Προς το περιεχόμενο

Λίγα λόγια για την Ελληνική γλώσσα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@kilon

 

Τα επιχειρήματά σου είναι σωστά. Είναι αλήθεια ότι ο χρόνος έναρξης και λήξης των αρχαίων πολιτισμών αποτελεί αντικείμενο μόνιμης έρευνας και αμφισβήτησης τόσο από φίλους όσο και από πολέμιους των.

 

Όμως το timeline που παρέθεσα είναι ένας καλός συγκερασμός των διαφόρων σύγχρονων απόψεων.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι αλλα το θεμα μας δεν ειναι ποτε πρωτοκατοικηθηκε ο χωρος μας αλλα ποτε πρωτουπηρξε ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ.

 

Με την εννοια ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ οι περισσοτεροι επιστημονες προσδιοριζουν την οργανωμενη κοινωνια η οποια εχει ΓΕΩΡΓΙΑ και κατοικει σε πολεις... ;)

 

 

 

Αν και δεν με ενδιαφέρει το αν ο Ελληνικός πολιτισμός είναι ο αρχαιότερος,

θα ήθελα να μου πείς εσύ ποιόν θεωρείς;

 

Ποια είναι τα αρχαιότερα (μέχρι σήμερα ;) ) ευρήματα πολιτισμού;

 

Τι είναι πολιτισμός;

 

Έχεις ακουστά για τον Πασαλόπηκτο Νεολιθικό Οικισμό  του Δισπηλιού; ???

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί η λέξη Ελλάς γράφεται με δύο Λ;

 

 

Δεν ξέρω αν είναι πραγματική απορία που θέτεις ή όχι αλλά εχώ την αίσθηση ότι είναι ετυμολογικό. "Χώρα του ήλιου" αν δεν κάνω λάθος. αλλα ο λιάκος το έκανε χώρα των Ελ.  :D

 

 

Με την εννοια ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ οι περισσοτεροι επιστημονες προσδιοριζουν την οργανωμενη κοινωνια η οποια εχει ΓΕΩΡΓΙΑ και κατοικει σε πολεις...

 

 

Αν και σχεδόν σε όλα όσα λες συμφωνώ, στο παραπάνω δεν μπορώ παρά να διαφωνήσω. Και φυλές που λειτουργούν ως κυνηγοί-συλλέκτες έχουν πολιτισμό.

 

 

 

Destroy him, my robots!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως η ελληνική σκέψη επηρρέασε τους αιγύπτιους ή τους ίνκας ή τους ιάπωνες ή τους κινέζους ή τους ινδούς; ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ, είναι η απάντηση.

 

έχεις λάθος φίλε μου.

Μεγάλο Λάθος ;)

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα το θεμα μας δεν ειναι ποτε πρωτοκατοικηθηκε ο χωρος μας αλλα ποτε πρωτουπηρξε ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ.

 

Με την εννοια ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ οι περισσοτεροι επιστημονες προσδιοριζουν την οργανωμενη κοινωνια η οποια εχει ΓΕΩΡΓΙΑ και κατοικει σε πολεις... ;)

 

 

 

Υπάρχουν πολλοί πολιτισμοί που δεν έχουν ούτε γεωργία ούτε κατοικούν στις πόλεις. Δες πχ. νομάδες

 

Πολιτισμός είναι αυτό που μας διαχωρίζει απο τα ζώα και είναι προιον της ευφυίας μας.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τι είναι πολιτισμός;

 

 

εγώ υποστηρίζω την κοινωνιολογική θεωρία ότι πολιτισμός είναι το αποτέλεσμα κάθε ανθρώπινης δραστηριότητας. Από τον πόλεμο, τη παρασκευή του φαγητού και τις στάσεις του σεξ μέχρι την αρχιτεκτονική, την γλυπτική και την ποιήση. Ο παρθενώνας είναι πολιτιστικό στοιχείο όπως και το blitzkrieg. Οι πυραμίδες είναι πολιτισμός όπως και τα μεσοποταμιακά βασανιστήρια. Μια θεωρία για έναν αντικειμενικά ανώτερο πολιτισμό δεν νομίζω ότι θα είχε οποιαδήποτε εγκυρότητα.

Destroy him, my robots!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί η λέξη Ελλάς γράφεται με δύο Λ;

 

 

Δεν ξέρω αν είναι πραγματική απορία που θέτεις ή όχι αλλά εχώ την αίσθηση ότι είναι ετυμολογικό. "Χώρα του ήλιου" αν δεν κάνω λάθος. αλλα ο λιάκος το έκανε χώρα των Ελ.  :D

 

 

Με την εννοια ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ οι περισσοτεροι επιστημονες προσδιοριζουν την οργανωμενη κοινωνια η οποια εχει ΓΕΩΡΓΙΑ και κατοικει σε πολεις...

 

 

Αν και σχεδόν σε όλα όσα λες συμφωνώ, στο παραπάνω δεν μπορώ παρά να διαφωνήσω. Και φυλές που λειτουργούν ως κυνηγοί-συλλέκτες έχουν πολιτισμό.

 

 

 

 

το ελ ειναι προθεμα(νομιζω ειναι σωστος ο ορος) ο οποιος σημαινει φως. προερχεται απο τη λεξη ηλιος και μπορεις να το δεις και σε λεξεις οπως ελευθερια,ελπιδα κλπ.

 

τα -λας εχει καποια σχεση με τη λεξη λιθος αρα και ελ-λας σημαινει φωτεινη πετρα 8)

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

κανεις δεν ειπε εδω μεσα οτι οτιδηποτε ελληνικο ειναι χαλια,οπως και κανεις δεν ειπε οτι οι Ελληνες ειναι οντοτητες με θεϊκες ικανοτητες..

 

 

απλα καποιοι αντιδρουν (με καποια υπερβολη οντως) στα παρα πολλα κακως κειμενα της συγχρονης και νεωτερης Ελληνικης πραγματικοτητας και καποιοι αντιδρουν στην..αντιδραση αυτη των αλλων  :) :) :)  (αν καταλαβατε τιποτα εμενα να με .... ;D ;D ;D)

 

 

 

Μα το θέμα και το δικό μου και του eye ήταν η Ελληνική Μουσική.

Αντί να πουν την γνώμη τους  πάνω σε αυτό,

άρχισαν πάλι τα ρατσιστικά εναντίων των Ελλήνων.

στα παρα πολλα κακως κειμενα της συγχρονης και νεωτερης Ελληνικης πραγματικοτητας

 

Και βρήκαν να το κάνουν μέσα στο θέμα για την Ελληνική μουσική;

Δεν σου φαίνεται πως ήταν Α Λ Λ Ο το θέμα μας;

Μετά βρίζουν τους νεοέλληνες, όταν και αυτοί οι ίδιοι είναι ακόμα χειρότεροι.

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

το ελ ειναι προθεμα(νομιζω ειναι σωστος ο ορος) ο οποιος σημαινει φως. προερχεται απο τη λεξη ηλιος και μπορεις να το δεις και σε λεξεις οπως ελευθερια,ελπιδα κλπ.

 

τα -λας εχει καποια σχεση με τη λεξη λιθος αρα και ελ-λας σημαινει φωτεινη πετρα 8)

 

λας έχω την αίσθηση ότι είναι ινδοευρωπαϊκή λέξη και σημαίνει γη. Από εκέι προέρχεται και το αγγλικό land (βλέπε finland = χώρα των fin) Κανένας φιλόλογος ρε παιδιά? :D

Destroy him, my robots!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί η λέξη Ελλάς γράφεται με δύο Λ;

 

 

Δεν ξέρω αν είναι πραγματική απορία που θέτεις ή όχι αλλά εχώ την αίσθηση ότι είναι ετυμολογικό. "Χώρα του ήλιου" αν δεν κάνω λάθος. αλλα ο λιάκος το έκανε χώρα των Ελ.  :D

 

 

Με την εννοια ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ οι περισσοτεροι επιστημονες προσδιοριζουν την οργανωμενη κοινωνια η οποια εχει ΓΕΩΡΓΙΑ και κατοικει σε πολεις...

 

 

Αν και σχεδόν σε όλα όσα λες συμφωνώ, στο παραπάνω δεν μπορώ παρά να διαφωνήσω. Και φυλές που λειτουργούν ως κυνηγοί-συλλέκτες έχουν πολιτισμό.

 

 

 

 

το ελ ειναι προθεμα(νομιζω ειναι σωστος ο ορος) ο οποιος σημαινει φως. προερχεται απο τη λεξη ηλιος και μπορεις να το δεις και σε λεξεις οπως ελευθερια,ελπιδα κλπ.

 

τα -λας εχει καποια σχεση με τη λεξη λιθος αρα και ελ-λας σημαινει φωτεινη πετρα 8)

 

Όχι ακριβώς αλλά μπράβο σου.  :)

 

Ελ (ήλιος – φώς – πνευματικό φώς)

Λάας – Λάς  = Λίθος - ΄χούς – Γή - Ύλη.

 

Ελ – Λάς  =  Φώς και Γή  =  Πνευματικά φωτεινή χώρα

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου