Προς το περιεχόμενο

Πειρατεία Λογισμικού στην Ελλάδα


Anonymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρόβλημά μου δεν είναι πόσα είναι τα μέλη. Απλά, πρέπει ο καθένας να υποστηρίζει επώνυμα την άποψή του.

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το πρόβλημά μου δεν είναι πόσα είναι τα μέλη. Απλά' date=' πρέπει ο καθένας να υποστηρίζει επώνυμα την άποψή του.[/quote']

 

Το κατάλαβα ότι για αυτό τον λόγο το έθεσες το θέμα, απλά εγώ ανέφερα και μια άλλη πλευρά του ζητήματος, στην οποία δημιουργείται πρόβλημα. Το θέμα των ανώνυμων posts είναι βέβαια ενοχλητικό αλλά δεν έχω διάθεση να χαλάω τη διάθεσή μου κάθε φορά που κάποιος ανώνυμος λέει κάτι με το οποίο δεν συμφωνώ ή ακόμα κι αν μου πηγαίνει κόντρα (έχει γίνει κι αυτό σε άλλο θέμα). Προτιμώ να τους δίνω όση σημασία τους αξίζει, ανάλογα με το post.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα, επίσης, δεν είναι αν τα ανώνυμα posts είναι κόντρα σε μένα... Είναι πρόβλημα γενικά το να είναι ανώνυμα.

 

ΥΓ: Κι εγώ είμαι πρήξας!... :lol:

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ¶κη, το επόμενο σου μήνυμα θα γράφει και το επώνυμό σου, μαζί με το ονοματεπώνυμο του χ.χ. (ουπς); Όχι, λέω βρε παιδί μου. Αν θέτεις αυστηρά το ζήτημα, να έχουμε την ίδια αντιμετώπιση για όλα. Πάντως είναι Παζολινική η όλη κατάσταση, βρίσιμο αντιπροσώπων που διαφημίζονται από πάνω, κράξιμο χρηστών που γράφουν ανώνυμα από χρήστες που γράφουν ανώνυμα για ανώνυμους-επώνυμους παρανομούντες αντιπροσώπους και άλλα όμορφα. Μέσα σε όλα, κάποιοι άλλοι να κάνουν την πάπια. Είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα, που λέει κι η ¶ντζελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ... (ουπς!) επισκέπτη, όταν στην ενότητα για τους αντιπροσώπους κατηγόρησα το Λεβαντή, το έκανα με το username μου και δεν έχω κανένα πρόβλημα να δώσω το πλήρες όνομά μου αν χρειαστεί. Εσύ μιλάς για κάποιον με το ονοματεπώνυμό του χωρίς να λες το δικό σου. Το ότι το όνομα του Λεβαντή το ανέφερα άνετα, ενώ για όποιον πειρατή τυχαίνει να γνωρίζω δε λέω όνομα, είναι επειδή τίθεται και θέμα νομικό, που αφορά και όσους "ψωνίζουν" απ'αυτόν. Εσύ θες, ίσως, να εντυπωσιάσεις αναφέροντάς το όνομά του, αλλά ταυτόχρονα κάνεις την πάπια, ως ανώνυμος επισκέπτης.

Λοιπόν, επειδή το θέμα έχει ξεφύγει τελείως απ'τον αρχικό σκοπό του, δε νομίζω ότι έχει κάποιο νόημα να συνεχίσουμε έτσι. Οι υπεύθυνοι του forum μπορούν να αποφασίσουν για το θέμα της ανωνυμίας.

 

ΥΓ: Όταν έστειλα e-mail στις TC Electronic, RME, Gibson, Evolution, κατηγορώντας τους αντιπροσώπους τους, το έκανα επώνυμα.

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά, είναι λίγο παράλογο (προσοχή: δεν τον κρίνω, είναι αυταπόδεικτο το σφάλμα του) να φωτογραφίζεις κάποιον και ταυτόχρονα να γράφεις ανώνυμα (γιατί κι εσύ ανώνυμα γράφεις, το ίδιο κι εγώ, προφανώς για κάποιο συγκεκριμένο λόγο... θα μπορούσα κάλλιστα να φτιάξω ένα χρήστη -έστω ΠάνοςΜ29- και να γράψω για τον χ.χ., αλλά αυτό δε θα άλλαζε τίποτα). Προφανώς και δεν αμφισβήτησα την πραγματικά θετική διάθεση σου για οποιοδήποτε θέμα, απλά σχολιάσα αυτό που έθιξες από τη δική μου οπτική γωνία. Σαν ηλεκτρονική οντότητα, μου είσαι συμπαθής. Το υπόλοιπο του μηνύματος μου, σχολίαζε πολλούς άλλους και είναι εντός θέματος. Ξαναδιάβασέ το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς, αναφέρθηκα σε ένα μέρος του μηνύματός σου, αφ'ενός, και αφ'ετέρου θεωρώ ότι συνέβαλα κυρίως εγώ στο να φύγει off topic η κουβέντα (γι'αυτό και έιπα ότι είμαι πρήξας...) :lol: Θα ήθελα επίσης να ξεκαθαρίσω, αν και φαίνεται ότι το αντιλαμβάνεσαι ήδη, ότι η "κόντρα" είναι για τις απόψεις και όχι λόγω κάποιας εμπάθειας, αφού στο κάτω-κάτω δε σε ξέρω. :wink:

Ίσως έχεις δίκιο : τον φωτογράφισα τόσο που και που έλλειψε το όνομα απ'το μήνυμα δεν άλλαξε τίποτα. :oops:

Τώρα, για να γίνω λίγο πιο πρακτικός, επειδή πολλοί επισκέπτες γράφουν, δεν αποκτάς κι εσύ ένα username για να ξέρω πότε γράφεις εσύ και πότε κάποιος άλλος; Στο κάτω-κάτω, αυτή είναι η ουσιαστική χρησιμότητα του registration σ'ένα forum.

 

Πιστεύω πως θα ήταν πιο εποικοδομητικό να ασχοληθούμε με το πως θα μπορέσουμε να μειώσουμε την πειρατεία προς όφελός μας. Ίσως μέσα από μια εποικοδομητική συζήτηση να μπορέσουμε να καταλήξουμε σε κάποια συμπεράσματα-προτάσεις προς τις αντιπροσωπείες software, που σε μεγάλο βαθμό συμβάλλουν στην πειρατεία με τις απαράδεκτες υπηρεσίες που προσφέρουν. Ή, παραπέρα, επειδή η χοντροπετσιά των περισσότερων Ελλήνων αντιπροσώπων έχει φανεί :twisted: , να να απευθυνθούμε κατ'ευθείαν στις εταιρείες. Μην ξεχνάμε κι ότι οι downloadable versions είναι πάντα φθηνότερες και το κέρδος πάει κατ'ευθείαν στον developer. :D

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι επισης ενδιαφερον το οτι ακομα καμια μεγαλη εταιρεια δεν εχει αφαιρεσει την αδεια πωλησης των προιοντων της απο τον αντιστοιχο ελληνα "αντιπροσωπο"' date=' επειδη εχει ασχημη συμπεριφορα προς το καταναλωτικο κοινο. και αυτο παρολο που πολλοι επαγγελματιες και μη εχουν παραπονεθει εγγραφως σε πολλες εταιρειες- και για τις απαραδεκτες τιμες και για την απαραδεκτη συμπεριφορα τους. [/quote']

 

Η TC Electronic μου απάντησε πρόσφατα σε παράπονα για το Νάκα, λέγοντας ότι θα λάβει υπ'όψιν τις πληροφορίες που τους έστειλα στην αλλαγή αντιπροσώπου.

 

υπαρχουν πλεον διαθεσιμα προιοντα απο μικροτερες εταιρειες και developers που ειναι ακρως ανταγωνιστικα και πολλες φορες πιο οικονομικα. αν θελετε, και με πιο πολυ μερακι φτιαγμενα.

ας τα προτιμησουμε.

 

Ψάχνοντας για ένα καλό Denoiser, βρήκα (κι αγόρασα) το Denoiser της Virtos για 56 ευρώ, τη στιγμή μου το X-Noise της Waves, που το βρίσκω υποδιέστερο του Virtos, είναι διαθέσιμο μόνο ως μέρος του Restoration Bundle, που στοιχίζει 999 ευρώ! Το πακέτο της Virtos που είναι αντίστοιχο του πακέτου της Waves, λέγεται Noise Wizard και κοστίζει περίπου 100 ευρω (!), ενώ προσφέρει περισσότερα εργαλεία.

 

Ξακουστό παράδειγμα "Waves killer" είναι η Voxengo, που προσφέρει πλέον καλύτερα plug-ins σε εξευτελιστικές τιμές. Η ταπεινή μου γνώμη είναι πως βγάζει το καλύτερο native ΕQ της αγοράς (σου επιτρέπει να ζωγραφίσεις μόνος σου την καμπύλη, που μπορεί να περιέχει 4096 σημεία 8O ...)

 

Τελειώνοντας, μην αγνοούμε και τα freeware. Υπάρχουν πολλά εξαιρετικά plug-ins, βλ. SIR, που διατίθενται δωρεάν και είναι (κάποια από αυτά) εφάμιλλα εμπορεύσιμων.

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι τιμές, νομίζω, είναι άριστες. Η δε υποστήριξη : ο Alexey (η Voxengo στην ουσία) βρίσκεται συνεχώς σε ανοιχτή επικοινωνία με τους χρήστες μέσα από forums.

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την θεματική ενότητα δεν την είχα διαβάσει τόσο καιρό.

 

Παραθέτω την γνώμη μου ως άπειρος χρήστης μουσικού software.

 

Ναι, παρόλο τον fanatismo μου στο hardware γενικότερα νομίζω οτι άλλος ένας πύργος έπεσε. Αρχισα εδώ και 2 μήνες να "παίζω" με το cubase, το fruity loops και το nero wave editor - nero soundtrax και το tritonaki εχει πιάσει σκόνη. Ηρθε και το sonar 3 από έναν φίλο του forum μας, πειρατικά όλα .....................

 

Στο θέμα: Αφου έχει πέσει γραμμή και με προγράμματα τυπου nero - συσκευές τυπου dvd - RW , και δυχτιακοί τόποι τύπου kazaa ρε παιδία τι περιμένετε από εμένα? Να κρατήσω χαρακτήρα? Αν θέλανε οι μεγάλοι δεν θα μας έκοβαν τα πόδια σε εισαγωγικά από τέτοιες δυνατότητες.? Αμα μου λέτε οτι και μαγαζιά σαν την elina - καλά τον εγκεφαλο τον θυμόμαστε όλοι από την εποχή της amiga και του st , συνεχίζουν την "παράδοση" τότε ..........................¨(καλά που μου το πατε να πάω κι απο εκεί!!!)

 

ενας φίλος μου με είδε στο δρόμο μετά απο καιρό

 

- Έλα ρε Κώστα, που χάθηκες ?

- ΄Μπλα .. μπλά. Α, δεν σου είπα΄, άλλαξα τον υπολογιστή μου

- Αλήθεια? Να ξέρεις, οτι θέλεις από εμένα με 5 ευρώ

- Και μουσικές εφαρμογές

- Τα πάντα ρε, οτι γουστάρεις.

 

Aκόμα και τα παιχνίδια ps2 στο νερό με το Nero express 6, kai movies.

 

Δεν θέλω να μειώσω τις αξιόλογες απόψεις που άκουσα από τους προηγούμενους φίλους που τις σέβομαι και θαυμάζω την αντίσταση μερικών στην πειρατεία , αλλά νομίζω οτι το πρόβλημα είναι πάνω απο εμάς και άλλο να αλλάξω τον κόσμο μιλώντας προσωπικά για εμένα' μου αρέσει και εμένα αλλά άλλο να έρχεται ο χ σπίτι μου, να βλέπει το κουτί του norton antivirus και να μου λέει: Ρε μ..........., το αγόρασες?? (και να γελά!)

 

Και εγώ ψηφίζω οτι κανένα αντιγραμμένο πρόγραμμα που έχω δεν κολλάει μέχρι στιγμής και είμαι και απ την φύση μου αγαρμπος στο ανοιγόκλειμα εφαρμογών.

 

Μισή ντροπή δική μου - μισή δική τους :lol:

 

Υ.Γ. ...και τα αγραφα cd - dvd

να πουλιώνται σε μαγαζιά σαν την κασσετεμπορικη και το πλαίσιο

σαν το ζεστό ψωμί

ουρές να γίνονται εκεί

ολοι μας κρύβουμε μέσα μας τον πειρατή........................

 

Υ.Γ. 2 Για έναν επαγγελματία μουσικό το 1,5 εκατομμύριο είναι μία λογική επένδυση για τα εργαλεία του.

 

Για εμένα τον χομπίστα 1,5 εκατομμυριο είναι το σερβις και οι ασφάλειες στο αυτοκίνητο και την μοτοσυκλέτα για 3 χρόνια και περισσέυουν και για να πάρω την audiofile και καννα simmaki extra......

To δίλλημα είναι μεγάλο,

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου