Προς το περιεχόμενο

θορυβος μονου μαγνητη... ΤΕΛΟΣ!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια ερωτηση αν και μπορει να φανει πολυ χαζη...απλως αναρωτιεμαι!Το ειχα βρει παλιοτερα αυτο το κολπο στο internet αλλα δεν ηξερα αν ειναι αποτελεσματικο!Ο κρυφος μαγνητης δεν "τραβαει" ηχο απο την κιθαρα? :-[ :-X

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τελικα δεν ανεβαζεις κανα δειγμα να δουμε πως ακουγεται ο μονος χωρις θορυβο με την πατεντα σου?  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν βαζεις τωρα τοσο γκαζι που δεν "ακουγεται" με τιποτα ο ηχος, τοτε.....

 

 

Δεν το ειχα σκεφτει ποτε ετσι, πολυ σωστο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν βαζεις τωρα τοσο γκαζι που δεν "ακουγεται" με τιποτα ο ηχος, τοτε.....

 

 

Δεν το ειχα σκεφτει ποτε ετσι, πολυ σωστο...

πιο είναι το σωστό?

αν θέλεις δηλαδή να ρίξεις ένα σολο με αρκετό gain ετσι ώστε να μπορείς να κάνεις τα legato σου με άνεση δεν έχεις ωραίο ήχο??

αν κατεβάσεις ελάχιστα το volume πράγματι μειώνεται το hum αλλά και το gain οπότε είναι ανούσιο(απλά κατέβασε μια και καλή το gain απτών ενισχυτή).

δεν θα σου πάρει πάνω απο 10 δευτερόλεπτα να το δοκιμάσεις.

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι σιγουρος πως αυτο εννοουσε ο delta, αυτο τουλαχιστον που καταλαβα εγω ειναι οτι, αν αυτο που θες να παιξεις, απαιτει τοσο gain που να γινεται χαμος απο το hum των μονων, τοτε κατι δεν παει καλα με το παιξιμο σου, ή διαλεξες λαθος κιθαρα.

 

Προς θεου δεν θελω να πω κατι για σενα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι σιγουρος πως αυτο εννοουσε ο delta, αυτο τουλαχιστον που καταλαβα εγω ειναι οτι, αν αυτο που θες να παιξεις, απαιτει τοσο gain που να γινεται χαμος απο το hum των μονων, τοτε κατι δεν παει καλα με το παιξιμο σου, ή διαλεξες λαθος κιθαρα.

 

Προς θεου δεν θελω να πω κατι για σενα!

λάθος κιθάρα διάλεγε τόσα χρόνια ο blackmore που συνήθως έπαιζε με τσίτα το gain η δεν υπήρχαν οι humbuckers το 70?

οι μονοί μαγνήτες έχουν πολύ ιδιαίτερο ήχο και πολύ διαφορετικό από τους humbuckers ακόμη και με high gain ρυθμίσεις

δεν καταλαβαίνω, αν δηλαδή βρεθεί τρόπος (όχι απαραίτητα η πατέντα του dummy coil που έκανα εγώ)να μην έχεις πλέον hum χωρίς να αλλοιώνεται ο ήχος δεν είναι πολύ ευχάριστο και θεμιτό?

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα δεν ανεβαζεις κανα δειγμα να δουμε πως ακουγεται ο μονος χωρις θορυβο με την πατεντα σου?  ::)

ο thomas blug χρησιμοποιει dummy coil,βεβαια απτο αυτο δεν μπορεις να ξεχωρισεις την ελαττωση του hum αλλα μπορεις να καταλαβεις αν αλλαζει ο ηχος των single coil(για μενα δεν αλλαζει)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που θελω να πω, ειναι οτι ο μονος σε βαζει σε μια λογικη να μειωσεις gain, ακομα και λογο hum σε ακραιες ρθμισεις, απλα αυτο.

 

Τωρα αν δεν σου φτανει το gain που προσφερει ενας μονος μαγνητης και θες ακομη περισσοτερο, τοσο ωστε να σου δημιουργει προβλημα, ε τοτε ναι κατι δεν παει καλα με το παιξιμο σου, ή διαλεξες λαθος κιθαρα.

 

Προφανως και δεν συνεβαινε αυτο με τον blackmore!

 

αν δηλαδή βρεθεί τρόπος (όχι απαραίτητα η πατέντα του dummy coil που έκανα εγώ)να μην έχεις πλέον hum χωρίς να αλλοιώνεται ο ήχος δεν είναι πολύ ευχάριστο και θεμιτό?

 

Σιγουρα ειναι θεμιτο, αλλα αμφιβαλω ως προς το κατα ποσο μπορει να συμβει αυτο χωρις να αλλοιωνει τον ηχο...

 

Υ.Γ ειμαι μεγαλος φαν του συνδιασμου μονου με αρκετο γκαζι, απλα εμαθα να ζω με το hum!!!!

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που θελω να πω, ειναι οτι ο μονος σε βαζει σε μια λογικη να μειωσεις gain, ακομα και λογο hum σε ακραιες ρθμισεις, απλα αυτο.

αυτό δεν προσπαθούμε να γλιτώσουμε(αν γίνετε βέβαια)?τι συζητάμε τόση ώρα?

Τώρα αν δεν σου φτάνει το gain που προσφέρει ένας μονός μαγνήτης και θες ακόμη περισσότερο, τόσο ώστε να σου δημιουργεί πρόβλημα, ε τότε ναι κάτι δεν πάει καλά με το παίξιμο σου, ή διάλεξες λάθος κιθάρα.

το gain μου φτάνει μια χαρά αλλά δεν μου αρέσει το hum,

γιατί πρέπει σώνει και καλά να κάνω λάθος?

Ο eric clapton που παίζει με noiseless δεν ξέρει τι του γίνετε λες?

 

Προφανώς και δεν συνέβαινε αυτό με τον blackmore!

τι δεν συνέβαινε ακριβώς? δεν έπαιζε με single coil?δεν έπαιζε με αρκετό gain η δεν είχε hum?

 

 

Σιγουρα ειναι θεμιτο, αλλα αμφιβαλω ως προς το κατα ποσο μπορει να συμβει αυτο χωρις να αλλοιωνει τον ηχο...

 

εγώ έχω μάθει στην ζωή μου να μην αμφιβάλω αλλά να δοκιμάζω

στο συνιστώ .

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

White δεν διαφωνω καθολου μαζι σου,ομως η...απουσια...θορυβου τελικα επηρεαζει τον ΚΑΘΑΡΟ ηχο του μονου (αυτο που πολυ σωστα εκανες το εχω κανει και εγω πριν απο χρονια και οντως δουλευει...ομως ΑΛΛΑΖΕΙ τον καθαρο ηχο..)

 

Βεβαια εγω ειμαι...ψυχοπαθης.. :) και με ενοχλει ακομα και το SHIELDING !! (αληθεια το λεω...οι...θωρακισμενες κιθαρες μου ακουγονται...αψυχες....)

 

Φανταζομαι ομως οτι για οσους κιθαριστες αγαπανε τα γκαζια και την περισσοτερη ωρα παιζουν βρωμικα η μοντα σου ειναι πολυ εξυπνη... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου