Προς το περιεχόμενο

Μικρόφωνο για ενισχυτή κιθάρας???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Το Presonus κακο δεν ειναι μου ακουγεται ομως πολυ "πλαστικο" και παντα μου βγαζει την εντονη "μεσαιϊλα" που οι ψευτολαμπατοι προενισχυτες αυτης της κατηγοριας βγαζουν

 

Αυτό ακριβώς έλεγα κι εγώ λίγο καιρό πριν όταν τα ξαναλέγαμε επ'αυτού με τον Τheoniki...

 

βεβαια ολα αυτα ειναι φιλολογιες γιατι πολυ πιο μεγαλη σημασια για τον ηχο της κιθαρας εχει ο ενισχυτης,τα μικροφωνα & ο τροπος που τα τοποθετεις....

 

+1!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ένα sm-57 είναι ότι πρέπει. Δεν χρειάζεται ψάξιμο, εκτός αν δεν μας αρέσουν οι μισές κιθάρες που έχουν ηχογραφηθεί στην ιστορία της μουσικής από τότε που βγήκε στην αγορά αυτό το mic.

 

Και με όλα τα άλλα μικρόφωνα γράφεις κιθάρα αλλά είναι σαν πηγαίνεις από Πειραιά στην Αθήνα μέσω Βάρκιζας. Θα  το επεξεργαστείς για να το κάνεις να ακούγεται σαν το shure. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το Presonus κακο δεν ειναι μου ακουγεται ομως πολυ "πλαστικο" και παντα μου βγαζει την εντονη "μεσαιϊλα" που οι ψευτολαμπατοι προενισχυτες αυτης της κατηγοριας βγαζουν

 

Αυτό ακριβώς έλεγα κι εγώ λίγο καιρό πριν όταν τα ξαναλέγαμε επ'αυτού με τον Τheoniki...

 

βεβαια ολα αυτα ειναι φιλολογιες γιατι πολυ πιο μεγαλη σημασια για τον ηχο της κιθαρας εχει ο ενισχυτης,τα μικροφωνα & ο τροπος που τα τοποθετεις....

 

+1!

 

Ας δεχτούμε λοιπόν ότι στον presonus υπάρχει αυτή η πλαστική μεσαιϊλα (που από την άλλη, δεδομένου του

κόστους του, δεν πιστεύω ότι είναι τόσο έντονη όσο ο Superfunk υποστηρίζει, για τα δικά μου αυτιά τουλάχιστον).

 

Προτιμώ λοιπόν αυτήν την πλαστική, ψεύτικη, μεσαία λείανση στον ήχο από την λεπτότητα (με την έννοια της

έλλειψης όγκου) και το ιδιαίτερα έντονο γρέζι (το οποίο εμένα με ενοχλεί πολύ) των προενισχυτών της m-audio...

 

Αυτή είναι η άποψή μου και βέβαια τελείως υποκειμενική όντας απλά ...άποψη. ;D

 

Πάντως έχω και εγγραφή στην οποία μπορείτε και εσείς να "ακούσετε" αυτά που σας γράφω.

Αν θέλετε ανεβάζω ;)

 

Επί του θέματος λοιπόν, για το SM57 μόνο καλά λόγια θα ακούσεις από όσους το έχουν χρησιμοποιήσει.

Εκτός από την ευελιξία του ως μικρόφωνο (λήψη ήχου από μπουζούκια και ακουστικές μέχρι τύμπανα

και ενισχυτές ηλεκττρικής κιθάρας) ως μεγάλο προτέρημα του αποτελεί και η ιδιαίτερα ποιοτική του

κατασκευή που σημαίνει αντοχή στον χρόνο, πράγμα για πολλούς εξίσου σημαντικό, ειδικά για live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με όλα τα άλλα μικρόφωνα γράφεις κιθάρα αλλά είναι σαν πηγαίνεις από Πειραιά στην Αθήνα μέσω Βάρκιζας. Θα  το επεξεργαστείς για να το κάνεις να ακούγεται σαν το shure. Grin

 

:) :)

 

ενταξει αλλα βεβαια δεν ειναι παντα η μοναδικη λυση το 57αρι (και γενικα τα δυναμικα) απλα ειναι η πιο "ευκολη".

 

μετα απο 20 χρονια που ..τραβιεμαι με τα...γραψιματα προσωπικα σαφως προτιμω τον ηχο των ribbon αλλα χρειαζεται λιγο παραπανω πειρα και πειραματισμος για να πετυχεις το αψογο αποτελεσμα.

 

το 57αρι ειναι σιγουρα πιο "ασφαλες" για καποιον που δεν εχει το χρονο και τις γνωσεις να ψαχτει πολυ.

 

Προτιμώ λοιπόν αυτήν την πλαστική, ψεύτικη, μεσαία λείανση στον ήχο από την λεπτότητα (με την έννοια της

έλλειψης όγκου) και το ιδιαίτερα έντονο γρέζι (το οποίο εμένα με ενοχλεί πολύ) των προενισχυτών της m-audio..

 

δεν εχω διαπιστωσει τιποτα απο αυτα τα δυο προβληματα που λες στη δικη μου m audio....μηπως....αυτη που ακουσες ειχε...χαλασει??? :o :) :)

 

μου κανει πραγματικα ενυπωση μια και ο κυριος λογος που επελεξα αυτη την καρτα για home use ηταν ακριβως οι πολυ καλοι προενισχυτες της (για την τιμη της παντα δεν λεω οτι ειναι και neve.... :)) και το υψηλο headroom τους που δινει πεντακαθαρο ηχο χωρις καθολου ξυσιμο (γρεζι..)

 

τελος παντων to each his own I guess...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επί του θέματος λοιπόν, για το SM57 μόνο καλά λόγια θα ακούσεις από όσους το έχουν χρησιμοποιήσει.

Εκτός από την ευελιξία του ως μικρόφωνο (λήψη ήχου από μπουζούκια και ακουστικές μέχρι τύμπανα

και ενισχυτές ηλεκττρικής κιθάρας)

να ρωτησω κατι σχετικο......το 57αρι αποτι εχω καταλαβει κανει για ηχογραφηση ακουστικης σε συνθηκες δωματιου-στουντιο...για λαιβ τι λεει???θελω δλδ εκτος απο το out της ηλεκτρακουστικης να παιρνω και απο μικροφωνο για ΗΡΕΜΑ λαιβ(φαση ακουστικη και κιθαρα)...θα πιανει τπτ ή θα ειναι αδικος κοπος??και αν πιανει θα προσθετει κααααατι παραπανω στον ηχο ή θα ειναι αχρηστο εντελως???

Υ.Γ. το θεμα ειναι να μην δωσω τα 300 για earth blend και να μου μεινει και ενα πολυχρηστικο μοκροφωνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επί του θέματος λοιπόν, για το SM57 μόνο καλά λόγια θα ακούσεις από όσους το έχουν χρησιμοποιήσει.

Εκτός από την ευελιξία του ως μικρόφωνο (λήψη ήχου από μπουζούκια και ακουστικές μέχρι τύμπανα

και ενισχυτές ηλεκττρικής κιθάρας)

να ρωτησω κατι σχετικο......το 57αρι αποτι εχω καταλαβει κανει για ηχογραφηση ακουστικης σε συνθηκες δωματιου-στουντιο...για λαιβ τι λεει???θελω δλδ εκτος απο το out της ηλεκτρακουστικης να παιρνω και απο μικροφωνο για ΗΡΕΜΑ λαιβ(φαση ακουστικη και κιθαρα)...θα πιανει τπτ ή θα ειναι αδικος κοπος??και αν πιανει θα προσθετει κααααατι παραπανω στον ηχο ή θα ειναι αχρηστο εντελως???

Υ.Γ. το θεμα ειναι να μην δωσω τα 300 για earth blend και να μου μεινει και ενα πολυχρηστικο μοκροφωνο

 

Το 57άρι ως δυναμικό μικρόφωνο συνίσταται κυρίως για live καθώς πολύ δύσκολα θα παρουσιάσει

ανάδραση, κοινώς θα σφυρίξει...

 

Μάλλον λάθος κατάλαβες άρα... :)

 

Ο φίλος leo_7 που άνοιξε το θέμα ενδιαφέρεται για μικρόφωνο που θα πέρνει ήχο από ενισχυτή κιθάρας και όχι κατ' ευθείαν από το φυσικό "ηχείο" της κιθάρας. Δεν είναι δηλαδή το 57άρι η ενδεδειγμένη λύση για συνθήκες "δωματίου-στούντιο".

 

Εκεί καλύτερα μπάλα θα έπαιζε ένα πυκνωτικό μεγάλου διαφράγματος και όχι ένα δυναμικό.  ;)

 

Όσο για την ιδέα σου, σε ιδανικές συνθήκες, σίγουρα θα προσέθεται μια επιπλέον ευκρίνεια και

λαμπρότητα στον ήχο σου αλλά λέω σε ιδανικές....Αν για παράδειγμα έχεις τον ενισχυτή της

κιθάρας πολύ δυνατά το έρμο το μικρόφωνο τι να πιάσει από φυσικό ήχο....Θα πιάνει και αυτό

80% τον ήχο του ενισχυτή και 20% τον ήχο του οργάνου. Πρόσφατα (πριν 2 μέρες) είδα

την υλοποίηση αυτής της ιδέας σου σε καλά μηχανήματα (κονσόλα midas venice, ηχεία JBL

SRX700, μικρόφωνο απευθείας σε ακουστική ένα AKG C-3000 η οποία ακουστική έδινε σήμα

και σε έναν ενισχυτή που είχε πίσω του ο μουσικός) αλλά το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό

καθώς ο ενισχυτής υπερκάλυπτε τον ήχο του μικροφώνου το οποίο ακουγόταν από τα main ηχεία

σε σημείο που να νομίζω ότι είναι κλειστό  :o.

 

Όπως επίσης την ιδανική φάση την χάλαγε και ο ηχολήπτης ο οποίος μόνο ηχολήπτης

δεν ήταν (κλασσική φάση ηχολήπτη που καθόταν πίσω από τα ηχεία στο πλάι της

ορχήστρας).  >:(

 

Αρα αν θέλεις να υλοποιήσεις την ιδέα σου εξασφάλισε πρώτα τα καλά μηχανήματα και

την επιτήρηση τουλάχιστον (!) του ήχου σου από έναν άνθρωπο με στοιχειώδες αυτί  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thnx για τις απαντήσεις. shure ποιος φέρνει στην Αθήνα;

επίσης μου έχουν προτείνει αυτό shure Beta 57A τη γνώμη έχετε;

 

 

για ηχογραφηση ενισχυτη κιθαρας διαλεξε καλυτερα το απλο 57αρι

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα, το θεμα μου ειναι ενα all around μικροφωνο...και μιας και ακουγονται τοοοοσα καλα για το 57αρι ελεγα μηπως κανει και λαιβ....ξεχασα να πω ομως οτι μιλαω για την ηλεκτρακουστικη καρφι στο pa...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου