Προς το περιεχόμενο

boost ή overdrive?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έλεος βρε παιδί μου. Νομίζω ότι ήταν ξεκάθαρο αυτό που είπα στον φίλο. Δηλαδή, δεν βλέπεις ότι γράφω παρακάτω για boOster? Αν τώρα το παιδί έχει ένα distortion γιατί να μην το δοκιμάσει με τον τρόπο που του είπα, ώστε να καταλάβει τη διαφορά??? Είπα εγώ ότι distortion=clean booster?

 

οχι αγαπητε! δεν ειπα τιποτα για σενα!

 

Απλα τονισα και υπενθυμισα τον "κανονα", στηριζομενος στην αναφορα σου.

 

Εσυ πολυ καλα εκανες και ειπες τη γνωμη σου!

 

:)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους που μπήκατε στη διαδικασία να μου απαντήσετε.

Τελικά όμως, δεν έχω καταλάβει τι θα μου ήταν εμένα πιο χρήσιμο. Ίσως δεν εξήγησα καλά αυτό που χρειάζομαι. Σε ό,τι αφορά το sustain, με ενδιαφέρει μονάχα η διάρκεια της νότας. Τίποτα άλλο. Δεν θέλω να αλλάζει τον ήχο μου, απλά η εκάστοτε νότα να έχει διάρκεια.

Σε ό,τι αφορά το boost, δεν θέλω clean boost, το οποίο απλά να δυναμώνει χωρίς να παραμορφώνει και να δίνει και λίγο όγκο. Αυτά...

Jizzzzzzzzzzzzzzzz da pit!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ό,τι αφορά το boost, δεν θέλω clean boost, το οποίο απλά να δυναμώνει χωρίς να παραμορφώνει και να δίνει και λίγο όγκο. Αυτά...

 

Μισό γιατί με μπέρδεψες. Δεν θέλεις clean boost, το οποίο να δυναμώνει χωρίς να παραμορφώνει και να δίνει λίγο όγκο ή θέλεις να δυναμώνει χωρίς να παραμορφώνει και να δίνει και λίγο όγκο? Γιατί το δυναμώνει χωρίς να παραμορφώνει γίνεται σχεδόνο μόνο με clean booster....

 

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεος βρε παιδί μου. Νομίζω ότι ήταν ξεκάθαρο αυτό που είπα στον φίλο. Δηλαδή, δεν βλέπεις ότι γράφω παρακάτω για boOster? Αν τώρα το παιδί έχει ένα distortion γιατί να μην το δοκιμάσει με τον τρόπο που του είπα, ώστε να καταλάβει τη διαφορά??? Είπα εγώ ότι distortion=clean booster?

 

οχι αγαπητε! δεν ειπα τιποτα για σενα!

 

Απλα τονισα και υπενθυμισα τον "κανονα", στηριζομενος στην αναφορα σου.

 

Εσυ πολυ καλα εκανες και ειπες τη γνωμη σου!

 

:)

 

Ok. Κανένα πρόβλημα, απλά θεώρησα ότι πίστεψες ότι εγώ τα συγχέω και άρα μπερδεύω και το παλικάρι.

:)

 

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ό,τι αφορά το boost, δεν θέλω clean boost, το οποίο απλά να δυναμώνει χωρίς να παραμορφώνει και να δίνει και λίγο όγκο.

 

Ενα κλασσικο booster απο μονο του δεν παραμορφωνει. (τα original spec Rangemasters κλιπαρουν και λιγο)

Ο ενισχυτης θα παραμορφωσει γιατι θα παρει πολυ σημα στην εισοδο.

 

Το AMZ που ειπα (βλ. Fulltone Fatboost) εχει την ιδιοτητα να "βρωμιζει" ελαφρα. Κι απο ογκο....  παρε να'χεις...   ;D

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονας απαραβατος:

πεταλια overdrive ΔΕΝ μπορουν να δωσουν clean boost.  R.G. Keen 

 

Mα αυτό είναι τόσο στοιχειωδώς αυτονόητο... χρειαζόμασταν κάποιο famous quote για να το αντιληφθούμε; Γενικά το θέμα με τα αχρωμάτιστα - χρωματιστά boosts,με τα od και με το sustain το έχουμε αναλύσει τόσες πολλές φορές εδώ που ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί αποτελεί τέτοια σπαζοκεφαλιά - είναι γελοιωδώς απλό.

 

Καλο full band booster (και οχι μονο treble boost) ειναι το AMZ Boost του οποιου το σχεδιο "εκλεψε" ο Fuller (Fulltone) κι εκανε το Fat Boost.

(Ok, και το AMZ βασιζεται σε καποιο σχεδιο απο data sheet των FETs που χρησιμοποιει)

 

Όχι να χαρείς, μην φέρνεις τις κατινιές - κουτσομπολιά - ραδιοαρβύλες των αμερικάνικων φόρα εδώ... αμάν έκανα για να γλυτώσω από δαύτες...

 

 

Όσον αφορά στο compression - sustaining, και πάλι ειλικρινά δεν καταλαβαίνω αν εξακολουθεί να έχει κάποιος απορίες μετά από ένα ψάξιμο στο φόρουμ. Επειδή δεν βλέπω να γίνεται κάτι τέτοιο, ας προτείνω κάτι για αρχή: http://www.noiz.gr/index.php?topic=5102.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=151010.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=8978.0

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεώρησα ότι πίστεψες ότι εγώ τα συγχέω και άρα μπερδεύω και το παλικάρι

 

Απλα παρενεβην για να αποτρεψω πιθανη συγχιση. Δεν νομιζω οτι εχω κανενα δικαιωμα να σε "επιπληξω"...  ;D

Η γνωμη/εμπειρια του καθενος ειναι σεβαστη.

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα αυτό είναι τόσο στοιχειωδώς αυτονόητο... χρειαζόμασταν κάποιο famous quote για να το αντιληφθούμε; Γενικά το θέμα με τα boosts και με τα od έχει συζητηθεί τόσες πολλές φορές εδώ που ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί αποτελεί τέτοια σπαζοκεφαλιά - είναι γελοιωδώς απλό.

 

καλα ρε bloody, μη βαρας...  ;D

 

Το στοιχειωδως αυτονοητο για σενα ή για μενα, μπορει για καποιον αλλο να ειναι οντως "σπαζοκεφαλια"...

 

και επικαλεστηκα το ονομα του RG για να δωσω βαρος και να αποφυγω πιθανες "κατηγοριες" του στυλ: τι μας λες ρε φιλε κλπ κλπ....

 

Όχι να χαρείς, μην φέρνεις τις κατινιές - κουτσομπολιά - ραδιοαρβύλες των αμερικάνικων φόρα εδώ...

 

δεν ειναι ραδιο αρβυλα... Δες τα σχεδια και θα καταλαβεις.

ΟΚ, δεν ειναι ακριβες knockoff το FatBoost. Εχει προσθεσει μερικα controls.

Και δεν ειναι κατινια, ουτε Fulltone bashing post... Ειναι η αληθεια.

Σπανιο φαινομενο η παρθενογενεση στα guitar effects, και ο Mr Mike δεν αποτελει εξαιρεση.  ;)

 

αμάν έκανα για να γλυτώσω από δαύτες...

 

Εσυ. Υπαρχει ομως και κοσμος που κατα πασα πιθανοτητα δεν γνωριζει.

Θα μου πεις τι τους νοιαζει?...  ελα ντε!....  ;D

 

peace!  :)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω να προσθεσω οτι ανεφερα το FatBoost του Fulltone γιατι το AMZ ειναι DIY πεταλι και το μονο που του "μοιαζει" απο τα εμπορικα διαθεσιμα ειναι αυτο.

 

και η λεξη "εκλεψε" ηταν εντος εισαγωγικων.  :)

 

 

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ό,τι αφορά το boost, δεν θέλω clean boost, το οποίο απλά να δυναμώνει χωρίς να παραμορφώνει και να δίνει και λίγο όγκο. Αυτά...

 

Μισό γιατί με μπέρδεψες. Δεν θέλεις clean boost, το οποίο να δυναμώνει χωρίς να παραμορφώνει και να δίνει λίγο όγκο ή θέλεις να δυναμώνει χωρίς να παραμορφώνει και να δίνει και λίγο όγκο? Γιατί το δυναμώνει χωρίς να παραμορφώνει γίνεται σχεδόνο μόνο με clean booster....

 

 

Σωστά μπερδεύτηκες!!!!

Εννοούσα ΘΕΛΩ clean boost!

Ρε παιδιά ο καθένας έχει την άποψή του και δεν έχει ξεχωρίσει κάτι στο κεφάλι μου!

Να ξεκαθαρίσω λίγο ακόμα.

Σε ό,τι αφορά το sustain, απλά θέλω κάτι που να μου δίνει μεγάλη διάρκεια στην εκάστοτε νότα. Όχι να μου συμπιέζει τον ήχο. Humbuckers έχει η κιθάρα μου και δεν θα χρησιμοποιούσα κομπρέσορα στα γκάζια αλλά ούτε και στα καθαρά. "Ατελείωτο" sustain είναι αυτό που θέλω! Τώρα αν υπάρχει κομπρέσορας που να μου δίνει αυτό το sustain και να τον χρησιμοποιώ μόνο γι'αυτόν τον λόγο, τότε αλλάζει το θέμα!

Τώρα σε σχέση με το boost, ανέλυσα πριν το τι θέλω. Απλά παραπάνω ένταση, χωρίς παραμόρφωση του ήχου.

 

Υ.Γ. Ευχαριστώ για τα φώτα σας

Jizzzzzzzzzzzzzzzz da pit!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου