Προς το περιεχόμενο

Πειρατεία Λογισμικού στην Ελλάδα


Anonymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτηκα να πετάξω μερικά από τα λεφτά μου και το έκανα. Αγόρασα λοιπόν

DIGI002Rack 1200,00 Euro

ABSYNTH 2 289,00 Euro

REAKTOR 4 499,00 Euro

FM7 289,00 Euro

B4 199,00 Euro

Pro-53 199.00 Euro

Kontakt 399.00 Euro

INTAKT 199.00 Euro

Kompakt 199.00 Euro

Battery 169.00 Euro

Fxpansion VST-RTAS wrapper 75,00 Euro

Novation Remote 25 425,00 Euro

Ηχεια Yamaha (Monitor) 750,00 Euro

 

Συνολικό κόστος 4891 Euro (1666608,25 Δρχ)

Η/Υ με κόστος 1500 Euro

 

Συνολικό κόστος 6391 Euro (2177733,25 Δρχ)

 

Τι έχω με αυτά:

Sampler / Synths / Sequencer Audio + Midi

Mixer με full automation

Reason / Ableton /SamplerTank

Και άλλα πολλά που βαριέμαι να αναφέρω τώρα.

 

 

Παλιότερα κάποιος με τα ίδια λεφτά θα έπαιρνε μόνο ένα TASCAM 8 Καναλιών ???

Μήπως ο μουσικός εξοπλισμός πλέον είναι φθηνός; Έστω και αν τα πάρω όλα original

Μήπως είμαι αχάριστος πλέον και θα έπρεπε να τα πάρω όλα αντίγραφα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Hello! Είναι η πρώτη φορά που στέλνω μήνυμα σε forum του noiz. Είμαι χρήστης DAW εδώ και περίπου 2 χρόνια. Η δουλειά μου είναι μουσικός, καθηγητής μουσικής και, εδώ και 20 περίπου ημέρες, προγραμματιστής MIDI σε δισκογραφικές δουλειές.

 

Μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση η έκπληξη κάποιων που ανακαλύπτουν ότι κυκλοφορούν cracks, key generators κτλ στο Internet. Προσωπικά, έχω στα χέρια μου κάθε "σπασμένο" που κυκλοφορεί από Η2Ο, Arctic, Zone, Oxygen κτλ μέσα σε μια εβδομάδα απ'την κυκλοφορία του. Το ζήτημα δεν είναι αν υπάρχουν ή πόσο εύκολα βρίσκονται, αλλά αν πρέπει και σε ποιες περιστάσεις να χρησιμοποιούνται.

 

Δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να παραβλέπουμε τον κόπο και, γιατί όχι, και το χάρισμα των ανθρώπων χάρη στους οποίους μπορούμε να απολαμβάνουμε την άνεση ενός υπερσύγχρονου studio μέσα στο, υπερβολικά συχνά ελαττωματικό, PC μας, το οποίο έχουμε σίγουρα πληρώσει και μάλιστα, κάποιες φορές, αγοράσει από έναν κακό dealer που προσφέρει ανύπαρκτο service! Η συντριπτική πλειοψηφία των μουσικών προγραμμάτων, που αντιθέτως σπανίως είναι αγορασμένα - στο Sound on Sound διάβασα πως για κάθε μία αγορασμένη κόπια κυκλοφορούν 90(!) πειρατικές - δουλεύουν άψογα σ'ένα σωστά στημένο μηχάνημα και οι εταιρείες παρέχουν free updates για τουλάχιστον 1-2 χρόνια.

 

Μιλώντας προσωπικά, "χώθηκα" τόσο βαθιά στα σπασμένα γιατί ακόμα δεν μπορώ να ανταπεξέλθω οικονομικά στην αγορά των προγραμμάτων - υποστήριξη του κατασκευαστή στην ουσία. Πρέπει όμως να αναφέρω ότι με το που ανέλαβα την προαναφερθείσα δουλειά με το MIDI, έδωσα ό,τι λεφτά είχα κι αγόρασα το sequencer της επιλογής μου - Nuendo 2.1 - παρ'ότι το είχα ήδη σπασμένο και δούλευε τέλεια! Μεσα στα άμεσα σχέδιά μου είναι και η αγορά των υπόλοιπων "εργαλείων" που χρησιμοποιώ - VST plug-ins & instruments. Και κάτι ακόμα σημαντικό : έχω δώσει software σε πολλούς φίλους και γνωστούς, πολύ από το οποίο έχω πάρει από πειρατές, χωρίς όμως να πάρω ούτε ένα cent σε αντάλλαγμα.

 

Τελειώνοντας - τελικά βγήκε έκθεση κι όχι μήνυμα! - , ήθελα να συμφωνήσω ότι το κόστος του software είναι υπερβολικά μικρό γι'αυτά που προσφέρει καθώς κι ότι τα "σπασμένα" εξυπηρετούν στην εκπαίδευση πολλών νεαρών, όπως κι εγώ, που αλλιώς δε θα είχα βρει αυτή τη δουλειά, χωρίς να ενοχλούν κανέναν.-

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, έχεις ως ένα βαθμό δίκιο. Αλλά και πάλι 6391 Euro είναι πάρα πολλά για εμένα που είμαι σπουδαστής ή μόλις που τελείωσα τις σπουδές μου, και έχω ένα σωρό ιδέες στο μυαλό μου, αλλά δεν έχω λεφτά...

Και σκέψου και το ότι όταν θα έδινες τα παραπάνω λεφτά που λες αν έπερνες τόσα μηχανήματα, τουλάχιστον θα ήξερες ότι δουλεύουν. Όταν θα κάνεις όμως αυτή τη σύνθεση με το pc (ή τουλάχιστον οι περισσότεροι χρήστες) έχεις ένα κάρο προβλήματα συμβατότητας, κολημάτων, κλπ κλπ.

Εγώ λοιπόν θα πάρω το PC και τα ηχεία και θα δώσω και το πολύ 50 euro ή θα ζητήσω από φίλους / internet και θα έχω όλα όσα προανέφερες και άλλα τόσα, μαζί με άπειρα VST και DirectX fx/instruments, samples και ότι άλλο θέλω, χωρίς να κλαίω τα λεφτά μου αν κάτι δεν μου πάει καλά. Και με τα υπόλοιπα λεφτά θα πηγαίνω διακοπές στην Ικαρία κάθε Σαββατοκύριακο... ή θα αγόραζα καμιά κιθάρα.

Δεν κατηγορώ βέβαια το ότι έδωσες τα λεφτά και τα πήρες αυθεντικά. Μαγκιά σου. Απλά εγώ και να τα είχα δεν θα τα έδινα.

Τώρα βέβαια, αν δούλευα επαγγελματικά, οκ, εκεί αλλάζει το πράγμα. Γιατί όμως εκεί θα είχα και κάποια ανταμοιβή που θα τη χρησιμοποιούσα για να έχω και νόμιμα τα εργαλεία που χρησιμοποιώ, και έτσι από το κέρδος μου θα έχει κέρδος και ο κατασκευαστής τους. Που όμως και πάλι, τα έχω μάθει και το έχω επιλέξει για αγορά ανάμεσα σε όλα τα άλλα, χάρις στην πειρατική κόπια.

www.pramnos.net

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σκέψου και το ότι όταν θα έδινες τα παραπάνω λεφτά που λες αν έπερνες τόσα μηχανήματα' date=' τουλάχιστον θα ήξερες ότι δουλεύουν. Όταν θα κάνεις όμως αυτή τη σύνθεση με το pc (ή τουλάχιστον οι περισσότεροι χρήστες) έχεις ένα κάρο προβλήματα συμβατότητας, κολημάτων, κλπ κλπ.

Εγώ λοιπόν θα πάρω το PC και τα ηχεία και θα δώσω και το πολύ 50 euro ή θα ζητήσω από φίλους / internet και θα έχω όλα όσα προανέφερες και άλλα τόσα, μαζί με άπειρα VST και DirectX fx/instruments, samples και ότι άλλο θέλω, χωρίς να κλαίω τα λεφτά μου αν κάτι δεν μου πάει καλά. [i']Και με τα υπόλοιπα λεφτά θα πηγαίνω διακοπές στην Ικαρία κάθε Σαββατοκύριακο...[/i] ή θα αγόραζα καμιά κιθάρα.

 

Το 99% των κολλημάτων οφείλεται στο hardware, το οποίο σίγουρα πληρώνεις... Οι εταιρείες software, για τα όποια προβλήματα, βγάζουν free updates - κάποιες φορές απλά για να προσθέσουν μια λειτουργία την οποία δεν είναι καν υποχρεωμένοι να προσθέσουν. Αν το hardware σου είναι ελαττωματικό, μπορεί να μείνεις κι ένα μήνα χωρίς αυτό, μέχρι να βεβαιωθεί η αντιπροσωπεία ότι είναι ελαττωματικό. Μιλάω εκ πείρας.

 

Δεν κατηγορώ βέβαια το ότι έδωσες τα λεφτά και τα πήρες αυθεντικά. Μαγκιά σου. Απλά εγώ και να τα είχα δεν θα τα έδινα.

 

Νομίζω πως, σε απλά ελληνικά, αυτό λέγεται αχαριστία.

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ρε παιδιά, το θέμα είναι σοβαρό αλλά δεν χρειάζεται να τη "λέει" ο ένας στον άλλο. Κι εγώ είμαι υπέρ των αυθεντικών προγραμμάτων και εφαρμογών αλλά είμαι και φοιτητής, ερασιτέχνης και με περιορισμένο budget άρα καταλαβαίνω πως έχουν τα πράγματα για κάποιον που καλά καλά δεν έχει τον στοιχειώδη εξοπλισμό και πρέπει να σκάσει και επιπλέον χρήματα για το λογισμικό που θα χρησιμοποιεί. Όπως καταλαβαίνετε, έχω και εγώ σπασμένα προγράμματα αλλά μόνο κατ 'ανάγκη. Αν είχα τη δυνατότητα, σίγουρα θα προτιμούσα να έχω original λογισμικό και να ήμουν κομπλέ και από τεχνική υποστήριξη για μένα αλλά και από ηθική και υλική υποστήριξη προς τις εταιρίες που επενδύουν και εξελίσσουν για να κάνουν τη ζωή μας ευκολότερη... Αυτό όμως είναι επιλογή του καθενός γιατί άνετα μπορεί κανείς να δεχτεί ότι είναι κοροϊδία να πληρώνεις χιλιάρικα για μερικά CD (άσχετα με το τι μπορεί να περιέχουν αυτά). Κατανοητό γιατί δεν μπορεί μόνο οι επαγγελματίες να έχουν αξιόλογο setup...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το μόνο το οποίο έχω αυθεντικό είναι το “DIGI002r” και το Software που έρχεται μαζί. Και ο λόγος που το αγόρασα ήταν γιατί ήθελα να το δοκιμάσω και να δω αν συμπεριφέρεται σαν DAW. Όλο το υπόλοιπο λογισμικό το έχω αντίγραφο. Και εννοώ πραγματικά όλο το λογισμικό που έχει σχέση με μουσική. Βέβαια εγώ δεν κάνω μουσική και έτσι για ποιο λόγο να το αγοράσω αφού θέλω να το δοκιμάσω απλώς για να δω αν λειτουργεί σωστά. Και πράγματι αν ποτέ αποφασίσω να κάνω μουσική τότε θα δώσω μερικά χρήματα για αυτό το software που προανέφερα αλλά και για ότι τελικά χρησιμοποιήσω. (Μάλλον αυτό όμως δεν θα γίνει ποτέ)

Μην ξεχνάμε βέβαια ότι ακόμα και η διαδικασία ενεργοποίησης του αυθεντικού λογισμικού πλέον είναι βαρετή και κουραστική. Μέσω κωδικών που παίρνουμε με το digital id του προγράμματος κτλπ. ¶ρα και πάλι αν το είχα αυθεντικό πάλι σπασμένο θα το χρησιμοποιούσα για να κάνω χρήση του Ghost για γρήγορη επαναφορά και γενικότερα trouble shooting. Για μένα το μόνο κριτήριο που υπάρχει είναι να περνάμε γενικότερα καλά και αν ποτέ κάποιος βγάλει τελικά χρήματα από αυτό που λέγετε μουσική και είναι αρκετά ώστε να επιβιώσει αλλά και να την συντηρήσει σε οποιαδήποτε μορφή hardware/software τότε καλός να το κάνει μέχρι τότε. Welcome to the Warez world. Greetings to the Radium Group. Χαιρετίσματα και στον Σιδερή. :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dgrdigi

 

Πάντως μεγάλε δεν συμφωνώ με την τακτική σου, και μην νομίζεις ότι είναι εξυπνάδα αυτό!

 

Για μένα βέβαια το χειρότερο πρόβλημα είναι ότι μερικοί αγοράζουν CD με ανάλογο χρηματικό τίμημα απο αγγελίες στην Χρυσή Ευκαιρία και απο μερικούς πονηρούς πωλητές σε μαγαζιά για computers, φυσικά δεν καταλαβαίνουν ότι οι hackers που σπάνε τα προγράμματα δεν πουλάνε τα σπασμένα προγράμματα αλλά σου λένε ότι μπορείς να το δοκιμάσεις και μετά καλύτερα είναι να το αγοράσεις εάν το χρησιμοποιείς για να υποστηρίξεις την εταιρεία.

 

Ο πιτσιρικάς που δουλεύει με σπασμένο λογισμικό είναι φυσικό να μην μπορεί να αγοράσει ακόμα και hardware πόσο μάλλον πρόγραμμα.

 

¨Ενα στούντιο όμως είναι υποχρεωμένο να αγοράσει το λογισμικό που χρησιμοποιεί αφού βγάζει κάποια εκατομμύρια το μήνα ( δεν ντρέπονται κάθε φορά που έχουν μέσα πελάτες).

 

Όταν πουλάς παράνομο λογισμικό καλό είναι να ξέρεις και τις επιπτώσεις που έχει (φυλακή, πρόστιμο, φακέλωμα απο την BSA)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πληροφοριακά, όσοι είμαστε φοιτητές δικαιούμαστε ειδικές τιμές σε πολλά software. Ενδεικτικά : 50% έκπτωση σε όλα τα Native Instruments - www.groovefactory.gr -, 40% στα VirSyn (Cube, Tera) - επίσης στο ίδιο site -, περίπου 50% στο Nuendo και λιγότερο στο Wavelab. Επίσης, στο Samplitude και στο Sonar, αλλά δεν ξέρω πόσο.

Ενώ, πάντως, το Groove Factory κάνει κανονικά τις φοιτητικές τιμές και τις διαφημίζει και στο site του, ο Νάκας τις αγνοεί κανονικότατα!!! Μήπως είναι ώρα για ένα mail στη Steinberg??? Έχουν ήδη προηγηθεί στις TC Electronic, RME και Evolution από εμένα προσωπικά για τις παρατυπίες του Νάκα - κι απ'όσο ξέρω κι από πολλούς άλλους...

Για φοιτητική έκπτωση στα προιόντα της Steinberg, www.musicstorekoeln.de.

Σύμφωνα με το Groove Factory, οι τιμές αυτές ισχύουν και για καθηγητές ωδείων, μουσικών σχολείων, σπουδαστές ΙΕΚ, ίσως και σπουδαστές ωδείων.

Τέλος, υπάρχει και ειδική έκδοση του MS Office για φοιτητές και καθηγητές, που περιλαμβάνει τα : Word, Excel, PowerPoint και Outlook και κοστίζει 150 ευρώ, από 450! (Βέβαια, ο Bill έχει βγάλει ήδη πάρα πολλά... Πάρα πάρα πολλά!...)

 

Υ.Γ. : Πριν από καιρό είχα βρει αγγελία από ένα πειρατή στο Noiz. Yameth, μήπως είναι καλό για το forum να κατεβαίνουν άμεσα αυτές;

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mixer με full automation

 

¶σχετο με την όλη κουβέντα, αλλά το full automation πως προέκυψε; Το Novation δεν έχει motorized faders.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου