Προς το περιεχόμενο

Πειρατεία Λογισμικού στην Ελλάδα


Anonymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρεις, τώρα που σταμάτησα τα πειρατικά, συνειδητποποίησα κάποια πράγματα :

 

1) Όσο τα χρησιμοποιούσα, θεωρώντας ότι το κόστος τους είναι χαμηλό, με είχε πιάσει μια μανία να τα έχω όλα! Πιο πολύ χρόνο έτρωγα στο να τα βρω, παρά να τα χρησιμοποιήσω. Τώρα ασχοόύμαι με καλύτερα πράγματα!

 

2) Παίρνοντας το πρόγραμμα απ'τον πειρατή, είσαι αναγκασμένος να του ξαναπληρώσεις το επόμενο update κτλ. Αν ψάξεις καλά τα sites των εταιρειών, θα δεις ότι :

 

α) για 1-3 χρόνια τα updates είναι δωρεάν

 

β) Υπάρχουν προσφορές του στυλ : "Έχεις το τάδε VSTi μας; Κερδίζεις έκπτωση στο άλλο!"

 

γ) Είσαι φοιτητής; Πάρε 40-50% έκπτωση!

 

Ειδικά το γ, το εκμεταλλεύτηκα κατά κόρον τον τελευταίο καιρό.

 

Τελειώνοντας, ως registered user διαπίστωσα ότι η υποστήριξη που παρέχεται είναι πραγματικά καλή! Η Bardstown Audio για παράδειγμα, σου λέει : "Στείλε μας mail με το τηλ. σου και θα σε πάρουμε εμείς για να μην πληρώνεις!" Η FXpansion έχει on-line forum στο K-v-R και σου απαντάνε άμεσα! Μέχρι που άνοιξαν topic με το εξής θέμα : "Πείτε μας τι τύμπανα θέλετε να περιλαμβάνει το Expansion Pack που θα βγάλουμε για το BFD"!

 

ΥΓ: Κάποιες φορές παίρνω το γνωστό πειρατή και των ρωτάω από περιέργεια πόσο πουλάει το software που ετοιμάζομαι να αγοράσω. 100 ευρώ το BDF (το πήρα απ'την εταιρεία 300) και 150 το Kompakt!?!?! (Το παίρνω ...100 ως φοιτητής!)

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μην το συζητάμε, το αυθεντικό έχει ΤΑ πλεονεκτήματα σε σχέση με το πειρατικό, το οποίο βέβαια έχει ένα και σημαντικό προτέρημα: χαμηλή τιμή! Γι' αυτό και αγοράζονται ακόμα σπασμένα προγράμματα. Πάντως, ο δικός σου πειρατής είναι ψιλοακριβός, ο δικός μου γνωστός δίνει τα πάντα το πολύ με 15-20 ευρώ! Και ενώ στη δική σου περίπτωση δεν μπαίνεις στο δίλημμα αυθεντικό-σπασμένο επειδή είναι μικρή η διαφορά τιμής, στον δικό μου είναι πειρασμός να γλυτώσεις 300 ευρώ! Κάπως έτσι το σκέφτεται και όλος ο κόσμος...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτές τις εκπτώσεις "ως φοιτητής" τις έχεις σε ελληνικά καταστήματα;;;; όταν λες "φοιτητής" εννοείς ηχοληψίας ή σχετικής ειδικότητας ή σε οποιαδήποτε ανώτερη/ανώτατη σχολή;;; μήπως αρκεί να φοιτείς σε ωδείο;;; και τέλος πώς αποδεικνύεις στους μαγαζάτορες ότι είσαι φοιτητής ;( φοιτητική ταυτότητα ;;;; )

 

με ενδιαφέρει πραγματικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά είμαι φοιτητής στο Τμήμα Μουσικών Σπουδών Αθήνας. Απ'όσο ξέρω, πάντως, δικαιούσαι educational discount αν είσαι καθηγητής μουσικής, φοιτητής ηχοληψίας και νομίζω πως ισχύει και για σπουδαστές ωδείων. Πάρε καλύτερα στο Groove Factory, 210-3630202 και ρώτα.

 

Απ'όσο ξέρω, πάντως, φοιτητικές τιμές κάνουν σίγουρα οι : Native Instruments (50%), VirSyn, Steinberg (40%), Magix, Cakewalk, Sibelius, Applied Acoustic Systems (Το Lounge Lizard EP-2 κάνει 250 ευρώ και, αν έρθεις σε επικοινωνία μαζί τους, το παίρνεις απ'το site 100 ως φοιτητής!)

 

Έχε υπ'όψιν σου ότι τα πακέτα είναι τα ίδια - μόνο η τιμή αλλάζει.

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks για την πληροφόρηση.... εγώ είμαι φοιτητής σε άσχετο τμήμα ( Διδακτικής της Τεχνολογίας και Ψηφιακών Συστημάτων Πανεπιστημίου Πειραιά - δεν είναι πολύ καύλα το όνομά της;;; :p ), αλλά είμαι ακόμα σε ωδείο ( θα το πάρω το γα#&$!νο το πτυχίο... πού θα πάει! )... οπότε μάλλον θα το ψάξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως και αυτό το όνομα-καύλα να κάνει για φοιτητική έκπτωση... Διδακτική-Ψηφιακά Συστήματα... Πάρε στο Groove Factory και ρώτα, είναι πολύ εξυπηρετικός ο τύπος.

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Loipon, to 8ema ths peiratias einai arketa polyploko.

Katarxas, den einai kloph me thn klassikh ennoia tou orou (dhladh to na sterhseis thn xrhsikthsia/idiokthsia enos "pragmatos" apo kapoion).

epishs, oi eteries logismikou 8a milhsoun gia diafigonta kerdh to opoio epishs einai ligo periergo. Meiomena kerdh 8a yphrxan mono sthn periptosh poy kapoios HTAN DIATE8IMENOS na AGORASEI kapoio logismiko kai sto telos e3etias ths peiratias DEN TO AGORAZEI.

 

Sthn telikh, 8a symfwnisw me kapoious prohgoumenous. An kaneis thn prosopikh sou kavla kai den bgazeis lefta apo ayto, exeis ka8e dikaioma (h8iko kai mh) na exeis olo sou to logismiko peiratiko.

 

Apo ekei kai pera, 3eroume oti oi perissoteroi antiprosopoi edw ellada einai MEGALOI ALHTES (epihkhs xarakthrismos), opote an kapoios 8elei na agorasei original logismiko , prosopika pisteyw oti h kalyterh epilogh 8a htan kapoio internet/online shop.

 

Ayta...

 

PS: Safestata, ola ta studio kai loipoi kapitalistikoi organismoi 8a eprepe na plhrwnoun gia to logismiko tous (alla panw katw, olous (including software houses) tous bolebei h peiratia)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις, ανώνυμε επισκέπτη, η συντριπτική πλειοψηφία των αγοραστών high end εξοπλισμού το κάνουν για την καύλα τους. Δεν ξέρω κανέναν να κουβαλάει το VHT του για να παίξει session σε σκυλάδικο... Αλλά τον VHT τον πληρώνει, δεν τον κλέβει!

Επίσης, σχεδόν όσα studio ξέρω "από μέσα", αγοράζουν μόνο το sequencer για να'ναι καλυμένοι στην εφορία και ξεσκίζονται στα πειρατικά plug-ins.

 

ΥΓ: Την καύλα σου την κάνεις χαλαρά και με το Cubasis, που έχει καμιά 60αριά ευρώ, προσφέρει 48 audio και 64 midi κανάλια κτλ. Ο Springsteen έγραφε σε 8κάναλο! Το "Every breath you take" γράφτηκε σε 24 κανάλια...

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεμπιπτόντως' date=' αυτό το forum είναι το μοναδικό που ξέρω να επιτρέπει σε unregistered users να γράφουν.[/quote']

 

Ίσως γι' αυτό τα post να είναι πάρα πολλά αλλά να μην υπάρχει έξωφρενικός αριθμός μελών. Απ΄τη μία καλό, αφού κάθε παρέμβαση μάλλον ανάβει τη συζήτηση αλλά και κακό γιατί το forum θα μπορούσε να έχει στο χαλαρό 100 μέλη παραπάνω! Σχετικά με το θέμα μας τώρα, όντως τα μηχανήματα που έχεις τα παίρνεις αυθεντικά θέλεις δεν θέλεις ενώ στα προγράμματα έχει γίνει της κόλασης! Από εκεί και πέρα, η άποψη κάνω το κέφι μου και μου αρέσει ας πούμε το Cubase SX για να ηχογραφώ με την κιθάρα μου τα κομματάκια μου είναι ανθρώπινη και ο καθένας μπορεί να κάνει πιο καλά τη δουλειά του όσο καλύτερο είναι το πρόγραμμα που έχει. Αυτό που δεν γίνεται αντιληπτό είναι ότι ακριβώς όπως αντιλαμβανόμαστε οτιδήποτε άλλο, το ίδιο πρέπει να γίνει και με το software. Κι εγώ θέλω να έχω μια Porsche αντί για το απλό αμαξάκι μου αλλά δεν πάω να την κλέψω ή να αγοράσω μια κλεμμένη αν προτιμάτε. ¶ρα, όσο σοβαρότερες είναι οι ασχολίες μας, το ανάλογο πρόγραμμα μας αντιστοιχεί. Αν δεν το είχαν καταλάβει αυτό οι εταιρίες, τότε το φτηνότερο πρόγραμμα της Steinberg θα κόστιζε 500 ευρώ! Για να τελειώνω (πολύ φλύαρος έγινα), το κέφι μας άνετα γίνεται με τα λίγα, απλά καλομάθαμε να τα έχουμε όλα όσο καλύτερα μας παίρνει... ακόμα κι αν παρανομούμε!

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου