Προς το περιεχόμενο

Gibson Burstbuckers


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τόλη μπορείς να δώσεις μερικές οδηγίες σε μας τους ...νέους Gibson-άκηδες ( ;D ;D ;D) σχετικά με το πώς ρυθμίζουμε τα pole screws;

 

Έχω διαβάσει τη γενική οδηγία που λέει ότι "πρέπει να τα ρυθμίσεις έτσι ώστε να ακολουθούν το radius της ταστιέρας" αλλά δε κατάλαβα τι πρέπει να κάνω πρακτικά... :-\

 

Επίσης, ισχύει αυτό που έχω ακούσει, ότι δηλαδή δεν πρέπει να πολυ-παίζεις με αυτά τα βιδάκια γιατί από το βίδωνε-ξεβίδωνε μπορεί να καταστρέψεις τον μαγνήτη; Μήπως πρόκειται για ...

 

Για τα polepieces του μαγνητη οπως και για τις περισσοτερες αλλες ρυθμισεις της ηλεκτρικης κιθαρας ισχυει το οτι δεν υπαρχει σωστη ρυθμιση...και κατα συνεπεια πασα συνταγη του τυπου βαλε τις polepieces σου στα 2,2mm ειναι λιγο παραπλανητικη. Ο απλουστερος τροπος για να τα ρυθμισεις ειναι να εμπιστευτεις το αυτι σου και να τα ρυθμισεις ετσι ωστε παιζοντας μια συγχορδια ολες οι χορδες να ακουγονται εξισου καλα και να ειναι διακριτες μεσα στη συγχορδια χωρις καποια να "βγαινει" περισσοτερο προς τα εξω.

 

Παντως στις δικες μου κιθαρες με διπλους αντ'αυτου προτιμω να κανω ενα fine tuning στο eq του ηχου μου ρυθμιζοντας τοσο τη γωνια αυτου καθ'εαυτου του μαγνητη (συνηθως βαζω τον bridge μαγνητη με την μπασα μερια πιο ψηλα και την πριμα μερια πιο χαμηλα) ενω στον neck κανω ακριβως (που ειναι καπως πιο muddy λογω θεσης) το αντιθετο.....Το ιδιο ισχυει και για τα polepieces.....σε μαγνητες που με ενοχλουν τα τυχον "τσιμπημενα" πριμα(η μπασα) φροντιζω να κατεβαζω αναλογα τα polepieces και τουμπαλιν....

 

 

Το τελευταιο ειναι παπατζιλικι......

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ο απλουστερος τροπος για να τα ρυθμισεις ειναι να εμπιστευτεις το αυτι σου και να τα ρυθμισεις ετσι ωστε παιζοντας μια συγχορδια ολες οι χορδες να ακουγονται εξισου καλα και να ειναι διακριτες μεσα στη συγχορδια χωρις καποια να "βγαινει" περισσοτερο προς τα εξω.(.)..σε μαγνητες που με ενοχλουν τα τυχον "τσιμπημενα" πριμα(η μπασα) φροντιζω να κατεβαζω αναλογα τα polepieces και τουμπαλιν....

 

Aυτό ακριβώς ...!!

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε chord δεν κατάλαβα που καταλήξατε γι' αυτό ρωτάω.Κάποιοι λένε οτι βλέπουν διαφορά με τα βιδάκια κάποιοι λένε οτι είναι λεπτομέρια.Να χαλάσω το μαγνήτη σε πειράματα και σε διαφορές που δεν πιάνονται και όλοι νομίζουν οτι κάτι κάναν δεν ξέρω αν έχω όρεξη να το κάνω.

 

Και ρωτάω απλά αν θα έκανα κάποια επέμβαση θα ήταν στα βιδάκια αυτά ή στο ύψος?Παρατηρώ πολλά μπάσα σε σημείο να αρπάζει ενω στα ψηλά δεν γίνεται κάτι τέτοιο.Είναι φυσιολογικό τα μπάσα να είναι περισσότερα σε μια κιθάρα?Αν το σκεφτεις οτι το αυτί στο μπάσα δυσκολεύεται μήπως πρέπει να υπάρχουν σε μεγαλύτερη ένταση?

 

Αυτές είναι οι απορίες μου που σχετίζονται κάπως και με το θέμα που συζητάτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλες οι ερωτησεις σου σ αυτο το πραγματι βαθεια κοινωνικο θεμα!

1)ξεκινα απο το υψος,κι οταν μαθεις αυτον τον ηχο δες και τα βιδακια

2)τα μπασα απο κιθαρα σε κιθαρα διαφερουν .0  πανω μαγνητης σε συνδιασμο με τα κολλητα μαονια συνηθως δινει μπασα οπως ειπα" βαπορισια" Αυτες δε οι συχνοτητες μια χαρα ακουγονται απο το αυτι μας .Οποτε προσπαθησε με τις ρυθμισουλες αυτες να ισοροπησεις την κατασταση .Αλλοστε παιζουν ρολο κι αλλα πραγματα (ενισχυτης,ενταση κλπ)

Κι εγω σπιτι μου μια χαρα ακουω την L.P μου, σε ενταση κανονικη ομως κοντευω να την καταργησω στους χωρους που παιζουμε γιατι με το που αλλαζω απο μονους(στρατ-τελε) πρεπει αστραπιαια να αλλαξω ολες τις ρυθμισεις αλλιως..... :-\ :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε chord δεν κατάλαβα που καταλήξατε γι' αυτό ρωτάω.Κάποιοι λένε οτι βλέπουν διαφορά με τα βιδάκια κάποιοι λένε οτι είναι λεπτομέρια.Να χαλάσω το μαγνήτη σε πειράματα και σε διαφορές που δεν πιάνονται και όλοι νομίζουν οτι κάτι κάναν δεν ξέρω αν έχω όρεξη να το κάνω.

 

Και ρωτάω απλά αν θα έκανα κάποια επέμβαση θα ήταν στα βιδάκια αυτά ή στο ύψος?.

 

 

..........................Προσωπικη μου αποψη........οι διαφορες στον ηχο που προκυπτουν απο επεμβασεις στο υψος των polepieces η των μαγνητων ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ......εκτος και αν αρχισει παλι το παραμυθι του σε συνθηκες studio recording μπορω να σου κανω τη γατα μου να ακουγεται σα καλοκουρδισμενο ομποε........... ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

 

Και επιτελους ρε παιδια.....καταλαβαινω οτι για καποιον που πρωτη φορα ασχολειται με μια κιθαρα καποια πραγματα μπορει να φαινονται λιγο πολυπλοκα αλλα ελεος......η κιθαρα δεν ειναι αξονικος τομογραφος.....δεν θα χαλασεις τον μαγνητη αν γυρισεις μια στροφη ενα βιδακι..........βιδες ειναι, ολοιδιες με τοσες αλλες βιδες που βιδωνεις-ξεβιδωνεις στην καθημερινη σου ζωη..... ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κι εγω σπιτι μου μια χαρα ακουω την L.P μου, σε ενταση κανονικη ομως κοντευω να την καταργησω στους χωρους που παιζουμε γιατι με το που αλλαζω απο μονους(στρατ-τελε) πρεπει αστραπιαια να αλλαξω ολες τις ρυθμισεις αλλιως..... :-\ :o

 

Αυτό παίζει και σε μένα δυστυχώς, δηλαδή οι διαφορετικές ρυθμίσεις..

και τουλάχιστον όσον αφορά τον δικό μου ενισχυτή και τις δικές μου κιθάρες, η LP (Alnico V BurstBucker Pro pickups) βρωμίζει αρκετά πιο γρήγορα απο πχ την tele.

 

πάντως (άσχετο και ολίγον γενικό), έχω παρατηρήσει ότι πολλοί, όταν περάσουν από μονούς σε διπλούς,  ανεβάζουν τέρμα τα τρέμπλα (ή και το tone ακόμα!) για να "πλησιάσει" ο ήχος των διπλών αυτόν των μονών ή για να "αδειάσει" τελοσπάντων λιγο ο ήχος (ή κάτι τέτοιο που δεν μου'ρχεται να το περιγράψω πιο κατάλληλα). μια άποψη: ξεχάστε τα άλλα. ρυθμίζουμε την κάθε κιθάρα βάσει του τι είναι. θα εκπλαγείτε αν την αφήσετε να βγάλει αυτό που έχει στον χαρακτήρα της, αντί να προσπαθείτε να την κάνετε να ακούγεται σαν κάτι αλλο.

Προφανώς δεν εννοώ να μην πειραματιστεί κανείς, ίσα ίσα αξίζει να δοκιμάσει κάποιος τι δυνατότητες έχει η κιθάρα του. Απλά λέω το παραπάνω επειδή βλέπω πολλές απογοητευμένες φάτσες επειδή δεν ακούγεται η κιθάρα τους με διπλούς μαγνήτες, όπως η κιθάρα τους με μονούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fenderiarhs βίδες είναι αλλα παραπάνω ειπώθηκε οτι το βίδωνε ξεβίδωνε, λόγω ασχετοσύνης να το πώ καλύτερα, έχει τις επιπτώσεις του.Άλλο να βιδώσω πορτατίφ 5 ευρώ κι άλλο να "σκίζω" μαγνήτες των 100 ευρώ επειδή νομίζω οτι θα κάνω κάτι.Εκεί θέλω να καταλήξω.Με μικρές διαφορές νομίζω είναι λίγο ασκοπο να ταλανίζουμε το κεφάλι μας και τα μηχανήματα μας.

 

Θα δοκιμάσω το ύψος να δώ τι γίνεται και μετά βλέπω για τα βιδάκια αλλά το φοβάμαι γιατι δεν ξέρω τι γίνεται απο κάτω και τι παίζει.Με τον θεωρητικό οδηγο του πόστ ψιλοχέζομαι.Βλέπετε λεφτά δεν εχω για πέταμα ούτε για πειράματα.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κιθαρα δεν ειναι αξονικος τομογραφος.....δεν θα χαλασεις τον μαγνητη αν γυρισεις μια στροφη ενα βιδακι..........βιδες ειναι, ολοιδιες με τοσες αλλες βιδες που βιδωνεις-ξεβιδωνεις στην καθημερινη σου ζωη..... ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)

 

Καλά με αυτή τη λογική και το truss rod, βίδα είναι, που άμα τη γυρίσεις πολύ πειραματιζόμενος μπορείς πανεύκολα να αλλάξεις τον ...αδόξαστο στο μπράτσο. 8)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fenderiarhs βίδες είναι αλλα παραπάνω ειπώθηκε οτι το βίδωνε ξεβίδωνε, λόγω ασχετοσύνης να το πώ καλύτερα, έχει τις επιπτώσεις του.Άλλο να βιδώσω πορτατίφ 5 ευρώ κι άλλο να "σκίζω" μαγνήτες των 100 ευρώ επειδή νομίζω οτι θα κάνω κάτι.Εκεί θέλω να καταλήξω.Με μικρές διαφορές νομίζω είναι λίγο ασκοπο να ταλανίζουμε το κεφάλι μας και τα μηχανήματα μας.

 

Θα δοκιμάσω το ύψος να δώ τι γίνεται και μετά βλέπω για τα βιδάκια αλλά το φοβάμαι γιατι δεν ξέρω τι γίνεται απο κάτω και τι παίζει.Με τον θεωρητικό οδηγο του πόστ ψιλοχέζομαι.Βλέπετε λεφτά δεν εχω για πέταμα ούτε για πειράματα.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

 

Μην αγχωνεσαι ολοι, αντε οι περισσοτεροι με στερησεις και φεσι εχουμε παρει οτι εχουμε και κανενας δεν νομιζω οτι δινει λεφτα για πεταμα.Αυτος ο πειραματισμος ειναι ακινδυνος για τους μαγνητες και ...το πορτοφολι σου(αρκει να μην υπερβαλεις...).Μην χανεις το ηθικο σου! :)

Ριξε και καμια ματια στο γιβσον τελεια κομ ισως γραφει κατι γι αυτο το κοινωνικο οπως προανεφερα αλλα και φλεγων λεγω ζητημα!!!  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου