Προς το περιεχόμενο

maple ή rosewood


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γκοθίκι καλή φάση οι thrower.Κανα κεφτέ-τζατζίκι τζαζιάρικο τρώνε να τους ταίσω?

 

Spy τώρα που ανοίγει ο καιρός με πιάνει λίγο κ μετά μ'αφήνει.Αλλά ο καιρός φταίει μόνο σε διαβεβαιώνω.

Σήμερα δεν μου δώσανε κ το χαπάκι μου και ρίχνω χιπχοπιές acapella.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αφήστε τον άνθρωπο, είναι προφανές πως έχει κολλήσει whitenoise-ητηδα. ;D

ίωση είναι φιλαράκι μην ανησυχείς ;D

περνάει εύκολα με θεραπεία ‘partcaster’ 2 φορές την ημέρα μετά το φαγητό

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα όλα τα νέα μέλη τα ίδια posts ανεβάζουμε...http://www.noiz.gr/index.php?topic=154653.0 :P!

Πάντως θα σου έλεγα-χωρις να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου-ότι τα maple ειναι καλή φάση!είχα αμφιβολίες αρχικά,ρίσκαρα όμως και δεν βγήκα καθόλου απογοητευμένος όπως βλέπεις http://www.noiz.gr/index.php?topic=156843.40!οσο για το αισθητικό του θέματος εμένα μου φαίνονται πιο ξεκούραστα στο μάτι απο το rosewood!!!ποιο συγκεκριμένα τι σκέφτεσαι να πάρεις??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απάντησή μου στο ερώτημα βρίσκεται εδώ:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=154653.msg184829#msg184829

 

Άσχετα με το αν παίζει ρόλο ή όχι το ξύλο της ταστιέρας (κάτι που όπως ειπώθηκε είναι ΑΙΩΝΙΟ θέμα αντιπαράθεσης σε όλα τα κιθαριστικά fora του ΠΛΑΝΗΤΗ), θα σου έλεγα να λάβεις υπόψιν σου και την εξής παράμετρο:

 

Στα maple μπράτσα, το να αλλάξεις τάστα, κοστίζει συνήθως περισσότερο από ότι στα rosewood.

Και δεδομένου ότι μοιραία κάποια στιγμή θα χρειαστείς αλλαγή τάστων, αυτό είναι επίσης σημαντικό να το γνωρίζεις από την αρχή ;)

 

Επίσης πρέπει να λάβεις υπόψιν σου ότι:

τα 2 είδη ξύλου έχουν μεγάλη διαφορά στην υφή, δεδομένου ότι τα maple έχουν πάνω λούστρο ενώ τα rosewood όχι. Αυτό είναι βέβαια καθαρά θέμα γούστου του παίκτη...;)

 

Προσωπικά στις rosewood ταστιέρες νιώθω πιο οικεία...;)

 

Κατά τα άλλα...

1947_eating_popcorn_and_drinking_beer.gif

 

ΥΓ:

@trigga: θα συμφωνήσω κι εγώ με τον Σπύρο... Σε έπιασε η άνοιξη μάλλον  ;D

 

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

elavd όλοι έχουμε τις μέρες μας.Ειδικά αμα μαζεύονται πολλές σπασμένες χορδές εγώ θολώνω λίγο.Έτσι βρηκα ευκαιρία και σας πέταξα ταινιάκι μικρού μήκους να γουστάρετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεψου πρωτα ποιοι μαγνητες σου αρεσουν περισσοτερο, πιο shape μανικιου σου αρεσει περισσοτερο μεταξυ της cp50's h της cp60's και καπου στην τριτη, τεταρτη σκεψη σου σκεψου και την αισθηση του rosewood vs maple η την πιθανη ηχητικη διαφορα τους.....

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Trigga, δεν ήθελα να το κάνω αυτό, αλλά αναγκάζομαι να ανασύρω παλαιό σου ποστ:

 

2)Ένα άσχετο που έχω ακούσει είναι οτι παίζει ρόλο ο τρόπος κατασκευής αυτου του τύπου κιθάρας και είναι αυτό στο οποίο διαφέρει η gibson απο τις άλλες.Δηλ. οτι κατασκευάζει τις κιθάρες με ενιαίο ξύλο χωρίς να ενώνει κομμάτια όπως στην stratocaster.Δεν ξέρω τι γίνεται και πώς καταλαβαίνεις αν ισχύει αυτό στην κατασκευή.Και τι κερδίζει η κιθάρα με αυτό τον τρόπο κατασκευής?(sustain ή κατι άλλο?)

 

3)Κάποιο site να διαβάσω για τι διαφορά των ξύλων ή αν δεν σας είναι δύσκολο το συζητάμε και εδώ(rosewood,mahogany κτλ.).Τι διαφορά έχει αν το μπράτσο την κιθάρας είναι απο διαφορετικό ξύλο?Ποιές είναι οι διαφορές στο πάχος και πλάτος των μπράτσων και τι σχέση έχει αυτό με το παίξιμο?

 

4)Τέλος ο μόνος τρόπος να καταλάβεις τι σου ταιριάζει είναι η δοκιμή μιας κιθάρας?Όταν λέμε οτι αυτή η κιθάρα είναι παιχτικά πολύ καλή τι εννοούμε?Μήπως έχει σχέση και με το σετάρισμα της κάθε κιθάρας αυτό?Αν έχει χαμηλό action ας πούμε κάποιος μπορεί να θεωρεί ότι είναι καλή μια "μάπα" κιθάρα.Μήπως αυτό το θέμα έχει σχέση με το αντικείμενο της παραπάνω ερώτησης?

 

....

 

ΑΑΑ να συμπληρώσω και μια τελευταία απορία.Το σετάρισμα σε σκάφος φαντάζομαι διαφέρει αρκετά σε σχέση με τα στρατοκαστεροειδή ε?Στην περίπτωση αυτή χρειάζεται μάστορα μια τέτοια κιθάρα?

 

Πολύ καλά έκανες και τα ρώτησες όλα αυτά μαζεμένα, αν και όλα έχουν απαντηθεί παλιότερα (την τελευταία σου απορία την είχα κι εγώ πέρυσι και την έλυσα με search). Αν θυμάμαι καλά, έλαβες διαφωτιστικές και καθόλου ψαρωτικές απαντήσεις και μάλιστα και από επαγγελματίες του χώρου. Τώρα που έγινες πιο Biréli και από το Lagrène, μη στέλνεις τους νέους μαγειρεία και καπάκι σκοπιά με την πρώτη απορία... :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ψάρακας που λές έλαβε την βοήθεια του με αστείο τρόπο.Αν κοιτάξεις τα πόστς θα το διαβάσεις.Και απο κει και πέρα έριξα και το κουπλέ μου.

 

Του το είπα κ φιλικά οτι δεν μιλαω για το πρόσωπο του.

 

Μου τη λές για οτι νανε λόγο μάστομπεκάτσα βαμένη μαύρη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου