Προς το περιεχόμενο

Μουσικός αναλφαβητισμός...Βοήθεια!


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 242
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

κοπελα μου εισαι φαινεται νεα στο φορουμ και δεν ειδες αυτα τα 5 πραγματα που ειπα που αναφερονται. Ειναι παλιες συζητησεις που γινανε εδω και ΔΕΝ ειναι αποψεις δικες μου, τωρα αν δε καταλαβες το πνευμα αυτων που λεω δε φταιω. Δε συνεχιζω το θεμα, ειπα αυτο που ενιωθα και αν καποιοι θιχτηκαν δε μπορω να κανω τιποτα, δημοκρατια εχουμε και ο καθενας λεει τη γνωμη του. Μπηκα σε ενα φορουμ για να μαθω 5 πραγματα και οχι να το παιξω ειδημονας αλλα επειδη βλεπω πολλους πλεον σταματαω.  Ας μιλησουν οι γκουρου με τα 5 αστερακια που τα ξερουν ολα. Δυστυχως τα πτυχια πλεον αρμονιας εχουν γινει και αυτα οπως ολα τα αλλα, αχρηστα χαρτια για καποιους. Εγω το δικο μου παντως δε θα το απαξιωσω ποτε, ασχολουμαι γυρω στα 20 χρονια με τη μουσικη και παρολλα αυτα μπηκα εδω να ΜΑΘΩ. Ενα τελευταιο πραγμα θα πω...αυτος που θελει να κανει κατι εξω απο τους κανονες πρεπει ΠΡΩΤΑ να ξερει τους κανονες. Για να γινει ατονικη μουσικη, πρεπει αυτος που τη συνθετει να ξερει τι ειναι τονικη μουσικη. Ολοι αυτοι οι μεγαλοι συνθετες (και δεν ενοω μονο της κλασικης περιοδου) ηξεραν ΚΑΝΤΑΡΙΑ απο μουσικη και δε γραφανε στην τυχη. Και οι ρομαντικοι , και της ατονικης κλπ κλπ. Τα εργα τους ηταν δημιουργηματα προσεγμενα μεχρι την τελευταια λεπτομερεια. Και απο συναισθημα? Προφανως για να μεινουν για τοσες εκατονταδες χρονια κατι θα υπηρχε.

Λοιπον εγω τελειωνω την κουβεντα μου εδω, δε θα ποσταρω ξανα στο φορουμ, ευχαριστω για τις γνωσεις που απεκτησα ολους που χωρις να το ξερουν συνεβαλαν σε αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα 1-4 δεν ισχυουν οτι και να λες.

Για το 5 το συζηταμε.

 

Δεν λεω την γνωμη μου, αυτα που εχουμε πει κατα καιρους εδω μεσα λεω.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι έχουν ξαναγίνει συζητήσεις για ωδεία και συναφή και βέβαια, για αυτό και δεν προσθέτω τίποτα εγώ εδώ. Αλλά το τι μύγα τσιμπάει ορισμένα άτομα πρόσφατα σε μερικά θρεντς (και πώς αρπάζονται μόνοι τους στα καλά του καθουμένου) δεν θα το καταλάβω ποτέ. Ούτε το πού κολλάει η αναφορά στα "5 αστεράκια".  ??? ??? ???

 

Κι εγώ 21 χρόνια έχω που ασχολούμαι με τη μουσική, κι εγώ μπήκα εδώ για να μάθω και να μοιραστώ το πάθος μου, αλλά οι αντιδράσεις μου δεν είναι τόσο... ακατανόητες (θέλω να πιστεύω). Τεσπα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι έχουν ξαναγίνει συζητήσεις για ωδεία και συναφή και βέβαια, για αυτό και δεν προσθέτω τίποτα εγώ εδώ. Αλλά το τι μύγα τσιμπάει ορισμένα άτομα πρόσφατα σε μερικά θρεντς (και πώς αρπάζονται μόνοι τους στα καλά του καθουμένου) δεν θα το καταλάβω ποτέ. Ούτε το πού κολλάει η αναφορά στα "5 αστεράκια".  ??? ??? ???

 

Κι εγώ 21 χρόνια έχω που ασχολούμαι με τη μουσική, κι εγώ μπήκα εδώ για να μάθω και να μοιραστώ το πάθος μου, αλλά οι αντιδράσεις μου δεν είναι τόσο... ακατανόητες (θέλω να πιστεύω). Τεσπα.

 

Ο ενας αλλαξε νικ, εσυ αλλαξες αβαταρ...καμια αλλη αλλαγη?

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και tag. Ενίοτε.

 

Εναλλάξ με τον Κωστίκα79 το κάνουμε (την αλλαγή εννοώ!! ;D )

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, για να τελειώνει η συζήτηση  :P θα αναφέρω τον κατάλογο του manosx για τα ειδη των μουσικών που κατοικούν στον πλανήτη γη:

 

 

1) Μουσικοί με πολλές γνώσεις αλλά χωρίς ταλέντο και βιώματα.

Αναμφισβήτητα είναι το πιο άχρηστο είδος μουσικού, που δεν πρόκειται να προσφέρει τίποτα στην τέχνη.

 

2) Μουσικοί με ελάχιστες γνώσεις αλλά με ταλέντο

Εδώ πλέον το πράγμα σοβαρεύει. Σε κάθε περίπτωση γνώση δεν είναι μόνο η αρμονία, αλλά και η εμπειρία πάνω σε ένα όργανο (ή ένα PC  :o). Με αυτήν την προυπόθεση λοιπόν, και με δεδομένο ότι έχει κάτι ΝΑ ΠΕΙ ο μουσικός, μπορούμε να έχουμε αριστουργήματα.

 

3) Μουσικοί ΚΑΙ με γνώσεις ΚΑΙ με ταλέντο.

 

Best of both worlds! Τα έχει όλα και συμφέρει.

 

Eπειδή ταλέντο δεν μπορούμε να αγοράσουμε, καλό θα ήταν να πάρουμε όση γνώση μπορούμε.

 

Αν τώρα δεν έχουμε ενα ΜΗΝΥΜΑ να περάσουμε, ενα ΒΙΩΜΑ να εκφράσουμε, ή έστω ένα ΦΡΑΓΜΑ να σπάσουμε, τότε κλάφτα... δεν μας σώνει τίποτα!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, για να τελειώνει η συζήτηση  :P θα αναφέρω τον κατάλογο του manosx για τα ειδη των μουσικών που κατοικούν στον πλανήτη γη:

 

 

1) Μουσικοί με πολλές γνώσεις αλλά χωρίς ταλέντο και βιώματα.

Αναμφισβήτητα είναι το πιο άχρηστο είδος μουσικού, που δεν πρόκειται να προσφέρει τίποτα στην τέχνη.

 

2) Μουσικοί με ελάχιστες γνώσεις αλλά με ταλέντο

Εδώ πλέον το πράγμα σοβαρεύει. Σε κάθε περίπτωση γνώση δεν είναι μόνο η αρμονία, αλλά και η εμπειρία πάνω σε ένα όργανο (ή ένα PC  :o). Με αυτήν την προυπόθεση λοιπόν, και με δεδομένο ότι έχει κάτι ΝΑ ΠΕΙ ο μουσικός, μπορούμε να έχουμε αριστουργήματα.

 

3) Μουσικοί ΚΑΙ με γνώσεις ΚΑΙ με ταλέντο.

 

Best of both worlds! Τα έχει όλα και συμφέρει.

 

Eπειδή ταλέντο δεν μπορούμε να αγοράσουμε, καλό θα ήταν να πάρουμε όση γνώση μπορούμε.

 

Αν τώρα δεν έχουμε ενα ΜΗΝΥΜΑ να περάσουμε, ενα ΒΙΩΜΑ να εκφράσουμε, ή έστω ένα ΦΡΑΓΜΑ να σπάσουμε, τότε κλάφτα... δεν μας σώνει τίποτα!

 

 

+1

 

Τα άτομα της 2ης και 3ης κατηγορίας, σύμφωνα πάντα με τα δικά μου standards , ονομάζονται "μουσικοί"...

Τα άτομα της 1ης....(γνωρίζω δηλαδή το πώς και το γιατί αλλά δεν μπορώ να το εκτελέσω λόγω έλλειψης ταλέντου).. "μουσικολόγοι"...

 

Για να μην παρεξηγηθώ όμως, όταν λέω οτι ένας μουσικός πρεπει να μπορεί να "παίζει", δεν εννοώ ποτέ το "πόσα" μπόρει να παίξει αλλά το "πώς"!....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα άτομα της 2ης και 3ης κατηγορίας, σύμφωνα πάντα με τα δικά μου standards , ονομάζονται "μουσικοί"...

Τα άτομα της 1ης....(γνωρίζω δηλαδή το πώς και το γιατί αλλά δεν μπορώ να το εκτελέσω λόγω έλλειψης ταλέντου).. "μουσικολόγοι"...

 

Ωχ ωχ ωχ μαζεύονται σύννεφα στον ορίζοντα... μυρίζει πόλεμος...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και tag. Ενίοτε.

 

Εναλλάξ με τον Κωστίκα79 το κάνουμε (την αλλαγή εννοώ!! ;D )

 

Οκ, να κανονίσουμε πάλι κάτι τότε αφού το θέλεις πολύ. Αχόρταγο πλάσμα.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου