Προς το περιεχόμενο

Λίγα λόγια για την Ελληνική γλώσσα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άντε και Καλή Ανάσταση. 

 

Μη σας πέσει βαρύ το Αρνί.  ;D

 

(και είναι και Εβραϊκό το έθιμο)  ::) :o

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1) Ωραία. Για να δούμε την ΔΙΚΗ ΣΟΥ πραγματικότητα.

 

Δεν υπάρχει λόγος για προσωπικές αιχμές. Ο καθένας εδώ μέσα τη δική του πραγματικότητα συζητά. Απλώς με μερικούς συμφωνούν πανεπιστήμια και με άλλους συμφωνεί μόνο η μαμά τους.

 

2)Από την μια απαξιώνεις "επιστήμονες" όπως ειρωνικά λες, για όσους υποστηρίζουν κάποια πράγματα για την ελλάδα και από την άλλη υποστηρίζεις "επιστήμονες" όπως ειρωνικά λέω, που υποστηρίζουν κάποια αντίθετα από τους πρώτους. Ξαναπάμε λοιπόν στο (1) και βλέπουμε την ΔΙΚΗ ΣΟΥ πραγματικότητα. Χωρις στοιχεία, χωρίς τίποτα.

 

Λες για το πόσο επιδραστικός ήταν ο πολιτισμός με βάση την διάρκεια και το πότε εμφανίστηκε. Πάσο προς το παρόν.Και παραθέτεις στοιχεία, τα οποία φυσικά δεν έχω κανέναν λόγο να τα αμφισβητήσω.

 

Δεν εξετάζεις όμως το πιο σημαντικό: Nαι μεν, οι αρχαίοι πολιτισμοί επιρρέαζαν ο ένας τον άλλον(κοινώς ο αρχαίος ελληνικός πολιτισμός είχε άπειρα στοιχεία από άλλους), αλλά δεν βλέπεις το ΠΟΣΟ προχωρησαν πολλοί τομείς στην αρχαία ελλάδα. Δεν βλέπεις πόσο επιρρέασαν αυτοί ακριβώς οι τομείς την συγχρονη(ας το πάρουμε αυτό από τον 14ο αιώνα και μετά)θεώρηση των πραγμάτων σε φυσικές επιστήμες, ιατρική, αστρονομία, κοσμολογία, φιλοσοφία. Αν αυτοί οι 5 κλάδοι δεν σου λένε τίποτα, τότε πρέπει να αναθεωρήσεις. Είναι ακριβώς οι 5 τομείς στους οποίους στηρίχθηκε ολόκληρη αναγέννηση και προχώρήσαμε τελικά στην σημερινή τεχνολογική επανάσταση. Και δεν το λέω εγώ. Οι περισσότεροι από τους μεγάλους δήλωναν άκρως επιρρεασμένοι από τους αρχαίους έλληνες(φυσικά δεν μιλάω για τον Χαιζενμπεργκ ή το Αινσταιν, αλλά για αυτούς που έθεσαν τις βάσεις για αυτά που τελικά προχώρησαν και έγιναν αυτά που γνωρίζουμε σήμερα).

 

Κατ' αρχήν, εγώ δεν υποτιμώ τίποτε. Γνωρίζω πόσο επηρρέασε η ελληνική σκέψη τον ευρωπαϊκό πολιτισμό, αλλά αν δεν έχεις υδρόγειο στο σπίτι πες μου να σου πάρω εγώ μία - τότε θα δεις ότι ο πλανήτης δεν είναι η ευρώπη (χιούμορ κάνω, αλλά το αξίζεις με αυτά που λες). Μήπως η ελληνική σκέψη επηρρέασε τους αιγύπτιους ή τους ίνκας ή τους ιάπωνες ή τους κινέζους ή τους ινδούς; ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ, είναι η απάντηση. Και πόσα ξέρεις άραγε εσύ (και δεν μας τα λες) για το πόσο μακρυά έφτασαν εκείνοι οι πολιτισμοί; Είσαι σε θέση να αναφέρεις έστω και ΕΝΑ ινδικό (για να μη πάμε πιο μακρυά) κείμενο; Έχεις αντίληψη ότι η σύγχρονη ιατρική χρησιμοποιεί πλέον μεθόδους που έχουν πρωτοδιατυπωθεί στη κοιλάδα του Γάγγη; Έχεις αντίληψη της συνάφειας που υπάρχει ανάμεσα στη κβαντική μηχανική και σε διατυπώσεις αρχαίων (μη-ελληνικών) κειμένων για τη φύση του υλικού σύμπαντος; Όχι βέβαια. Απλά μας λες (και εσύ) πόσο οι έλληνες επηρρέασαν την ευρώπη, αγνοώντας παράλληλα ότι σχεδόν εξίσου την επηρρέασαν οι άραβες. Άστο...

 

3)Ναι σύμφωνοι. Θα πρέπει να είναι κάποιος τρελός ή ηλίθιος για να μην το παραδεχτεί αυτό.

 

Ναι, μπορεί να είναι τρελός ή ηλίθιος αλλά υπάρχει και μία τρίτη πιθανότητα: να είναι νεοέλληνας, ο οποίος δεν έχει την παραμικρή γαμημένη ιδέα όχι για αρχαίους πολιτισμούς αλλά ούτε για τον δικό του τον σύγχρονο. Να ρίχνουμε και καμία ματιά στο ευρωβαρόμετρο πριν μιλήσουμε...

 

4)Απουσία επιχειρημάτων. Μπορώ και γω να αοριστολογώ μέχρι του χρόνου τέτοια εποχή. Αν έχεις να πεις κάτι, πεστο, μην το μασουλας, δεν είναι τσίχλα.

 

Δεν είμαι υποχρεωμένος να παρασυρθώ σε δημόσιες δηλώσεις επειδή σου κάνει εσένα κέφι. Άλλωστε ο επιστήμων/φυτό που ασχολείται αποκλειστικά με την παραδοξολογική αρχαιολατρεία ευδοκιμεί άφθονα στην ελλάδα- δεν θα ήξερα από που να αρχίσω. Όσο για την απουσία επειχειρημάτων, ας μην ξεχνάμε ότι εδώ δεν υποβάλλουμε διατριβή, αλλά συζητάμε μεταξύ τύρου και στρατοκάστερ. Το ότι εγώ θεωρώ ένα ελάχιστο επίπεδο κατάρτισης ως δεδομένο από κάποιους ίσως είναι λάθος μου, αλλά δεν είναι απάτη.

 

Εye, το ΔΙΚΗ ΣΟΥ πραγματικότητα δεν το είπε με σκοπό τις προσωπικές βολές σε καμία περίπτωση :).

Οταν όμως κάποιος ξεκινάει ένα ποστ τόσο δογματικά και λέγοντας "ελα να σου πω τι συμβαίνει", δεν μπορώ να καταλάβω από που έχει αυτή τη σιγουριά. Οσο και να έχεις διαβάσει, μέσα μπαίνει η οπτική σου γωνία για την αντίληψη των πραγμάτων το οποίο αυτόματα ΔΕΝ το κάνει ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ πραγματικότητα.

 

Από την άλλη, όχι ο Ελληνικός πολιτισμός δεν επιρρέασε αρκετούς  και επιρρεάστηκε από πολλούς. Αυτό τι έχει να πει? Οτι δεν ήταν ο μοναδικός πολιτισμός που επιρρέασε την Δυτική σκέψη και επιστήμη? Χαίρω πολύ.

 

Και δεν μπορώ να καταλάβω τι σημαίνει το να ξέρω έστω και ένα ινδικό κείμενο? Κάνουμε διαγωνισμό ποιός την έχει πιο μεγάλη ή κάνουμε μια ωραία κουβεντούλα?

Δεν είπα σε κανένα σημείο ότι ο Ελληνικός πολιτισμός είναι ο μοναδικός που επιρρέασε τον Δυτικό, αλλά ότι ήταν ίσως ο πιο σημαντικός, ο θεμέλιος λίθος. Προφανώς δεν θα είχαν κάνει τόσα πολλά οι αρχαίοι έλληνες αν δεν είχαν στηριχθεί στην άλγεβρα των ινδών ή στην γεωμετρία(αν δεν κάνω λαθος) των αιγυπτίων.

Όμως τότε πήραν αυτές τις βάσεις και τις τράβηξαν μακρύτερα. Μου φαίνεται είναι σαφές τι θέλω να πω και δεν υπάρχει λόγος για περισσότερη ανάλυση.

 

Ναι σε αυτό συμφωνούμε(για τους νεοέλληνες κλπ).

 

Δεν είσαι καθόλου υποχρεωμένος να κάνεις τίποτα. Συζήτηση κάνουμε, που σίγουρα δεν πρόκειται να καθορίσει την συνέχεια του κόσμου. Τώρα αν αναφέρεσαι σε Λιακο-επιστήμονες, τότε συμφωνώ μαζί σου.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα το θεμα μας δεν ειναι ποτε πρωτοκατοικηθηκε ο χωρος μας αλλα ποτε πρωτουπηρξε ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ.

 

Με την εννοια ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ οι περισσοτεροι επιστημονες προσδιοριζουν την οργανωμενη κοινωνια η οποια εχει ΓΕΩΡΓΙΑ και κατοικει σε πολεις... ;)

 

 

 

Αν και δεν με ενδιαφέρει το αν ο Ελληνικός πολιτισμός είναι ο αρχαιότερος,

θα ήθελα να μου πείς εσύ ποιόν θεωρείς;

 

Ποια είναι τα αρχαιότερα (μέχρι σήμερα ;) ) ευρήματα πολιτισμού;

 

Τι είναι πολιτισμός;

 

Έχεις ακουστά για τον Πασαλόπηκτο Νεολιθικό Οικισμό  του Δισπηλιού; ???

 

 

Ενταξει αν το παμε ετσι λογικα πολιτισμος πρωτοαναπτυχθηκε οπου ΕΙΧΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΖΕΣΤΗ και μπορουσε να επιβιωσει ο ανθρωπος και να φτιαξει καποια πρωτογονη εστω κοινωνικη δομη..

 

Ομως αν δεν κανω λαθος η πρωτη ΙΣΧΥΡΗ και ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΗ "εθνοτητα" με μεγαλη στρατιωτικη,πολιτικη & κοινωνικη δομη και δυναμη ηταν οι ΣΟΥΜΕΡΙΟΙ....και στον πολιτισμο τους οργανωνεται για πρωτη φορα η εννοια της ΠΟΛΗΣ οπως την ξερουμε σημερα και ο τροπος "κατασκευης" της...

 

Σιγουρα υπηρχαν προϊστορικοι  οικισμοι (εστω ..πολεις) αλλα δεν νομιζω να αγγιζαν καν την εννοια της παντοκρατοριας/αυτοκρατοριας και την οργανωση των μεταγενεστερων "ιστορικων" πολιτισμων  (Σουμεριοι,Αιγυπτιοι,Λυδες,Ελληνες,Φοινικες,Κινεζοι,Ινκας κτλ.)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

Ελ (ήλιος – φώς – πνευματικό φώς)

Λάας – Λάς  = Λίθος - ΄χούς – Γή - Ύλη.

 

Ελ – Λάς   =  Φώς και Γή   =  Πνευματικά φωτεινή χώρα

 

 

Να χαρώ εγώ γλωσσολογία.

 

Γιατί Ελ-Λας = "Πνευματικά φωτεινή χώρα"

και όχι

Ελ-Λας= Ηλιος και χους = "Ηλιοκαμένο ξερόχωμα"?

 

 

Εγώ λέω να το ρίξουμε στα ανώτερα μαθηματικά μέσω της λεξαριθμικής αναπαράστασης. 

 

Φρονώ λοιπόν, ότι ο πυρήνας του Ελληνισμού είναι οι οργανωμένοι αριστεροί της Ηλείας.

 

Η ΕΛΛΑΣ = 274= ΠΑΠΑΡΗΓΑ

Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΦΥΛΗ = 1107= ΠΥΡΓΟΣ ΗΛΕΙΑΣ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γιατί Ελ-Λας = "Πνευματικά φωτεινή χώρα"

και όχι

Ελ-Λας= Ηλιος και χους = "Ηλιοκαμένο ξερόχωμα"?

 

και σκεφτόμουν...να το πω? να μην το πω?  ;D

 

Destroy him, my robots!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

«Ας πούμε ότι έχουμε τη φράση «Ο Πέτρος χτυπά την μπάλα».

Η φράση αυτή στα αγγλικά μεταφράζεται ως «Peter kicks the ball».

 

Ο Άγγλος αυτή την φράση δεν μπορεί να την πει με κανέναν άλλο τρόπο.

Αντιθέτως, στην ελληνική γλώσσα η φράση αυτή μπορεί να ειπωθεί με τους ακόλουθους τρόπους:

 

1. Ο Πέτρος χτυπά την μπάλα.

2. Ο Πέτρος την μπάλα χτυπά.

3. Χτυπά ο Πέτρος την μπάλα.

4. Χτυπά την μπάλα ο Πέτρος.

5. Την μπάλα ο Πέτρος χτυπά.

6. Την μπάλα χτυπά ο Πέτρος.

 

Από αυτό το απλό παράδειγμα συνειδητοποιούμε το μεγαλείο της ελληνικής γλώσσας.

Εγώ θα ήθελα να το προσπαθήσετε και με οποιαδήποτε άλλη γλώσσα

που ενδεχομένως  να γνωρίζετε και ίσως εκπλαγείτε από τα αποτελέσματα της έρευνας σας.

 

 

:o

Αυτό δεν έχει καμία σχέση με το πόσο "γαμάτη" ειναι μια γλώσσα ή οχι.

έχει να κάνει με την δομή της. Είναι λογικό οτι οι περισσότερο συνθετικές γλώσσες έχουν μακράν πιο ελεύθερη σύνταξη από τις αναλυτικές. ειδικά γλώσσες που έχουν χάσει τις πτώσεις τους (όπως ειναι τα αγγλικά) είναι λογικό να έχουν πολύ πιο αυστηρή σύνταξη από άλλες που έχουν πτώσεις, γιατί είναι αναγκαίο να καθορίζεται το υποκείμενο, το αντικείμενο κοκ. Στις περισσότερο συνθετικές γλώσσες (όπως είναι τα ελληνικά ή τα λατινικά) κάτι τέτοιο δεν είναι απαραίτητο καθώς είναι δεδομένο ποιος ενεργεί, ποιος δεχεται την ενεργεια κοκ απο τις πτώσεις. Γι'αυτό το λόγο οπου και να μπουν οι λεξεις δεν έχει και μεγάλη διαφορά  ::)

κοινώς ό,τι να'ναι.. πραγματικά, ψευδοεπιστημονικά (για να μην πω ανόητα) πορισματα...  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αυτό λες εσύ; Επειδή έχουμε και πολύ γαμώ τις γλώσσες κοίτα τι θα κάνω εγώ:

 

Ες εδν .ερλιααχ νανγρωζιωα,

 

 

Τι τα θες, άμα είναι καλή η γλώσσα............. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου