Προς το περιεχόμενο

speed up vista or windows xp


Data_Panik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μισ που το θιξατε το θεμα με το anti-virus.

 

τα μ@μημενα Vista που ειχε το λαπτοπ μεσα δε με αφηνουν να βγαλω το norton. δηλαδη δεν μου εμφανιζουν το uninstall στις ιδιοτητες των προγραμματων. παρ'ολα αυτα το εχω βαλει κανε disable και εχω βαλει το avast χωρις καποιο προβλημα.

 

γενικως το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι clicks & pops αλλα οχι κατα το playback αλλα αφου εχω κανει render τα ηχογραφημενα. ???

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Kερμιτάκο, αυτό που θυμάμαι είναι το εξής: με Windaz XP Pro (αγγλικά) η διάρκεια ζωής τους ήταν πιο μικρή από το συνηθισμένο, και έβλεπα επίμονες καθυστερήσεις και κολλήματα που δεν τα περίμενα (θα μου πεις, και ποιος τα περιμένει, τεσπα). Επίσης, είχε ένα μόνιμο πρόβλημα συμβατότητας με το Zone Alarm μου.

 

Μια ωραία πρωία πετυχαίνω ένα συγκριτικό 7-8 antivirus σε κάποιο μεγάλο σάιτ, εμπορικών και freeware. Σε αυτό έλεγε ότι το Avast έχει φτωχή συμπεριφορά στην ανίχνευση απειλών. Λέω, μπας και γίνονται πολλά που δεν τα βλέπω, κι έχω κολλήσει διάφορα από κακοτοπιές του ίντερνετ; Kάνω ένα uninstall στο Avast, βάζω το AVG Free Edition, ξεκινάω ένα scan και... 3-4 βελζεβούληδες μου έκαναν το σύστημα καλοκαιρινό!!!! mad0049.gif  >:( mad0136.gifmad0137.gif Μέχρι σήμερα δεν το έχω αλλάξει.

Well, έχουμε εκ διαμέτρου αντίθετες εμπερίες. Ποτέ δεν έχει φτάσει το σύστημά μου σε τέτοιο βαθμό ώστε να αναγκαστώ να κάνω format από τότε που έβαλα το Avast. Από την άλλη, κάνω σε τακτά διαστήματα format ούτως ή άλλως αλλά δεν μου είναι και απαραίτητο.

Επίσης, παίζω άψογα με Zone Alarm (free edition) και το μόνο που έχω δει επ' αυτού είναι ένα μήνυμα που βγάζει το Avast ή το Zone Alarm κατά την εγκατάσταση ότι και καλά να προσέχω για τυχόν conflicts. Δεν έχω δει ποτέ μου πρόβλημα με αυτό το συνδυασμό.

Περιττό να πω ότι είμαι virus-free από τη στιγμή που παίζω με τα δύο παραπάνω προγράμματα.

 

Anyway, θα κάνω και μια δοκιμή στο AVG γιατί ξέρω ότι είναι κι αυτό καλό και βλέπω τι θα γίνει στο επόμενο format. Thanks για τις πληροφορίες mate! ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι καν πόσο καιρό έχω να το χρησιμοποιήσω, οπότε τώρα μπορεί να είναι αξιοπρεπές... Anytime, Alchemist!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το avast και εμένα με παραξένεψε.Σ' αυτό έφτασα γιατί δεν έκανα δουλειά ούτε με avg, ουτε με kasperksy και το θυμήθηκα απο παλιά.Το free home edition που έχω τώρα δεν έχει κανένα πρόβλημα.

 

Επίσης βλέπω πολύ zone alarm γραμμένο.Αυτό firewall το θυμάμαι απο παλιά που το είχα.Αν όντως το χρησιμοποιείται σαν firewall και μόνο πάρτε το και κάψτε το κατευθύαν.Πολύ βαρύ για το τπτ.Βρήκα αποτέλεσμα απίστευτο στο Look n' stop μιας γαλλικής εταιρίας νομίζω.Ψάχτε το.

 

 

Επίσης δοκίμασα σαν περίεργος που είμαι το speeditup απο την πρώτη σελίδα.Μου φάνηκε αποτυχία τελείως.Ένα καλό tune που έχω βρεί είναι το tweak-xp pro v4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zone alarm με ΝΟD32 και έχω ησυχάσει από trojan κτλ. Δεν έιναι και πού βαριά. Το AVG δεν μπορούσε να αντιμετωπίσει trojan αποτελεσματικά και ξηλώθηκε με συνοπτικές διαδικασίες. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NOD32 σε συνδυασμο με το Firewall του Router μου και με σοφρων browsing δεν ειχα ποτε προβλημα...Α, και ενα Spybot S&D για το γ@μωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NOD32 σε συνδυασμο με το Firewall του Router μου και με σοφρων browsing δεν ειχα ποτε προβλημα...Α, και ενα Spybot S&D για το γ@μωτο...

 

Μια απο τα ίδια και εγω....Και ποτε μα ποτε δεν ειχα προβλημα... 8)

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά θα τα ξεχάσετε με ένα μήλο :)

 

Θα έρθει και φθηνότερα στη τελική!

Άμα αθροίσουμε τις ώρες που τρώει κάποιος για να την 'ψάχνει' με το pc του και τις διαιρέσουμε με το '8' βλέπουμε πόσα μεροκάματα θα μπορούσε να κάνει ώστε να καλύψει την διαφορά!

 

Και φυσικά χωρίς καμία αμφιβολία θα έχει μπει μέσα.

 

(όπως και εγώ αλλά όχι για πολύ ακόμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/index.php?topic=154718.msg187262#msg187262

 

Καλώς ήρθες. Σεβάσου σε παρακαλώ το θέμα του θρεντ χωρίς να βάζεις σφήνες, κι αν θες οπωσδήποτε να πεις την άποψή σου για τους Macs, διάλεξε ένα από τα άπειρα θρεντς "Pc vs. Mac" που έχουμε. Ευχαριστώ.  :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/index.php?topic=154718.msg187262#msg187262

 

Καλώς ήρθες. Σεβάσου σε παρακαλώ το θέμα του θρεντ χωρίς να βάζεις σφήνες, κι αν θες οπωσδήποτε να πεις την άποψή σου για τους Macs, διάλεξε ένα από τα άπειρα θρεντς "Pc vs. Mac" που έχουμε. Ευχαριστώ.  :)

 

Φαντάσου τα "PC vs MACs" threads σαν στρατόπεδα συγκέντρωσης των mac users.

 

Αν θέλετε να αυξήσετε την ταχύτατα των windows πέρα απο αυτά που λέχθησαν μπορείται να κάνετε να εξής.

 

1) πολλά partitions για σωστή οργάνωση του υπολογιστή , μειώνει την πιθανότητα κατακερματισμού των αρχείων. Βεβαιωθήτε ότι το Partition για το λειτουργικό είναι όσο γίνεται μικρότερο.

 

2) Απενεργοποίηση screensaver και οπτικών θεμάτων

 

3) αποφυγή εκτεταμένων installs αφήνουν πολλά dlls και άχρηστα registry entries.

 

4)  Βεβαιωθείται ότι δεν τρέχουν αχρείαστα services τόσο στο system tray όσο και στην μνήμη των windows.

 

5) στις ιδιότητες συστήματος --> Επιδόσεις---> Για προχωρημένους .... βεβαιωθήτε ότι τόσο ο επεξεργαστής όσο και η μνήμη δίνουν πρωτεραιότητα στα προγράμματα.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου