Προς το περιεχόμενο

θορυβος μονου μαγνητη... ΤΕΛΟΣ!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντι για τοποθετηση του Dummy μαγνητη στο σωμα της Strat μου ,αμα κανω αποσυνδεση του μεσαιου μαγνητη θα φυγει θορυβος η οχι? (απλα θα εχω 2 θεσεις αντι για 4)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Αντι για τοποθετηση του Dummy μαγνητη στο σωμα της Strat μου ,αμα κανω αποσυνδεση του μεσαιου μαγνητη θα φυγει θορυβος η οχι? (απλα θα εχω 2 θεσεις αντι για 4)

 

Πως σου ήρθε ότι μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο? Μήπως εννοείς να βγάλεις το μαγνήτη και να αφήσεις μόνο τη πηνίο του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντι για τοποθετηση του Dummy μαγνητη στο σωμα της Strat μου ,αμα κανω αποσυνδεση του μεσαιου μαγνητη θα φυγει θορυβος η οχι? (απλα θα εχω 2 θεσεις αντι για 4)

 

Πως σου ήρθε ότι μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο? Μήπως εννοείς να βγάλεις το μαγνήτη και να αφήσεις μόνο τη πηνίο του?

δεν εχει καταλαβει το παιδι πως δουλευει το συστημα.

φιλαρακι,ΜΗΝ ΠΕΙΡΑΞΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΗΝ ΚΙΘΑΡΑ ΣΟΥ!!!!! :o

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

ξεθαβοντας το τοπικ αυτο θα θελα να ρωτησω στο "δια ταύτα".

 

ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ κολλαμε τα καλωδια του "κρυφου΄" μονοπηνιου???

 

μπορειτε να μου πειτε με βαση το wiring diagramm του duncan??

 

http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/schematics.php?schematic=3s_1v_2t_5w

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και λέω εγώ τώρα,

αν μετρήσουμε τα H(enry-ανρί διαβάζετε) ενως μονου και πάρουμε ένα έτοιμο πηνείο σε αυτά τα H το οποίο λογικά θα χωράει καλύτερα;;;

 

Ααααααα έχω παρατηρήσει (δηλαδή στην πρώτη μου ηλεκτρική που την έχω ανοίξει και έχω δει τι παίζει) οτι ο επιλογέας εχει 2 σειρές συνδέσεων που τη μια δεν την χρησιμοποιεί. Λογικά μπορούμε εμείς να την χρησιμοποιήσουμε γι αυτή τη δουλειά. Αν βέβεα στις δικές σας κιθάρες την χρησιμοποιεί μπορείτε να βάλετε κάπιο ποτενσιόμετρο με διακόπτη (οχι αυτο που στο τερμα κανει κλακ).

 

Για όσους δεν θέλουν να πηράξουν την αγαπημένη τους κιθάρα μπορούν να τοποθετήσουν τον μαγνήτη σε ένα κουτί μεταλικό με ιν και άουτ και να περνάνε απο εκεί το σήμα και να το ελεγχουν με εναν ον οφ ποδοδιακόπτη (έχω βρει και με 15 ευρώ τέτοιους στιβαρούς).

 

Ουσιαστικά ο μαγνήτης λειτουργεί σαν ένα φίλτρο το οποίο κόβει κάπιο εύρος συχνοτήτων. Αν τα καταφέρω θα βάλω την κιθάρα σε Spectrum Analyzer (έχουμε στο σχολείο :D:D:D) να δω ακριβώς πιες συχνότητες προκαλούν το θόρυβο αυτό και αναλόγως να βρούμε το φίλτρο που θα τις κόψει και θα επιρεάσει ελάχιστα τον ήχο της κιθάρας.

 

Στην πεταλιέρα μου πάντως θυμάμαι και έκοβε τον θόρυβο στην επιλογή bypass προφανώς λογο της μετατροπής A/D και μετέπειτα σε D/A.

---------------------------

Για όσους δεν γνωρίζουν:

Spectrum Analyzer=Αναλυτής φάσματος. Μας δήχνει πιές συχνότητες υπάρχουν στην είσοδο του και με πια ένταση. Βασίζετε στην ανάλυση Fourie (το ίδιο πράγμα απλά στα μαθηματικά).

Μετατροπή A/D=(Analog to Digital) Μετατροπή του σήματος απο αναλογικό (το οποίο μπορεί να πάρει άπειρες τιμές μέσα στις οποίες υπάρχει και θόρυβος) σε ψηφιακό.

Μετατροπή D/A=Το ακριβώς ανάποδο της D/A δηλαδή απο ψηφιακό πάμε σε αναλογικό, όμως ο θόρυβος που μπορεί να υπήρχε πριν την μετατροπή σε A/D δεν περνάει στην έξωδο.

LoL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κολλησω τον rwrp "dummy coil" μου , στις ιδιες θεσεις ακριβως που ειναι κολλημενος και ο bridge , θα δουλεψει??

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο αυτά που έχουν πει πιο πάνω δεν έχω καταλάβει αν πρέπει να μπει παράληλα (σήμα/γείωση) ή σε σειρά με το σήμα. Δοκίμασε διάφορους τρόπους σύνδεσης (χωρίς να το κολήσεις) ενώ θα είναι συνδεμένη η κιθάρα σε έναν τρανζιστορικό ενυσχιτή.

LoL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες αργότερα...

ξεθαβοντας το τοπικ αυτο θα θελα να ρωτησω στο "δια ταύτα".

 

ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ κολλαμε τα καλωδια του "κρυφου΄" μονοπηνιου???

 

μπορειτε να μου πειτε με βαση το wiring diagramm του duncan??

 

http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/schematics.php?schematic=3s_1v_2t_5w

 

επαναφέρω το θέμα μήπως κσι έχει κάποιος την απάντηση στην ερώτηση απο πάνω...

 

ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελεια! Γουσταρω πολυ ηχο μονου με γκαζι αλλα οχι και το hum.

 

 

Ποια φαση ειναι η καλυτερη για να αφαιρεσεις το hum oμως, στη πηγη του με το dummy coil, η αργοτερα αφαιρωντας το απ'το ατοφιο σημα με ενα νοιζ gate?

 

Ειναι θεμα προτιμησης για τις μικρες διαφορες, ισως, στον ηχο?

 

 

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι τα δύο κοστίζουν σε ήχο διότι είναι φίλτρα..... αποφάσισε μόνος σου το μικρότερο κόστος.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου