Προς το περιεχόμενο

Προώθηση σπασμένων προγραμμάτων από την ΕΤ1;


manosx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδη οταν στην EA Games, οι υπαλληλοι φτανουν στο σημειο να βγαζουν μανιφεστα για τις υπερωριες και τις ωρες που χαλανε απο τη ζωη τους, ωστε η εταιρια να ζει πλουσιοπαροχα και αυτοι να ζουν στη ψαθα σχεδον, ειναι απλα...για πλακα!

 

Οι εργατοωρες που χρειαζονται για την αναπτυξη ενος λογισμικου ειναι εξισου ιδιες με τις εργατοωρες κατασκευης ενος hardware. Kαι πολυ φοβαμαι πως ισως να ειναι και διπλασιες, πιο επιπονες και πιο απαιτητικες!

 

Οποτε, οταν μιλαμε για development και βλεπουμε ολα αυτα τα ομορφα upgrades σε λογισμικα, σημαινει πως καποιοι φουκαραδες, δουλεψαν και εχυσαν ιδρωτα για να μας κανουν εμας χαρουμενους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 262
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

κοιτα και προγραμματισμο ξερω και assembly σε 8051 εχω γραψει και αυτα που λεω δεν εχουν καμια σχεση με τεχνικα θεματα αλλα με χρηματοοικονομικα. πιστεψε πως ειναι προσωπικη μου αποψη και δεν παπαγαλιζω.

 

τωρα αν θες να συνεχισεις να με προσβαλεις χωρις να μου λες που διαφωνεις σε αυτα που εγραψα συνεχισε.

 

ή μηπως πρεπει να πεσω στα ποδια σου και να ζητησω ταπεινα συγνωμη μεγιστε προγραμματιστη????

 

 

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Shadowwalker, αυτά που γράφεις σχετικά με τις διαδικασίες παραγωγής λογισμικού δεν ισχύουν.

 

Άμα είσαι άσχετος, τουλάχιστον μη μιλάς.

\

 

Αγαπητε eyeprotocool θα σου προτεινα να εισαι πιο ευγενικος!!! Δικιο εχεις στην συγκεκριμενη περιπτωση αλλα φαινεσαι εμπαθεις και το χανεις!!!!

Έσβησ' αέρας το κερί που κράτουνα στη χέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

freemindgr εχεις δικιο σε αυτο αλλα εννοουσα οτι θα επρεπε να υπαρχει καποια πτωση τιμης σε πιο λογικα επιπεδα μετα απο το περας καποιου χρονου οπως γινεται στα hardware ή στα EA Games οπως ανεφερες κι εσυ.

 

εδω εχουμε μονοπωλιακες συνθηκες οπου 6-7 εταιρειες (ας πουμε για τα DAWs) καθοριζουν τις τιμες

 

edited:sorry και να προσθεσω οτι μια εκδοση software θα τη φτιαξεις μια φορα

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edited:sorry και να προσθεσω οτι μια εκδοση software θα τη φτιαξεις μια φορα

Προσπερνώ τα υπόλοιπα (άτοπα στο σύνολό τους) και πάνω στο τελευταίο θα πω ότι δεν πάει Κ-Α-Θ-Ο-Λ-Ο-Υ όπως τα λες φίλε μου. Κάθε update, κάθε patch, κάθε προσπάθεια για debugging είναι δύσκολη και επίπονη και σίγουρα δεν θα μπορούσα να την χαρακτηρίσω απλή δουλειά.

 

Έχεις προσπαθήσει ποτέ να βρεις λάθη σε εκατοντάδες χιλιάδες γραμμές κώδικα που δεν έχεις γράψει μόνος σου; Και δεν έχω καν μιλήσει για τις εξελίξεις στο hardware που είναι υποχρεωμένοι να ακολουθούν οι προγραμματιστές!

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα και προγραμματισμο ξερω και assembly σε 8051 εχω γραψει και αυτα που λεω δεν εχουν καμια σχεση με τεχνικα θεματα αλλα με χρηματοοικονομικα. πιστεψε πως ειναι προσωπικη μου αποψη και δεν παπαγαλιζω.

 

Και εγώ κάποτε έκανα έρωτα με τη Μόνικα Μπελούτσι. Εν' τούτοις πιστεύω ότι είναι κάτι που θα μπορούσε να κάνει ο καθένας, αρκεί να ξυριστεί και να βάλει ένα καθαρό πουκάμισο. Και γιατί να τη πας σε καλό εστιατόριο, αφού την έχουν πάει άλλοι: πήγαινε τη σε ένα κουτουκάκι φίνο, να πάει και με τα πόδια.

 

Αν εσύ ξέρεις προγραμματισμό και κατέληξες στο συμπέρασμα ότι τα προγράμματα φτιάχνονται με copy+paste τότε ελπίζω ότι έχεις καταλήξει να κάνεις άλλη δουλειά διότι σε εκείνη δεν είχες κανένα μέλλον.

 

Τώρα για το αν σε προσβάλλω, αυτά είναι λόγια του αέρα διότι εσύ μπαίνεις φουριόζος και προσβάλλοντας κάθε έννοια σεβασμού προς μία δουλειά που δεν καταλαβαίνεις αποφασίζεις ότι πρέπει να τη κλέβεις - και μας το γράφεις και με κεφαλαία γράμματα ώστε να το εμπεδώσουμε. Αν είχα γράψει τη λέξη 'άσχετος' με εξίσου μεγάλα γράμματα, τότε θα είχα αρχίσει να σε πλησιάζω σε αγένεια - προς το παρόν είσαι ακόμη μπροστά μου.

 

...

 

Έγραψε ο forensick πιο πάνω "ΕΛΕΟΣ", αλλά δε καταλαβαίνω τι σημαίνει αυτό: αν κάποιον δεν τον ενδιαφέρει το θέμα ας μη συμμετέχει - αλλά να που αποδείχτηκαν δύο (τουλάχιστον) πράγματα: ότι το θέμα δε χρειάζεται τη συμβολή μου για να φτάσει τις δέκα σελίδες και (δεύτερον) ότι το θέμα απασχολεί πολλούς - μάλιστα, έχω ήδη εξηγήσει το γιατί απασχολεί: διότι τα πνευματικά δικαιώματα είναι ο ακρογωνιαίος λίθος της καριέρας ΚΑΘΕ μουσικού και συνθέτη που ξέρετε. Σε αντίθεση με κάποιους από εμάς, υπάρχουν μέλη του φόρουμ που έχουν οργανική/επαγγελματική σχέση με τη μουσική και ΑΥΤΑ τα μέλη δεν μπορούν απλά να χαμογελούν όταν βλέπουν την αποκαθήλωση κάθε αξίας που θα μπορούσε να τους δώσει την προοπτική μίας καριέρας. Και καλά κάνουν.

 

Όσο για εσένα Room 101, δεν είμαι καθόλου αγγενής. Όταν πας στρατό (ή, αν έχεις ήδη πάει) θα παρατηρήσεις ότι κάποια στιγμή στο θάλαμο  έχει πάει μία η ώρα το βράδυ και κάποιοι εξακολουθούν να χασκογελάνε αδιαφορώντας για τους άλλους που εκείνη την ώρα πρέπει να κοιμηθούν διότι έχουν νυκτερινά καθήκοντα. Κάποιος από αυτούς τους δεύτερους, μπήζει τελικά τη φωνή "Βγάλτε το σκασμό να κοιμηθούμε ρε". Ποιος είναι αγενής κατά τη γνώμη σου στο παραπάνω παράδειγμα;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα αρχην νομιζω οτι εχει παρεξηγηθει τι εννουσα.

 

οταν υπαρχει η εκδοση ας πουμε cubase sx 2.06(τυχαια νουμερα) και την αγοραζουν ας πουμε διεθνως 200.000 ατομα θα αγορασουν τον ιδο κωδικα και η εταιρια το μονο που κανει ειναι αντιγραφει τον ιδο κωδικα χωρις κανενα επιπλεον κοστος. τα updates θα μπορουσαν να εξισωθουν με το κατσκευαστικο κοστος καποιου hardware.

 

παρεπιπτοντως εκεινα τα hardware κωδικα δεν εχουν στα DSPια τους? ε τους ατιμους γιατι τα εχουν τοσο φτηνα?

 

belluci ε Wow!? μπαγασακο :P

 

το copyright ειναι ο ακρογωνιαιος λιθος της μουσικης βιομηχανιας και των κατασκευασματων της οπως ο μουσικος καριερας. συγνωμη για οσους ζουν απο αυτο και τους προσβαλλω(δεν ειναι στις προθεσεις και εν πασει περιπτωση αν καταφερνεις και ζεις χωρις συμβιβασμους σε αυτα που θελεις απο τη μουσικη μαγκια σου) αλλα η αποψη μου ειναι οτι η μουσικη και η τεχνη γενικοτερα δε χωραει σε τετοιες λογικες. αυτος ειναι και ο λογος που συνειδητα δεν διαλεξα μουσικη τεχνολογια και σε εκεινο το ατιμο μηχανογραφικο αλλα κατι που θα μπορουσε να συντηρησει το ακριβο μου hobby και θα ειναι ευχαριστο κατα τη διαρκεια του καταραμενου 8ωρου,

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

[...]και σε demo έκδοση, και αλλιώς σπασμένα προγράμματα για να τα δοκιμάσει (ο κόσμος) στο σπιτι, γιατί και οι ίδιες οι εταιρίες πριμοδοτούν τα σπασμένα τους προγράμματα, επιθυμούν ο κόσμος να τα ξέρει και να τα χρησιμοποιεί, γιατί γνωρίζουν ότι όταν θα τα θελήσει ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ, θα τα ΑΓΟΡΑΣΕΙ [...]

 

ναι, υποστηρίζω για το σπίτι, και για ερασιτεχνική χρήση τα σπασμένα προγράμματα και δεν προβληματίζομαι να το εκφράσω δημόσια. Γιατί όταν ήμουν 16 και πήρα τη πρώτη μου κάρτα ήχου, δεν είχα 250.000 δρχ. για να αγοράσω tο logic.

...

Τώρα, για το οτι οι ίδιες οι εταιρίες πριμοδοτούν τα σπασμένα τους προγράμματα, διαψέυστε με. Ξέρω πολύ κόσμο που χρησιμοποιεί σπασμένο Office αντί του OpenOffice, σπασμένο Photoshop, αντί του Gimp, κ.α.

Γιατί? Γιατί αυτά ξέρει και βρίσκει εύκολα torrents με σπασμένα.. Όταν όμως έχει ένα γραφείο, και φοβάται μηπως μπει μέσα η ΕΦΟΡΙΑ, τα σκάει γερά, και βέβαια τα σκάει στα προγράμματα που ήδη ξέρει. Με το ίδιο τρόπο που κι εγώ έγινα φαν του Logic.

 

 

Σωστος. Ελπιζω ολοι που σε αγαπουν και σε εκτιμουν σαν ανθρωπο αλλα κυριως ως καλλιτεχνη και τους επηρρεαζεις, να ακολουθησουν την συμβουλη σου για την μουσικη που σκοπευαν να αγορασουν (ερασιτεχνικη χρηση, ακροαση στο σπιτι).

 

Και αυτο το παραδειγμα με την καρτα ηχου, στα 16... Τα 16χρονα παιδια, αν δεν μπορουν να εχουν αυτο που θελουν πχ στις Πανελλαδικες, αν τους φαινεται δυσκολο, αν δεν μπορουν να πανε στα ακριβοτερα φροντιστηρια κλπ δεν τρεχει τιποτα: ενα μικρο σκονακι και το χρυσο 20αρι που θα τους βαλει στην Ιατρικη ειναι ευκολο. Την παρτι τους να κοιταξουν με καθε τροπο. Δεν αδικουν αλλωστε ετσι κανεναν. Δεν τρεχει τιποτα. 100 μπαιναν ιατρικη, 100 θα μπουν παλι. Και αν μια Gibson τους φαινεται ακριβη καποιο τροπο θα σκεφτουν να την αποκτησουν χωρις να την πληρωσουν, χωρις την συμφωνη θεληση του ιδιοκτητη της. 100 κυκλοφορουσαν, 100 θα κυκλοφορουν και παλι. Αστειο θεμα... Αν μαλιστα καποια στιγμη γινουν μεγιστοι κιθαριστες, ΘΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΟΥΝ. Θα στειλουν ενα αναδρομικο τσεκ στον ιδιοκτητη της κιθαρας, 10 χρονια μετα "γεια, δεν με θυμασαι, αλλα να τα λεφτα της κιθαρας που σου πηρα τοτε χωρις να πληρωσω γιατι τελικα εγινα επαγγελματιας".

 

 

---

evris χομπιστας linuxας developer για τον ελληνικο διορθωτη ορθογραφιας του  OpenOffice.

 

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και να προσθεσω οτι πραγματικα δεν καταλαβαινω τον πονο μερικων εδω μεσα για τη χασουρα των εταιριων τη στιγμη που μιλαμε για οικονομικους κολλοσους τις περισσοτερες φορες.

 

οσο θα μου χρεωνουν 600 και 700 ευρω μια τεχνολογια που ειναι τουλαχιστον 5 χρονων (στο βασικο της σκελος) να μην περιμενουν φραγκο απο μενα.

 

ΣΠΑΣΜΕΝΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΠΑΣΜΕΝΑ!

 

Γιατί είναι θέμα του τι είναι ΔΙΚΑΙΟ και τι είναι ΤΙΜΙΟ!!!!!!! ΕΛΕΟΣ!!!!! Άρα τράβα να κλέψεις και την αντιπροσωπεία Ferrari που την έχει ο Βαρδινογιάννης ρε φίλε!!! Τις πουλάει πανάκριβα, και στα @@ μας η χασούρα του αφού δεν ξέρει τι έχει!!!! Πολύ έξυπνος είσαι, ελπίζω μόνο να έχεις σκεφτεί ότι αντιστοίχως και ένας οικονομικός μετανάστης έχει δικαίωμα να κλέψει το δικό σου μαγαζί (έστω ότι έχεις μαγαζί) γιατί πουλάς ακριβότερα από ότι θα ήθελε, και στο κάτω κάτω δε θα σου λείψουν άμα σου πάρει λίγα - σε σχέση με αυτόν καταλαβαίνεις ότι είσαι πολύ άνετος οικονομικά έτσι;

 

Για να τελειώνουμε! Η κλοπή είναι κλοπή, είτε πρόκειται για 5€ είτε για 5.000.000.000€. Ok; Τώρα, όποιος θέλει να δικαιολογεί τις πράξεις του με βλακώδεις ατάκες τύπου "λίγα κλέβω, και είναι και πλούσιος".......... ok, αλλά η κλοπή παραμένει κλοπή! Το αν ο άνθρωπος που κλέβεις είναι πλούσιος δεν αλλάζει το ότι τον έκλεψες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]και σε demo έκδοση, και αλλιώς σπασμένα προγράμματα για να τα δοκιμάσει (ο κόσμος) στο σπιτι, γιατί και οι ίδιες οι εταιρίες πριμοδοτούν τα σπασμένα τους προγράμματα, επιθυμούν ο κόσμος να τα ξέρει και να τα χρησιμοποιεί, γιατί γνωρίζουν ότι όταν θα τα θελήσει ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ, θα τα ΑΓΟΡΑΣΕΙ [...]

 

ναι, υποστηρίζω για το σπίτι, και για ερασιτεχνική χρήση τα σπασμένα προγράμματα και δεν προβληματίζομαι να το εκφράσω δημόσια. Γιατί όταν ήμουν 16 και πήρα τη πρώτη μου κάρτα ήχου, δεν είχα 250.000 δρχ. για να αγοράσω tο logic. Και καμμιά emagic τότε δεν μου έδινε την δυνατότητα να ηχογραφήσω με μια home έκδοση των 30.000 δρχ. Τότε χρειάστηκα το πρώτο μου μουσικό crack.

 

Ωραία. Άρα κι εγώ που θέλω να ακούω το cd σου αλλά δε μπορώ να διαθέσω 15€ έχω κάθε δικαίωμα να το κατεβάσω. Συμφωνείς υποθέτω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου