Προς το περιεχόμενο

Λίγα λόγια για την Ελληνική γλώσσα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

στα αιγυπτιακά πώς είναι;;; ή ακόμα καλύτερα στα σανσκριτικά;;; (το καλή ανάσταση εννοώ) :-*

 

καλο εαρινο ηλιοστασιο αν και ξεκουρδισε ο χριστιανισμος :P

 

 

Shadowalker, δεν είσαι κατανοητός, έχε υπ' όψιν σου...

 

 

ισημερια ηθελα να πω :-\

 

ναι αλλα θα πλατιασω τραγικα αν προσπαθησω να γινω ;D

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είναι αποδεκτό για το σύνολο της πανεπιστημιακής κοινότητας ότι η χρονική διάρκεια ενός πολιτισμού ΕΙΝΑΙ σημαντικότατο τεκμήριο της σπουδαιότητάς του και αυτό αφορά και τον ελληνικό πολιτισμό στο μέτρο που του αναλογεί.

 

Ουκ εν τω πολλώ το ευ, αλλά εν το ευ και τω πολλώ. Το αυτό και για τους άλλους πολιτισμούς.

 

Αρα τα περι "παλαιοτερου πολιτισμου" ειναι οντως μπουρδες...ομως  η αναπτυξη του πνευματος τον 5ο αιωνα στην ΑΘΗΝΑ ηταν οντως εντυπωσιακη οπως αλλωστε και ολα τα επιτευγματα του Ελληνικου πολιτισμου...

 

Αποτελεί άραγε επιχείρημα αυτό περί παλαιότητας; Δηλαδή, τι μπορούμε να εξάγουμε σαν συμπέρασμα από το γεγονός ότι κάποιος είναι μεγαλύτερος σε ηλικία από κάποιον άλλον, καθαρά ορμώμενοι από το κριτήριο της ηλικίας; Δεν θέλω να φανώ αγενής αλλά αυτό μου θυμίζει την νοοτροπία των περισσότερων "παλιών" φαντάρων απέναντι στους καινούριους.  ::)

 

Με τη λογική τη δική σου, αν στο μέλλον η σημερινή ελλάδα έχει κατακτηθεί από τις ΗΠΑ, θα πρέπει οι αμερικάνοι του μέλλοντος να θεωρούν τον ελληνικό πολιτισμό σαν μέρος του ΔΙΚΟΥ τους πολιτισμού. Βλέπεις το πρόβλημα, φαντάζομαι....

 

Αντιλαμβάνομαι τι εννοείς αλλά από την άλλη πλευρά ποιός πολιτισμός είναι αμιγής; Νομίζω πως η πλέον αμιγής χώρα, όχι από πλευράς πολιτισμού, αλλά από πλευράς γεννετικών προσμίξεων πρέπει να είναι η Ισλανδία. Επί 900 χρόνια κανείς δεν πήγε και κανέναν δεν επισκέφτηκαν. Ίσως να κάνω και λάθος, αλλά δεν βλέπω ποιό ακριβώς είναι το πρόβλημα στον δανεισμό στοιχείων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ eye με λίγα λόγια δεν θεωρείς των μινωϊκό και μυκηναϊκό πολιτισμό ως μέρος του αρχαίου ελληνικού; Εγώ νόμιζα ότι παγκοσμίως έτσι ήταν και γενικότερα θεωρούνταν ως κομμάτι του ελληνικού πολιτισμού. Τουλάχιστον έτσι έχω διαβάσει και δει σε ντοκυμαντέρ (βέβαια όχι ελληνικής παραγωγής)

Στα άλλα περί ιμπειαλισμού χειρότερου του αμερικανικού, συμφωνώ κι επαυξάνω. Αφού στέλνανε αποίκους και εισέβαλλαν σε άλλες χώρες, τραγικά άσχετες με τα μέρη τους, όταν εναντιόνονταν οι τοπικές φυλές, κατεύθαναν οι δυνάμεις της μαμάς πατρίδας, να υπερασπιστούν τα υπεράκτια αδέρφια. Τώρα αν έμενε και κανά ποδάρι, για να αναγνωριστεί κάποια στιγμή έστω, σε ποιον λαό ανήκε η φυλή που αφανίζανε ζήτημα ήταν. Βέβαια αργότερα "εξανθρωπίστηκαν" οι μέθοδοι, καθώς κάποιοι έπρεπε να δουλεύουν με το "χαμόγελο στα χείλη" κάτω στα μεταλεία...

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Λοιπόν, επειδή κουράστηκα, ας περάσουμε στην πραγματικότητα.

 

2)Ο αρχαίος ελληνικός πολιτισμός δεν είναι ιδιαίτερα σημαντικός καθότι και εμφανίστηκε σχετικά αργά ΚΑΙ είχε χρονική διάρκεια κοντά στον μέσο όρο.

Το εμπεδώσατε αυτό ώστε να μπορέσουμε να συνεχίσουμε τη συζήτηση;

 

Αν κάποιοι έχουν αμφιβολίες, ας ρίξουν μία ματιά σε αυτή τη σελίδα:

 

http://www.timelines.info/history/empires_and_civilizations/ancient_civilisations/

 

... όπου θα εκπλαγούν να δουν ότι αυτή είναι η πραγματικότητα.

 

3)Πολιτισμοί που εμφανίστηκαν πολύ πριν τον ελληνικό έχουν να επιδείξουν θαυμάσια επιτεύγματα σε επίπεδο φιλοσοφίας, αστρονομίας, γεωργίας, τεχνών κλπ.

 

...............................

 

4)Δυστυχώς στην Ελλάδα, ποταποί "επιστήμονες" της πλάκας έχουν επιλέξει να κολακεύουν τον νεο-έλληνα λέγοντάς του ψέμματα για τη σημασία του πολιτισμού των προγόνων του. Το κάνουν έχοντας απολύτως υστερόβουλα κίνητρα, και γίνονται δεκτοί για τον ίδιο ακριβώς λόγο που πάντοτε συμπαθούμε κάποιον που αποφεύγει να μας πει ότι πήραμε κιλά ή ότι έχουμε μείνει σχεδόν φαλακροί.

 

 

Nα τα πάμε ένα-ένα μην μας πέσουν και βαριά:

 

 

1) Ωραία. Για να δούμε την ΔΙΚΗ ΣΟΥ πραγματικότητα.

 

2)Από την μια απαξιώνεις "επιστήμονες" όπως ειρωνικά λες, για όσους υποστηρίζουν κάποια πράγματα για την ελλάδα και από την άλλη υποστηρίζεις "επιστήμονες" όπως ειρωνικά λέω, που υποστηρίζουν κάποια αντίθετα από τους πρώτους. Ξαναπάμε λοιπόν στο (1) και βλέπουμε την ΔΙΚΗ ΣΟΥ πραγματικότητα. Χωρις στοιχεία, χωρίς τίποτα.

 

Λες για το πόσο επιδραστικός ήταν ο πολιτισμός με βάση την διάρκεια και το πότε εμφανίστηκε. Πάσο προς το παρόν.Και παραθέτεις στοιχεία, τα οποία φυσικά δεν έχω κανέναν λόγο να τα αμφισβητήσω.

 

Δεν εξετάζεις όμως το πιο σημαντικό: Nαι μεν, οι αρχαίοι πολιτισμοί επιρρέαζαν ο ένας τον άλλον(κοινώς ο αρχαίος ελληνικός πολιτισμός είχε άπειρα στοιχεία από άλλους), αλλά δεν βλέπεις το ΠΟΣΟ προχωρησαν πολλοί τομείς στην αρχαία ελλάδα. Δεν βλέπεις πόσο επιρρέασαν αυτοί ακριβώς οι τομείς την συγχρονη(ας το πάρουμε αυτό από τον 14ο αιώνα και μετά)θεώρηση των πραγμάτων σε φυσικές επιστήμες, ιατρική, αστρονομία, κοσμολογία, φιλοσοφία. Αν αυτοί οι 5 κλάδοι δεν σου λένε τίποτα, τότε πρέπει να αναθεωρήσεις. Είναι ακριβώς οι 5 τομείς στους οποίους στηρίχθηκε ολόκληρη αναγέννηση και προχώρήσαμε τελικά στην σημερινή τεχνολογική επανάσταση. Και δεν το λέω εγώ. Οι περισσότεροι από τους μεγάλους δήλωναν άκρως επιρρεασμένοι από τους αρχαίους έλληνες(φυσικά δεν μιλάω για τον Χαιζενμπεργκ ή το Αινσταιν, αλλά για αυτούς που έθεσαν τις βάσεις για αυτά που τελικά προχώρησαν και έγιναν αυτά που γνωρίζουμε σήμερα).

 

Η έκπληξη λοιπόν θα πρέπει να είναι για σένα.

 

3)Ναι σύμφωνοι. Θα πρέπει να είναι κάποιος τρελός ή ηλίθιος για να μην το παραδεχτεί αυτό.

 

4)Απουσία επιχειρημάτων. Μπορώ και γω να αοριστολογώ μέχρι του χρόνου τέτοια εποχή. Αν έχεις να πεις κάτι, πεστο, μην το μασουλας, δεν είναι τσίχλα.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

boukas   animae και άλλα παιδιά. βλέπετε (eye, ixni) πώς, κάποιοι άνθρωποι έχουν την ψυχραιμία να απαντήσουν. και ΑΠΑΝΤΑΝΕ Γ@Μ!ΣΤ3ΡΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποτελεί άραγε επιχείρημα αυτό περί παλαιότητας; Δηλαδή, τι μπορούμε να εξάγουμε σαν συμπέρασμα από το γεγονός ότι κάποιος είναι μεγαλύτερος σε ηλικία από κάποιον άλλον, καθαρά ορμώμενοι από το κριτήριο της ηλικίας; Δεν θέλω να φανώ αγενής αλλά αυτό μου θυμίζει την νοοτροπία των περισσότερων "παλιών" φαντάρων απέναντι στους καινούριους.  Roll Eyes

 

μαζι  μιλαμε & χωρια καταλαβαινομαστε νομιζω... ::) που το βλεπεις το επιχειρημα περι παλαιοτητας? :o ισα-ισα αυτο λεω οτι δηλ δεν ειμαστε οι παλαιοτεροι ολων (οπως πολλοι ισχυριζονται) αλλα και οτι δεν εχει καμμια σημασια το ποσο παλιος ειναι καποιος πολιτισμος για την αναπτυξη του...

 

Δλδ eye με λίγα λόγια δεν θεωρείς των μινωϊκό και μυκηναϊκό πολιτισμό ως μέρος του αρχαίου ελληνικού; Εγώ νόμιζα ότι παγκοσμίως έτσι ήταν και γενικότερα θεωρούνταν ως κομμάτι του ελληνικού πολιτισμού.

 

η απαντηση ειναι απλη,οι Μινωες δεν ηταν "ελληνικο" φυλο,οι ...μυκηναϊοι  :) ηταν ;)

 

οι Μυκηναιοι ηταν οι πρωτοι που απεκαλεσαν τους εαυτους τους ΕΛΛΗΝΕΣ ,οι Μινωες δεν γνωριζουμε πως αυτοαποκαλουνταν αν και απο το σχολειο θυμαμαι οτι ο Ομηρος τους αποκαλουσε "αληθινους Κρητες" η κατι τετοιο τελος παντων,σιγουρα ομως ηταν γνωστοι στους Ελληνες ως...αρχαια ιστορια  :)και επηρεασαν τον πολιτισμο τους  (ας πουμε στην Ελληνικη μυθολογια υπαρχει ο μυθος του Μινωταυαρου..)

 

Χαριν ευκολιας βεβαια τους "βαφτησαμε" Ελληνες και καθαρισαμε.... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαζι  μιλαμε & χωρια καταλαβαινομαστε νομιζω... ::) που το βλεπεις το επιχειρημα περι παλαιοτητας? :o ισα-ισα αυτο λεω οτι δηλ δεν ειμαστε οι παλαιοτεροι ολων (οπως πολλοι ισχυριζονται) αλλα και οτι δεν εχει καμμια σημασια το ποσο παλιος ειναι καποιος πολιτισμος για την αναπτυξη του...

 

Μα... συμφωνώ. Ούτε εγώ λέω κάτι διαφορετικό, απλά η ερώτηση περί παλαιότητας απευθυνόταν σε αυτούς που προσπαθούν να επιχειρηματολογήσουν με βάση αυτό το κριτήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως οι Κρήτες όμως συμμετείχαν με τους υπόλοιπους Δαναούς στον Τρωικό Πόλεμο......

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου