Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με πληρωμή μετά το live


Προτεινόμενες αναρτήσεις

απαραίτητα: εάν δεν έχεις κάνει ποτέ σου έναρξη επαγγέλματος στο ΤΕΒΕ πριν το 1993 τότε κάνεις έναρξη στην εφορία με τον κωδικό μουσικός εκτελεστής.

 

και εδω προσοχη γιατι τα 200 ευρωπουλα/μηνα που θα σκατε παιξετε δεν παιξετε στο ΤΕΒΕ μπορει  να ειναι περισσοτερα απο αυτα που θα βγαζετε απο τα live σας...αν απο την αλλη ΖΕΙΤΕ απο αυτα,καντε το οπωσδηποτε...(ετσι θα παρετε και συνταξη 234 ευρω στα 80 σας.... :) :))

 

παντως εγω ειμαι στο ΙΚΑ και οχι στο ΤΕΒΕ  ως μουσικοσυνθετης ειναι σιγουρο οτι οι μουσικοι ασφαλιζονται στο ΤΕΒΕ?νομιζω οτι ακομα στο ΙΚΑ ασφαλιζονται...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε παιδιά πάντως, οκ, δεν αξίζει δεν αξίζει για λίγα λεφτά, αλλά γι αυτό μας βάζουν κάτω και μας $**$@%*@ μετά κάθε φορά, διότι σου λέει "ποιος θα κάτσει να φάει ένα χρόνο να τρέχει στα δικαστήρια για ένα πενηντάρικο;" Πραγματικά δε γίνεται να διασφαλιστούμε κάπως από πριν;

 

Επιπλέον δε μπορώ να καταλάβω τη διάκριση ανάμεσα σε επαγγελματία και σε ερασιτέχνη μουσικό! Υπάρχουν καλοί και κακοί μουσικοί. Τα υπόλοιπα είναι προσωπικα του καθενός, πώς το βλέπει. Το οποίο ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν αφορά τον οποιονδήποτε μαγαζάτορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιπλέον δε μπορώ να καταλάβω τη διάκριση ανάμεσα σε επαγγελματία και σε ερασιτέχνη μουσικό! Υπάρχουν καλοί και κακοί μουσικοί. Τα υπόλοιπα είναι προσωπικα του καθενός, πώς το βλέπει. Το οποίο ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν αφορά τον οποιονδήποτε μαγαζάτορα.

 

Συμφωνώ απολύτως!!απλά δεν έβαλα τα "" στη λέξη ερασιτέχνη γιατί θα άρχιζε πάλι μύλος,όπως στο thread που είχα ανήξει πριν 15 μέρες http://www.noiz.gr/index.php?topic=157076.0;topicseen ;)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απαραίτητα: εάν δεν έχεις κάνει ποτέ σου έναρξη επαγγέλματος στο ΤΕΒΕ πριν το 1993 τότε κάνεις έναρξη στην εφορία με τον κωδικό μουσικός εκτελεστής.

 

και εδω προσοχη γιατι τα 200 ευρωπουλα/μηνα που θα σκατε παιξετε δεν παιξετε στο ΤΕΒΕ μπορει  να ειναι περισσοτερα απο αυτα που θα βγαζετε απο τα live σας...αν απο την αλλη ΖΕΙΤΕ απο αυτα,καντε το οπωσδηποτε...(ετσι θα παρετε και συνταξη 234 ευρω στα 80 σας.... :) :))

 

παντως εγω ειμαι στο ΙΚΑ και οχι στο ΤΕΒΕ  ως μουσικοσυνθετης ειναι σιγουρο οτι οι μουσικοι ασφαλιζονται στο ΤΕΒΕ?νομιζω οτι ακομα στο ΙΚΑ ασφαλιζονται...

 

μα αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ ΛΕΩ. εάν δεν έχεις κάνει έναρξη στο ΤΕΒΕ πριν το 93 δεν σε υποχρεώνει κανείς να κάνεις. και έτσι παραμένεις στο ΙΚΑ με μπλοκ αποδείξεων παροχής υπηρεσιών και δεν πληρώνεις ΤΕΒΕ. βέβαια τα συνταξιοδοτικά σου ωφέλη υπόκεινται στους εργοδότες σου μαγαζάτορες από το πόσα ένσημα θα σου κολλάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι δικηγοροι κ μπλεξιματα ρε λετε

απλα το πιανεις το τυπο κ μιλας μαζι του κ εαν δεν βγει ακρη του κανεις δυσφημηση σε οποιον ξερεις!

αλλα κ λιγο τραμπουκισμος δεν βλαπτει κατα την αποψη μου!

οχι φασαρια αλλα λιγο να τον τσιτωσεις!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

superfunk & aback

γνωριζετε καποια πραγματα αλλα στο περιπου για αυτο μην δινετε συμβουλες εργατικου και φορολογικου χαρακτηρα

ας δωσει καποιος που το κατεχει γιατι μονο προβληματα δημιουργει η λαθος πληροφορηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ,με το συμπαθειο που επεμβαινω.

Ειμαι ερασιτεχνης κιθαριστας, δεν πληρωθηκα ποτε οσο κι αν επαιξα σε χρημα (μονο ποτα κλπ).

Αλλα ειμαι επαγγελματιας σε αλλο χωρο, ειμαι Μηχανικος, και ξερω καλα οτι η πιατσα ειναι ΣΤΕΓΝΗ απο χρημα.

Εχω στα χερια μου επιταγες και ιδιωτ. συμφωνητικα περιπου στα 20.000 ευ. Ειμαι τρελαμενος, δεν εχω 200ευ για να παρω ενα λαμπατακο. Τι να συζηταμε πια...

Καλα κανετε και συζητατε το θεμα αλλα αν ο αλλος δεν ειχει χρημα δεν μπορεις να του παρεις τιποτα.

Κι εγω οταν πηγαινω σε live δεν παιρνω δευτερο ποτο (ενω ειμαι  επαγγελματιας ποτης), τι να γινει κι απο που να βρεθει χρημα δεν ξερω. Το θεμα ειναι γενικο και βαθυ.

Και παλι συγγνωμη για την επεμβαση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπουφ, κρίμα όταν χαίρεσαι ότι θα πάρεις λεφτά και στο τέλος δε σου δίνουν..

 

αλλά σκέψου το κι από την άλλη. Αφού η προσέλευση κόσμου ήταν μέτρια και το μαγαζί είναι μικρό όπως είπες, πιθανότατα θα μπήκε μέσα. Επίσης του κάνατε δυσφήμιση με τον μεθυσμένο τραγουδιστή σας! Έχετε πάρει ήδη την εκδίκησή σας!  ;D

 

..Αλλά μάλλον δε 8έλετε εκδίκηση, αλλά δικαίωση. Δε θα την βρείτε. Δεν έχει κανέναν λόγο να σας δώσει τα λεφτά. Και δε θα έχει κανένα όφελος. Ιδίως τώρα που έχουν περάσει 2 μήνες. Ο μαγαζάτορας είναι για τα σκουπίδια. Αλλά κι εσείς την επόμενη φορά να δείχνετε έναν σωστό χαρακτήρα. Όσο θυμωμένοι είσαστε εσείς από αυτόν, άλλο τόσο μπορεί να είναι κι αυτός από εσάς.

www.travelforum.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά μάλλον δίκιο έχουμε όλοι, ο καθένας από τη σκοπιά του και όλοι μαζί. όλες οι απόψεις από τις πιο ακραίες μέχρι τις πιο "συντηρητικές" παίζουν.όσο για την κρίση στην αγορά: ας τα κλείσουν για να ξεσκαρτάρει και λίγο το πράγμα, και δεύτερον ας εδραιωθεί η νομιμότητα.ΜΑΓΑΖΑΤΟΡΑΣ πασίγνωστος με 3 club livάδικα με 30 εργαζόμενους δηλώνει ΕΑΝ ΕΧΕΤΕ ΤΟ ΘΕΟ ΣΑΣ 3 εργαζόμενους και ΚΑΝΕΝΑΝ μουσικό. και παίρνει και επιστροφή φόρου. εάν δε, μάθετε και το όνομα θα πάτε όχι για ποτό αλλά για να τα σπάσετε ΟΛΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου