Προς το περιεχόμενο

Μουσικός αναλφαβητισμός...Βοήθεια!


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχως τα πτυχια πλεον αρμονιας εχουν γινει και αυτα οπως ολα τα αλλα, αχρηστα χαρτια για καποιους. Εγω το δικο μου παντως δε θα το απαξιωσω ποτε, ασχολουμαι γυρω στα 20 χρονια με τη μουσικη και παρολλα αυτα μπηκα εδω να ΜΑΘΩ. Ενα τελευταιο πραγμα θα πω...αυτος που θελει να κανει κατι εξω απο τους κανονες πρεπει ΠΡΩΤΑ να ξερει τους κανονες. Για να γινει ατονικη μουσικη, πρεπει αυτος που τη συνθετει να ξερει τι ειναι τονικη μουσικη. Ολοι αυτοι οι μεγαλοι συνθετες (και δεν ενοω μονο της κλασικης περιοδου) ηξεραν ΚΑΝΤΑΡΙΑ απο μουσικη και δε γραφανε στην τυχη. Και οι ρομαντικοι , και της ατονικης κλπ κλπ. Τα εργα τους ηταν δημιουργηματα προσεγμενα μεχρι την τελευταια λεπτομερεια. Και απο συναισθημα? Προφανως για να μεινουν για τοσες εκατονταδες χρονια κατι θα υπηρχε.  

ψιλά γράμματα!

όλα αυτά είναι άχρηστα, πρέπει να έχεις ζήσει για να πάιζεις μουσική.

Πάντως καταλαβάινω τη σταση ορισμένων συμφορουμιτών, άν σας συμπεριφέρθηκαν έτσι στα ωδεία ρε παιδία λογικό είναι να αντιδράτε έτσι, εδώ τον άλλον πήγαν να τον διώξουν απο το ωδείο γιατί έπαιζε rock ...... στο ιερό πιάνο.  :) :P Τί λες ρε παιδί μου... :) :)

εγώ πάντως με τον δάσκαλό μου στο ωδείο όταν έδινα για δίπλωμα μιλούσα για γκόμενες και διάφορα άλλα και έπαιζα φλαμένκο (όσο μπορούσα) και τζαζ ( παλι όσο μπορούσα) , τι να πω πέσαμε σε διαφορετικούς ανθρώπους ή σε διαφορετικές εποχές. Με τους μαθητές μου μιλάμε πάλι για γκόμενες ( με τα αγόρια  ;D) παίζουμε ότι γουστάρει ο καθένας προσπαθούμε να ενημερωνόμαστε για τη συγχρονη μουσική.Επίσης προσπαθούμε να αντιλλαμβανόμαστε την πραγματική αξία του κάθε μουσικού έργου - με βάση τα δικά μας πάντα χαμηλά κριτήρια, μιάς και δεν έχουμε ζήσεις και πολλά για να είμαστε μουσικοί. ;) ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 242
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια σου ρε Μαριάνα (με ένα ν)!!! Έβαλες τάξη ρε παιδί μου!!! ::) 8)

Τώρα να πω ότι, σαν νέο μέλος, είχες μια καλύτερη (σ.σ. επιικότερη) αντιμετώπιση επειδή είσαι γυναίκα από τους παλαιότερους του Noiz θα με πουν φαλλοκράτη και τα συναφή ::) ???...τέλος πάντων...

 

Άντε καλωσόρισες στην παρέα μας!!! 8)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολόσωστος.

 

και επαυξάνω.

http://en.wikipedia.org/wiki/Brian_Eno

 

(καθώς κυκλοφόρησε τον πρώτο δίσκο του bryars, το  sinking of the titanic το οποίο ξαναηχογραφήθηκε τωρα πρόσφατα, by the way...)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κλισέ "αν δεν έχεις βιώματα δεν μπορείς να παίξεις μουσική" είναι η πιο ηλίθια λαλακία που διάβασα εδώ μέσα, κυρίως επειδή είναι κάτι εντελώς αόριστο και καθένας το κολλάει όπου θέλει. Σε μία τελευταία προσπάθεια να το καταλάβω, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι σημαίνει "βίωμα"; Να ακούς μουσική; Να παίζεις σε γκρουπ; Να δουλεύεις σε φυτείες για να μπει μέσα σου ο αρχέγονος ρυθμός των μπλουζ; Να παίρνεις πρέζα και να κάνεις φυλακή; Αν είσαι τραπεζικός υπάλληλος ή λογιστής, υπάρχει ελπίδα να κάνεις μουσική;  ??? ???

 

 

Επίσης καταγγέλλω δημόσια τον προβοκάτορα elavd ο οποίος - κατ' εξακολούθηση - ανοίγει θέματα για τα οποία ξέρει ότι θα οδηγήσουν σε ομηρικές μάχες και έπειτα ανοίγει μπύρα και παραγγέλνει πίτσες για να παρακολουθήσει το θέαμα...  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης καταγγέλλω δημόσια τον προβοκάτορα elavd ο οποίος - κατ' εξακολούθηση - ανοίγει θέματα για τα οποία ξέρει ότι θα οδηγήσουν σε ομηρικές μάχες και έπειτα ανοίγει μπύρα και παραγγέλνει πίτσες για να παρακολουθήσει το θέαμα...  ;D ;D ;D

 

Και οι πιτσαράδες τι θα γίνουν; Κλέφτες; ;D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας επιχειρήσουμε μία ανακεφαλαίωση:

 

- Βιβλία γι' αυτό που θέλει ο elavd υπάρχουν και του έχουν προταθεί από τις δύο πρώτες σελίδες.

 

- Όπως ήταν αναμενόμενο, η αξία μουσικής παιδείας αυτού του τύπου αμφισβητήθηκε από πολλούς συνφορουμίτες, είτε διότι οι ίδιοι δεν την έχουν, είτε διότι την έχουν και τους την έχει σπάσει, είτε διότι την έχουν αλλά ποτέ δεν είδαν προκοπή από δαύτη, είτε διότι την έχουν αλλά αμφισβητούν την καθαρά μουσική αξία της.

 

- Όλοι υποστηρίζουν ότι τα έγγραφα πιστοποιητικά μουσικής κατάρτισης, είναι χαρτιά χωρίς καμία απολύτως αξία, είτε επαγγελματική είτε καλλιτεχνική.

 

- Ορισμένοι προχώρησαν πιο πέρα παραθέτοντας τεκμήρια για το ότι μπορεί κανείς να παράγει μουσικό έργο χωρίς να έχει κλασσική παιδεία.

 

- Όλοι αγνόησαν το δικό μου σχόλιο περί της παρελθοντολογίας που αναγκαστικά εμπεριέχεται στη μελέτη οποιουδήποτε κλασσικού συστήματος μουσικής κατάρτισης.

 

Κάτι άλλο;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Όλοι υποστηρίζουν ότι τα έγγραφα πιστοποιητικά μουσικής κατάρτισης, είναι χαρτιά χωρίς καμία απολύτως αξία, είτε επαγγελματική είτε καλλιτεχνική.

 

Δεν συμφωνώ καθόλου με αυτό. Στο επαγγελματική τουλάχιστον. Αν δεν είχαν καμμία αξία, δεν θα ήταν φίσκα τα ωδεία.

 

- Όλοι αγνόησαν το δικό μου σχόλιο περί της παρελθοντολογίας που αναγκαστικά εμπεριέχεται στη μελέτη οποιουδήποτε κλασσικού συστήματος μουσικής

 

Το σχόλιο σου είναι ένα οφθαλμοφανές γεγονός. Φυσικά και θα σου διδάσκουν το παρελθόν, αντε το πολύ πολύ το παρον, όπως γίνεται παντού και σε όλες τις επιστήμες. Το μέλλον δεν είναι γνωστό για να διδαχθεί. Το μέλον υποτίθεται ότι θα το δημιουργήσεις εσύ, πηγαίνοντας παρακάτω τη σκέψη σου απο τις γνώσεις του παρελθόντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άλλο;

 

εχουμε κοπελα στο φορουμ κ γραφεται με ενα νι.Ορισμενοι υποστηριζουν οτι πρεπει να παρει καρμα,αγνοωντας τη θεση μου απεναντι στη συναφεια μουστακι-τζαζ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

....

- Όλοι αγνόησαν το δικό μου σχόλιο περί της παρελθοντολογίας που αναγκαστικά εμπεριέχεται στη μελέτη οποιουδήποτε κλασσικού συστήματος μουσικής κατάρτισης.

....

 

Εγώ θα το έβλεπα μαζί με αυτό:

 

και επι τη ευκαιρία, νομίζω οτι πρέπει να επισημανθεί, πως το σύγχρονο notation system, με την σαρώτικη εισβολή της τεχνολογίας στη μουσική δημιουργία, πλέον είναι εξαιρετικά φτωχό και ελαφρώς απαρχαιωμένο. Αδυνατεί να καλύψει ένα μεγάλο εύρος σύγχρονων τεχνικών.

 

 

 

Ένα από τα πράγματα που με "φρενάρουν" και που δεν με έχουν αφήσει να επιλέξω να "καθήσω σε θρανίο" είναι ότι μου φαίνεται ψιλοάσχετο όλο αυτό το σύστημα και η θεωρία με αυτό που φαντάζομαι (και που θα ήθελα να μπορώ να φαντάζομαι καλύτερα) .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ξεχειλωθεί βάναυσα το θέμα. Και απορώ με τις έντονες αντιπαραθέσεις, γιατί υποτίθεται πως ο κοινός γνώμονας όλων μας είναι η αγάπη για τη μουσική. Οι επιλογές του καθενός είναι δική του υπόθεση και δε θα πρέπει να λαμβάνει ως προσωπική "προσβολή" ή "επίθεση" την διατύπωση μιας διαφορετικής πλευράς. Και αν κάποιος ειναι απόλυτα καλυμμένος απο όσα έχει πράξει, τότε τί λόγο έχει να διαξιφιστεί?

 

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου