Προς το περιεχόμενο

Λίγα λόγια για την Ελληνική γλώσσα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω παλι αν και ειμαι ο τελευταιος ανθρωπος που θα μπορουσε να χαρακτηρησει καποιος "περηφανο Ελληνα" (ισα-ισα μεθοδευω εδω και χρονια την ΑΠΟΔΡΑΣΗ μου απο αυτη την χωρα η οποια κατα την ταπεινη μου γνωμη εχει  αισθητικα,πολιτιστικα & ηθικα απλα "τελειωσει" για παντα) θα ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ με τον Ιχνηλατη σε ΟΛΑ αυτα που εγραψε για τη γλωσσα μας .

 

Μιλωντας ο ιδιος 3 ακομα γλωσσες και γνωριζοντας πολλους ανθρωπους με πρωτοφανεις γνωσεις ξενων γλωσσων (εχω π.χ. ενα φιλο μου που μιλαει 12 γλωσσες!!) σας λεω οτι το ιδιο συμπερασμα βγαζουν και αυτοι..

 

Ακομα και η γιαπωνεζα δασκαλα που διδασκει ιαπωνικα στη γυναικα μου γελουσε οταν διαμαρτυρηθηκα για το ποσο δυσκολα ειναι τα γιαπωνεζικα...(μπροστα στα ελληνικα ειναι παιχνιδι μου ειπε)

 

Η "πολυπλοκοτητα" και η "δυσκολια" της γλωσσας μας δεν ειναι σε καμμια περιπτωση μειονεκτημα  αλλα απλα ενα ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ της το οποιο οφειλεται οτι ειναι η μοναδικη γλωσσα που εκτος απο...κατα..πλατος εκτινεται και κατα..ΒΑΘΟΣ.....

 

Μιλαω βεβαια ΜΟΝΟ για τη γλωσσα αυτη καθ'αυτη και οχι για οτιδηποτε "εθνικιστικο" θα μπορουσε να στηριχτει πανω στην απιστευτη ομορφια της....   

 

Έχετε κατανοήσει την σαπίλα και την διαφθορά που υπήρχε στην Αθήνα την εποχή που γεννήθηκαν μερικά απο τα πια λαμπρά προιόντα του πολιτισμού μας?

 

Γνωρίζεται πχ οτι το σύστημα δικαιοσύνης ήταν τόσο σάπιο που έπρερναν δεκαετίες οι υποθέσεις να δικαστούν. Με αποτέλεσμα κατηγορούμενοι να μένουν φυλακή γιατι δεν μπορούσαν να δικαστούν. Εντωμεταξύ ήταν τόσο άθλιος ο τρόπος ζωής που οι φτωχοί πολίτες προτιμούσαν να έιναι στην φυλακή για να τρώνε δωρεάν.

 

Αλλήθεια ποιος μπορεί να αποδείξει οτι οι αρχαίοι έλληνες είναι περισσότερο πολιτισμένοι απο εμάς?

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τί να πεί και ο κακόμοιρος ο κ. Καθηγητής μπάς και πουλήσει τίποτα:

 

 

 

 

Εμ, άχρηστοι και μπαγαπόντηδες οι Έλληνες,

Άχρηστοι και μπαγαπόντηδες και όσοι τους επαινούν. 

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το παράδειγμα αυτό δεν είναι και το μοναδικό, ωστόσο αποτελεί ένα δείγμα της «πρόστυχης» συμπεριφοράς των ανθρώπων απέναντι στο μεγαλύτερο επίτευγμα την ανθρωπότητας που δεν είναι άλλο από την ελληνική γλώσσα.

Αυτό κι αν είναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ άποψη!

 

 

Πάντως... αναρωτιέμαι.

Σε τι εξυπηρετεί αυτή η συνεχής μανία να αποδείξουμε ότι εμείς οι 'Ελληνες είμαστε οι "καλυτερότεροι" όλων;

Μήπως αισθανόμαστε μειονεκτικά;

Μήπως πάσχουμε από σύμπλεγμα κατωτερότητας;

'Η απλά για να φουσκώνει κανείς σαν παγόνι;

Μου θυμίζει παιδική συμπεριφορά τύπου: "ο μπαμπάς μου έχει το καλύτερο αυτοκίνητο".

 

Προσωπικά είμαι κατά της λατινοποίησης της γλώσσας μας. (βλέπε greeklish)

Και βέβαια δεν θέλω να υποστηρίξω την αγγλική σε αντιπαράθεση, που την χρησιμοποιούν οι ημιμαθείς κομπάζοντας για την "trendy" γνώση τους, λες και είναι τελευταία ανακάλυψη. (βλέπε περιοδικά, διαφημίσεις και ραδιόφωνα)

Υπάρχουν πολλές γλώσσες και πολλά θαύματα στον κόσμο.

Αλλά... η αλλαγή της "οπτικής γωνίας" δεν έβλαψε ποτέ κανέναν.

 

Μεγάλο το Ελληνικό πνεύμα.

Μεγάλο και το ανθρώπινο είδος όμως!

Αγάπα τον πλησίον σου... κι ας είναι παραδίπλα!

 

ΥΓ. Μας βάζεις σε "ελληνικές" συζητήσεις κάθε τόσο IxNiLaTiS μου.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έχετε κατανοήσει την σαπίλα και την διαφθορά που υπήρχε στην Αθήνα την εποχή που γεννήθηκαν μερικά απο τα πια λαμπρά προιόντα του πολιτισμού μας?

 

Γνωρίζεται πχ οτι το σύστημα δικαιοσύνης ήταν τόσο σάπιο που έπρερναν δεκαετίες οι υποθέσεις να δικαστούν. Με αποτέλεσμα κατηγορούμενοι να μένουν φυλακή γιατι δεν μπορούσαν να δικαστούν. Εντωμεταξύ ήταν τόσο άθλιος ο τρόπος ζωής που οι φτωχοί πολίτες προτιμούσαν να έιναι στην φυλακή για να τρώνε δωρεάν.

 

Αλλήθεια ποιος μπορεί να αποδείξει οτι οι αρχαίοι έλληνες είναι περισσότερο πολιτισμένοι απο εμάς?

 

Το ότι ασχολούμαστε ακόμα μαζί τους και το ότι ολόκληρος ο δυτικός πολιτισμός βασίστηκε σε αυτούς καθώς και το ότι οι αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι δεν έχουν ακόμα ξεπεραστεί δεν είναι αρκετό;

Οι αρχαίοι Έλληνες είχαν ένα εξαιρετικό σύστημα άμεσης δημοκρατίας όπου ο κάθε πολίτης είχε άποψη για όλα και μάλιστα το κράτος του πλήρωνε το ημερομίσθιο για να παρίσταται στη αντίστοιχη της εποχής βουλή και να παίρνει αποφάσεις για όλα τα σοβαρά θέματα της πατρίδας του. Και σήμερα κανείς δεν εφαρμόζει την απλή αναλογική. Και μάλιστα η ΑΠΑΘΕΙΑ ήταν αδιανόητη. Και μην μου πείτε ότι είχαν σκλάβους γιατί οι Αμερικάνοι τους είχαν τον περασμένο αιώνα και ακόμα και σήμερα υπάρχουν σε κάποιους τόπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί να πεί και ο κακόμοιρος ο κ. Καθηγητής μπάς και πουλήσει τίποτα:

 

 

 

 

Εμ, άχρηστοι και μπαγαπόντηδες οι Έλληνες,

Άχρηστοι και μπαγαπόντηδες και όσοι τους επαινούν. 

 

 

Πάντως είτε έγινε παραποίηση του κειμένου του Jones, είτε ο ίδιος λέει ανοησίες.

 

Η φράση που έγραψε η ίδια η Πιπερίδου:

 

[glow=red,2,300]Η ελληνική γλώσσα σε τελική ανάλυση, είναι και η μοναδική γλώσσα

που διεγείρει τον εγκέφαλο έξι φορές περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη γλώσσα. [/glow]

 

είναι υστερικά βλακώδης, δέν συμφωνείς; Πέρα απο τον πλεονασμό που περιέχει(το "απο οποιαδήποτε άλλη" καθιστά το "μοναδική" αστείο), έξι (6) φορές; HΜΑΡΤΟΝ!

 

Εσύ, σοβαρά τώρα, το πιστεύεις αυτό;

 

(Διόρθωσα το ήμαρτον. OurDarkness, πρίν τον Γεωργίου δέν θυμάμαι να την ήξερα κάν τη λέξη  :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως... αναρωτιέμαι.

Σε τι εξυπηρετεί αυτή η συνεχής μανία να αποδείξουμε ότι εμείς οι 'Ελληνες είμαστε οι "καλυτερότεροι" όλων; Μήπως αισθανόμαστε μειονεκτικά;

Μήπως πάσχουμε από σύμπλεγμα κατωτερότητας;

'Η απλά για να φουσκώνει κανείς σαν παγόνι;

Μου θυμίζει παιδική συμπεριφορά τύπου: "ο μπαμπάς μου έχει το καλύτερο αυτοκίνητο".

 

 

+1

 

Υπάρχουν πολλές γλώσσες και πολλά θαύματα στον κόσμο.

Αλλά... η αλλαγή της οπτικής γωνίας δεν έβλαψε ποτέ κανέναν.

Μεγάλο το Ελληνικό πνεύμα.

Μεγάλο και το ανθρώπινο είδος όμως!

Αγάπα τον πλησίον σου... κι ας είναι παραδίπλα!

 

+2

 

;)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ξέρω ότι ένας ελληνικός καφές είναι 6 φορές πιο ελαφρύς απο έναν νες...

οπότε πειράζει λιγότερο στα νεύρα... ;)

 

Ωχ!!...τώρα που το ξανασκέφτομαι μήπως είναι τούρκικος??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παράδειγμα αυτό δεν είναι και το μοναδικό, ωστόσο αποτελεί ένα δείγμα της «πρόστυχης» συμπεριφοράς των ανθρώπων απέναντι στο μεγαλύτερο επίτευγμα την ανθρωπότητας που δεν είναι άλλο από την ελληνική γλώσσα.

 

Εμένα οι δάσκαλοί μου στο Δημοτικό μου έμαθαν ότι η μεγαλύτερη εφεύρεση του ανθρώπου ήταν ο τροχός. Μάλλον δεν θα ήταν Έλληνες.

 

Τί να πεί και ο κακόμοιρος ο κ. Καθηγητής μπάς και πουλήσει τίποτα:

 

http://www.amazon.co.uk/Learn-Ancient-Greek-Latin-Language/dp/0715627589

 

Γιατί άν από αυτό το παράδειγμα ->

 

1.   Ο Πέτρος χτυπά την μπάλα.

2.   Ο Πέτρος την μπάλα χτυπά.

3.   Χτυπά ο Πέτρος την μπάλα.

4.   Χτυπά την μπάλα ο Πέτρος.

5.   Την μπάλα ο Πέτρος χτυπά.

6.   Την μπάλα χτυπά ο Πέτρος.

 

συμπέρανε ότι "Ο Έλληνας μόνο από την γλώσσα εξασκεί το μυαλό του έξι φορές περισσότερο από όσους μιλούν αγγλικά" , και όχι ότι απλά παρέχει περισσότερες εκφραστικές δυνατότητες, μάλλον περι ΣΤΟΚΟΥ πρόκειται. Άν και κρατάω μια επιφύλαξη μήπως η μετάφραση των γραπτών του δέν ήταν και τόσο ακριβής απο την κ. Πιπερίδου.

 

Απλά οι Άγγλοι έχουνε το "την" και το "η" σε μια λέξη: "the". Επομένως για να βγάζει νόημα η φράση παίζει ρόλο η ακριβής σύνταξη.

 

Αλλα και στα Ελληνικά το "το" συμπίπτει με τις δύο χρήσεις 

 

1.   Το γατί ενοχλεί το σπουργίτι.

2.   Το γατί το σπουργίτι ενοχλεί.

3.   Ενοχλεί το γατί το σπουργίτι.

4.   Ενοχλεί το σπουργίτι το γατί.

5.   Το σπουργίτι το γατί ενοχλεί.

6.   Το σπουργίτι ενοχλεί το γατί.

 

Οπότε εδώ αλλάζει το νόημα όπως στα Αγγλικά. Και μάλλον πρέπει να σκεφτείς και λίγο παραπάνω, γιατί στο άλλο παράδειγμα, όπως και να τα αραδιάσεις (και δυό μπουκάλια κρασί να έχεις κατεβάσει) το νόημα θα βγεί  ;)

 

Συμφωνώ κι επαυξάνω. Ατυχές το παράδειγμα της κυρίας Μουσταρδίδου. Επίσης περισσότερο στην αρχαϊζουσα αγγλική και λιγότερη στην καθομιλουμένη χρησιμοποιούνται αντίστοιχες αλλαγές. Από το πολύ απλό "off you go" μέχρι κάτι σαν το "divine were thy eyes" το οποίο λογικά θα ήταν "your eyes were divine".

 

ΥΜΑΡΤΟΝ
-> Ήμαρτον. Αόριστος του αμαρτάνω.

 

εγω παλι αν και ειμαι ο τελευταιος ανθρωπος που θα μπορουσε να χαρακτηρησει καποιος "περηφανο Ελληνα" (ισα-ισα μεθοδευω εδω και χρονια την ΑΠΟΔΡΑΣΗ μου απο αυτη την χωρα η οποια κατα την ταπεινη μου γνωμη εχει  αισθητικα,πολιτιστικα & ηθικα απλα "τελειωσει" για παντα)

 

Εμ, εκεί είναι το πρόβλημα.

Όλοι όσοι έχουν κάτι να δώσουν, φεύγουν για το εξωτερικό,

και εδώ μέσα έμεινε μόνον ο κατιμάς. 

 

Ένα μικρούλι παράδειγμα; ΑΝ υπήρχε master στην ηλεκτρονική μουσική, εγώ ευχαρίστως θα το έκανα εδώ. Ας πρόσεχαν.

 

εγω παλι αν και ειμαι ο τελευταιος ανθρωπος που θα μπορουσε να χαρακτηρησει καποιος "περηφανο Ελληνα" (ισα-ισα μεθοδευω εδω και χρονια την ΑΠΟΔΡΑΣΗ μου απο αυτη την χωρα η οποια κατα την ταπεινη μου γνωμη εχει  αισθητικα,πολιτιστικα & ηθικα απλα "τελειωσει" για παντα)

 

Το ίδιο ακριβώς πράγμα μεθοδεύω κι εγώ και ελπίζω να τα καταφέρω. Απλά μπορεί να αργήσω λίγο μέχρι να αποδεσμευτώ από αυτή την αηδία που δουλεύω και που λέγεται ελληνικό δημόσιο.

 

Ακομα και η γιαπωνεζα δασκαλα που διδασκει ιαπωνικα στη γυναικα μου γελουσε οταν διαμαρτυρηθηκα για το ποσο δυσκολα ειναι τα γιαπωνεζικα...(μπροστα στα ελληνικα ειναι παιχνιδι μου ειπε)

 

+10.000.000.

 

Απλά οι δυσκολίες είναι σε διαφορετικά σημεία. Φαντάζομαι θα σου έχει πει πως ένα ποτήρι και ένα βίβλιο, η λέξη ένα δεν είναι η ίδια, ενώ ένα ποτήρι και ένας πύργος, το ένα εκείνο είναι ίδιο γιατί τα αντικείμενα έχουν το ίδιο... σχήμα. Ούτε ένα ούτε δύο, αλλά 50 αριθμητικά.

 

Να μην μιλήσουμε για την χορογραφία του χεριού όταν γράφουν... :o και τις άπειρες ποικιλίες καλλιγραφικών ιδεογραμμάτων...  :o

 

Από την άλλη πλευρά έχουν μόνο ενεστώτα και αόριστο. Η χαρά κάθε φιλολόγου... ;D ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλό είναι ότι πλεον μόνο καμιά 200αριά χρησιμοποιούν ευρέως (και είναι και κάπως εύκολα να τα θυμάσαι), οπότε να κάτι καλό που κάνανε οι νέογιαπωνέζοι.

Τα άλλα είναι συλλαβικά (κάτι σαν το δικό μας αλφάβητο), που ενώ ξεκίνησαν χοντρικά ως συλλαβές των kanji (ιδεογράμματα), σταδιακά συνεχώς και τα αντικαθιστούν!

 

Στο θέμα. Αθάνατο το αρχαίο πνεύμα εν τω συνόλω του, αλλά πλέον μόνο εγώ το θεωρώ κτήμα της ανθρωπότητας και όχι ενός λαού (τους νεοέλληνες) που αν μας έβλεπε ο περικλής θα μας καρπάζωνε;

 

Και το να λέμε το τι υπέρτατοι είμαστε, όταν το τελευταίο μεγάλο εξαγώγιμο προϊόν μας μετράει ήδη 2000 χρόνια, ενώ τώρα είμαστε "απίστετοι" παγκοσμίως (ήδη στο θέμα του κιότο πήραμε πρωτιά ξεπερνώντας σε αναξιοπιστία χώρες σαν την παπούα), μόνο ντροπή προς το πρόσωπο όλων αυτών που ορισμένοι κόπτονται μπορεί να αποτελεί. Με αυτό να ασχοληθούμε και ας αφήσουμε τις "ανωτερότητες" σε άλλους λάους που το έχουν περισσότερο ανάγκη από μας.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[glow=red,2,300]Η ελληνική γλώσσα σε τελική ανάλυση, είναι και η μοναδική γλώσσα

που διεγείρει τον εγκέφαλο έξι φορές περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη γλώσσα. [/glow]

 

είναι υστερικά βλακώδης, δέν συμφωνείς; Πέρα απο τον πλεονασμό που περιέχει(το "απο οποιαδήποτε άλλη" καθιστά το "μοναδική" αστείο), έξι (6) φορές; ΥΜΑΡΤΟΝ!

 

Εσύ, σοβαρά τώρα, το πιστεύεις αυτό;

 

 

Ιατρικά αν το δεις, είναι τελείως παπαρώδες.  ;D

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου