Προς το περιεχόμενο

Προώθηση σπασμένων προγραμμάτων από την ΕΤ1;


manosx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε ολους και καλή χρονιά.....

Παιδιά παρακαλώ επιτρέψτε μου μία διευκρίνηση:

Είδα την εκπομπή χθές το απόγευμα, και δεν νομίζω πως ο συγκεκριμένος καλλιτέχνης αναφερθηκε σε σπασμενα προγραμματα με αυτην την εννοια...Υπογραμμισε πως καποιες εταιρειες λογισμικού επιθυμούν την προώθηση των σπασμένων προγραμματων για διαφημιστικούς λόγους σε επίπεδο αρχαρίων, ωστε οταν θα ασχοληθουν επαγγελματικά με την μουσική, (μια και για μουσικη μιλαμε)να επιλέξουν τα γνήσια προιόντα τους μια και θα υπαρχει και η δυνατοτητα υποστηριξης.....

Κάπως ετσι τοποθετήθηκε, και επι τη ευκαιρια να πω πως δεν γνωριζω τον συγκεκριμενο καλιτεχνη ουτε ειμαι καν θαυμαστης της μουσικης του...την θεωρω οπως και πολλοι αλλοι εδω μεσα μαλλον κρυο...πλαστη...!!!!

και γραφω αυτο το σχολιο απλα και μονο για να ριξω νερο στο μυλο....

Καλη χρονια σε όλους!!!

 

-ex- grave digger................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 262
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

....

...ούτε ήταν μομφή κατά των "μουτζαχεντίν της γνησιότητας" [sic].

 

Τότε τι ήταν; Φιλοσοφικό σχόλιο γενικής φύσης πάνω στην κοινωνία μας; Ή σου θύμισε το thread την ομώνυμη παλιά εκπομπή της Παναγιωταρέα;

Καταπραϋντικό - αντιφλεγμονώδες.

 

Την άποψή μου γι αυτούς που διαδηλώνουν την "ιδεολογική" τους τάση στα σπασμένα την έχω αναφέρει (και τους πάει πολύ να την ξαναγράψω).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εδώ ολόκληρα ΑΕΙ και ερευνητικά κέντρα δεν έχουν 1 word αγορασμένο , που λέει ο λόγος ...

 

 

Εχω την εντύπωση οτι πολλά ΑΕΙ (το δικο μου σιγουρα) παιρνουν δωρεαν τα λογισμικα (χορηγια) απ' τις εταιρίες!!! Και ειναι εξουσιοδοτημένα να μας τα μοιραζουν δωρεαν!!!

 

Κάτσε ρε συ, πραγματικά, πες μας ΕΝΑ ΑΕΙ που δουλεύει με σπασμένα προγράμματα. Γιατί στο πολυτεχνείο δίνουν ένα κάρο λεφτά για τα licenses, ποιος τα λέει αυτά;

 

 

 

Εγω λέω για αυθεντικά, όχι για σπασμένο!!! Στο πολυτεχνειο είμαι και ξέρω οτι πολλά τους τα χαρίζουν και τους δίνουν αδεια να τα διανέμουν δωρεάν στους φοιτητές!! Κοινότητα ελέυθερου λογισμικού, έτσι λέγεται!! Υποτίθεται ότι επειδή είμαστε οι εκολαπτόμενοι μελλοντικοί ειδικοί και χρήστες κερδίζουν και αυτοί και εμείς!!! Και ξεχώριζε αν γίνεται τα πολυτεχνεία, δεν είναι όλα ίδια!!! Εγω μιλάω για το ΕΜΠ!!

 

Sorry, κατάλαβα λάθος :) Μην τα παίρνεις δεν είπα και τίποτα, δεν το έγραψα τσαντισμένα ;) Για το ΕΜΠ κι εγώ.

 

Harilatron, επικροτώ το νέο τίτλο του thread και εξακολουθώ να απορώ με τους μουτζαχεντίν της γνησιότητας (όσο ανόητη και να ήταν η δήλωση του Ζακ) και της πειρατείας. Η πραγματικότητα είναι μία. Όσο είμαστε από τη μία πλευρά (ακροατής, χρήστης software) το πειρατικό μας αρέσει. Όταν περνάμε από την άλλη (μουσικός, προγραμματιστής) το πειρατικό αρχίζει να μας χαλάει και παριστάνουμε τις μετανιωμένες αμαρτωλές. Ανάλογα με τη φάση στην οποία βρισκόμαστε, προσαρμόζουμε κατάλληλα τα επιχειρήματά μας. Ανθρώπινη φύση.

 

Δυο λεπτάκια. Αυτό δε λέγεται ανθρώπινη φύση. Αυτό λέγεται απαράδεκτος εγωκεντρισμός. Το "ανθρώπινη φύση" είναι απλώς μια δικαιολογία για να κάνουμε ό,τι μας συμφέρει χωρίς να στηριζόμαστε σε αρχές και πεποιθήσεις, αλλά μόνο σε συμφεροντολογικά κριτίρια. Και τέλος πάντων αυτό που περιγράφεις δεν είναι η ΜΙΑ πραγματικότητα. Εγώ (και προφανώς και πολλοί άλλοι, είμαι σίγουρος) δεν καθορίζουμε την πλευρά με την οποία θα ταχθούμε βάσει του τι μας βολεύει. Θεωρώ κλοπή το σπασμένο software, αναγνωρίζω ότι με βολεύει για να δοκιμάσω προγράμματα, ή για να χρησιμοποιήσω πράγματα που δε με ενδιαφέρουν αρκετά ώστε να τα αγοράσω, δεν παύει όμως να είναι ΚΛΟΠΗ! Δεν είναι ανάγκη επειδή το κάνω να το βαφτίζω και αγαθοεργία ρε παιδιά, ήμαρτον. Τόσο περίεργο είναι αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα παιρνω, προς Θεού, την αποψη μας λεμε, αυτο ελειπε να τσαντιζομασταν κιολας!!!

Έσβησ' αέρας το κερί που κράτουνα στη χέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Harilatron, επικροτώ το νέο τίτλο του thread και εξακολουθώ να απορώ με τους μουτζαχεντίν της γνησιότητας (όσο ανόητη και να ήταν η δήλωση του Ζακ) και της πειρατείας. Η πραγματικότητα είναι μία. Όσο είμαστε από τη μία πλευρά (ακροατής, χρήστης software) το πειρατικό μας αρέσει. Όταν περνάμε από την άλλη (μουσικός, προγραμματιστής) το πειρατικό αρχίζει να μας χαλάει και παριστάνουμε τις μετανιωμένες αμαρτωλές. Ανάλογα με τη φάση στην οποία βρισκόμαστε, προσαρμόζουμε κατάλληλα τα επιχειρήματά μας. Ανθρώπινη φύση.

 

Δυο λεπτάκια. Αυτό δε λέγεται ανθρώπινη φύση. Αυτό λέγεται απαράδεκτος εγωκεντρισμός. Το "ανθρώπινη φύση" είναι απλώς μια δικαιολογία για να κάνουμε ό,τι μας συμφέρει χωρίς να στηριζόμαστε σε αρχές και πεποιθήσεις, αλλά μόνο σε συμφεροντολογικά κριτίρια. Και τέλος πάντων αυτό που περιγράφεις δεν είναι η ΜΙΑ πραγματικότητα. Εγώ (και προφανώς και πολλοί άλλοι, είμαι σίγουρος) δεν καθορίζουμε την πλευρά με την οποία θα ταχθούμε βάσει του τι μας βολεύει. Θεωρώ κλοπή το σπασμένο software, αναγνωρίζω ότι με βολεύει για να δοκιμάσω προγράμματα, ή για να χρησιμοποιήσω πράγματα που δε με ενδιαφέρουν αρκετά ώστε να τα αγοράσω, δεν παύει όμως να είναι ΚΛΟΠΗ! Δεν είναι ανάγκη επειδή το κάνω να το βαφτίζω και αγαθοεργία ρε παιδιά, ήμαρτον. Τόσο περίεργο είναι αυτό;

 

Δεν προβάλλω την ανθρώπινη φύση ως δικαιολογία (δεν έχω κάνει δα και τίποτα όργια στο θέμα της πειρατείας - BTW είμαι από τους παλιούς που μετράνε ακόμα τη μουσική σε cd και όχι σε gigabytes και έχω στην κατοχή μου πάνω από 1500 γνήσια CD + δίσκους ενώ έχω ελάχιστα πειρατικά προγράμματα). Απλά λέω ότι όταν το κάνουμε δεν χρειάζεται να παριστάνουμε - επαναλαμβάνω - τις μετανοημένες αμαρτωλές καλόγριες όταν τίθεται το θέμα. Όποιος είναι μάγκας και δεν το έχει κάνει ποτέ του, ας εκφέρει όσες δογματικές απόψεις θέλει. Οι υπόλοιποι καλύτερα να μην κάνουμε κήρυγμα ούτε υπέρ της πειρατείας (ηλιθιότητα) ούτε κατά της πειρατείας (υποκρισία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τακτικά περιοδικά διαστήματα ανοίγει μια τέτοια κουβέντα στο νόιζ, η οποία τραβά επί μακρόν.

 

Τις απόψεις μου τις έχω εκφράσει έντονα, και θέλω να ελπίζω και εμπεριστατωμένα.

 

Να πω συνοπτικά μόνο ότι, από τη στιγμή το συγκεκριμένο είναι ένα παγκόσμιο κοινωνικό-οικονομικό φαινόμενο, το οποίο μπορεί να αναλυθεί βάσει οικονομικών θεωριών, χωρίς να το βαφτίζω στην κολυμβήθρα του Σιλωάμ, θεωρώ την ηθικολογία επ΄αυτού αν όχι υποκρισία τότε αφέλεια.

 

 

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς να το βαφτίζω στην κολυμβήθρα του Σιλωάμ, θεωρώ την ηθικολογία επ΄αυτού αν όχι υποκρισία τότε αφέλεια.

 

+5000. Πες τα χρυσόστομε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να θέσω μια απορία...

 

Η συντριπτική πλειοψηφία όσων μεταδίδονται στα ελληνικά κανάλια έχει τη φιλοσοφία: "τηλεθεατή, είσαι βλάκας, γι' αυτό φάε τα σκατά μου".

Η παπαριά που είπε ένα παιδάκι σάς πείραξε;

 

Είναι σαν να με πηδάει κάποιος (με το μπαρδόν...) και να με ενοχλεί που δεν έχει βγάλει τις κάλτσες του.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Είναι σαν να με πηδάει κάποιος (με το μπαρδόν...) και να με ενοχλεί που δεν έχει βγάλει τις κάλτσες του.

 

ε να σε πηδαει ενταξει, αλλα αν δεν εχει βγαλει και τις κάλτσες... παει πολυ! ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σαν να με πηδάει κάποιος (με το μπαρδόν...) και να με ενοχλεί που δεν έχει βγάλει τις κάλτσες του.

Εξαρτάται πού φοράει την κάλτσα ;D ;D ;D

 

Δεν τα παιρνω, προς Θεού, την αποψη μας λεμε, αυτο ελειπε να τσαντιζομασταν κιολας!!!

No problem, τα κακά του net, μου φάνηκες τσαντισμένος ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου