως να'ναι δικη μου μ@λ@κια.....το νοημα παντως το πιασατε... ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα το κάνει, δίκιο έχει. Τώρα το νιώσατε? ΟΥΑΟΥ ΣΥμφέρει τη microsoft να έχει το 90% της αγοράς και ας είναι το 50% σπασμένα! Για ποιά εκπομπή μιλάμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ένας επιχειρηματίας, μηχανικός, εταιρεία...ή οποιοσδήποτε άλλος χρησιμοποιεί για επαγγελματικό σκοπό κάποια software (windows, office, διάφορα cads ή λογιστικά προγράμματα) υποχρεόυται ως γνωστόν να διαθέτει τα γνήσια softwares και φυσικά τα γνήσια cd ως αποδεικτικό. Υπάρχουν εντεταλμένα κλιμάκια που ελέγχουν τις επιχειρήσεις για το σκοπό αυτό.

 

Το πρόστιμο στην περίπτωση που μια εταιρεία βρεθεί οτι κάνει τέτοιου είδους παρανομίες είναι αρκετά υψηλό και προκύπτει απο μια τιμή που σχετίζεται με το κόστος αγοράς του γνήσιου software πολλαπλασιασμένη επί των αριθμό των ημερών που αυτό έχει χρησιμοποιηθεί παράνομα.

 

Γιατί ο εν λόγω κύριος απο τη στιγμή που ομολογεί κιόλας σε εκπομπή δημόσιας τηλεόρασης οτι κάνει χρήση σπασμένων δεν διώκεται? Η μήπως δεν είναι για επαγγελματικό λόγο?

 

Μπορεί κάποιος να αναφέρει ποιος ήταν ο εν λόγω μουσικός?

Είχα δει το trailer της εκπομπής και είχα προγραμματίσει να την παρακολουθήσω αλλά τελικά την έχασα...

 

Η αλήθεια είναι οτι ίσως ορισμένες εταιρείες τις βοηθά η πειρατεία (Τρανό παράδειγμα: Πόσες κονσόλες playstation θα πούλαγε η Sony αν δεν υπήρχε το "τσιπάκι" και τα παιχνίδια κόστιζαν άνω των 40-50 €?).

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου