Προς το περιεχόμενο

telegun Fat Foot clip!


exarhos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο solo καναλι διαφερει απο το rythm καναλι περα απο το volume γιατι εχει περισσοτερο gain ?....και τελος για whitesnake καταστασεις εχει αρκετο γκαζι(στυλ sansamp classic,gt2)..σας ρωταω exarhos-ax1ss γιατι θελω να το εχει το γκαζι του και στα ρυθμικα και στα solo..

 

Λοιπον..το solo καναλι ειναι ρυθμισμενο αρχικα (αλλα αμα θες το ρυθμιζεις και εσυ me κατι περιστρεφομενα πραματακια απο πισω-δεν ξερω πως τα λενε..λολ) ωστε να δινει περισσοτερα μεσαια και να πετυχαινει μια κατασταση οπου τα καντινια εχουν ΟΓΚΟ!!! ιδανικα για σολο κοινως.. και το επιπεδο του σολο το ρυθμιζεις εσυ με ποντενσιομετρο απο μπροστα .

 

οσο αναφορα το επιπεδο του gain τωρα σκεψου πως εγω το πηρα για iced earth--metallica style με ΤΡΕΛΟ  GAIN ..και οχι απλα φτανει αλλα περισευει κιολας.

 

παρτο με κλειστα ματια.. ;D

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως ετσι ειναι.

το drive του ειναι πιο marshall-boogie type αναλογα που το εχεις (low hi gain).

αν πατησεις το solo switch εμφανιζει μεσαια ογκο βγαζοντας τον ηχο 'πολυ μπροστα' συχνοτικα και μπορεις να πολλαπλασιασεις την ενταση τρομερα. αυτο ρυθμιζεται απο το solo level.

το αλλο εκπληκτικο ειναι ειναι ο harmonics διακοπτης.

στο κλίπ ειμαι με το το solo switch.

 

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Έτυχε να χρησιμοποιήσω αυτό το πετάλι δανεικό σε ένα jcm 900 στο studio συνεχώς αλλά live με άφησε...μπροστά σε 600 άτομα σε festival.ούτε alfa romeo να ήτανε. Επίσης πολύ ευχαριστημένος είναι ο κάτοχός του με χρήση σε έναν super reverb. Αλλά τα καλά για εμένα τελειώνουν εδώ. Direct δε μου αρέσει ο ήχος του κ δεν έχει καμιά σχέση ούτε καν με το pod xt gia παράδειγμα. Πόσο μάλλον με tech21.το βρίσκω μονίμως πιο:πιο μικρό, πιο βρώμικο πιο συμπιεσμένο. Δε με ικανοποίησε. Όπως δε με ικανοποιήσε σε solid state ενισχυτές. Αυτό το αναφέρω γιατί άλλα πεταλάκια τυχαίνει να ακούγονται καλά τόσο σε solid state όσο και σε λαμπάτους.το foot δείχνει κατά την κρίση μου προτίμηση σε λαμπάτους και μάλιστα σε μέγαλη ένταση που δεν ακούω τα μειονεκτήματά του. Αλλά γενικά υπάρχει μια τάση για το ΑΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΑΜΠΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ με προσευχές γύρω γύρω. για αυτό και στο συγκρότημα με έβαζαν να το χρησιμοποιώ με το ζόρι! Δεν το θάβω αλλά σε καμιά περίπτωση δεν θα το πλήρωνα τόσα πολλά! προτιμούσα να τα κάψω στα μπουζούκια. Και επίσης ας πει κάποιος επιτέλους ότι το να προσθέτεις even harmonics στο gain δεν είναι πια και κάτι το καινούριο. Η tech 21 το κάνει. Μέχρι κ η behringer to κάνει:πάρτε ένα virtualizer για πλάκα και βάλτε το στο effects loop με το harmonics ανοιχτό κ διαλέχτε πόσες και σε ποια συχνότητα!αλλά μετά από 3rd order θα ακούτε μόνο βρωμιά...Ο telegun ξέρει τι φτιάχνει αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είναι κατανάγκη τέλειο ή ότι κοστίζει (με κέρδος μέσα) 400 ευρώ!Πέγκυ Ζήνα σου έρχομαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαζι και γω στη πεγκυ γενικα για τιμες ακριβων πεταλιων ειναι μεγαλο θεμα

κατα τα αλλα γουστα ειναι αυτα διαφωνω/

 

το direct του κατε εμε ειναι αψογο.Με εσωσε ολο το χρονο που το επαιζα κατευθειαν σε κονσολα.

θελει ομως και ενα booster μπροστα γιατι οταν σβησει το ff μενεις ξεκρεμαστος σε καθαρα και προς θεου δεν εκθειαζουμε κανενα κατασκευαστη :)

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Λοιπόν το πετάλι το χω καμία 10 ετία. Πρέπει να μουνα ο 2ος-3ος που το πήρε. Τα πράγματα έχουν ως εξής.

ΘΕΤΙΚΑ (και είναι πολλά)

1) Τρελό-μοντέρνο- πολύ αθόρυβο-Distortion.Μετρημένα πρίμα. Vai-For the love of God ήχος.Πιο Boogie παρά Marshall.Sustain,Harmonics όλα είναι εκεί. Εχω to ADA MP1 3tube Mob και ίσως μόνο με αυτό συγκρίνεται αλλά πολύ πιο αθόρυβο.Oλα αυτά σε hi gain-Harmonics ON settings.

2)Σε gain low-Harmonics OFF (υπάρχουν και τα ενδιάμεσα αλλά βαριέμαι να τα περιγράψω) ακούγεται πιο Marshall με λίγο ψόφιο γκάζι, ιδανικό για μπροστά από ήδη βρώμικο κανάλι για Boost-ovedrive φάση.

3) Το solo κανάλι είναι καθαρό volume boost αλλά έχει 1 τριμμερ από πίσω για να κάνεις ήπιο boost στα μεσαία( από 0-2,3db)όταν το ενεργοποιείς πλην του volume boost.

4) Αλλά 1 τριμμερ από πίσω  για το Harmonics ON (από 0 έως κοντά στο sustainer με πάραπάνω θόρυβο λίγο).

5) Ήχος Μπασαρισμένος,compressed, μεσαία ωραία, πρίμα γλυκά ακομά και στο φουλ. ΠΟΛΥ μακριά από τα τσίτα πρίμα των 80ς, τύπου ADA.

6) πολλά άλλα εχτρα όπως dir out, power amp out, stereo/mono switch out.

ΑΡΝΗΤΙΚΑ

1) Με προδώσαν 2 φορές οι διακόπτες.Αλλάχτηκαν όμως τσάμπα.

2) Μυστήριο καλώδιο φορτιστή, δεν υπάρχει συμβατότητα με καμία board ή power tank.

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Το Βασικό μου πετάλι.Με όλες τις κιθάρες βγάζει ήχο.Σκέκεται μόνο του Live άνετα μπροστά από οποιδήποτε flat καθαρό κανάλι οποιουδήποτε ενισχυτή. Βuy or Die. :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου