Προς το περιεχόμενο

Ken Smith - BSR 5 MW fotos (clips are coming)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2.για ηχογραφηση με μικροφωνο η χωρις (παλι στο σπιτι)

 

αυτο το ΕΓΚΛΗΜΑ γιατι να το κανεις ΕΙΔΙΚΑ με αυτο το μπασο..που ειναι κινητος....ισοσταθμιστης?? :)

 

γραψε CONNECT αρχηγε μου για να εχεις ΗΧΑΡΑ,στην ηχογραφηση μπασου οι ενσιχυτες κατα την ταπεινη μου γνωμη ειναι παντελως αχρηστοι ειδικα στην εποχη μας..(αν θες σωνει και καλα θεΪκο ηχο παρε ενα avalon tube comp και γραφε connect με αυτο....αν και με τα plug in που εχουν βγει και αυτο περισσοτερο για τη μουρη θα το εχεις....)

 

Μια και θα παιζεις μονο σε μικρους χωρους το Gallien που σου προτεινει ο Flea ειναι μια χαρα (προσωπικα τους λατρευω τους Gallien οπως και τους Trace Elliot)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το Roland(μονο που το βλεπεις σε πιανουν τα γελια) ι

Μόλις το ακούσεις όμως θα σου κοπεί κι ο βήχας! Μη το υποτιμάς το καημένο, είναι ψηχάρα!

 

το Gallien Krueger MB150S-112  δεν αξηζουν,μια μερα οταν(θα το βαρεθεις) θα θελεις να τα δοσεις (σιγουρα πραγματα),δεν θα τα παρει κανενας, η  θα τα δοσεις σε ξευτιλα τιμη,δεσ το και σαν επενδηση.(O παλιος ξερει !) You play with K.Smith!!! remember!!!

 

Ok, γι αυτό πωλούνται στο ebay μεταχειρισμένα 50 κι 100 ευρώ φθηνότερα από καινούργια, αν βρεις βέβαια κανένα γιατί κανείς δεν θέλει να το δώσει. Άλλωστε να φανταστείς δεν το αγοράζει και κανείς, από το 1981 που βγήκε πρώτη φορά στην αγορά, πωλείτε ακόμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν ο αγαπιτοσ μασ φιλος  "fleamail" θελη Gallien Krueger MB150S-112 μπορει να το παρει απο το eBay http://cgi.ebay.com/Gallien-Krueger-MB150S-112-Micro-Bass-Combo-Powerful_W0QQitemZ190215750663QQihZ009QQcategoryZ64397QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

με 600,-$=380,- ευρο,(κενουριος κανει 850,-ευρο) με 0 bids (τοσο πολη ενδιαφερονται για αυτο το μνχανημα),Οσο αφορα τον βηχα(απο το Roland),μαλλον δεν ξερη πωσ ειναι επαγγελματικοσ ηχοσ μπασου.Το μηχανακη μετα απο μιση ωρα εντονου παιξιματος(μολις ζεσταθουν τα πηνια),θα χασει μονο του ανασα(το χρωμα -χρεια),και θα αρχισει να βηχει παγματικα (αυτο,οχι εγω). Απο 12" πεζει μεχρι στιγμης μονο το Aguilar οι Epifani,ησος MarkBass κτλ.Οτη πληρωνεις παιρνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα. απο αμερικα ειναι η αγγελια. εκει δε κανει 850 καινουργιος αλλα 715.

http://www.birdlandmusic.net/product.php?productid=2348&src=froogle

 

παιδια να ρωτησω κατι σε σας τους μπασιστες? η υπαρξη κορνας στον ενισχυτη ποσο απαραιτητη σας ειναι στον ηχο σας? ο ηχος του κλιπ στην πρωτη σελιδα , δε χρειαζεται κορνα για να βγει? δεν ειμαι μπασιστας. ειμαι απλως περιεργος....

Ελπιζω να μην εκτρεπω πολυ την κουβεντα . να ανοιξω νεο θεμα αν χρειαζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περισσοτερη μπασιστες σημερα προτιμουν ηχειο με κορνα (tweeter horn),δεινει διαυγεια και φρεσκαδα στο ακουσμα χορδησ,ακουγονται καλα οι ψηλεσ αρμονικεσ συχνοτητες (παντα με το μετρο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν ο αγαπιτοσ μασ φιλος  "fleamail" θελη Gallien Krueger MB150S-112 μπορει να το παρει απο το eBay http://cgi.ebay.com/Gallien-Krueger-MB150S-112-Micro-Bass-Combo-Powerful_W0QQitemZ190215750663QQihZ009QQcategoryZ64397QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

με 600,-$=380,- ευρο,(κενουριος κανει 850,-ευρο) με 0 bids (τοσο πολη ενδιαφερονται για αυτο το μνχανημα),Οσο αφορα τον βηχα(απο το Roland),μαλλον δεν ξερη πωσ ειναι επαγγελματικοσ ηχοσ μπασου.Το μηχανακη μετα απο μιση ωρα εντονου παιξιματος(μολις ζεσταθουν τα πηνια),θα χασει μονο του ανασα(το χρωμα -χρεια),και θα αρχισει να βηχει παγματικα (αυτο,οχι εγω). Απο 12" πεζει μεχρι στιγμης μονο το Aguilar οι Epifani,ησος MarkBass κτλ.Οτη πληρωνεις παιρνεις.

 

Αν πάντως ο ήχος σου έχει λίγο από την ορθογραφία σου τότε μάλλον σε κλανιά ιπποπόταμου θα φέρνει όπως λέει και ο φίλτατος kwstas.

 

Όπως βλέπεις ο ενισχυτής είναι στα $600 μεταχειρισμένος όταν κάνει $750 καινούργιος οπότε το παράδειγμα σου είναι άτοπο. Τέλος ο φίλος spimav δε νομίζω ότι ψάχνει "επαγγελματικό ήχο", άλλωστε τέτοια έννοια μάλλον υπάρχει μόνο στις μπουζουκλερί, ο καθένας μπορεί να βλέπει τον ήχο του όπως θέλει. Εγώ με τα αυτά τα δύο:

 

DSC00360Large-1.jpg

 

cxc1015mainpic.jpg

 

έχω επαγγελματικό ήχο ή είμαι για τα πανηγύρια γιατρέ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτη φενετε στη φωτογραφιες,απαυτα "παιζουν" μονο τα Mesa/Boogie ηχεια.Κεφαλη Galien-Krueger "ακουει" ,ειναι ουδετερη στο χρωμα,EQ της ειναι περασμενης δεκαετιας και βαλε (διακοπτης 4-5string δεν σωνει την κατασταση) .Ο EDEN ειναι αχρωμος στην μεση (πλαστικος - ξερος) για slap κανει μονο,και να "φορας" Bartolini,δεν αλλαζει τιποτα.Δικαιωμα σου να βλέπει τον ήχο σου όπως θέλεις,μετα απο μερίκα χρονακια θα αλαξεις γνωμη.Τηχαινει να εχω και δηπλωμα ηχοληψιας,γιαυτο τα πολλα σχολια. Οσο αφορα την ορθογραφία-μου σε σχεσει με τον ηχο-μου:

1.(ουτε γεννηθηκα και ουτε μεγαλοσα στην Ελλαδα,You now?........).

2."επαγγελματικός ήχος" = profesional sound, ετση το λενε σε ολλο τον κοσμο (για καθε μουσηκο styl),οχη μονο στα "μπουζουκλερί".Θα θελα πολυ να παιζω κατη αλλο,αλλα εχω να ταγιζω τετραμελη οικογενεια "γιατρέ?".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ηρεμηστε σας παρακαλω...απλα εκανα μια ερωτηση και κοντευετε να τσακωθειτε...τελικα προς το παρον δεν εχω παρει κατι....

 

peace ;)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια γουστα ειναι αυτα,ειδικα στον ηχο του μπασου υπαρχει η μοντερνα σχολη με τα 5-6-8χορδα και τους Bartolini & γενικα τους active μαγνητες και τους πολυσχιδεις ενισχυτες που τα "κανουν ολα" (με πολλους οπαδους κυριως φιουζιοναδες,"παικταραδες" και παικτες "μαγαζιων" στα οποια οντως αυτα τα συστηματα ειναι χρησιμα) και υπαρχει και η vintage σχολη με τις ωραιες 4χορδες Φεντεριες (αληθεια ρε παιδια τι τις κανετε τις 5 χορδες...δεν φτανουν οι.. 2 πανω?...προσωπικα σε αυτες υποχρεωνω να παιζουν ολοι οι μπασιστες μου ,με ποινη θανατου βεβαια αν κανουν slap,...ή εχουν πολλα πριμα... :) :) :) οκ πλακα κανω.... ;D)και τους "απλους" ενισχυτες (της οποιας οπαδος ειμαι εγω π.χ. που για αυτα που παιζω θελω ΕΝΑΝ ηχο και καλο....)

 

οι GK ειναι ωραιοτατοι ενισχυτες (αν και σε τραντζιστορ προτιμω τους ακριβους Trace Elliot) και βεβαια μη ξεχναμε οτι για κλασσικο ροκ μπασο ηχο λιγοι ενισχυτες παιζουν τους λαμπατους SVT

 

καμμια σχολη δεν ειναι επαγγελματικη η..ερασιτεχνικη (δηλ. Ο Flea των Peppers που παιζει ακριβως με το σετ απ του...δικου μας Fleamail δεν ειναι επαγγελματιας??? ;D)

 

take it easy λοιπον.. ;)

 

για ολα τα στυλ υπαρχουν τα αναλογα εργαλεια,σκεψου που θα στο εβαζαν  :o το Ken Smith με τις 5 χορδες οι Oasis αν πηγαινες σε audition ;D π.χ & που θα στο εβαζε το Fender Presicion ή το Rickenbacker o μαεστρος στα "Αστερια"... για να καταλαβεις τι εννοω.....

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου