Προς το περιεχόμενο

speed up vista or windows xp


Data_Panik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί το λές αυτό? Εμένα μου ήρθε με το norton antivirus μεσα και μου φαίνεται καλό.

Το Norton είναι ίσως το χειρότερο commercial antivirus, το δε Internet Security είναι για κλωτσές. Το πολύ κράτα τα μέχρι να σου λήξει το 2-μηνο subscription και μετά στείλτα ασάλιωτα...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γενικά αν προκειται για καθαρο music PC, μονο και μονο το γεγονος ότι τρώει μνημη (ειδικα το norton τρωει πολύ) για κατι που δεν το χρειαζεσαι ειναι λόγος για να βγεί

 

 

offtopic: Εγω εχω να χρησιμοποιήσω norton απο το 2000 ακομα τοσο αθλια ειναι ? Ειχα ακούσει ότι οι professional εκδοσεις ήταν αρκετα καλύτερες...Ισχύει?

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά πάντως, με μερικές απλές κινήσεις μπορούν να γίνουν πιο υποφερτά τα xp.

Πέρα λοιπόν από το defrag, μπορείς να βάζεις προγράμματα τα οποία δεν τρώνε πολύ μνήμη. (ειδικά antivirus ας πούμε το οποίο τρέχει πάντα). Η άλλη λύση είναι και portable προγράμματα, τα οποία δηλαδή τρέχουν πατώντας μόνο το .exe τους και δεν χρειάζονται εγκατάσταση. Για παράδειγμα εγώ χρησιμοποιώ το deep burner, αντί του nero,το οποίο και μια χαρά έχει βγεί και freeware είναι.(προφανώς δεν έχει όλες τις επιλογές του nero, αλλά έτσι κι αλλιώς δεν τις χρειάζομαι)

Άλλο σημείο που πρέπει να προσέξεις, είναι το πόσα προγράμματα τρέχουν στο startup.Πολλά προγράμματα από default τρέχουν με την  εκκινηση  των γουιντοουζ, το οποίο προφανώς σε καθυστερεί. Επιλέγουμε να τρέχουν μόνο τα απαραίτητα.

Τέλος αρκετά από τα στάνταρ πράγματα που χρησιμοποιούν τα windows(οι ήχοι ας πούμε που κάνουν κλπ) είναι άχρηστα. Με απενεργοποίηση γίνονται κάπως πιο γρήγορα :)

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος, το ιδανικο ειναι η εγκατασταση σου να ειναι μονο για μουσικες εφαρμογες,κανενα αλλο προγραμμα ,ουτε προσβαση στο ιντερνετ..(αρα ουτε καν antivirus)

 

Σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση. Μη πρόσβαση στο ίντερνετ ΔΕΝ σημαίνει παύση της ανάγκης ύπαρξης antivirus. Eίναι ΕΝΤΕΛΩΣ στοιχειώδες γιατί μπορεί μεν να μην σερφάρεις αλλά όλο και κάτι θα του περάσεις μια μέρα, όλο και κανένα δικτυάκι θα θες να στήσεις με τους PC του σπιτιού σου που θα είναι και αυτός μέσα κλπ.

 

Για να μην βάλεις κάτι βαρύ (αν και το τι εστί "βαρύ" είναι λίγο απροσδιόριστο με... 4GB μνήμη και ένα κοπάδι πυρήνες), βάλε το AVG Free Edition που χρησιμοποιώ εγώ (και όχι το γνωστό Avast που είχα παλιότερα και, όπως ακριβώς είχα διαβάσει, έμοιαζε με σουρωτήρι - δυστυχώς το κατάλαβα μετά από 2 χρόνια χρήσης).

 

Το τι είναι απαραίτητο να τρέχει στα Windaz και τι όχι και ΠΑΛΙ θέλει πολύ καλή γνώση του συστήματος (πράγμα σπάνιο). Πολλά κλαταρίσματα γίνονται επειδή διάφοροι σκαλίζουν την registry, κόβουν στοιχειώδη προγράμματα από το startup και απενεργοποιούν services επειδή νομίζουν ότι δεν θα τις χρησιμοποιήσουν ποτέ (κάτι που στη συνέχεια δεν γίνεται αντιληπτό ότι είναι ο φταίχτης και μετά κλασσικά βρίζουμε πάλι τον... Βασιλάκη, ενώ ΜΟΝΟΙ μας ανοίξαμε το λάκκο μας). Για αυτό προσοχή και να ξέρετε να κρατάτε μικρό καλάθι όταν τέτοιοι "οδηγοί optimisation" σας τάζουν πολλά κεράσια.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά όλα αυτά, αλλά δε νομίζω με κάποιο τωρινό σύστημα, να έχει κάποιος πρόβλημα ισχύος, ώστε να χρειάζεται όλα αυτά! Απλά κάποιο defragment και που και που κανά defragment και καθάρισμα στη registry με ειδικά προγράμματα (πχ advanced system optimizer) και υπό την προϋπόθεση ότι ξέρει τι κάνει, ώστε να ξεφορτωθεί τυχόν σκουπίδια.

Τώρα αν κάποιος λέει ότι έχει πρόβλημα ισχύoς, ώστε να χρειάζεται όλα αυτά για να επιταχύνει λίγο τα windows (για τα xp μιλάω) με τα τωρινά συστήματα, του προτείνω κάτι σαν το επισυναπτόμενο!

 

Απλά τα πολλά εφε βγάλτε και να τηρείτε κάποιες βασικές αρχές, όπως να μην του πετάτε σκουπίδια, να μην βάζετε και βγάζετε προγράμματα, σαν να ήταν σώβρακα και προσοχή σε ποια site μπαίνετε. Εγώ σε 5 χρόνια που έχω το pc, φορματ έκανα μόνο 2 φορές και τη 2η από βλακεία δικιά μου!

 

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση. Μη πρόσβαση στο ίντερνετ ΔΕΝ σημαίνει παύση της ανάγκης ύπαρξης antivirus. Eίναι ΕΝΤΕΛΩΣ στοιχειώδες γιατί μπορεί μεν να μην σερφάρεις αλλά όλο και κάτι θα του περάσεις μια μέρα, όλο και κανένα δικτυάκι θα θες να στήσεις με τους PC του σπιτιού σου που θα είναι και αυτός μέσα κλπ.

+100000000000

Πραγματικά την έχει πατήσει πολύς κόσμος έτσι. Ιδιαίτερα όσοι παίζουν με πάσης φύσεως πειρατικό software, πρέπει απαραίτητα να έχουν ένα καλό antivirus εγκατεστημένο.

 

Για να μην βάλεις κάτι βαρύ (αν και το τι εστί "βαρύ" είναι λίγο απροσδιόριστο με... 4GB μνήμη και ένα κοπάδι πυρήνες), βάλε το AVG Free Edition που χρησιμοποιώ εγώ (και όχι το γνωστό Avast που είχα παλιότερα και, όπως ακριβώς είχα διαβάσει, έμοιαζε με σουρωτήρι - δυστυχώς το κατάλαβα μετά από 2 χρόνια χρήσης).

Επειδή τυγχάνω και εγώ χρήστης του Avast και μάλιστα απόλυτα ευχαριστημένος, μήπως μπορείς να δώσεις a few more details για το θέμα; Ήδη μου μπήκανε ψύλλοι στα ώτα... :-\

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν βρίσκω να έχεις μόνιμα έναν antivirus να τρέχει σωστή λύση, ειδικά σε ένα μουσικό pc. Έχω το Kaspersky (αγορασμένο για να μη λέτε) το οποίο είναι το καλύτερο κατα τη γνώμη μου (το Norton είναι για κλωτσιές). Δεν το τρέχω συνέχεια όμως γιατί τρώει πόρους και καθυστερεί τα πάντα μέχρι και το σερφάρισμα αφου σκανάρει και το traffic του browser. Όταν υποψιαστώ πως κάτι δεν πάει καλά και ότι έχω τσιμπήσει ιούλη το εγκαθιστώ κατεβάζει τις ενημερώσεις και κάνω ένα scan. Μόλις τελειώσει το απεγκαθιστώ κ.ο.κ.

 

Γενικώς πάντως, ένα pc με windows δεν πρόκειται να αντέξει πάνω απο 8 μήνες συχνής χρήσης. Ειδικά αν υπάρχει ίντερνετ πάει στους 5 μήνες. Το defrag είναι όντως αποτελεσματικό, αλλα το ενσωματωμένο degrag  tool των windows (και ειδικά των vista) δεν είναι τόσο καλό όσο μερικών προγραμμάτων (Perfect Disk, Diskeeper) που προορίζονται γι αυτό το σκοπό. Μια άλλη καλή συντήρηση είναι τα registry tools, που επιδιορθώνουν κακο τυχόν κακο στήσιμο και λάθη της registry. Μεχρι στιγμής δεν έχω βρεί κάτι αξιόλογο, αλλα το ψάχνω!

 

Αυτά μέχρι να γίνουμε γ@μ@τοι και να βάλουμε linux, ή να γίνουμε πλούσιοι και να πάρουμε Mac. Μέχρι τότε θα τυρρανιστούμε κι άλλο με τα windows.  ;) ;D :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι σήμερα δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Κάνει ουσιαστικά χωρίς να το βλέπω εγώ ή με δουλεύει?

 

Το κάνει, δεν σε δουλεύει.

Αλλά επειδή πολλοί νόμισαν το ίδιο με εσένα, το Service Pack 1 το λύνει αυτό το θέμα. Θα το βάλεις σε 4-5 μέρες φαντάζομαι.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αν καποιος εχει pc μονο για αυτη την δουλειά (μουσική)....και δεν βαζει σπασμενα ούτε μπαίνει στο ιντερνετ....Ποιο το προβλημα να μην χρησιμοποιει antivirus ??

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά όλα αυτά, αλλά δε νομίζω με κάποιο τωρινό σύστημα, να έχει κάποιος πρόβλημα ισχύος, ώστε να χρειάζεται όλα αυτά!

 

Aυτό προσπαθώ να πω κι εγώ...

Για να μην βάλεις κάτι βαρύ (αν και το τι εστί "βαρύ" είναι λίγο απροσδιόριστο με... 4GB μνήμη και ένα κοπάδι πυρήνες)

 

 

 

Καλά αν καποιος εχει pc μονο για αυτη την δουλειά (μουσική)....και δεν βαζει σπασμενα ούτε μπαίνει στο ιντερνετ....Ποιο το προβλημα να μην χρησιμοποιει antivirus ??

 

Eίναι ΕΝΤΕΛΩΣ στοιχειώδες γιατί μπορεί μεν να μην σερφάρεις αλλά όλο και κάτι θα του περάσεις μια μέρα, όλο και κανένα δικτυάκι θα θες να στήσεις με τους PC του σπιτιού σου που θα είναι και αυτός μέσα κλπ.

 

 

 

Για να μην βάλεις κάτι βαρύ (αν και το τι εστί "βαρύ" είναι λίγο απροσδιόριστο με... 4GB μνήμη και ένα κοπάδι πυρήνες), βάλε το AVG Free Edition που χρησιμοποιώ εγώ (και όχι το γνωστό Avast που είχα παλιότερα και, όπως ακριβώς είχα διαβάσει, έμοιαζε με σουρωτήρι - δυστυχώς το κατάλαβα μετά από 2 χρόνια χρήσης).

Επειδή τυγχάνω και εγώ χρήστης του Avast και μάλιστα απόλυτα ευχαριστημένος, μήπως μπορείς να δώσεις a few more details για το θέμα; Ήδη μου μπήκανε ψύλλοι στα ώτα... :-\

 

Kερμιτάκο, αυτό που θυμάμαι είναι το εξής: με Windaz XP Pro (αγγλικά) η διάρκεια ζωής τους ήταν πιο μικρή από το συνηθισμένο, και έβλεπα επίμονες καθυστερήσεις και κολλήματα που δεν τα περίμενα (θα μου πεις, και ποιος τα περιμένει, τεσπα). Επίσης, είχε ένα μόνιμο πρόβλημα συμβατότητας με το Zone Alarm μου.

 

Μια ωραία πρωία πετυχαίνω ένα συγκριτικό 7-8 antivirus σε κάποιο μεγάλο σάιτ, εμπορικών και freeware. Σε αυτό έλεγε ότι το Avast έχει φτωχή συμπεριφορά στην ανίχνευση απειλών. Λέω, μπας και γίνονται πολλά που δεν τα βλέπω, κι έχω κολλήσει διάφορα από κακοτοπιές του ίντερνετ; Kάνω ένα uninstall στο Avast, βάζω το AVG Free Edition, ξεκινάω ένα scan και... 3-4 βελζεβούληδες μου έκαναν το σύστημα καλοκαιρινό!!!! mad0049.gif  >:( mad0136.gifmad0137.gif Μέχρι σήμερα δεν το έχω αλλάξει.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου