Προς το περιεχόμενο

Πειρατεία Λογισμικού στην Ελλάδα


Anonymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

μου αρέσει και εμένα αλλά άλλο να έρχεται ο χ σπίτι μου' date=' να βλέπει το κουτί του norton antivirus και να μου λέει: Ρε [b']μ..........., [/b] το αγόρασες?? (και να γελά!)

 

 

Αν θυμάμαι καλά, αντίστοιχο πρόβλημα μ'αυτή τη λέξη είχε κι ο Παπαδόπουλος στους "Απαράδεκτους"... :roll: :lol: :wink:

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν πρόκειται για NAV, καλά σου είπε ο άνθρωπος. Να έπαιρες KAV καλύτερα :p

 

Πάντως, πολύ bundled software αρχίζει και πέφτει, σε όλα τα επίπεδα (π.χ. με Gigabyte motherboard άρχιζαν να δίνουν NIS και NAV, πρακτικά συμφέρει δηλαδή η αναβάθμιση από το να τα αγοράζεις μόνα τους). Αρκετές εταιρείες κατάλαβαν πως δεν τα βγάζουν πέρα ούτως ή άλλως και ακολουθούν αυτό το δρόμο, μέσω συμβολαίων με εταιρείες hardware (βλέπε M-Audio). Συμφωνώ απόλυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, κι εγώ είχα πάρει με το Gigabyte motherboard τα προαναφερθέντα, μόνο που η συνδρομή για το Live Update περιορίζεται στους 3 μήνες - στο retail είναι 12.

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό και άγιο το bundled software που προσφέρουν οι κατασκευαστές hardware με πολλά προϊόντα αλλά περισσότερο σε ό,τι αφορά προγράμματα όπως το Norton Antivirus και άλλα συναφή. Στις μουσικές εφαρμογές κανείς μέχρι σήμερα δεν έχει δώσει πραγματικά αξιόλογα συνοδευτικά προγράμματα, παρά μόνο κάποιες ελαττωμένες (συρρικνωμένες θα έλεγα) εκδόσεις γνωστών εφαρμογών. Για παράδειγμα, έχει δώσει καμιά εταιρία καρτών ήχου το Cubase ή έστω το Cubasis; Ας είναι και προηγούμενες version, όχι SX. Καμία! Το μόνο που έχουν δώσει είναι το Cubasis AV, με το οποίο δουλειά δεν γίνεται, ούτε καν ένας ερασιτέχνης με σχετικές απαιτήσεις δεν θα μείνει ευχαριστημένος από αυτό το πράγμα! Το ίδιο συμβαίνει και στο Gigastudio, το οποίο συνοδεύει κάποιες κάρτες αλλά σε μια πανάλαφρη εκδοχή και πάλι. Θα μου πεις, κι αυτά καλά είναι από το τίποτα... Σωστά αλλά υπάρχει δρόμος ακόμα μέχρι να αποκτήσουν αξιώσεις τα μουσικά bundles.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άναψε η περιέργεια κι έψαξα τα ΟΕΜ CD μου και βρήκα ότι με την SB Live Platinum που είχα παλιά, συμπεριλαμβανόταν το Cubasis VST, Wavelab Lite και Propellerhead Recycle.

Όχι κι άσχημα για μια SoundBlaster το 2000... Απ'την άλλη, η Symantec 'ξηγιέται καλύτερα : οι εκδόσεις που δίνει είναι πλήρεις, αλλά μιλάμε και για πολύ φθηνότερο software. Προφανώς ποντάρουν στις συνδρομές για το Live Update - και πάλι, $30 (αν θυμάμαι καλά) για ένα ολόκληρο χρόνο virus-free δεν είναι πολλά, νομίζω.

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λοιπόν έχω ΤΣΑΜΠΑ (από πειρατικά):

 

Cubase SX

Nuendo 2.1

Wavelab 4.0

ΟΛΑ (ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΟΛΑ ΕΝΝΟΩ ΟΛΑ) ΤΑ VST ΟΡΓΑΝΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΑ

ΟΛΑ ΤΑ VST PLUGINS

 

ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΦΡΑΓΚΟ...

 

ΜΗΠΩΣ ΛΟΙΠΟΝ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΕ ΤΑ 4000 ΕΥΡΩ ΕΙΣΑΙ ΛΙΓΑΚΙ ΚΟΡΟΙΔΟ;

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία φίλε επισκέπτη, θα μιλήσουμε με τον δικό σου τρόπο... Εγώ έχω αυθεντικά το Cubase VST/32 5.0, το Wavelab 3, 5-6 VST instruments και άλλα τόσα plug-ins. Και έχω πληρώσει για αυτά κάπου ένα χιλιάρικο και κάτι ψιλά. Έχω κάνει και registration για το καθένα στο site της αντίστοιχης εταιρίας. Μήπως λοιπόν εγώ είμαι καλυμμένος και εσύ είσαι λίγο παράνομος;

 

Υ.Γ. κι από μένα...

Συμφωνώ με τον ¶κη, μεγάλη μαγκιά, ωραία τα λές και χαίρεσαι κιόλας!

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λοιπόν έχω ΤΣΑΜΠΑ (από πειρατικά):

 

Cubase SX

Nuendo 2.1

Wavelab 4.0

ΟΛΑ (ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΟΛΑ ΕΝΝΟΩ ΟΛΑ) ΤΑ VST ΟΡΓΑΝΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΑ

ΟΛΑ ΤΑ VST PLUGINS

 

ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΦΡΑΓΚΟ...

 

ΜΗΠΩΣ ΛΟΙΠΟΝ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΕ ΤΑ 4000 ΕΥΡΩ ΕΙΣΑΙ ΛΙΓΑΚΙ ΚΟΡΟΙΔΟ;

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

 

Και που τα έχεις όλα τα VSTis και VST Plug-Ins.... τι τα κάνεις;;;

 

ΥΓ. Κι εγώ χρησιμοποιώ πειρατικό λογισμικό, αλλά - ώντας φοιτητής με part-time και αμφιβόλου σταθερότητας εργασία - δε μου φτάνουν για αυθεντικό...(ίσα-ίσα βγαίνει η δόση για καινούργιο PC, και άντε να δω πώς θα ξεχρεώσω στους bandmates το μίκτη και το μικρόφωνο με το οποίο θα γράψουμε το demάκι μας...) αλλά ποτέ δεν αποκάλεσα κορόιδο όποιον αγοράζει αυθεντικά, γιατί θα ήταν το λιγότερο αγένεια. Η αλήθεια είναι ότι είναι αρκετές οι φορές που εκνευρίζομαι απίστευτα γιατί δεν μπορώ να βρω πουθενά ένα αξιοπρεπές manual για το πειρατικό μου software. Ειλικρινά, αν μου έφταναν, θα αγόραζα αυθεντικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και δίνονται αξιόλογες εκδόσεις προγραμμάτων, από παλιά. Η M-Audio είναι από τις καλύτερες σε αυτό τον τομέα. Και δεν είναι μόνο αυτό. Είναι και το κόστος αναβάθμισης στην full έκδοση του προγράμματος που συμφέρει. Αν π.χ. αγοράσεις μια Audiophile με 150 ευρώ, σε 3-4 μήνες θα αγοράσεις και το Gigastudio 3.0 Orchestra με $50 λιγότερα (δες την πολιτική τους για upgrade από οποιαδήποτε -και bundled- έκδοση). Αφού το Gigastudio 3.0 θα έχει Rewire, δε χρειάζονται και περισσότερα i/o για την πλειοψηφία των χρηστών. Εν ολίγοις, σου μένει μια κάρτα ήχου και ένα νέο CDR (το καλύτερο Liteon έχει 45 ευρώ), ενώ έχεις αγοράσει το πρόγραμμα στα 2/3 της αρχικής του τιμής (το οποίο θα έχει και αρκετούς 24bit ήχους στο κουτί του). Λίγο ψάξιμο χρειάζεται μόνο. Δε δικαιολογώ απόλυτα τους χρήστες πειρατικού λογισμικού που προβάλλουν το επιχείρημα της "αψιλίας"! Όσα τέτοια παιδιά έχω γνωρίσει, ΠΟΤΕ δεν έχουν χρησιμοποιήσει το super-duper πρόγραμμα που διαθέτουν έστω και στο 50% των δυνατοτήτων του. Τι να το κάνει ο άλλος το Nuendo αν φορτώνει 10 κανάλια με 3 plugins και λούπες; Υπάρχει αξιολογότατο δωρεάν λογισμικό (αλλά ΚΑΙ δείγματα), για την πιο απλή, μέχρι την πιο σύνθετη διαδικασία. Τα υπόλοιπα είναι δικαιολογίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου