Προς το περιεχόμενο

Την πάτησα! Χρειάζομαι PC! Heeeeelp!


menelaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν Μενέλαε...

 

Είναι μικρή η διαφορά τιμής από τον 6550 στον 6750 αλλά στη θέση σου θα έπαιρνα τον φτηνό και με τα λεφτά που θα γλύτωνα θα έπαιρνα λίγο καλύτερο τροφοδοτικό. Δεν λέω, καλά τα Thermaltake αλλά σίγουρα το 650άρι Etasis που έχει το Πλαίσιο είναι πολύ καλύτερο.

Οι δύο RAM που πόσταρες είναι εξίσου καλές, εγώ θα έπαιρνα TeamGroup λόγω καλής εντύπωσης από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου με αυτές. Αλλά πραγματικά πάρε όποια θέλεις, είναι και οι δύο πάρα πολύ καλά κομμάτια.

 

Το κουτί που πόσταρες είναι ένα τυπικό αξιοπρεπές κουτί. Δεν θα είναι τρελά θορυβώδες και αν προσέξεις τα parts που θα βάλεις μέσα του, πιθανώς θα μείνεις ικανοποιημένος. Πάντως δεν θα έχει καμία σχέση με όσα είχαμε αναφέρει παραπάνω (λογικό αφού έχει μεγάλη διαφορά σε τιμή).

 

Για ανεμιστήρα, μπορείς να δεις τη Zalman 9500 που είναι εγγύηση και την έχω βάλει σε PC για μουσική με πολύ καλά αποτελέσματα. Αν είναι ακριβή για το budget σου, οι φτηνές Scythe είναι πολύ καλές για τα λεφτά τους.

 

Πάρε και μια κάρτα γραφικών:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977735&product=989355

Φτηνή, αθόρυβη και χωρίς Hyper-memory και λοιπές αηδίες που συνήθως έχουν οι φτηνές κάρτες... ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μενελαε για να γλιτώσεις λιιιιιιγα χρηματα ακομα, για motherboard ριξε μια ματια στην Asus P5K ( http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977721&product=970972 τελευταια φορα που ειχα τσεκαρει την ειχε ιδια τιμη-internet και το eshop)...ιδιο τσιπσετ, 2 firewire, λιγοτερα σατα καναλια (4+1 αντι των 8 της Giga, its up to you) ...α ναι και τα ιδια διαφημιστικα τερτύπια "All High-quality Conductive Polymer Capacitors " (τα γραφει στο site τους) μπλα μπλα μπλα, γουφ γουφ, τσιου τσίου κλπ κλπ...

 

Επίσης αν μπορεις ψαξε για ζευγαρακι (2χ1Gb) GroupTeam Elite 800άρες...εστησα καινουριο συστημα τα Χριστουγεννα (ναι και με την P5K), τοτε εκαναν το ζευγαρι 49 ευρω...ευτυχως προλαβα και πηρα αλλο ενα ζευγαρι, δεν εχω βρει κατι αλλο σε αυτα τα χρηματα και τουλαχιστον δουλευουν μια χαρα ακομα και τα 4 στικς (2 απο αυτα τα ζευγαρια 4Gb συνολικα)...αν τις βρεις θα γλιτωσεις και απο εκει λιγα χρηματα...

 

Για τα υπολοιπα components προσωπικά δεν εχω να προτεινω κατι συγκεκριμενο σε αυτο το budget που κινεισαι τουλαχιστον οπότε σταματάω εδω...

 

Αντε με το καλο... ;)

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Freedom, το P5K έχει βγάλει ένα κακό όνομα λόγω διάφορων προβλημάτων που είχαν κατά καιρούς οι χρήστες του. Και απ' όσο έχω δει, δικαίως του βγήκε το όνομα! Κάνε και ένα search στο forum, πρέπει να έχει αναφερθεί ξανά το θέμα με αυτό το mobo. Και φυσικά είναι και το ζήτημα του FW chipset όπως σημείωσε ο hindmost...

 

Όσο για τις Elite, είναι πάρα πολύ καλές μνήμες αλλά με σχετικά αργά timings (νομίζω 4-4-4-12). Τα 15 ευρώ διαφορά πραγματικά αξίζουν για να πάρεις ένα γρήγορο σετάκι RAM, δίνουν αρκετό boost στο σύστημα. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Freedom, το P5K έχει βγάλει ένα κακό όνομα λόγω διάφορων προβλημάτων που είχαν κατά καιρούς οι χρήστες του. Και απ' όσο έχω δει, δικαίως του βγήκε το όνομα! Κάνε και ένα search στο forum, πρέπει να έχει αναφερθεί ξανά το θέμα με αυτό το mobo. Και φυσικά είναι και το ζήτημα του FW chipset όπως σημείωσε ο hindmost...

 

Ειλικρινα δεν μπορω να παραθεσω επιχειρηματα, μιλαμε για μια motherboard που αν δεν κανω λαθος εχει κυκλοφορησει απο τον Απρίλιο-Μάϊο του 2007, ισως να ειναι θεμα revision ή και firmware στην δικιά μου ερευνα αγορας (αρχες Δεκεμβρίου) δεν μπορω να πω οτι βρηκα παραπονα στο διαδικτυο δεδομενου οτι ουτως ή άλλως κανω και OC και αν υπαρχει προβλημα με μια mobo τοτε με το OC θα μου βγει επί 5 φορες (οκ εξαρτάται και το προβλημα)...

 

Πάσο... ;)

 

Πασο παω και για το firewire, προσωπικα (δεν εχω εξωτερικη καρτα firewire) σε εξωτερικους σκληρους, συνδεση καμερας με DV δεν εχω δει διαφορες απο τσιπσετ σε τσιπσετ αλλα παλι παω πασο εσεις που χρησιμοποιείτε καρτες ηχου firewire σιγουρα ξερετε καλυτερα... ;)

 

Όσο για τις Elite, είναι πάρα πολύ καλές μνήμες αλλά με σχετικά αργά timings (νομίζω 4-4-4-12). Τα 15 ευρώ διαφορά πραγματικά αξίζουν για να πάρεις ένα γρήγορο σετάκι RAM, δίνουν αρκετό boost στο σύστημα. ;)

 

Φιλτατε, τα timings των Elite ειναι 5-5-5-15 (4-4-4-12 ειναι οι στανταρντ "γρηγορες")...αλλα μη νομιζεις οτι με το να παιξεις χαμηλοτερα θα δεις πρακτικα διαφορα...και επειδή εκανα και benchmarks ακριβως για να δω τι με "συμφερει" απο μεριάς settings σε βεβαιω οτι αν θελεις ενα καλο μπουσταρισμα της ταξης του 10% στην αποδοση των μνημων μπορεις καλλιστα απλά να δουλεψεις 1:1 τις μνημες σου (χαμηλωνεις multi, αυξάνεις FSB προσπαθωντας αν δεν θελεις να κανεις ντε και καλα OC να μην ξεπερασεις την ονομαστική συχνοτητα του επεξεργαστη σου)...με παιξιμο των timings ειλικρινα ουτε σε μετροπρογραμματα (Sisoft Sandra 2008) ειδα σημαντικη διαφορα... ;)

 

1000 συγνώμη για το οφ τοπικ...

 

EDIT: εκτος αν οι μνημες μου ειναι τοσο για τα μπαζα που δεν "ακουνε" στα timings... ???

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ο Freedom, μ@λακία έγραψα με τα timings (ήθελα να γράψω τα 5άρια και έγραψα τα 4άρια).

 

Τι να σε πω, επειδή έχω κάνει δοκιμές σε PC πρώτα με "γρήγορες" μνήμες και μετά με απλές (ίδια μάρκα και τσιπάκια, ίδια ταχύτητα), είδα διαφορές. Όχι τόσο σε νούμερα αλλά περισσότερο σε αίσθηση, ένιωθα ότι το σύστημα είχε καλύτερη απόκριση όταν το φόρτωνα. Μπορεί να ήταν και ψυχολογικό το θέμα, δεν ξέρω... ::)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ο Freedom, μ@λακία έγραψα με τα timings (ήθελα να γράψω τα 5άρια και έγραψα τα 4άρια).

 

Εκανες τετοιο πραμα?!?! Στο μπαλαουρο!!! Bρε Alchemist εδω μας εχουν τρελλανει με συχνοτητες multipliers, FSBs πως να μην μπερδευτουμε με ολα αυτα τα νουμερα...no worries... ;)

 

Τι να σε πω, επειδή έχω κάνει δοκιμές σε PC πρώτα με "γρήγορες" μνήμες και μετά με απλές (ίδια μάρκα και τσιπάκια, ίδια ταχύτητα), είδα διαφορές. Όχι τόσο σε νούμερα αλλά περισσότερο σε αίσθηση, ένιωθα ότι το σύστημα είχε καλύτερη απόκριση όταν το φόρτωνα. Μπορεί να ήταν και ψυχολογικό το θέμα, δεν ξέρω... ::)

 

Τι να σου πω αδερφε, μπορω να μιλήσω μονο για αυτά που εχω δει απο πρωτο χερι και επειδή ασχοληθηκα με το benchmarking οταν το εστησα για να δω τι με συμφέρει και τι οχι το δικο μου το αποτελεσμα ηταν ενα boost της ταξης του 12% (απο το default 9x333 με 4:5  divider αν θυμαμαι καλα στο 8χ400 με divider 1:1 και στις 2 περιπτωσεις η συγκριση με τα default timings παντα η μνημη στην default συνχοτητα της 800Mhz και στις 2 περιπτωσεις, ναι μοιραια πηρα και 200Mhz παραπανω απο την cpu αλλα τα μετροπρογραμματα ηταν αποκλειστικά για τις μνημες) ενω με απλο παιξιμο των timings (αν δεν κανω λαθος εφτασα μεχρι και 4-4-4-10 αλλα δεν ηταν σταθερο το συστημα, χωρις αυξηση Vdram ομως) καπου κοντά στο 4%...αλλα τιποτα δεν ειναι απολυτο ουτε και εδω αδερφε, οπως ειπα μπορει απλα οι δικες μου οι μνημες να μην ακουν καλα στα timings δεν ειναι ολες ιδιες... ;)

 

Οποτε φιλε Μενέλαε, αγνοησε οτι εχω γραψει μεχρι τωρα... ;)

 

Συγνωμη για την φλυαρια παιδες... :-[

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδάκια, έχουμε γνώμη για τα παρακάτω κουτάκια;;

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977695&product=1023470

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977695&product=1011790

 

υπ'όψιν ότι είμαι ήδη έξψ απ'το budget μου, αλλά δε σκοπεύω να αλλάξω πάλι pc σύντομα, οπότε ας κάνω μια καλή αγορά.... για πείτε. αξίζουν; ή κάτι άλλο σε ΤΟΣΑ Η ΛΙΓΟΤΕΡΑ λεφτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως μάγγες , θέλω να πω οτι τα κουτια του εμποριου εχουν πολυ οτι να ναι design και μακαρι να υπηρχε μεγαλυτερη πληθωρα για τι ειναι και εμπνευση οταν στο studio το κουτι του υπολογιστη να τα σπαει. απο πλαισιο και τα υπολοιπα μεγαλα μαγαζια  τα κουτια δε λενε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες επειδή μόλις συνειδητοποίησα και εγώ οτι τελικά ειναι καιρός να αναβαθμίσω το πισι (μιας που βγήκαν & οι 4πύρηνοι) γιατι με αυτόν τον athlon δεν καταφέρνω και πολλά, θα ήθελα την πολυτιμη σας γνώμη για αυτό το σετάκι, καταρχάς αν υπάρχει κάποια ασυμβατότητα, κατα δεύτερον αν υπάρχει κάτι καλύτερο για το budget των 600eur.

Χρήση για μουσικές εφαρμογές(πολλά vst κλπ),και gaming (οχι extreme!!  :P)

 

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ: INTEL CORE 2 QUAD CORE Q6600 2.40 GHZ LGA775 - 1066 FSB

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.558238

Τιμή: 240.00 €

 

ΜΝΗΜΗ RAM: KINGSTON HYPERX 2GB (2X1GB) DUAL CHANNEL DDR2 PC8500 1066MHZ

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554742

Τιμή: 101.99 €

 

ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ: ASUS P5KR  <<<<<----- για αυτό δεν ξέρω, αφου λέτε οτι ειναι προβληματική..

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522569

Τιμή: 109.94 €

 

ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ: GECUBE RADEON HD3850 256MB PCI-E RETAIL

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.516226

Τιμή: 152.00 €

Σύνολο: 603.93 €

 

Την παραπάνω καρτα γραφικών την διαλέγω και για το crossfire mode, ώστε μετά απο λίγο καιρό να πάρω ξανά την ίδια μισοτιμής και να έχω ταχύτερη απόδοση.

Τι λέτεεεεεεεεεε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου