Προς το περιεχόμενο

Πειρατεία Λογισμικού στην Ελλάδα


Anonymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχά συγχαρητήρια για την ιστιοσελίδα, αφού μιλάμε γιά τα πάντα καλό θα ήταν να μιλήσουμε και για το παράνομο λογισμικό.

 

Ποιά είναι η θέση σας για την κατάσταση στο παράνομο λογισμικό στην Ελλάδα ?

 

Έχω δεί ακόμα και αγγελίες στην χρυσή ευκαιρία για το τελευταίο cubase και τα σχετικά, ακόμη υπάρχουν πωλητές που έναντι κάποιου ποσού σου δείνουν το τελευταίο "σπασμένο" πρόγραμμα.

 

Οι περισσότεροι βέβαια όταν αρχίζουν τα προβλήματα αρχίζουν και ρωτούν μήπως έπρεπε να έιχα αγοράσει την κανονική έκδοση.

 

Πάντως η κατάσταση είναι απελπιστική και εάν πάτε σε μαγαζιά με computers θα δείτε ότι δεν έχουν καθόλου stock σε προγράμματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θά 'θελα και εγώ να συμφωνήσω με την προηγούμενη τοποθέτηση. Όντως το κακό έχει παραγίνει. Έχει παγιωθεί μια κατάσταση η οποία σε υποχρεώνει, αν και θες να αγοράσεις το original προιόν, εν τέλει να οδηγήσαι στην αγορά του κλεψίτυπου το οποίο είναι προφανές ότι τελικά αποβαίνει εις βάρος σου, γιατί, ως γνωστόν, μετά αρχίζουν τα προβλήματα, τα οποία και δε μπορείς να επιλύσεις διότι φευ! η χρυσή ευκαιρία να αγοράσεις την κανονική έκδοση έχει παρέλθει...

Εγώ θα προχωρήσω ακόμα σε μια καινούρια καταγγελία. Το ξέρετε ότι στο διαδίκτυο υπάρχουν ιστιοσελίδες που δίνουν cracks για να κάνετε ψεύτικα registry σε προγράμματα;

Μα σε τι κόσμο ζούμε επιτέλους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά εγώ χρησιμοποιώ πάρα πολλά πειρατικά προγράμματα και δεν έχω κανένα πρόβλημα, αντιθέτως μάλιστα, είμαι και πολύ ευχαριστιμένος για τα λεφτά που δεν έχω πληρώσει.

Θα πείτε πως αυτό είναι κλοπή, κλπ, κλπ, κλπ...

Ε, ναι, είμαι κλέφτης, όμως πόσοι τελικά έχουν βολευτεί με την πειρατία λόγω οικονομικής δυσχέριας; :twisted:

www.pramnos.net

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ χρησιμοποιώ πειρατικά προγράμματα γιατί δεν έχω λεφτά να πάρω αυθεντικά. Και μη μου πείτε ότι είναι θέμα προτεραιοτήτων κτλ και ότι αν θέλω μαζεύω. Γιατί ούτε καπνίζω, ούτε πίνω, ούτε σπαταλάω λεφτά από δω κι από κει... αντιθέτως, έχω κάνει το σκατό μου παξιμάδι για να πάρω hardware synth.

 

Λοιπόν για μένα το "ηθικό δίλλημα" έχει ως εξής : Να μην έχω κανένα μουσικό software ή να έχω πολλά πειρατικά;;;

 

Όποιος πιστεύει πως θα έπρεπε να μην έχω κανένα, έχει πρόβλημα... κι αυτό γιατί σε αυτήν την περίπτωση κανείς δε θα έβγαινε κερδισμένος... ούτε εγώ ούτε οι εταιρίες ανάπτυξης software. Ενώ έτσι, τουλάχιστον, βγαίνω κερδισμένος εγώ χωρίς να βγαίνει κανείς χαμένος.

 

Σημείωση : Δεν έχω αγοράσει κανένα από τα προγράμματά μου (εκτός από 2 για να είμαι ειλικρινής) από "πειρατή" αλλά τα έχω κατεβάσει δωρεάν απο p2p, οπότε δε μπορεί κανείς να μου πει ότι αυτός που βγαίνει κερδισμένος είναι ο "πειρατής"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Robin hood blues ...

 

Ξέρω μουσικούς που έχουν αγοράσει το Cubase και έχουν εγκαταστήσει σπασμένη έκδοση στον υπολογιστή τους. Γιατί; Γιατί το dongle τους κάνει προβλήματα. Τα έχω βάλει κάτω και τα έψαξα... Έχουν δίκιο!

Το αγόρασαν γιατί βγάζουν χρήματα απο αυτό, αλλα δεν το χρησιμοποιούν.

Αυτό πιστεύω οτι είναι κάτι έντιμο που μπορεί να κάνει κανείς όσον αφορά στο software: Να το αγοράζεις εάν βγάζεις χρήματα απο αυτό. Αν δεν το χρησιμοποιείς για εμπορικούς σκοπούς, τότε γιατί να το πληρώσεις;

Θα μου πείτε οτι το εκάστοτε πρόγραμμα δεν κάνει τις πωλήσεις που θα έπρεπε να κάνει, οτι λόγω αυτού το software μένει πίσω κτλ. Αυτό που έχω να απαντήσω είναι οτι εάν κάποιος δεν ξέρει ένα software, σιγά μην πάει να δώσει 1000€ για να το πάρει. Μπορεί να το δεί στον χ-ψ Νάκα ή Διαμαντόπουλο, αλλα ξέρει οτι το ίδιο προιόν που βλέπει, μπορεί στον υπολογιστή του να μην παίζει όπως θέλει, ή οτι μπορεί να μην είναι συμβατό με την κάρτα ήχου του κτλ.

Αν εγκαταστήσει το πρόγραμα που κατέβασε απο το internet, και δεί οτι παίζει, γιατί να μην το αγοράσει; Γιατι είναι έλληνας θα μπορούσε να πεί κανείς, αλλα αυτό είναι μια άλλη ιστορία. Όμως θα το δούν και 5-6 άλλα άτομα, θα κάνει μουσική με αυτό και θα δεί οτι, πράγματι, παίζει καλά. Αυτό θα το πεί σε ένα 5-6 άτομα που, ίσως, κάποιος απο αυτούς να το αγοράσει.

Η microsoft (συχώρνα με κύριε, φυλακή το στοματί μου), "άφηνε" τρύπες στο κλείδωμα του λειτουργικού της προκειμένου ο κόσμος να το μάθει, να δεί τι ωραίο που είναι, και να γίνει μονοπώλειο. Ο περισσότερος κόσμος δεν το έχει αγοράσει, αλλα η m$ έχει γίνει μια απο τις πιο μεγάλες εταιρείες του κόσμου.

 

Δεν είπα οτι το Cubase έχει την ίδια απείχηση όσο ενα λειτουργικό σύστημα ωστε να οδηγήσει την Steiberg τόσο ψηλά, αλλα οτι τα windows τα έμαθε ο κόσμος απο τις πειρατικές κόπιες που είχε.

 

Τώρα, κάτι άλλο, με τα τόσα πολλά προιόντα που κυκλοφορούν πιο να διαλέξεις; Πιό ξέρεις οτι σου κάνει περισσότερο; Εδώ το πειρατικό software πάλι έχει τη λύση. Κοιτάς ποιο σου κάνει απο τις επιλογές σου και, αν το χρησιμοποιείς πολύ, πάς και το αγοράζεις.

 

Κατα την γνώμη μου οι πειρατές (αυτοί που πουλάνε το πειρατικό software) είναι οι εγκληματίες. Αποτελούν τόσο οικονομικό πρόβλημα, γιατι δεν κόβουν αποδείξεις, όσο και ηθικό γιατι οικειοποιούνται της δουλειάς που έκαναν άλλοι (αυτοί που το έφτιαξαν και αυτοί που το έσπασαν) και πληρώνονται αδρά για κάτι τέτοιο. Αυτοί κάνουν το πειρατικό software προιόν οικονομικής συναλλαγής και περιορίζουν την αντιμετώπιση αυτών, εκ μέρους των αγοραστών, σε κάτι τέτοιο.

 

Το software εκτός απο προιόν μάθησης αποτελεί και υλικό μάθησης. Όταν δεν χρησιμοποιείς τη γνώση σου επαγγελματικά, είναι κρίμα και άδικο να πληρώνεις τη μάθηση αδρά.

Οι πειρατές χαλάνε τη πιάτσα. Δεν ξέρουν τίποτα, δεν ενδιαφέρονται να μάθουν τίποτα, αλλα ενδιαφέρονται να πάρουν κανα ψιλό για να σου δώσουν ένα πρόγραμα. Αυτοί που σπάνε τα προγράμματα καλά κάνουν και δεν χρεώνουν κανέναν για το σπάσιμο που κάνουν. Είναι η μοντέρνα έκδοση του Ρομπέν των Δασών.Τελεία!

 

ΥΓ : always try before you buy! ; )

ΥΓ2 : η δουλειά μου είναι η ανάπτυξη σε μια εταιρεία λογισμικού.

 

Φιλικά,

 

Terumi

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ μαζί σου. Βέβαια εξαρτάται από το τι ενοείς πειρατής. Γιατί άλλο πράγμα είναι ο πειρατής που θα πουλήσει 1000 cd το μήνα και άλλο ο πιτσιρικάς που θα αντιγράψει 5-6 cd σε γνωστούς του για να βγάλει τον καφέ του. Ακόμα και αν ουσιαστικά το ίδιο πράγμα κάνουν.

Και βέβαια πολλά προγράμματα δεν θα είχαν γίνει ποτέ γνωστά αν δεν υπήρχε η πειρατεία. Αυτό που λες για την microsoft έχεις δίκιο. Σκέψου επίσεις και το Linux. Μπορείς 100% νόμιμα να το κατεβάσεις από το Net ή να το κάνεις μια κόπια. Όμως οι εταιρίες διανομής πλουτίζουν...

www.pramnos.net

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εταιρίες διανομής πληρώνονται. Πληρώνονται όμως λίγο και πληρώνονται για τα cd και τα πολύ ωραία βιβλία που εσωκλείουν μέσα στο κουτί. Παίρνουν χρήματα και για την υποστήριξη που σου κάνουν κατά και μετά την εγκατάσταση. Ούτως ή αλλώς το GNU αυτό λέει, οτι μπορείς να πουλάς το software εάν το αλλάζεις και μαζί με αυτό πουλάς και κάτι άλλο.

Αυτό κάνουν και αυτοι ; )

 

Φιλικά,

 

Terumi.

 

YΓ: Θα σε δώ στου Σιδερή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΔΩ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΕΜΒΗ

Η BSA!!! (eφτιάχνε ωραίες classic μοτοσυκλετεs ειδανικές για τσοπερ)

παρότι δεν χρησιμοποιώ μουσικά προγραματα εχω ακούσει ένα κρακ στο χέρι μου αν δεν είναι χειροπέδες είναι astalavista3.box.sk/

 

ΚΑΛΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σκέφτηκα να πετάξω μερικά από τα λεφτά μου και το έκανα. Αγόρασα λοιπόν

DIGI002Rack 1200,00 Euro

ABSYNTH 2 289,00 Euro

REAKTOR 4 499,00 Euro

FM7 289,00 Euro

B4 199,00 Euro

Pro-53 199.00 Euro

Kontakt 399.00 Euro

INTAKT 199.00 Euro

Kompakt 199.00 Euro

Battery 169.00 Euro

Fxpansion VST-RTAS wrapper 75,00 Euro

Novation Remote 25 425,00 Euro

Ηχεια Yamaha (Monitor) 750,00 Euro

 

Συνολικό κόστος 4891 Euro (1666608,25 Δρχ)

Η/Υ με κόστος 1500 Euro

 

Συνολικό κόστος 6391 Euro (2177733,25 Δρχ)

 

Τι έχω με αυτά:

Sampler / Synths / Sequencer Audio + Midi

Mixer με full automation

Reason / Ableton /SamplerTank

Και άλλα πολλά που βαριέμαι να αναφέρω τώρα.

 

 

Παλιότερα κάποιος με τα ίδια λεφτά θα έπαιρνε μόνο ένα TASCAM 8 Καναλιών ???

Μήπως ο μουσικός εξοπλισμός πλέον είναι φθηνός; Έστω και αν τα πάρω όλα original

Μήπως είμαι αχάριστος πλέον και θα έπρεπε να τα πάρω όλα αντίγραφα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου