Προς το περιεχόμενο

speed up vista or windows xp


Data_Panik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

5) στις ιδιότητες συστήματος --> Επιδόσεις---> Για προχωρημένους .... βεβαιωθήτε ότι τόσο ο επεξεργαστής όσο και η μνήμη δίνουν πρωτεραιότητα στα προγράμματα.

 

κι ομως διαβασα σε ενα site με tips οτι δινεις προτεραιοτητα στις backround services, παρα τη γενικως λαθος αντιληψη(κι εγω αυτο που λες νομιζα), γιατι οι drivers δουλευουν εκει.

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

5) στις ιδιότητες συστήματος --> Επιδόσεις---> Για προχωρημένους .... βεβαιωθήτε ότι τόσο ο επεξεργαστής όσο και η μνήμη δίνουν πρωτεραιότητα στα προγράμματα.

 

κι ομως διαβασα σε ενα site με tips οτι δινεις προτεραιοτητα στις backround services, παρα τη γενικως λαθος αντιληψη(κι εγω αυτο που λες νομιζα), γιατι οι drivers δουλευουν εκει.

 

Για ρίξε μια ματιά να δείς πόσα services έχει ο υπολογιστή σου . Είσαι σίγουρος ότι θα ήθελες να δώσεις προτεραιότητα γιατι ένα απο αυτά διαχειρίζετε τους drivers ?

 

A ξέχασα...

 

κορυφή στην λίστα είναι η απενεργοποίηση της αδρανοποίησης και οτιδήποτε υπάρχει στο μενού  "Επιλογές ενέργειας" . 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) πολλά partitions για σωστή οργάνωση του υπολογιστή , μειώνει την πιθανότητα κατακερματισμού των αρχείων. Βεβαιωθήτε ότι το Partition για το λειτουργικό είναι όσο γίνεται μικρότερο.

 

Η προσωπική μου εμπειρία, αφού έχω περάσει το μονοπάτι των partitions/απόδοσης είναι ότι αξίζει μόνο για server και όχι για desktop.

 

But that's just my opinion.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι όλες αυτές οι λύσεις απλώς χρυσώνουν το χάπι. Δεν είναι τίποτα άλλο απο μικρές βελτιώσεις.

 

Και εγω που πια χρησιμοποιώ MAC OS X παράλληλα με windows PCs βλέπω ότι οι ταχύτητες είναι λίγο πολύ ίδιες. Έκει που υπερτερεί το MAC OS είναι στο boot up και στην εξάντληση της μνήμης. Όταν τελείωση η φυσική μνήμη στα Windows πραγματικά το σύστημα καταρέει ειδικά αν δεν υπάρχει ένας ταχύς σκληρός απο την άλλη το MAC OS δεν καταλαβαίνει Χριστό.

 

Όμως στην λειτουργία και τα δυο λειτουργικά τα πάνε μια χαρά στο θέμα ταχύτητα . Οπότε αν κάποιος αντιμετωπίζεί προβλήματα καθηστέρησης σοβαρά τότε μάλλον δεν φταίνε τα windows. Οι λόγοι γνωστοι virus, spyware, Πολλά άχρηστα services, ηλίθια antiviruses (Βλ NORTON), σακατεμένος σκληρός κτλ.

 

Όταν όμως είσαι συνεπής και το λειτουργικό καθυστερέι τότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να χρησιμοποιείς πιο ελαφρά προγράμματα ή  απλώς λιγότερα vsts .   

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το background service είναι μόνο και μόνο για τον asio driver παιδιά.Και γω το διάβασα και επίσης είδα μια μικρή διαφορά.

Συγχρόνως με πολλά ανοιχτά προγράμματα απλά δεν κολάει τόσο το project όσο θα κολούσε με την προτεραιότητα στα προγράμματα.

Αλλά αυτό είναι πολύ ελάχιστο και γενικά με τα συστήματα που έχουμε σήμερα όλοι αυτά τα tweaks για xp απλά δεν κάνουν τπτ.

Σκευτείτε οτι τα xp βρήκαν 2002-2003 που είναι 5-6 χρόνια πίσω.Τότε ναι είχαν δραστικό ρόλο στην ταχύτητα γιατί απλούστατα δεν υπήρχαν τα 1231234πήρυνα μηχανάκια με μια πολυκατοικία ράμ απο πίσω και σκληρούς δίσκους 10.000 στροφών.

 

Κι όμως συνεχίζω να τα κάνω τα tweaks αυτά ακόμα και σήμερα, φαίνεται μου έμεινε το μικρόβιο απο παλιά που ήμουν παθών και γώ στην αρχή των παραθυριών xp.

 

 

Α και απο μένα αλλα +10 στον κιλόνι για τα νόρτον τα καρακαμένα απο την ώρα που βγήκαν.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου