Προς το περιεχόμενο

θορυβος μονου μαγνητη... ΤΕΛΟΣ!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το βλέπω αύριο  στα εξώφυλλα:

 

ΒΡΕΘΗΚΕ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΟΝΟΠΗΝΙΟΥΣ!

ΤΕΛΟΣ ΣΤΟ ΒΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖ!

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να σας κάνω κ εγώ μια ερώτηση ρε παιδιά??

μετά απο αυτή την πατέντα δεν βγαίνει θόρυβος στην 2η κ 4η θέση??

λογικα οχι εφοσον δε θα εχουν hum η πρωτη η τριτη και η πεμπτη θεση λογο του ghost μαγνητη,δεν θα εχουν και οι συνδιασμοι τους (θα εξακολουθουν να δουλευουν παραλληλα με τον ghost)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η λογική πάντως, δεν είναι να τον θωρακίσεις... Υποτίθεται ότι πρέπει να τον αφήσεις να "τσιμπήσει" τον ίδιο θόρυβο με αυτόν που δουλεύει αλλά να μην τον αφήσεις να πιάσει το σήμα από τις χορδές (με αποτέλεσμα να "χαμπακερίσει" το ηχητικό αποτέλεσμα).

 

Δεν χρειάζεται να είναι RWRP (αφού "σήμα" δεν συνεισφέρει....) απλά, τον συνδέεις ανάποδα και ελπίζεις να έχει κατά το δυνατόν ίδιου output με αυτούς που θέλεις να αποθορυβοποιήσεις*. Σαφώς θα δουλέψει και με θωράκιση. Γιατί αν δουλεύαν τόσο καλά οι θωρακίσεις, θα θωρακίζαμε τους κανονικούς μας μαγνήτες  ;)

 

 

 

 


*Λίγο geekiness  για όσους ενδιαφέρονται: Το hum είναι η τάση η οποία γεννάται από τη χρονοεξαρτώμενη διακύμαση της μαγνητικής ροής (από πηγές του περιβάλλοντος) μέσα από το τύλιγμα του single coil. Σε κάθε ένα από τα τυλίγματα ενός HB (ή noiseless) αυτή έχει αντίθετο πρόσημο από αυτήν που αναπτύσσεται στο δεύτερο τύλιγμα (καθώς αυτά είναι τυλιγμένα ανάποδα). Ο ρόλος του μαγνήτη (εννοώ του pickup) είναι να ανιχνεύσει τις μεταβολές της μαγνητικής ροής που προκαλούνται από την κίνηση της χορδής. Η κίνηση της χορδής είναι συμφασική στα δύο τυλίγματα. Οι διακυμάνσεις της ροής όμως έχουν αντίθετο πρόσημο λόγω της αντίθετης πολικότητας του επιμέρους μαγνήτη. Σε συνδυασμό με το αντίστροφο τύλιγμα (πλην επί πλην κάνει συν) τα επιμέρους σήματα των δύο τυλιγμάτων (που οφείλονται στις χορδές) αθροίζονται ενισχυτικά.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάπου διάβασα οτι είναι προτιμότερο να έχει μικρότερη έξοδο ο ghost( η dummy coil τέλος πάντων...)

είναι έτσι harilatron?

ο suhr πάντως στο plate του βάζει ένα πολύ μικρό μαγνητακι με πηνίο

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον τύλιξα ολόκληρο με μονωτική ταινία ηλεκτρολόγου και από πάνω τον τύλιξα με αλουμινόχαρτο και πάλι ταινία.

αυτο ειχα κανει κ εγω κ νομιζα οτι ημουν ο εξυπνοτερος στον κοσμο...

fender k agios o theos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως δεν ξέρω πολλές λεπτομέρειες ούτε το έχω δοκιμάσει ποτέ. Αν το δοκίμαζα, μπορεί να έβαζα και "σιγαστήρα" μαγνήτη μεγαλύτερου output και να έβαζα και ένα ποτενσιόμετρο συνδεδεμένο σαν volume για να ρυθμίσω ακριβώς την αποθορυβοποίση. Νομίζω ότι ο suhr κάτι τέτοιο κάνει με τα τριμεράκια στο πηνίο του.  :)

 

Κάπου είχα ακούσει πάντως πως δεν χρειάζεται κάν μαγνήτης, απλά το πηνίο, σωστός ή μπούρδες;

Ναι... ο μαγνήτης δεν είναι θεωρητικά απαραίτητος. Έχω την αίσθηση ότι το σύστημα του suhr είναι ένα μεγάλο πηνίο με κάμποσες σπέιρες (μεγέθους όσο το  backplate). Το γεγονός ότι έχει τόσο μεγάλη επιφάνεια, του επιτρέπει να "μαζεύει" θόρυβο όσο και ο μαγνήτης.

 

Έχω ήδη αρχίσει να σκέφτομαι πηνία για την rear-routed tele μου.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δεν ξέρω πολλές λεπτομέρειες ούτε το έχω δοκιμάσει ποτέ. Αν το δοκίμαζα, μπορεί να έβαζα και "σιγαστήρα" μαγνήτη μεγαλύτερου output και να έβαζα και ένα ποτενσιόμετρο συνδεδεμένο σαν volume για να ρυθμίσω ακριβώς την αποθορυβοποίση. Νομίζω ότι ο suhr κάτι τέτοιο κάνει με τα τριμεράκια στο πηνίο του.  :)

push-pull pot εχει.. ;)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βλέπω αύριο  στα εξώφυλλα:

 

ΒΡΕΘΗΚΕ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΟΝΟΠΗΝΙΟΥΣ!

ΤΕΛΟΣ ΣΤΟ ΒΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖ!

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

With this revolutionary patent you can finally get rid of that annoying βζζζζζζζζζζζζζζζζ! Just look at this poor single coil pickup before:

 

singlecoil.jpg

 

and after:

 

singlecoil.jpg

 

WHAT A DIFFERENCE!

 

IT'S AMAZING!

 

ΤΗΑΝKS MEGASHAKE!

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου