Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για ενισχυτές, πεταλάκια κλπ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

animae (ex forensick???? για εξηγησε το λιγο αυτο!!!!), δεν εχω να σου προτεινω τιποτα παραπανω απο οτι εχουμε πει χιλιαδες φορες στο φορουμ, και που αν εισαι ex forensick ειμαι σιγουρος οτι ξερεις πολυ καλα: ενα καλο λαμπατο σε ανεκτα βατ με ωραιο καθαρο ηχο και πεταλια. Οι προτασεις και συζητησεις για το τι dist. να παρεις ειναι παμπολλες, ενα ψαξιματακι θα σε πεισει.

 

Ή απεκτησε εναν ωραιο ενισχυτη που να εχει δικο του ωραιο gain, και που εννοειται οτι δεν χρειαζεται να πας σε 1300 και βαλε για να το βρεις. Η δικια μου γνωμη ειναι να μεινεις ΜΑΚΡΙΑ από Line 6 και Τech 21.

 

Τωρα για το πως θα ηχογραφεις, για μερικες αναγκες τα Amplitube και σια ειναι πολυ καλα, και αν θες να σου προτεινουμε λυσεις για ηχογραφηση σε εντασεις ψιθυρου, εδω ειμαστε.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν δεν θελεις εξοπλισμό να παιζεις και live μεινε στο pod.δεν υπάρχει καλύτερη λυση για το σπίτι.ασε που χρησιμοποιείται κατα κόρον σε επαγγελματικά στουντιο και σε μεγάλες παραγωγές με εξαιρετικά αποτελέσματα οπως ήδη έχουμε πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν θελεις εξοπλισμό να παιζεις και live μεινε στο pod.δεν υπάρχει καλύτερη λυση για το σπίτι.ασε που χρησιμοποιείται κατα κόρον σε επαγγελματικά στουντιο και σε μεγάλες παραγωγές με εξαιρετικά αποτελέσματα οπως ήδη έχουμε πει.

... όπως έχουμε ήδη πει οτι παρα πολλοι δεν θελουν να το δουν ουτε ζωγραφιστό, θες να πεις.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ακουτε όμως.στις 10 συνεντευξεις σε περιοδικα παραπανω απ τους μισους δηλωνουν οτι στο στουντιο (ειτε στο home είτε στο επαγγελματικο) έπαιξαν με αυτό.το παιδί θέλει να ηχογραφεί σπιτι,χωρίς θορυβο,χωρίς μεγάλες εντασεις κτλ. Νομίζω είναι η καλύτερη (και οικονομικότερη) λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή απεκτησε εναν ωραιο ενισχυτη που να εχει δικο του ωραιο gain, και που εννοειται οτι δεν χρειαζεται να πας σε 1300 και βαλε για να το βρεις. Η δικια μου γνωμη ειναι να μεινεις ΜΑΚΡΙΑ από Line 6 και Τech 21.

 

Παιδιά ακούσατε τα samples του παιδιού? Θέλει πολλή όγκο και  nu-metal-core-drop-κλπ παραρμορφωση ο άνθρωπος! Πως θα το πετύχει αυτό με τον μικρό λαμπάτο (που πιθανότατα θα έχει ένα 10'')? Επίσης αγαπητέ bloody μην συγκρίνεις το psa με το pod γιατί απλά δεν έχουν καμμία σχέση! Το psa είναι μια πολύ ποιοτική προενίσχυση χωρίς εφέ κλπ, ενώ το POD έχει και εφέ (από τα οποία μερικά είναι πολύ καλά! - αλλά όχι και οι παραμορφώσεις του...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα δεν του ειπα να παρει ενισχυτη με 10ρι... αφου το αρχικο μπατζετ ειναι χιλιαρικο υπαρχουν πολλες και πολυ καλες επιλογες. Δεν ειναι αναγκη να παρει εναν Triple Rec για να παιξει βαρια κι ασηκωτα.

 

Ουτως η αλλως, ο animae γραφει οτι εχει ηδη εντρυφησει σε Guitar Rig, Line 6 κλπ και οτι θελει να δει την αλλη οψη του νομισματος, οποτε το να του τα ξαναπροτεινουμε νομιζω οτι ειναι καπως αστοχο...  :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα, έχει πειραματιστεί κανένας με το εξής setup:

 

λαμπάτος ενισχυτής -> palmer -> tech21 power engine

 

Μου ακούγεται πολύ καλή ιδέα για λαμπάτο ήχο σε χαμηλές εντάσεις.

Το έχει δοκιμάσει κανείς? Πώς σας ακούγεται ως ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή βγάζεις την έξοδο του palmer στην κάρτα ήχου και ακούς τον ενισχυτή σου από studio monitors; Σε ικανοποιούν τα αποτελέσματα? (Το ξέρω οτι ξαωαρωτάω το ίδιο πράγμα, απλά ήθελα να γίνω λίγο πιο συγκεκριμένος).

Όπως κατάλαβες δεν με ενδιαφέρει μόνο η ηχογράφηση, αλλά και να ακούω τον ενισχυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου