Προς το περιεχόμενο

Εκθεση μουσικής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να σου πω μια καλή ιδέα (αν και ο yameth θα με σκοτώσει...);

Να κανονίσουμε του χρόνου μία ομαδική εκδρομή στη Φρανκφούρτη την περίοδο της έκθεσης που μας ενδιαφέρει. Καλύτερη φάση θα είναι από τις διάφορες τοπικές μπυροποσίες όσον αφορά το.. εκπαιδευτικό της περιεχόμενο. Άσε που και η μπύρα θα είναι καλύτερη...

 

Πολύ καλή ιδέα!

 

Αρκεί βέβαια να υπάρχει συμμετοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Ελλαδα ειναι μικρη αγορα

 

δεν θα γινει ποτε μια αντιστοιχη Φρανκφουρτη και κυριως λογω ιντερνετ.

 

Εδω πρεπει να γινεται εκθεση των dealers και μονο...

 

εμεις ως καταναλωτες ΔΕΝ μιλαμε πλεον με αντιπροσωπους αλλα ΜΟΝΟ με ντηλερ αυτων. απο αυτους εξυπηρετουμαστε

 

εαν ο ντηλερ ειναι καλος τοτε βρισκουμε αυτα που θελουμε.

 

επισης θα μου αρεσε και μια εκθεση

 

1. κατασκευαστων Ελληνων

2. ιδωτικων συλλογων οργανων

3. παρουσιαση απο ιδωτες οργανων και σετ απς χρησιαμ σε καθε μουσικο κλπ κλπ κλπ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Κοίτα, δεν κατάλαβες (νομίζω) το πιο σημαντικό στοιχείο : ότι οι πραγματικά μεγάλες κλαδικές εκθέσεις δεν "στήνονται" για να τις απολαύσει ο τελικός καταναλωτής αλλά για να υπάρχει μία ευκαιρία επαφής ανάμεσα στους κατασκευαστές προϊόντων και τους μεγάλους εμπόρους μίας ολόκληρης ηπείρου (της Ευρώπης) π.χ. Οι τελικοί καταναλωτές γίνονται δεκτοί μόνο για να δίνεται επιπλέον δημοσιότητα (μέσω δημοσιογραφικής κάλυψης κυρίως) και για να υπάρχει και κάποια απόσβεση στο κόστος διοργάνωσης. Κατά κανόνα, πίσω από κάθε περίπτερο εκθέτη, υπάρχουν ειδικές εγκαταστάσεις και χώροι συνάντησης - μερικές φορές ολόκληρα εστιατόρια - όπου ΕΚΕΙ γίνεται το πραγματικό παιγχνίδι, ενώ ο κόσμος μαζεύει προσπέκτους μπροστά. Έτσι, η έκθεση που ονειρεύεσαι όχι απλώς δεν υπάρχει αλλά δεν υπήρξε ποτέ.

...

+1. (Έχοντας "λειτουργήσει" εμμέσως από την πλευρά του εκθέτη, συμφωνώ απόλυτα.)

 

Kαι εγώ συμφωνώ με αυτά και τα έχω αντιληφθεί και διαπιστώσει ιδίοις όμμασι. Όμως, η λύση εννοείται ότι δεν είναι το.... ίντερνετ ή τα ταξιδάκια στο εξωτερικό. Για κάποιον επαγγελματία που θέλει να δικτυωθεί οι εκθέσεις στο εξωτερικό είναι σίγουρα μονόδρομος, αλλά εδώ μιλάμε για την ανάγκη - θέληση του απλού Έλληνα καταναλωτή να πάει σε μια ελληνική έκθεση, να δει ορισμένα προϊόντα που τον ενδιαφέρουν συγκεντρωμένα, παρουσιασμένα με προσεγμένο και χλιδάτο τρόπο, να πάρει το ενημερωτικό του φυλλάδιο, να τα αγγίξει, να τα γευτεί, να τα χαρεί από κοντά, να τα θαυμάσει, να του δημιουργηθεί έστω και για ένα λεπτό η ψευδαίσθηση ότι είναι δικά του και εν τέλει, να ωθηθεί σε μια μελετημένη ή παρορμητική αγορά.

 

Ποιος θυμάται τις εκθέσεις περί ήχου και hi end σε Ιντερκοντινένταλ, Χίλτον κλπ; Eγώ (όταν βρισκόμουν Ελλάδα) πήγαινα ανελλιπώς, και πολλές από αυτές ήταν ανεπανάληπτες εμπειρίες (σε καναπέ με άνεση σουλτάνου και ουισκάκι να ακούω από μυθικά μηχανήματα αναφοράς Βάγκνερ, μετά εκκλησιαστικές χορωδίες με ακρίβεια... στασιδιού στην στερεοφωνική εικόνα, μετά τζαζ και για το τέλος, το White Album - Βeatles από βινύλιο δεκαετιών, και κλείνοντας τα μάτια να ορκίζομαι ότι η μπάντα παίζει μπροστά μου εκείνη τη στιγμή). Η αγορά τέτοιου μηχανήματος εκατομμυρίων δεν με απασχολούσε (απασχολούσε σίγουρα άλλους) αλλά μου δινόταν παράλληλα & η ευκαιρία να ακούσω και πιο... προσγειωμένα (και επίσης θαυμάσια) μηχανήματα που με ενδιέφεραν.

 

Μετά τα ηνία τα πήρε η άλλη ρεζίλικη έκθεση στην Κηφισίας και πήγαν όλα κατά διαόλου. Γιατί; Αυτό ακριβώς το "κρίμα" νομίζω ότι θέλει να βγει από αυτό το θρεντ.

 

Επίσης, η Ελλάδα μπορεί να είναι μικρή αγορά και να μην παράγει και πολλά, όμως δραστηριοποιείται πολύ έντονα στο εξωτερικό. Πχ. έμαθα με μεγάλη μου έκπληξη από έναν φίλο μου Ασιάτη που είναι γενικός αντιπρόσωπος στην Ευρώπη μιας μεγάλης πολυεθνικής εταιρίας (δεν θα πω ποιας γιατί ήταν εμπιστευτική πληροφορία) ότι προσπαθούν να δραστηριοποιηθούν σε χώρες που μια αντίστοιχη... ελληνική εταιρία δεν έχει ανοίξει παρτίδες ακόμη! Αυτό γιατί οι τιμές της (η Ελληνική δρα και σαν αντιπροσωπία άλλων οίκων του εξωτερικού κι όχι μόνο με δικά της προϊόντα) είναι τρομερά ανταγωνιστικές και οι ξένοι δεν μπορούν να τις χτυπήσουν με τίποτα. Αυτή η εταιρία δεν μπορεί και οφείλει να δηλώσει το παρόν της σε μια ελληνική έκθεση;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήχου και hi end[/b] σε Ιντερκοντινένταλ, Χίλτον κλπ; Eγώ (όταν βρισκόμουν Ελλάδα) πήγαινα ανελλιπώς, και πολλές από αυτές ήταν ανεπανάληπτες εμπειρίες (σε καναπέ με άνεση σουλτάνου και ουισκάκι να ακούω από μυθικά μηχανήματα αναφοράς Βάγκνερ, μετά εκκλησιαστικές χορωδίες με ακρίβεια... στασιδιού στην στερεοφωνική εικόνα, μετά τζαζ και για το τέλος, το White Album - Βeatles από βινύλιο δεκαετιών, και κλείνοντας τα μάτια να ορκίζομαι ότι η μπάντα παίζει μπροστά μου εκείνη τη στιγμή). Η αγορά τέτοιου μηχανήματος εκατομμυρίων δεν με απασχολούσε (απασχολούσε σίγουρα άλλους) αλλά μου δινόταν παράλληλα & η ευκαιρία να ακούσω και πιο... προσγειωμένα (και επίσης θαυμάσια) μηχανήματα που με ενδιέφεραν.

 

Μετά τα ηνία τα πήρε η άλλη ρεζίλικη έκθεση στην Κηφισίας και πήγαν όλα κατά διαόλου. Γιατί; Αυτό ακριβώς το "κρίμα" νομίζω ότι θέλει να βγει από αυτό το θρεντ.

 

 

Την σκυταλη εχει παρει μια αλλη ετησια εκθεση  HI-END που γινετε  μετα την "ρεζιλικη"  , τα δεδομενα ειναι ιδια οπως τα περιγραφεις  ......

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Διάβασα προσεκτικά τα όλα όσα αναφέρθηκαν εδώ σχετικά με την διοργάνωση του Muzart Festival στο HELEXPO PALACE ! αυτό που έχω να σημειώσω είναι οτι συμφωνώ στο οτι το εκθεσιακό τμήμα του festival ήταν μικρό ! μεγάλες εταιρείες του χώρου δεν συμμετείχαν ! εμείς όμως τους επισκεφτήκαμε όλους και τους προτείναμε να συμμετέχουν αλλά δεν ήθελαν και πιστέψτε με άκουσα δικαιολογίες ( που δεν συμμετέχουν )  που πραγματικά δυσκολευόμαι να τις πιστέψω ! Η αλήθεια είναι οτι εδώ στην Ελλάδα είναι σχεδόν αδύνατο να γίνει μια διοργάνωση όπως αυτή της Φρανκφούρτης και αυτό επειδή η αγορά εδώ είναι πάρα πολύ μικρή! αυτό όμως δεν σημαίνει οτι δεν πρέπει να γίνονται προσπάθειες και αυτές οι προσπάθειες πρέπει να αγκαλιάζονται απο όλους ! Οι άσχετες κριτικές επι του ασφαλούς δεν βοηθούν κανέναν και μόνο κακό κάνουν στην προκειμένη περίπτωση !

Η εμπειρία μου λέει οτι αν επειμένουμε και θεσμοθετήσουμε αυτή τη διοργάνωση σε μερικά χρόνια θα είναι πλέον ενα μεγάλο για τον χώρο γεγονός με όλες τουλάχιστον τις Ελληνικές συμμετοχές και με αρκετές εταιρείες απο το εξωτερικό " thoman, musicstore και μαμάδες εταιρείες παραγωγής  μουσικών οργάνων " Σε ότι αφορά κάποια σχ'ολια που είδα περι διαφήμισης θέλω να αναφέρω τα δελτία τύπου που καταχωρήθηκαν εδώ στο noiz και σε άλλα μουσικά forums, την τηλεοπτική διαφήμιση στο alter, τις καταχωρήσεις στο rock hard, πολύτονο, sound maker και άλλα περιοδικά το spot στον rock fm και radio dj και πολλά άλλα !!!!!!!!  προσκλήσεις αφίσες κτλ ! πληροφοριακά σας κάνω γνωστό οτι στο festival έπαιξαν συνολικά πάνω απο 3.000 μουσικοί ! αυτό είναι μια δυναμική που θέτει γερές βάσεις αυτή η διοργάνωση να μεγαλώσει και να αποτελλέσει κάποια στιγμή το γεγονός της χρονιάς για τον μουσικό χώρο ! Φέτος ήταν η δεύτερη φορά που διοργανώθηκε και σας βεβαιώνω οτι οργανωτικά είχε πολύ λιγότερα προβλήματα απο πέρυσι ! και έτσι θα είναι και η συνέχεια ! Η αγορά κάποια στιγμή θα συμμετέχει όλη, είναι θέμα χρόνου !

 

Θεωρώ οτι μας τίμησαν με την παρουσία τους όλοι όσοι ήρθαν ( εκθέτες και επισκέπτες ) οι οποίοι έδειξαν οτι δεν σνομπάρουν αυτές τις προσπάθειες και δεν περιμένουν την στιγμή να ασκήσουν ανούσια και μωρώδη κριτική αργότερα χωρίς να έχουν καν άποψη και γνώση για το θέμα ! εταιρείες όπως ο Στόλλας, ο καγμάκης, η ελμη systems, ο Ματσικας κ.α. σεβάστηκαν την διοργάνωση την υποστήριξαν και έδειξαν οτι γνωρίζουν την πραγματικότητα ! τίποτα δεν γίνεται απο την μια μέρα στην άλλη !

 

Εμείς είμαστε αρκετά ικανοποιημένοι απο την πορεία της διοργάνωσης και θεωρούμε οτι η επόμενη τον Απρίλιο του 2009 θα είναι ακόμα μεγαλύτερη και καλύτερη !

 

Αυτά ! Muzart !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Να σου πω μια καλή ιδέα (αν και ο yameth θα με σκοτώσει...);

Να κανονίσουμε του χρόνου μία ομαδική εκδρομή στη Φρανκφούρτη την περίοδο της έκθεσης που μας ενδιαφέρει. Καλύτερη φάση θα είναι από τις διάφορες τοπικές μπυροποσίες όσον αφορά το.. εκπαιδευτικό της περιεχόμενο. Άσε που και η μπύρα θα είναι καλύτερη...

Ουάου!!!

Αυτή είναι ιδέα! Μέσα είμαι και το κανονίζω από τώρα!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bouncy.gifbouncy.gifbouncy.gif

 

Yameth ακόμα να κλείσεις θέσεις??? ;D 8) 8) 8)

 

Άντε να έχουμε νωρίς το κοστολόγιο για να κάνουμε τα κουμάντα μας!

 

Πάντως μπράβο για την ιδέα και την πρωτοβουλία να το κοιτάξετε παίδες. Άντε, και Noiz τσάρτερ θα κλείσουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κι εγώ μέσα.  :)

 

 

Λίγο ακόμα και θα χρειαστούμε περίπτερο για να εκθέσουμε τα DIY κατορθώματα του noiz: κιθάρες, μπάσα, περίεργα όργανα, μπυροποσίες, πετάλια, controller, μπανάνες κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου