Προς το περιεχόμενο

Προώθηση σπασμένων προγραμμάτων από την ΕΤ1;


manosx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έτσι, έτσι...

 

Harilatron, επικροτώ το νέο τίτλο του thread και εξακολουθώ να απορώ με τους μουτζαχεντίν της γνησιότητας (όσο ανόητη και να ήταν η δήλωση του Ζακ) και της πειρατείας. Η πραγματικότητα είναι μία. Όσο είμαστε από τη μία πλευρά (ακροατής, χρήστης software) το πειρατικό μας αρέσει. Όταν περνάμε από την άλλη (μουσικός, προγραμματιστής) το πειρατικό αρχίζει να μας χαλάει και παριστάνουμε τις μετανιωμένες αμαρτωλές. Ανάλογα με τη φάση στην οποία βρισκόμαστε, προσαρμόζουμε κατάλληλα τα επιχειρήματά μας. Ανθρώπινη φύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 262
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

Σορι αλλά η αλλαγή τίτλου δεν αντικατοπτρίζει την την αφορμή για τη συζήτηση αλλά και θα πρέπει να διαβάσει 5 σελίδες κανείς για να καταλάβει το νόημα του "Ουδείς αναμάρτητος".

Και επειδή δεν έχω κάτι να αντιπροτείνω θα επαναφέρω τον αρχικό.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως βλέπετε, ψιλοαπέχω, αλλά δε μπορώ να κρατηθώ από το να θυμήσω κάτι: η συζήτηση για τα πειρατικά προγράμματα και τα πειρατικά mp3 είναι στην ουσία μία συζήτηση για τα πνευματικά δικαιώματα.

 

Τα πνευματικά δικαιώματα είναι ο ακρογωνιαίος λίθος πάνω στον οποίο στηρίζονται οι καριέρες όλων των μουσικών και των συνθετών που γνωρίζετε.

 

Τώρα, αν ήμουν σε ένα φόρουμ με θαυμάστριες του Νίνο, δε θα με εξέπληττε να διαβάσω το οτιδήποτε: από το πως κουρεύεις το αυγό μέχρι το πόσο "εντάξει" είναι να παραβιάζεις τα πνευματικά δικαιώματα οποιουδήποτε. Εν' τούτοις υποτίθεται ότι είμαι σε φόρουμ με μουσικούς: το να διαβάζω απόψεις που σαμποτάρουν τις προσπάθειες ετών για την κατοχύρωση πνευματικών δικαιωμάτων είναι σα να ακούω λέκτορα του πανεπιστημίου να κάνει διάλεξη για τον διαβήτη σε συνέδριο ζαχαροπλαστών.

 

Είναι άξιο απορίας το πως ανέχεστε τα απίστευτα ψέματα και τις κακοήθειες που λένε οι τύποι σαν τον τζιτζι, τύποι που ευχαρίστως θα κάνανε το φόρουμ μπουρδέλο αύριο το πρωί γεμίζοντάς το με συνδέσμους για torrents αν δεν είχανε την αόριστη αίσθηση ότι δεν τους παίρνει αλλά... έμμ.. κάτι θα ξέρετε που δεν ξέρω ίσως.

 

Όσο για εσένα τζιτζι, σε διαβεβαιώνω ότι δεν είσαι εντελώς άχρηστος στο σύμπαν, τουλάχιστον βοηθάς στο να κρατιούνται χαμηλά οι τιμές των σκληρών δίσκων. Καλά κατεβάσματα και καλές απεργίες.

 

 

Έτσι όπως τα λές φίλε Wow!. Θα ήθελα πάντως τα torrents να αποθηκεύονται στο noiz γιατί τα links χάνονται και μπορεί να πάψουν να υπάρχουν όπως έχουμε ξαναπεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εδώ ολόκληρα ΑΕΙ και ερευνητικά κέντρα δεν έχουν 1 word αγορασμένο , που λέει ο λόγος ...

 

 

Εχω την εντύπωση οτι πολλά ΑΕΙ (το δικο μου σιγουρα) παιρνουν δωρεαν τα λογισμικα (χορηγια) απ' τις εταιρίες!!! Και ειναι εξουσιοδοτημένα να μας τα μοιραζουν δωρεαν!!!

 

Κάτσε ρε συ, πραγματικά, πες μας ΕΝΑ ΑΕΙ που δουλεύει με σπασμένα προγράμματα. Γιατί στο πολυτεχνείο δίνουν ένα κάρο λεφτά για τα licenses, ποιος τα λέει αυτά;

 

 

 

Εγω λέω για αυθεντικά, όχι για σπασμένο!!! Στο πολυτεχνειο είμαι και ξέρω οτι πολλά τους τα χαρίζουν και τους δίνουν αδεια να τα διανέμουν δωρεάν στους φοιτητές!! Κοινότητα ελέυθερου λογισμικού, έτσι λέγεται!! Υποτίθεται ότι επειδή είμαστε οι εκολαπτόμενοι μελλοντικοί ειδικοί και χρήστες κερδίζουν και αυτοί και εμείς!!! Και ξεχώριζε αν γίνεται τα πολυτεχνεία, δεν είναι όλα ίδια!!! Εγω μιλάω για το ΕΜΠ!!

Έσβησ' αέρας το κερί που κράτουνα στη χέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

Harilatron, επικροτώ το νέο τίτλο του thread και εξακολουθώ να απορώ με τους μουτζαχεντίν της γνησιότητας (όσο ανόητη και να ήταν η δήλωση του Ζακ) και της πειρατείας.

....

 

 

Πάντως, με το ουδείς αναμάρτητος δεν εννοούσα ούτε "ολοι ίδιοι είμαστε" ούτε ήταν μομφή κατά των "μουτζαχεντίν της γνησιότητας" [sic].

Και πράγματι, δεν ήταν περιγραφικότερος του αρχικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως ο τίτλος να ήταν "ηθικά" πιο σωστός αν δεν εμπεριείχε κατάφαση/έμφαση (δηλαδη θαυμαστικό στο τέλος), αλλά ερώτηση.

 

Δηλάδη: "Προώθηση σπασμένων προγραμμάτων από την ΕΤ1;"

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Room101, θα σου δώσω ένα παράδειγμα που γνωρίζω προσωπικά. Το Πανεπιστήμιο Κρήτης εδώ και χρόνια έχει άδεια (την οποία έχει πληρώσει κάμποσες χιλιάδες ευρώ) να διανέμει σε κάθε εργαζόμενο και σε κάθε φοιτήτη κάποιο συγκεκριμένο στατιστικό πρόγραμμα. Πολλοί ίσως νομίζουν ότι είναι "πειρατικό" όταν τους το δίνει ο καθηγητής τους.

Επίσης, μεμονωμένα εργαστήρια αγοράζουν αντίστοιχες άδειες (προφανώς άλλων προγραμμάτων) για πιο μικρούς κύκλους χρηστών. Οι εταιρείες συνήθως κάνουν πολύ μεγάλες εκπτωσεις στα εκπαιδευτικά ιδρύματα (έχω δει και έκτωση 80% για μία άδεια).

Πράγματι όμως ... κυκλοφορούν και "σπασμένα", αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό από ότι στο παρελθόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Room101, θα σου δώσω ένα παράδειγμα που γνωρίζω προσωπικά. Το Πανεπιστήμιο Κρήτης εδώ και χρόνια έχει άδεια (την οποία έχει πληρώσει κάμποσες χιλιάδες ευρώ) να διανέμει σε κάθε εργαζόμενο και σε κάθε φοιτήτη κάποιο συγκεκριμένο στατιστικό πρόγραμμα. Πολλοί ίσως νομίζουν ότι είναι "πειρατικό" όταν τους το δίνει ο καθηγητής τους.

Επίσης, μεμονωμένα εργαστήρια αγοράζουν αντίστοιχες άδειες (προφανώς άλλων προγραμμάτων) για πιο μικρούς κύκλους χρηστών. Οι εταιρείες συνήθως κάνουν πολύ μεγάλες εκπτωσεις στα εκπαιδευτικά ιδρύματα (έχω δει και έκτωση 80% για μία άδεια).

Πράγματι όμως ... κυκλοφορούν και "σπασμένα", αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό από ότι στο παρελθόν.

 

Κανενα προβλημα, δεν καταλαβαινω που διαφωνουμε???

Έσβησ' αέρας το κερί που κράτουνα στη χέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, με το ουδείς αναμάρτητος δεν εννοούσα ούτε "ολοι ίδιοι είμαστε"...

 

Δεν χρειαζόταν αυτή η διευκρίνιση.

 

...ούτε ήταν μομφή κατά των "μουτζαχεντίν της γνησιότητας" [sic].

 

Τότε τι ήταν; Φιλοσοφικό σχόλιο γενικής φύσης πάνω στην κοινωνία μας; Ή σου θύμισε το thread την ομώνυμη παλιά εκπομπή της Παναγιωταρέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου