Προς το περιεχόμενο

Αγγελιες vs humor


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εννοεί προς τιμήν τους, δεν έκανε λάθος.

Προφανώς δεν είναι κακό να παζαρεύεις την τιμή, αλλά μόνο αν πραγματικά σου φαίνεται υψηλή για τα δεδομένα του αντικειμένου ή της τσέπης σου.

Είναι άλλο πράγμα αυτό και άλλο να το παζαρεύεις γνωρίζοντας ότι ο πωλητής έχει άμεση ανάγκη των χρημάτων και θέλει να πουλήσει το δυνατόν συντομότερο. Αν το παζάρι, λοιπόν, έχει τέτοια κίνητρα, δεν είναι προς τιμήν του υποψήφιου αγοραστή.

 

Δινω τραβηγμενο παραδειγμα για να καταλαβεις τι εννοω:

 

Ειμαι σε τραγικη θεση υγειας και χρωσταω κιολας. Βαζω αγγελια να αγορασω μια Les Paul με 100 euro. Οι πωλητες μην παζαρεψετε για παραπανω, δεν ειναι προς τιμην σας. Δεν ακουγεται πολυ λογικο...

 

Επισης, να σημειωσω οτι ακομα και η συμπαθης ταξη των μικροπωλητων/επαιτων πχ παιδια των φαναριων, το παζαρευει (που δεν φημιζεται για την καλη της οικονομικη κατασταση): Δωσε κυρια ενα ευρω. Μισο; Εμεις που πουλαμε δηλαδη κιθαρες των 1000 ευρω ειμαστε σε πιο δεινη θεση (δεν μιλαω για τον συγκεκριμενο ανθρωπο τον taxfree, προς Θεου, ουτε του εχω πουλησει, ουτε εχω αγορασει απο αυτον, δεν ξερω και δεν θελω να μαθω, μιλαω γενικοτερα, ως στατιστικη) απο τα γυφτακια του δρομου που πουλαν χαρτομαντηλα;

 

Δεν ξερω ρε παιδια, πειτε με κυνικο, αλλα οταν ενα μαγαζι εκποιειται, που σημαινει οτι ο ιδιοκτητης παει για φουντο/χρωσταει, εγω αν μπω για να δω την πραματεια του, περιμενω να βρω καλες τιμες και την δυνατοτητα να τις παζαρεψω και αλλο. Και στους πλειστηριασμους με προσφορες γινεται (εκει και αν η κατασταση ειναι δραματικη). Δηλαδη εσεις καλες τιμες ποτε ας πουμε μπορειτε να παζαρεψετε, αγοραζοντας απο τον Ωναση? Ακομα και στην Τραπεζα που πουλαει χρηματοοικονομικα προιοντα, παιζει μεχρι και παζαρι, αναλογως του ποσου, τυπου προιοντος κλπ... Που να ξερω εγω αν σε μια αντιπροσωπεια αυτοκινητων ο συγκεκριμενος υπαλληλος στον γκισε αν δεν κλισει την δουλεια θα τον απολυσουν και γιατι πρεπει να νιωσω τυψεις αν μπω σε παζαρι να ριξω την τιμη...

 

Δεδομενο δε επισης οτι καθε πωληση κρυβει τελικα μια μικρη η μεγαλη οικονομικη μας αδυναμια. Αλλιως, αν ειχαμε απεριοριστα λεφτα, τι πειραζε αλλη μια κιθαρα; Θα την κραταγαμε και αυτη να την καμαρωνουμε...Οποτε ετσι και αλλιως για να φτασει καποιος να πουλαει κατι για το οποιο πριν 2-3 χρονια του ετρεχαν τα σαλια να το εχει, σιγουρα του λειπουν λεφτα...

 

 

Εγω θα ελεγα, οτι ακομα και η πληροφορια : εχω οικονομικη αναγκη, μου λειπει ενα ποδι, ειναι για μια εγχειρηση κλπ ακομα και αν δεν εχει τιποτα κακο, ακομα και αν ειναι αληθινη, στρεβλωνει την αγγελια, γιατι εισαγει συναισθηματικη παραμετρο στο θεμα. Δεν ειναι πια μια απλη δοσοληψια, τι εχεις, τι εχω, που μπορουμε να τα βρουμε, αλλα ερχεται φορτισμενη με: αν δεν το παρεις οσο σου ειπα θα παθω αυτο, θα εισαι ακαρδος κλπ. Μετα παυει η λογικη της αγγελιας/δοσοληψιας με ορους συμφεροντες για την καθε πλευρα και μπαινουμε σε κατασταση ελεημοσυνης: Νταξ ρε 600 την εδινες, 550 ηθελα να την παρω, αλλα σε λυπηθηκα ... παρε 620 και ασε μου ενα 10αρικο να γυρισω και σπιτι. Διαφωνω με το να πρεπει να ξερεις a priori την κατασταση του αλλου, γιατι αλλοιωνει κατι που θα επρεπε να κινειται σε αλλα επιπεδα και το βαζει σε πολυ περιεργους δρομους...

 

 

Τεσπα, για να καταληξω, ενα προβλημα εχω: Δεν δεχομαι με τιποτα, οτι μεταξυ ιδιωτων σε φορουμ, σε ανταλλαγες (δωσε 3 πεταλακια, οχι σου δινω μονο δυο) η αγοροπωλησιες (δωσε 600 ευρω, δινω 550 και μου δινεις και την ζωνη) μεταχειρισμενων οργανων το να παζαρεψουν δυο την τιμη, κανει τον ενα ακαρδο.  Ουτε καν σε αγοροπωλησιες καινουργιων προιοντων, με επαγγελματιες, σε μαγαζια τον κανει γυφτο η φτηνιαρη κλπ. Ειναι το απολυτως σωστοτερο πραγμα που μπορει να κανει ως αγοραστης, τελεια και παυλα.

 

***

Διευκρινιζω και παλι οτι δεν μιλαω για το συγκεκριμενο ανθρωπο/αγγελια αλλα γενικα. Απλα πιαστηκα απο μια κουβεντα (ειναι το ΠΡΟΣ ΤΙΜΗΝ ΜΑΣ που δεν παζαρεψαμε) για να πω μια αποψη πανω σε αυτο και μονο.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 127
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

          Παντως οσον αφορα στις αγγελιες αν θελετε μια ιδεα, οχι δικια μου φυσικα, η οποια ηδη εφαρμοζεται στα περισσοτερα φορα του εξωτερικου ειναι η εξης: μεσα στον πινακα αγγελιων ενα sticky με πιθανο τιτλο "Θετικα σχολια" και ενα δευτερο με "αρνητικα σχολια" στο οποιο ο αγοραστης και ο πωλητης θα αναφερουν τις εντυπωσεις τους για το αλλο μελος απο την αγοραπωλησια.......κατι παρομοιο με το feedback του ebay. Παραδειγμα απο ξενο φορουμ:

 

http://www.seymourduncan.com/forum/showthread.php?t=240

 

http://www.seymourduncan.com/forum/showthread.php?t=241

 

Εξυπακουεται οτι το φορουμ δεν θα εχει καμμια ευθυνη για τυχον προβληματα, απλα τα σχολια θα υπαρχουν ωστε να εχουμε καποιες πληροφοριες για το "ποιον" καποιου μελους.... 8)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνησω με τον φιλο παραπανω αλλα...

 

αληθεια Ευρυπιδη,ειχες δει την αγγελια μου,ωστε να ξερεις για τι ειδη και τι τιμες μιλαμε?αν οχι θα σε παρακαλουσα να ριξεις μια ματια σε 'γειτονικο' φορουμ,στο οποιο φιλοξενειται,ωστε να εχεις μια πιο σφαιρικη αποψη για τα οσα αντικειμενα τελοσπαντων εχουν μεινει,πριν προτρεξεις να δωσεις στην αγγελια μου ''συναισθηματικο'' χαρακτηρα η χαρακτηρα ''ελεημοσυνης''.θεωρω οτι μερικες απο τις εκφρασεις σου ειναι υπερβολικες ,υπο την εννοια οτι η σχεση τιμων/ποιοτητας του ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ ειδους ειναι απο φτηνη εως κανονικη(εδω λεμε οτι δε χρειαστηκε ''εκπτωση'' αφου ηδη τις τιμες τις ειχα κατεβασει ωστε να μη χρειαζεται ΚΑΝ παζαρεμα).

 

μιας και ολοι μας εχουμε σοβαροτερα θεματα να ασχοληθουμε,θα ευχομουν στη συνεχεια να μη δω νεες εκδοχες του θεματος,ας πουμε περι δημιουργιας ντορου γυρω απο την αγγελια,ωστε να ξεπουληθουν ολα τα ειδη προς πωληση,οπως πολλοι ''ιερεις'' του marketing θα προσπαθουσαν.. ::)

 

αλλα σκεφτειτε ομως,γιατι οι συναλλασομενοι μαζι μου,δεν ειχαν καποια διαφωνια παρα μονο ατομα τα οποια ουδεποτε γνωρισα ειτε ανταλλαξα εστω ενα πμ μεταξυ τους ?

 

γενικα για οσους εβγαλα απο τα ρουχα τους με τις απαντησεις μου η τις ενστασεις μου...παιδια,υπαρχει και η Λαμπιρη...

 

 

;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνησω με τον φιλο παραπανω αλλα...

 

αληθεια Ευρυπιδη,ειχες δει την αγγελια μου,ωστε να ξερεις για τι ειδη και τι τιμες μιλαμε?αν οχι θα σε παρακαλουσα να ριξεις μια ματια σε 'γειτονικο' φορουμ,στο οποιο φιλοξενειται,ωστε να εχεις μια πιο σφαιρικη αποψη για τα οσα αντικειμενα τελοσπαντων εχουν μεινει,πριν προτρεξεις να δωσεις στην αγγελια μου ''συναισθηματικο'' χαρακτηρα η χαρακτηρα ''ελεημοσυνης''.θεωρω οτι μερικες απο τις εκφρασεις σου ειναι υπερβολικες ,υπο την εννοια οτι η σχεση τιμων/ποιοτητας του ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ ειδους ειναι απο φτηνη εως κανονικη(εδω λεμε οτι δε χρειαστηκε ''εκπτωση'' αφου ηδη τις τιμες τις ειχα κατεβασει ωστε να μη χρειαζεται ΚΑΝ παζαρεμα).

 

μιας και ολοι μας εχουμε σοβαροτερα θεματα να ασχοληθουμε,θα ευχομουν στη συνεχεια να μη δω νεες εκδοχες του θεματος,ας πουμε περι δημιουργιας ντορου γυρω απο την αγγελια,ωστε να ξεπουληθουν ολα τα ειδη προς πωληση,οπως πολλοι ''ιερεις'' του marketing θα προσπαθουσαν.. ::)

 

αλλα σκεφτειτε ομως,γιατι οι συναλλασομενοι μαζι μου,δεν ειχαν καποια διαφωνια παρα μονο ατομα τα οποια ουδεποτε γνωρισα ειτε ανταλλαξα εστω ενα πμ μεταξυ τους ?

 

γενικα για οσους εβγαλα απο τα ρουχα τους με τις απαντησεις μου η τις ενστασεις μου...παιδια,υπαρχει και η Λαμπιρη...

 

 

;)

 

 

 

...κοιταξε, επειδη ειναι ολιγον αβολο το ζητημα και το ευκολοτερο ειναι να μπω στη θεση του κακου/ακαρδου με το παραμικρο ολισθημα στις λεξεις που χρησιμοποιω...

 

Να ξαναδιευκρινησω και τωρα οπως και εγραψα δυο φορες, ρητα :

οτι ΔΕΝ αναφερομαι σε σενα συγκεκριμενα

οτι ΔΕΝ μιλαω για την αγγελια σου

οτι ΔΕΝ σε ξερω, δεν εχω δει την αγγελια, δεν εχω αγορασει/πουλησει σε/απο σενα κατι (κραταω μια μικρη πισινη μπας και... η αληθεια ειναι οτι ψαχτηκα και δεν βρηκα κατι τετοιο....)

αλλα μιλαω για την ατακα "προς τιμην τους ειναι το οτι δεν παζαρεψαν την τιμη" η οποια μου χτυπαει ασχημα και μετα να συνεχισω:

 

 

Ανεξαρτητα λοιπον (ξαναματαλεω και παλι) απο σενα και το τυχον προβλημα σου η ιδεα οτι εγω (ο Χ) παζαρεψα στην αγγελια σου (εσενα του Υ) δεν μπορω να καταλαβω πως αυτο με κανει να μην ειναι προς τιμην μου (και αυτοματα μου ερχονται οι παραγομενες εκφρασεις/εικονες Βασιλακη Καιλα: δεν ειναι προς τιμην μου, ειμαι ατιμος, ντροπη μου, ανηθικος, τον βρηκες σε αναγκη και τον ξεζουμισες, του πηρες με ταναλια τα χρυσα του δοντια, του πηρες την Fender που για να την παρει λουστραρε δυο χρονια παπουτσια στην Ομονοια σε τιμη Squier επειδη ηθελε λεφτα να τελειωσει το τσαρδι του κλπ...

 

Νομιζω ρε παιδι μου οτι ειναι ιερο χρεος του αγοραστη να προσπαθει να παρει αυτο που θελει στην καλυτερη για αυτον τιμη. Αν αυτο το λενε παζαρι, αγορα απο εξωτερικο, πιεση μεσω συλλογων καταναλωτων, εμπαργκο στους ακριβους δεν ξερω, αλλα σιγουρα δεν πρεπει να νιωθει ατιμος για αυτο...

 

Κατα τα αλλα, δεν ξερω και δεν θελω να μαθω (και πιστευω οτι κακως και συζητιεται) τυχον προβλημα υγειας/οικονομικο αγνωστων σε μενα ανθρωπων.

 

Ο,τι και να ηταν παντως ελπιζω να το εχεις ξεπερασει !

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

In the meantime , ο Έλληνας "Thomann" συνεχίζει...

 

Σήμερα έχουν την τιμητική τους τα synth...

 

και όχι μόνο!... ;D

 

Καλά, το φοβερό είναι ότι δεν απαντάει στις κατηγορίες & στο μικροσούσουρο που έγινε για τον εξής πολύ απλό λόγο: γιατί ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΕΙ ΚΑΝ το φόρουμ*  για να δει τι συζητιέται. Λογικά δεν τον ενδιαφέρει καν, και το βλέπει ΜΟΝΟ ως όχημα για τις δοσοληψίες του. ΤΙ ΑΛΛΟ περιμένουν οι mods δλδ;;; Kαι η πλάκα είναι ότι μιας και τα'χω δει όλα αυτές τις μέρες, σε λίγο είναι σχεδόν βέβαιο ότι κάποιος θα βγει να πει ότι έχω προηγούμενα μαζί του!!!!!

 

 

 

 

* μέχρι να του το σφυρίξει κάποιος...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

In the meantime , ο Έλληνας "Thomann" συνεχίζει...

 

Σήμερα έχουν την τιμητική τους τα synth...

 

και όχι μόνο!... ;D

 

Καλά, το φοβερό είναι ότι δεν απαντάει στις κατηγορίες & στο μικροσούσουρο που έγινε για τον εξής πολύ απλό λόγο: γιατί ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΕΙ ΚΑΝ το φόρουμ*  για να δει τι συζητιέται. Λογικά δεν τον ενδιαφέρει καν, και το βλέπει ΜΟΝΟ ως όχημα για τις δοσοληψίες του. ΤΙ ΑΛΛΟ περιμένουν οι mods δλδ;;; Kαι η πλάκα είναι ότι μιας και τα'χω δει όλα αυτές τις μέρες, σε λίγο είναι σχεδόν βέβαιο ότι κάποιος θα βγει να πει ότι έχω προηγούμενα μαζί του!!!!!

 

 

 

 

* μέχρι να του το σφυρίξει κάποιος...

 

οπότε μήπως να σχολιάσουμε τις αγγελίες??  :P

εκτός αν κανας mod προβεί σε έκτακτες λύσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

In the meantime , ο Έλληνας "Thomann" συνεχίζει...

 

Σήμερα έχουν την τιμητική τους τα synth...

 

και όχι μόνο!... ;D

 

Καλά, το φοβερό είναι ότι δεν απαντάει στις κατηγορίες & στο μικροσούσουρο που έγινε για τον εξής πολύ απλό λόγο: γιατί ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΕΙ ΚΑΝ το φόρουμ*  για να δει τι συζητιέται. Λογικά δεν τον ενδιαφέρει καν, και το βλέπει ΜΟΝΟ ως όχημα για τις δοσοληψίες του. ΤΙ ΑΛΛΟ περιμένουν οι mods δλδ;;; Kαι η πλάκα είναι ότι μιας και τα'χω δει όλα αυτές τις μέρες, σε λίγο είναι σχεδόν βέβαιο ότι κάποιος θα βγει να πει ότι έχω προηγούμενα μαζί του!!!!!

 

 

Και επειδή όλα είναι πιθανά......λίγες μέρες πριν, σε κάποιο online περιοδικό, πήρε το μάτι μου ένα αρθρο, σχετικά με online δημοπρασίες και στο οποίο υπήρχε μία περίπτωση ενός πιτσιρικά (γόνου πλούσιας αμερικανικής οικογένειας) ο οποίος απλά για να περνάει την ώρα του μιας και δεν έχει τι να κάνει όλη μέρα και έχει βαρεθεί τα πάντα,  αγοράζει μουσικά όργανα από site τύπου "ebay", παίζει για 2-3 μέρες με αυτά και στη συνέχεια τα πουλάει σε τιμές κάτω του κόστους στο ίδιο site.... Λέτε να έχει κανένα συγγενή στην Ελλάδα???  ;)

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου