Προς το περιεχόμενο

Κλοπή κιθάρας


maze

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε μην ακους... Πηγαινε στο μαγαζι, ποσοι θα δουλευουν εκει??? Πιαστους με δυο φιλους σου και κολλας τους τη μουρη σου στο πεζοδρομιο.. ''Το ξερω κερατα ότι εσυ την πηρες'' ''Που την έχεις???''... Όταν το έννομο κράτος δεν σε προστάτευει απο παραβατικές συμπρεριφορες πάρε το νόμο στα χέρια σου... Όταν σε προστατευει ηρεμα για να μην καταντησουμε και Βιρμανια στα χρονια του Ραμπο ΙV...

 

Αυτον εδώ είχα υπόψη όταν έλεγα 1-2 ντεγλέρια φίλους σου.  ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κατ΄αρχήν μην κάνεις χρόνο και κάνε τους άμεσα ένα εξώδικο, που θα αναφέρεις τα πραγματικά περιστατικά, ότι τους θεωρείς άμεσα και απόλυτα υπεύθυνους, και ότι προτίθεσαι να προβείς σε οποιαδήποτε νόμιμη ενέργεια με σκοπό την αποκατάσταση της απώλειας, και μετά βλέπεις...

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ΄αρχήν μην κάνεις χρόνο και κάνε τους άμεσα ένα εξώδικο, που θα αναφέρεις τα πραγματικά περιστατικά, ότι τους θεωρείς άμεσα και απόλυτα υπεύθυνους, και ότι προτίθεσαι να προβείς σε οποιαδήποτε νόμιμη ενέργεια με σκοπό την αποκατάσταση της απώλειας, και μετά βλέπεις...

 

IANAL [ * ]

 

Σαφως μαζι σου. Εξωδικο, εξωδικο, εξωδικο!

 

Εκθετεις την κατασταση, αναφερεις οτι ειχες μαρτυρες. Ζητας επισης να σου δωθει επισημως απο την εταιρεια το ονομα του υπαλληλου της που παρελαβε το πακετο σου και να κανουν τις απαραιτητες ενεργειες για να εντοπισουν που και ποιος οφειλεται για την απωλεια σου. Τονιζεις οτι θεωρεις οτι προκειται για κλοπη και απο την στιγμη που μπορεις να αποδειξεις οτι η εταιρεια τους παρελαβε το πακετο σου ολοκληρο η κλοπη του πακετου σου βαραινει αποκλειστικα αυτους, το προσωπικο τους η τους εξωτερικους συνεργατες τους που αυτοι επιλεξαν.

 

 

Μη σε τρομαζει το disclaimer τους τυπου παρκιγκ: "ουδεμια ευθυνη φερουμε για τυχον κλοπες/φθορες κλπ" Αυτο ειναι κατι που ο καθενας τυπωνει στον printer του γιατι ετσι θα ηθελε να ειναι τα πραγματα. Θα μπορουσε να λεει οτι "αν χαθει το πακετο σου μας δινεις και εξτρα 100 ευρω για την ταλαιπωρια μας να ψαχνουμε να το βρουμε". Γουστο τους και καπελο τους. Και εσυ τυπωσε ενα χαρτακι disclaimer "αν χαθει πακετο μου μου δινεται 10000 ραβδους χρυσου την μερα μεχρι να βρεθει". Το δικαστηριο ειναι αυτο που τελικα λεει πως θα ειναι τα πραγματα.

 

 

Οσο για το αν εκανες η οχι ασφαλεια ειναι αλλο καπελο. Αυτη ναι ισως θα σε αποζημιωνε ευκολοτερα σε περιπτωση κλοπης/φθορων κλπ. Αλλα η κλοπη ειναι κλοπη ειτε εχεις κανει ασφαλεια ειτε οχι. Το να εισαι ασφαλισμενος δεν θα την ακυρωνε. Εκτος απο την αποζημιωση και τις διαδικασιες που θα πρεπει να κανεις η κλοπη παει πακετο και με ποινικες/αστικες/δεν ξερω τι διαολο αλλο/ ευθυνες ατομων η εταιρειων...

 

(Επισης μια πολυ καλη συμβουλη θα ηταν ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ να μην μιλας μαζι τους τηλεφωνικα η σε προσωπικο επιπεδο, παρα μονο με γραπτη επιστολη. Ο,τι εχεις να πεις αφησε το στην εταιρεια τους σε ενα χαρτακι και ζητα να υπογραψουν οτι την πηρανε ως εισερχομενο. Και ζητα να σου απαντανε ΜΟΝΟ με επιστολη. Φαινεται λιγο δυσκοιλιο αλλα μονο ετσι θα μπορεις να αποδεικνυεις οτι τους εχεις ειδοποιησει/ενημερωσει επισημα κλπ. Αλλιως ο,τι και να ειπες προφορικα σε καποιον ειναι σαν να μην ειπωθηκε...

 

ΕΕΤΤ εκανες καταγγελια?

 

Θα τρεξεις λιγο, θελει επιμονη και υπομονη αλλα σιγουρα θα την βγαλεις την ακρη σου.)

 

* = I am not a Lawyer

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλη τυχη maze .

μου κλεψανε πραγματα αξιας 3000 ευρω σε δυο διαφορετικες κλοπες μεσα στο 2007 και εχω προσφατα τα συναισθηματα σου.

lambrosgg τι του λες του ανθρωπου ρε συ. Σιγα μην ψαρωσει ο αλητακος (με μερικα νταηλικια που θα γινουν σε...αλλους) που εκλεψε την κιθαρα και καρφωθει χειροτερα δινοντας την πισω.

Επισης μην τον αποθαρρυνεις τοσο πολυ. Αφ'ενος ειναι προφανες οτι δεν εισαι και τοσο σχετικος με τις κλοπες και με τους νομους και πιθανον αθελα σου να τον παραπλανεις , αφετερου δεν ειναι αναγκη να του τσακισεις κι αλλο την ψυχολογια και την ορεξη να κυνηγησει το θεμα.

Το εξωδικο ειναι μια καλη ιδεα γιατι δειχνει στην εταιρια την προθεση σου να κυνηγησεις νομικα το θεμα.

Παντως το να το πιεσεις το θεμα εχει και κατι αλλο καλο. Αυτος που πηρε την κιθαρα σιγουρα δε το κανει πρωτη φορα , ή αν ειναι η πρωτη σιγουρα θα υπαρξει και δευτερη φορα.Ισως να εισαι τυχερος και να βρεθει καποιος ενοχος στην περιπτωση που προκειται για πολλαπλο κρουσμα στην εταιρια τους. ισως να μην εισαι ομως τοσο τυχερος αλλα η καταδειξη της κλοπης να γινει ενα προηγουμενο για μελοντικες κλεψιες. Ολα αυτα τα λεω στην περιπτωση που η κλοπη εγινε στο καταστημα παραλαβης , γιατι αν δεν πιεσεις αρκετα ισως να μην μαθουν ποτε οτι καποιος συναδελφος τους σουφρωσε κατι , αφου εσυ παραπονεθηκες στο καταστημα αποστολης  και ο φιλος σου που το παρελαβε λογικα δεν  μπηκε σε αντιστοιχες διαδικασιες .

Ξερω οτι ακουγεται πολυπλοκη η λογικη μου αλλα , γενικα πιστευω οτι πρεπει παντα να καταγγελουμε την αδικια ακομη και αν ειναι σιγουρο οτι δε θα δικαιωθουμε απο τον νομο. πχ αν σε αδικησει ενας τροχονομος κανοντας σου τον μαγκα μιλωντας απρεπως και γραφωντας σε οτι εκανες κατι που δεν εκανες (συμβαινουν αυτα , το ξερετε) καλο ειναι να το καταγγειλεις και ας μην δικαιωθεις. Να ειστε σιγουροι οτι το εχει ξανακανει ή οτι θα το ξανακανει και ο προισταμενος του θα εχει σιγουρα μαζεμενες αρκετες καταγγελιες ωστε να τον εχει υπο επιτρηση ή αμφισβητηση , και συντμα θα ερθει και η τιμωρια και η συμμορφωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lambrosgg αυτα που μας διαβασες απο το πισω μερος της αποδειξης θα συμφωνησω με καποιους αλλους εδω μεσα οτι ειναι μαλλον π@π@ριες της εταιριας.Επιπλεον σε βρισκω παρα πολυ αυστηρο.Δε λεω.......ολοι εδω μεσα θα πρεπε να μαλωσουμε τον maze , ισως και να του τραβιξουμε και τ'αυτι .....αυτο ομως οταν παρει την κιθαρα του ή τα λεφτα του πισω και οχι τωρα.Τωρα το παλικαρι εχει αναγκη απο σωστες συμβουλες και ΗΘΙΚΟ γιατι μαλλον ξεχασες την ΑΓΩΝΙΑ σου και την ΟΡΓΗ σου την τελευταια φορα που σου κλεψαν κατι αξιας , αν εχει συμβει ποτε κατι τετοιο.

Λεγοντας του "την πατησες"....."δεν θα παρεις μια"....."εσυ φτες" πιστευω οτι δεν τον βοηθαμε.Τι να κανει δηλαδη το παιδι;Να τα παρατησει;Σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση.

 

maze πασα μου ΚΥΝΗΓΗΣΕ το.Υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα να παρεις τα λεφτα σου πισω.

 

Εκθετεις την κατασταση, αναφερεις οτι ειχες μαρτυρες. Ζητας επισης να σου δωθει επισημως απο την εταιρεια το ονομα του υπαλληλου της που παρελαβε το πακετο σου και να κανουν τις απαραιτητες ενεργειες για να εντοπισουν που και ποιος οφειλεται για την απωλεια σου. Τονιζεις οτι θεωρεις οτι προκειται για κλοπη και απο την στιγμη που μπορεις να αποδειξεις οτι η εταιρεια τους παρελαβε το πακετο σου ολοκληρο η κλοπη του πακετου σου βαραινει αποκλειστικα αυτους, το προσωπικο τους η τους εξωτερικους συνεργατες τους που αυτοι επιλεξαν.

Σωστος!Επιπλεον επικοινωνησε με τα κεντρικα της speedex στην Αθηνα ή πες τον φιλο σου να παει ο ιδιος απο 'κει και πειτε τους οτι θα κινηθειτε νομικα.Επικοινωνησε με ΕΕΤΤ και ΙΝΚΑ οπωσδηποτε και συμβουλεψου και καποιον νομικο.Ολες οι οικογενειες εχουν απο ενα γνωστο-φιλο-συγγενη δικηγορο.

Α!και μην φτασετε σε ακροτητες και νταηληκια με τους φιλους σου.Οι τραμπουκισμοι και οι τσαμπουκαδες θα ειναι εις βαρος σου.Θα τους ψαρωνες πολυ περισσοτερο με ενα εξωδικο αν αυτο τελικα χρειαστει.

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

IANAL

 

Α να μου χαθείς. Πρόστυχε.

 

Αν το μονο εργαλειο που εχεις ειναι ενα σφυρι, ολα σου φαινονται για καρφια.

Με avatar μπανανες ολα φαινονται για τρυπες! :)

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες και τα σχολια σας.η κατασταση αυτη τη στιγμη εχει ως εξης:απο την πρωτη στιγμη επικοινωνησε ο φιλος μου με το υποκαταστημα της αθηνας και τους ενημερωσε.κρατησανε τη θηκη της κιθαρας στο υποκαταστημα σαν αποδεικτικο στοιχειο με σκοπο να γινουν ερευνες και ανακρισεις.η θηκη ηταν μισοσυσκευασμενη οταν την παρελαβε ο φιλος μου.εγω σημερα πηγα στο υποκαταστημα ρεθυμνου να ζητησω εξηγησεις για το πως συσκευαστηκε η θηκη.και μου ειπανε οτι δοθηκε εντολη στον υπαλληλο να συσκευαστει καλυτερα απο το συνηθισμενο γιατι ηταν ευθραυστο το αντικειμενο.ακομα μου ειπανε οτι τις ιδιες εξηγησεις τους ζητησανε και απο το υποκαταστημα της αθηνας.ακομα τους ρωτησα αν ειχαν την υποχρεωση να με ενημερωσουν οτι ειχα το δικαιωμα να ασφαλισω το δεμα και μου ειπαν οτι την ειχαν αλλα το παρελειψαν γιατι συνηθως το ζηταει ο πελατης μονος του :o.θελω να αναφερω οτι ηχογραφησα τη συζητηση αυτη με την υπαλληλο σε περιπτωση που χρειαστει.τελος με διαβεβαιωσαν οτι σε περιπτωση που δε βρεθει ενοχος οτι θα αποζημιωθω.τωρα αναμενουμε απαντηση απο αθηνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι θα βρεις το δίκιο σου + αποζημίωση. Εύχομαι να λήξει αισίως η (κωλο)κατάσταση.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου