Προς το περιεχόμενο

θορυβος μονου μαγνητη... ΤΕΛΟΣ!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ργω εχω μια παλιοστρατοκαστερ που δεν κανουν πολυ θορυβο οι μονοι.

Πως μπορω να τους κανω να "θορυβησουν" λιγο ακομα?  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ργω εχω μια παλιοστρατοκαστερ που δεν κανουν πολυ θορυβο οι μονοι.

Πως μπορω να τους κανω να "θορυβησουν" λιγο ακομα?  8)

πριν ξεκινησεις τα solos να τραβας το καζανακι ;D ;D

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη γυνσικα που πουλας (στην υπογραφη σου) μπορω να την ακουσω ?

Μηπως μου κανει και την ανταλλαξουμε με την παλιοκιθαρα γιατι δεν κανει πολυ θορυβο η αχρηστη.

Ακομα και στο σολακι που ανοιγω κιάλλο τον mkII δεν....

μαλλον να αγορασω κανα τσιριχτηρι?  ::)

;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη γυνσικα που πουλας (στην υπογραφη σου) μπορω να την ακουσω ?

Μηπως μου κανει και την ανταλλαξουμε με την παλιοκιθαρα γιατι δεν κανει πολυ θορυβο η αχρηστη.

 

ωραιο το χιουμορ σου αλλα μάλλον δεν κατάλαβες καλά το θέμα που συζητάμε.

προσπαθούμε να γλιτώσουμε το hum και όχι να το μεγεθύνουμε

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένωσα το ένα καλώδιο του μαγνήτη 'κρυφτούλι' στο ένα άκρο του τριθέσιου επιλογέα της τελε και το άλλο στην άλλη άκρη, εκεί δηλαδή που συνδέονται και τα καλώδια των εν λειτουργία μαγνητών, είναι κολλημένα δηλαδή μαζί με μια κόλληση.

πριν ξεκινήσετε τα κολλήματα δοκιμάστε και τα δυο καλώδια του μαγνήτη 'κρυφτούλι' διότι ανάλογος πιο καλώδιο θα βάλεις και που, έχει μεγάλη σημασία για το αν θα έχεις αυτο το hum-canceling.

Αν λοιπόν συνδεθούν όλα σωστά και τοποθετηθεί και σε καλό σημείο ο μαγνήτης ‘φάντασμα’ μέσα στο σώμα της κιθάρας, θα έχει ως αποτέλεσμα το hum να  μειωθεί δραματικά, θα έλεγα έως και 80%(είναι πλέον ελάχιστα πιο θορυβώδεις από humbuckers)

 

 

Οκ, δηλαδή με λίγα λόγια τον συνέδεσες παράλληλα!  ;)

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ήχος  στο κλιπάκι είναι σχεδόν καθαρός και όλοι οι single coil έχουνε ελάχιστο έως και καθόλου hum με τέτοια ρύθμιση

οπότε είσαι εκτός θέματος :o

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιο το χιουμορ σου αλλα μάλλον δεν κατάλαβες καλά το θέμα που συζητάμε.

προσπαθούμε να γλιτώσουμε το hum και όχι να το μεγεθύνουμε

Δεν με καλαβατε και δεν το περιμενα εξαλλου.

Λεω λοιπον τωρα μετα απο το χιουμορακι, οτι ενα απο τα "ωραια" του μονου (παντα κατα τη γνωμη μου, γι'αυτο δεν υπαρχουν τα φορα?) ειναι και ο λιγος θορυβος.

Αν βαζεις τωρα τοσο γκαζι που δεν "ακουγεται" με τιποτα ο ηχος, τοτε.....

Αλλα για το φιλο που λεει οτι δεν εχω στο κλιπακι γκαζι, να βαλω την ιδια κιθαρα με τσιρηχτηρι? ακου ενα sample

Ειναι και πιο φτηνος τροπος δηλαδη για να ειμαι και ιντοπικ να κλεινεις το κουμπακι της εντασης οταν δεν παιζεις για να μη κανει θορυβο ο μονος.

Ρε παιδια κοροιδευομαστε τωρα.

Οταν καποιος θελει ηχο απο μονο, του αρεσει ο "παλιακος" ηχος.

Τι να τον κανεις τον μονο αμα ακουγεται σαν διπλος με μικροτερη εξοδο?

Θελει και το χμμμ του. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιο το χιουμορ σου αλλα μάλλον δεν κατάλαβες καλά το θέμα που συζητάμε.

προσπαθούμε να γλιτώσουμε το hum και όχι να το μεγεθύνουμε

Δεν με καλαβατε και δεν το περιμενα εξαλλου.

Λεω λοιπον τωρα μετα απο το χιουμορακι, οτι ενα απο τα "ωραια" του μονου (παντα κατα τη γνωμη μου, γι'αυτο δεν υπαρχουν τα φορα?) ειναι και ο λιγος θορυβος.

Αν βαζεις τωρα τοσο γκαζι που δεν "ακουγεται" με τιποτα ο ηχος, τοτε.....

Αλλα για το φιλο που λεει οτι δεν εχω στο κλιπακι γκαζι, να βαλω την ιδια κιθαρα με τσιρηχτηρι? ακου ενα sample

Ειναι και πιο φτηνος τροπος δηλαδη για να ειμαι και ιντοπικ να κλεινεις το κουμπακι της εντασης οταν δεν παιζεις για να μη κανει θορυβο ο μονος.

Ρε παιδια κοροιδευομαστε τωρα.

Οταν καποιος θελει ηχο απο μονο, του αρεσει ο "παλιακος" ηχος.

Τι να τον κανεις τον μονο αμα ακουγεται σαν διπλος με μικροτερη εξοδο?

Θελει και το χμμμ του. ;)

υπάρχουν κιθαρίστες που δεν τους πειράζει το hum(συνήθως αυτοί που παίζουν με λιγότερο gain) άλλοι πάλι το έχουν συνηθίσει κατά κάποιο τρόπο(ίσως δεν έχουν και άλλη επιλογή)

στα 32 μου χρόνια όμως είσαι ο μόνος κιθαρίστας που θέλει να έχει hum και μάλιστα το κατατάσσει στα θετικά του single coil.

φίλε μου μάλλον δεν κατάλαβες,το ζητούμενο σε αυτό το θέμα είναι να έχουμε ηχο single coil χωρίς το hum και οχι humbucker με λιγότερο output.

αν σου αρεσει το hum,πολυ απλα δεν σε απασχολει το θεμα ;)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα 32 μου χρόνια όμως είσαι ο μόνος κιθαρίστας που θέλει να έχει hum και μάλιστα το κατατάσσει στα θετικά του single coil.

φίλε μου μάλλον δεν κατάλαβες,το ζητούμενο σε αυτό το θέμα είναι να έχουμε ηχο single coil χωρίς το hum και οχι humbucker με λιγότερο output.

αν σου αρεσει το hum,πολυ απλα δεν σε απασχολει το θεμα ;)

 

Χεχε δικιο εχεις.

τζαμπα γραφω.

αλοχα ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις έκανα την πατέντα και σε strat και τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά.

 

εφόσον οι μαγνήτες της είναι 3 και όχι 2 όπως της τελε χρειάζεται κάποιο κόλπο για να μπορέσεις να αποθορυβοποιήσεις και τους 3(η χρειαζεται δεύτερος dummy coil).

 

αν συνδέσεις το ένα καλώδιο του dummy coil μαγνήτη με μια κόλληση και στους 3,παιρνεις ήχο συνχρονος και απτούς 3 και στην ουσία καταργείται ο πενταθέσιος επιλογέας. :'(

 

σε περίπτωση που η κιθάρα μας βέβαια είναι S-S-H δεν έχεις πρόβλημα εφόσον δεν έχει hum o humbucker ούτος η άλλος οποτε δεν τον συνδεεις καν 8)

 

χρειάζεται λοιπόν κάποιο τρικ με το wiring ώστε αναλόγως ποιον μαγνήτη επιλέγεις με τον πενταθέσιο επιλογέα να συνδέεται μόνος του με τον dummy coil(εκτός της 2 και 4 θέσης που θα συνδέονται και οι δυο με τον dummy) ???

 

 

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου